Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dawid, Antoni, Radosław

Życie ich nie rozpieszczało. Te mieszkania zapewnią im start w dorosłość [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
23 stycznia, 20:13
W miniony piątek pierwsze cztery osoby wprowadziły się do mieszkań chronionych, które wydzielono w części budynku internatu w Nowem. Będą one zapewniać „miękki start” przede wszystkim młodym ludziom opuszczającym rodziny zastępcze. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Świeciu.
Zadbano o pełne wyposażenie każdego mieszkania
Fot. PCPR w Świeciu

REKLAMA

Tę tak bardzo potrzebną inwestycję zrealizował powiat świecki. Przebudowa części internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Myśliwskiej na mieszkania chronione kosztowała 678 tys. zł, z czego 85 proc. pokryło dofinansowanie unijne. W budynku internatu wydzielono sześć jednoosobowych mieszkań. Mają średnio około 24 m kw. powierzchni.

O ich przydziale decyduje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na miejscu obiektem zarządzać ma nowska Fundacja Aktywizacji i Integracji.

- W miniony piątek wprowadziły się pierwsze cztery osoby - informuje Marcin Tylman, prezes FAI. - Dwa pozostałe lokale czekają na przydział. Być może zajmą je osoby niepełnosprawne lub ktoś młody wychodzący z bezdomności.
REKLAMA

Mieszkania są wygodnie urządzone. Wprowadzające się do nich osoby nie muszą się o nic martwić. Zadbano nawet o sztućce i zastawę stołową. Jednym z głównych założeń programu jest pomoc młodym ludziom opuszczającym rodziny zastępcze. Bardzo często dzieje się to w momencie ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej.

Nierzadko byli oni skazani na powrót do środowiska, z którego - dla ich dobra - wyrwały ich opieka społeczna i sąd. Brak perspektyw i własnego kąta sprzyjał popadaniu w kłopoty.

Mieszkania chronione mają im zapewnić bezpieczny start w dorosłość do czasu, aż będą w stanie samodzielnie się utrzymać i znaleźć własne lokum. Projekt zakłada, że w mieszkaniach będą mogli przebywać do trzech lat.
REKLAMA
- Drugą grupę uprawnionych mają stanowić młodzi ludzie wychodzący z bezdomności oraz osoby niepełnosprawne - mówi Marcin Tylman. - O rozdziale mieszkań mają decydować aktualne potrzeby, które z pewnością będą się zmieniać.

Użytkujący lokale będą ponosić minimalne koszty związane z ich utrzymaniem i to tylko wtedy, gdy będą posiadali jakieś dochody. Inwestycja wpisuje powiat świecki w nowoczesne oblicze opieki społecznej, gdzie wsparcie finansowe zamieniane jest na usługi społeczne.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl