Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Wszystkie murale już gotowe. Kim byli ludzie, których przedstawiają?

Od kilku dni można podziwiać w Świeciu cztery murale przedstawiające Leona Neumanna, Kazimierza Ecksteina, Ludwika Stindtmana i ks. Pawła Konitzera. Warto przedstawić sylwetki tych osób, tak zasłużonych dla miasta. Zobaczcie też piąty, najnowszy mural.

Udostępnij
Od lewej: Ludwik Stindtman, Kazimierz Eckstein, Ks. Paweł Konitzer i Leon Neumann / Fot. UM w Świeciu

Projekt pod nazwą "Architekci naszej codzienności", realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie, zakłada stworzenie pięciu murali przedstawiających postacie zasłużone dla miasta i regionu. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Pasiek, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej.

Niedawno swoją pracę zakończył Arkadiusz Andrejkow, autor malunków przedstawiających Leona Neumanna, Kazimierza Ecksteina, Ludwika Stindtmana i ks. Pawła Konitzera.

Kim byli i co zrobili, że postanowiono ich uhonorować w ten sposób?

Leon Neumann

Urodził się w 1872 r. w Świeciu. Działacz organizacji kupieckich, członek związków i stowarzyszeń politycznych oraz kulturalnych. Jeden z twórców Banku Ludowego, zaangażowany w wydawanie pod pruskim zaborem polskiej "Gazety Świeckiej".

W jego kamienicy, znajdującej się u zbiegu ulic Mickiewicza i Klasztornej, w latach 1919-1920 odbywały się tajne zbiórki skautów, na których uczono języka i pisowni polskiej. W latach 1920-21 pierwszy komisaryczny burmistrz Świecia po wyzwoleniu spod zaboru pruskiego.

W 1923 r, za zasługi dla miasta i kraju, jako pierwszy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świecia. Wyróżnienie zostało przyznane podczas wizyty w Świeciu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zmarł 5 czerwca 1933 r. Spoczął na cmentarzu przy ul. Mickiewicza w Świeciu.

Ludwik Stindtman

Urodził się w 1863 r. w Świeciu. Działacz społeczny, pedagog i popularyzator sportu, kultury i sztuki. Profesor gimnazjum w Świeciu. W czasach zaborów angażował się w krzewienie polskiej kultury, udzielał lekcji języka polskiego. Tajne zajęcia prowadził w swoim domu niedaleko zamku w Świeciu aż do 1920 r.

Ducha polskości utrwalał również jako organizator i kierownik teatru amatorskiego w Świeciu, w którym reżyserował przedstawienia patriotyczne. Czynny członek Towarzystwa Przemysłowców i Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

W uznaniu zasług dla dobra miasta i ojczyzny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świecia. Zginął w czasie działań wojennych w 1945 r.

Kazimierz Eckstein

Urodził się w 1896 r. w Stryju (dawne woj. stanisławowskie). Nauczyciel gimnazjum w Świeciu, w którym uczył języka polskiego i gimnastyki. Społecznik, organizator wielu wydarzeń o charakterze sportowym, kulturalnym i patriotycznym.

Od 1933 r. komendant Hufca Harcerskiego w Świeciu. Współzałożyciel lokalnych bibliotek. Autor licznych artykułów i publikacji w miejscowej prasie. Z jego inicjatywy zbudowano przystań wodną i boisko przy zamku.

Został rozstrzelany przez Niemców na cmentarzu przy ulicy Polnej 8 października 1939 r. W listopadzie 1945 r. spoczął w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Od 1989 r. jest patronem Szkoły Podstawowa nr 8 w Świeciu.

Ks. Paweł Konitzer

Urodził się w 1876 r. w Czubku (dawny powiat starogardzki). Działacz społeczny i polityczny, dziekan dekanatu świeckiego. W czasie zaboru pruskiego zaangażowany w wydawaną po polsku "Gazetę Świecką".

Od 1911 r. proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Świeciu (stara fara). W 1920 r. posługiwał jako kapelan w Wojsku Polskim. Od 1925 r. przez trzy kadencje pełnił funkcję radnego w Świeciu. W latach 1938-1939 prezes Banku Ludowego w Świeciu.

Zginął w czerwcu 1942 r. jako więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Pośmiertnie odznaczony Medalem Niepodległości.

Piąty mural pojawił się w miniony weekend na budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Mickiewicza. Za realizację odpowiada artysta ze Świecia Michał Kaźmierski.

Tomasz Pasiek przy najnowszym muralu

Ochotnicza Straż Pożarna w Świeciu

Pierwsza wzmianka o Ochotniczej Straży Ogniowej w Świeciu pojawia się w źródłach pisanych 19 sierpnia 1882 r. Jest to związane z faktem wstąpienia w jej szeregi mistrza bednarskiego Karola Flohra. Początkowo dyżurka straży mieściła się w ratuszu od strony ul. Kopernika. Z kolei przy ul. Szkolnej 3 znajdowała się remiza nazywana wówczas "domem sikawek".

5 października 1924 r. strażacy otrzymali własny sztandar, ufundowany z kwesty publicznej i przy wsparciu Polonii amerykańskiej (znajduje się w zbiorach miejscowego Muzeum Pożarnictwa). 15 maja 1926 r. remizę przeniesiono na ulicę Mickiewicza, gdzie mieści się do dzisiaj wraz z muzeum.

Każdy mural zrealizowany w Świeciu otrzyma tabliczkę informacyjną z naniesionym kodem QR odsyłającym do szczegółowej historii przedstawionej na nim postaci. Wszystkie murale zostaną oznaczone pinezkami w aplikacji Google Maps.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Życzenia świąteczne. Gmina ŚwiecieŻyczenia świąteczne. Gmina Świecie
reklama
Udostępnij
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze by było gdyby przy muralach znalazł się krótki opis zasług chociażby tak zredagowany jak w artykule. Za kilka lat młode pokolenie nie będzie znało tych osób.

Fajny pomysł i realizacja, lepsze jak kamienne głowy.

Wykonanie bardzo ładne… Ale pytanie brzmi: Jak to ma przyciągnąć do miasta turystów? Kogo w tych czasach będzie interesował jakiś ksiądz czy nauczyciel, który żył 100lat temu?

PIĘKNIE I STYLOWO SZACUN

Fajny pomysł i wykonanie, to jest fajne . Tylko traz czekać aż jakiś debil przemaluje po swojemu sprayami

Coś dużo murali niecenzuralnych można na murach zobaczyć o co to chodzi?

A szlak kamiennych masek to już bez promocji ? może szkodz było wydawać kasę na te głowy, chociaż ja akurat jestem za. Wrocław ma krasnale a my …

Czego szuka turysta i czego oczekuje od miejsca do którego przyjechał? Zamek w Świeciu nigdy nie stanie się i takiej oferty jak Malbork nie będzie miał. Kamienne głowy to był zły pomysł, może jako ekspozycja na diabelcach. Murale turystów raczej nie przyciągną, co najwyżej przybliżą sylwetki dawnych osób. Nie doceniona jest rzeka Wda jej połączenie z Wisłą, szlak diabelce … Zacząć należy od działań w kierunku dworca z prawdziwego zdarzenia, rynku z informacją turystyczną, WC, zaplecze hotelowe, atrakcje i miejsca gdzie można spędzić czas typu porządne kluby, puby, a przede wszystkim czysto i bezpiecznie.

W świeciu to tylko muzeum sztuki nowoczesnej

Pięknie namalowane

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Polednie koło Bukowca doszło dziś do tragicznego wypadku.

Wiadomości

Policja ustala tożsamość kierowcy samochodu dostawczego, który zginął podczas dzisiejszego wypadku na przejeździe kolejowym w powiecie świeckim.

Wiadomości

Gmina ma ambitne plany związane z zagospodarowaniem zbiornika wodnego przy ul. Długiej w Świeciu. Ma tam powstać miejsce wypoczynku.

Wiadomości

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku w Polednie koło Bukowca. Własne postępowanie w tej sprawie przeprowadzi też PKP.

Wiadomości

W minioną sobotę wybuchł pożar w jednym z budynków na terenie opuszczonej gorzelni w Krąplewicach (gmina Jeżewo).

Biznes

W Świeckiej ciepłowni wmurowano kamień węgielny pod inwestycję za blisko 13 mln zł. Ma ona mieć istotny wpływ m.in. na poprawę jakości powietrza w...

Wiadomości

Od dziś przez najbliższy tydzień w mieście i okolicy mogą być słyszalne głośne hałasy.

Wiadomości

Sześć zastępów straży zadysponowano do pożaru na terenie ogrodów działkowych w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W niedzielę po południu samochód osobowy uderzył w drzewo w Dworzysku koło Świecia.

Wiadomości

Mężczyzny szukali policjanci i strażacy. Funkcjonariusze z posterunku w Laskowicach w ostatniej chwili odnaleźli i powstrzymali 30-latka, który chciał odebrać sobie życie.

Wiadomości

Starosta Świecki informuje, żena tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu, stronach internetowych Starosty Świeckiego oraz stronie BIP Wojewody Kujawsko-Pomorskiego został zamieszczony na...

Wiadomości

Policja zatrzymała 41-letniego Pawła J., podejrzewanego o zniszczenie kilkunastu flag państwowych oraz kradzież z włamaniem. Intensywna praca operacyjna oraz analiza informacji doprowadziła kryminalnych do...

Reklama

Popularne

Wiadomości

Sześć zastępów straży zadysponowano do pożaru na terenie ogrodów działkowych w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W niedzielę po południu samochód osobowy uderzył w drzewo w Dworzysku koło Świecia.

Wiadomości

Mężczyzny szukali policjanci i strażacy. Funkcjonariusze z posterunku w Laskowicach w ostatniej chwili odnaleźli i powstrzymali 30-latka, który chciał odebrać sobie życie.

Wiadomości

Kierowca volkswagena ponad dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość. Nie wiedział, że nagrywają go policjanci drogówki ze Świecia. Słono go to kosztowało.

Wiadomości

Koło Gospodyń Wiejskich w Białem w gminie Jeżewo zostało nagrodzone na gali Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Otrębusach koło Warszawy.

Wideo

Wideo

W minioną niedzielę w kościele farnym w Świeciu wystąpiła ceniona wokalistka Halina Frąckowiak.

Wideo

Pochodzący ze Świecia Andrzej Maniszewski, syn bohatera spod Monte Cassino, przekazał gminie zbiór cennych pamiątek po żołnierzach walczących pod dowództwem generałów Władysława Andersa i...

Wideo

Minął rok od otwarcia Centrum Pokoleń w Świeciu, miejsca które bardzo szybko zyskało sympatię seniorów, o czym można było się przekonać podczas dzisiejszej imprezy.