Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    20°C / 8°C
  • bezchmurnie
    Jutro:
    21°C / 6°C
  • bezchmurnie
    Pojutrze:
    23°C / 10°C
REKLAMA

BEZ FIKCJI. Wielkie Targi Meblowe w Nowem. Tylko pierwszego dnia odwiedziło je ponad 3 tys. osób

Andrzej Pudrzyński
5 lipca 2018, 15:28
Gdybyśmy cofnęli się w czasie dokładnie o 80 lat i trafili do Nowego, znaleźlibyśmy się w środku wydarzenia, którym żyło całe miasto. Ba, nawet całe Pomorze.
Wnętrze jednego z zakładów meblarskich w Nowem w 1938 r.
Fot. Dziennik Bydgoski

Przed II wojną światową Nowe było prężnym ośrodkiem meblarskim. Wyroby miały doskonałą opinię i chętnie znajdowały nabywców w całym kraju. Cieszyły się również wzięciem w Wolnym Mieście Gdańsku. Tamtejsi kupcy robili zresztą dobry interes na snobizmie zamożnych Polaków, którzy uważali, że tylko to, co zagraniczne może być solidne i modne. Gdańscy handlowcy kupowali więc meble w Nowem i sprzedawali je z powrotem w Polsce, jako rzekomo wyprodukowane w Wolnym Mieście Gdańsku przez niemieckie firmy.

Miasto dobrze umeblowane

Władze Nowego i tutejsi przedsiębiorcy postanowili wykorzystać dobrą koniunkturę i zadbać o promocję lokalnego przemysłu. Stąd pomysł na zorganizowanie Targów Meblowych, które trwały od 26 czerwca do 10 lipca 1938 r. Miasto zachęcało do odwiedzin, zamieszczając reklamy w pomorskiej prasie:

Wielki przegląd wyrobów meblowych. Zniżki kolejowe. Zwiedzający targi nabyć mogą przy kasie targów kartę uczestnictwa. Karta upoważnia do 50% zniżki kolejowej na przejazd powrotny z Nowego do każdej stacji w Polsce. Okazywanie biletów dojazdowych przy wykupnie kart uczestnictwa nie jest wymagane. Otwarcie targów 26 czerwca o godz. 11-tej.

Gmach szkoły w Nowem, gdzie znajdowała się większość stoisk / Fot. Dziennik Bydgoski

O Nowem rzeczywiście zrobiło się głośno. Wychwalano jego potencjał gospodarczy, urokliwe położenie, atrakcje turystyczne. W dniu otwarcia targów największa polska gazeta na Pomorzu „Dziennik Bydgoski” (ok. 40 tys. egz. nakładu) poświęciła im całostronicowy, ilustrowany zdjęciami artykuł:

W Nowem znajduje się obecnie przeszło 100 wytwórni meblowych. Większa część z nich jest nowocześnie zmechanizowana, niektóre zaś wręcz imponują swoją wielkością, jak i rozmiarami produkcji. Nowski przemysł meblowy daje zatrudnienie kilkuset wykwalifikowanym pracownikom, stanowiącym razem z rodzinami wielką siłę nabywczą. Kształci przeciętnie stale 150 uczni, dbając w ten sposób o wychowanie fachowego ,,narybku" (…). W związku z liczebnością i zdolnością wytwórczą przemysłu meblowego powstały w Nowem liczne przedsiębiorstwa handlowe, trudniące się sprzedażą dykty, fornierów, desek i drzewa. Korzystają również składy żelaza, prowadzące okucia meblowe. Liczne zatrudnienie znajdują malarze mebli, których jest w Nowem znaczna ilość, a ponadto także tokarze i rzeźbiarze. Wszystkie wytwórnie meblowe przeszły ostatnio na napęd elektryczny.

Frekwencja dopisała

28 czerwca ta sama gazeta zamieściła relację z otwarcia:

W niedzielę z rana dął silny wiatr, ale to nie przeszkadzało przybyciu licznych wycieczek: autobusami, statkami Wisłą (z Grudziądza i Świecia), koleją czy samochodami; przybywali kupcy samodzielni z licznych miast pomorskich, młodzież katolicka i brać rzemieślnicza z Grudziądza itp. Miasto przybrało na ten dzień świąteczny wygląd. Otwarcia wystawy, przecięciem wstęgi, dokonał p. radca Barciszewski. Nastąpiło zwiedzenie eksponatów: jest ich około sto, wystawionych przez 33 meblarzy. Wystawione meble pod względem wyboru, solidnego wykonania i estetycznego wyglądu przewyższyły oczekiwania. Słowem: wystawa mebli, obejmująca wszystkie klasy obszernego gmachu szkolnego oraz halę gimnastyczną - udała się najzupełniej.

I fragment kolejnego artykułu z 29 czerwca:

Na przestrzeni niecałych 7 godzin targi meblowe w dniu otwarcia zwiedziło 3100 osób. Biorąc pod uwagę wyłącznie meblowy charakter targów, uznać trzeba ilość zwiedzających jako wyraz wielkiego zainteresowania targami. Wystawcy zawarli w dniu otwarcia kilkadziesiąt transakcji.

Jak wiele zyskała dzięki targom branża meblarska w Nowem, trudno dziś ocenić. Potrzeba by na to trochę więcej czasu niż 13 miesięcy, bo wojna, która wybuchła we wrzesniu 1939 r. spowodowała, że Polacy mieli większe zmartwienia niż kupno mebli…

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz