Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Historia

Wszystkie murale już gotowe. Kim byli ludzie, których przedstawiają?

Od kilku dni można podziwiać w Świeciu cztery murale przedstawiające Leona Neumanna, Kazimierza Ecksteina, Ludwika Stindtmana i ks. Pawła Konitzera. Warto przedstawić sylwetki tych osób, tak zasłużonych dla miasta. Zobaczcie też piąty, najnowszy mural.

Udostępnij
Od lewej: Ludwik Stindtman, Kazimierz Eckstein, Ks. Paweł Konitzer i Leon Neumann / Fot. UM w Świeciu

Projekt pod nazwą "Architekci naszej codzienności", realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie, zakłada stworzenie pięciu murali przedstawiających postacie zasłużone dla miasta i regionu. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Pasiek, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej.

Niedawno swoją pracę zakończył Arkadiusz Andrejkow, autor malunków przedstawiających Leona Neumanna, Kazimierza Ecksteina, Ludwika Stindtmana i ks. Pawła Konitzera.

Kim byli i co zrobili, że postanowiono ich uhonorować w ten sposób?

Reklama
Reklama

Leon Neumann

Urodził się w 1872 r. w Świeciu. Działacz organizacji kupieckich, członek związków i stowarzyszeń politycznych oraz kulturalnych. Jeden z twórców Banku Ludowego, zaangażowany w wydawanie pod pruskim zaborem polskiej "Gazety Świeckiej".

W jego kamienicy, znajdującej się u zbiegu ulic Mickiewicza i Klasztornej, w latach 1919-1920 odbywały się tajne zbiórki skautów, na których uczono języka i pisowni polskiej. W latach 1920-21 pierwszy komisaryczny burmistrz Świecia po wyzwoleniu spod zaboru pruskiego.

W 1923 r, za zasługi dla miasta i kraju, jako pierwszy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świecia. Wyróżnienie zostało przyznane podczas wizyty w Świeciu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zmarł 5 czerwca 1933 r. Spoczął na cmentarzu przy ul. Mickiewicza w Świeciu.

Reklama
Reklama

Ludwik Stindtman

Urodził się w 1863 r. w Świeciu. Działacz społeczny, pedagog i popularyzator sportu, kultury i sztuki. Profesor gimnazjum w Świeciu. W czasach zaborów angażował się w krzewienie polskiej kultury, udzielał lekcji języka polskiego. Tajne zajęcia prowadził w swoim domu niedaleko zamku w Świeciu aż do 1920 r.

Ducha polskości utrwalał również jako organizator i kierownik teatru amatorskiego w Świeciu, w którym reżyserował przedstawienia patriotyczne. Czynny członek Towarzystwa Przemysłowców i Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

W uznaniu zasług dla dobra miasta i ojczyzny otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świecia. Zginął w czasie działań wojennych w 1945 r.

Reklama
Reklama

Kazimierz Eckstein

Urodził się w 1896 r. w Stryju (dawne woj. stanisławowskie). Nauczyciel gimnazjum w Świeciu, w którym uczył języka polskiego i gimnastyki. Społecznik, organizator wielu wydarzeń o charakterze sportowym, kulturalnym i patriotycznym.

Od 1933 r. komendant Hufca Harcerskiego w Świeciu. Współzałożyciel lokalnych bibliotek. Autor licznych artykułów i publikacji w miejscowej prasie. Z jego inicjatywy zbudowano przystań wodną i boisko przy zamku.

Został rozstrzelany przez Niemców na cmentarzu przy ulicy Polnej 8 października 1939 r. W listopadzie 1945 r. spoczął w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Od 1989 r. jest patronem Szkoły Podstawowa nr 8 w Świeciu.

Reklama
Reklama

Ks. Paweł Konitzer

Urodził się w 1876 r. w Czubku (dawny powiat starogardzki). Działacz społeczny i polityczny, dziekan dekanatu świeckiego. W czasie zaboru pruskiego zaangażowany w wydawaną po polsku "Gazetę Świecką".

Od 1911 r. proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Świeciu (stara fara). W 1920 r. posługiwał jako kapelan w Wojsku Polskim. Od 1925 r. przez trzy kadencje pełnił funkcję radnego w Świeciu. W latach 1938-1939 prezes Banku Ludowego w Świeciu.

Zginął w czerwcu 1942 r. jako więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Pośmiertnie odznaczony Medalem Niepodległości.

Reklama
Reklama

Piąty mural pojawił się w miniony weekend na budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Mickiewicza. Za realizację odpowiada artysta ze Świecia Michał Kaźmierski.

Tomasz Pasiek przy najnowszym muralu

Ochotnicza Straż Pożarna w Świeciu

Pierwsza wzmianka o Ochotniczej Straży Ogniowej w Świeciu pojawia się w źródłach pisanych 19 sierpnia 1882 r. Jest to związane z faktem wstąpienia w jej szeregi mistrza bednarskiego Karola Flohra. Początkowo dyżurka straży mieściła się w ratuszu od strony ul. Kopernika. Z kolei przy ul. Szkolnej 3 znajdowała się remiza nazywana wówczas "domem sikawek".

5 października 1924 r. strażacy otrzymali własny sztandar, ufundowany z kwesty publicznej i przy wsparciu Polonii amerykańskiej (znajduje się w zbiorach miejscowego Muzeum Pożarnictwa). 15 maja 1926 r. remizę przeniesiono na ulicę Mickiewicza, gdzie mieści się do dzisiaj wraz z muzeum.

Reklama
Reklama

Każdy mural zrealizowany w Świeciu otrzyma tabliczkę informacyjną z naniesionym kodem QR odsyłającym do szczegółowej historii przedstawionej na nim postaci. Wszystkie murale zostaną oznaczone pinezkami w aplikacji Google Maps.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

reklama
Udostępnij
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze by było gdyby przy muralach znalazł się krótki opis zasług chociażby tak zredagowany jak w artykule. Za kilka lat młode pokolenie nie będzie znało tych osób.

Fajny pomysł i realizacja, lepsze jak kamienne głowy.

Wykonanie bardzo ładne… Ale pytanie brzmi: Jak to ma przyciągnąć do miasta turystów? Kogo w tych czasach będzie interesował jakiś ksiądz czy nauczyciel, który żył 100lat temu?

Reklama

PIĘKNIE I STYLOWO SZACUN

Fajny pomysł i wykonanie, to jest fajne . Tylko traz czekać aż jakiś debil przemaluje po swojemu sprayami

Coś dużo murali niecenzuralnych można na murach zobaczyć o co to chodzi?

Reklama

A szlak kamiennych masek to już bez promocji ? może szkodz było wydawać kasę na te głowy, chociaż ja akurat jestem za. Wrocław ma krasnale a my …

Czego szuka turysta i czego oczekuje od miejsca do którego przyjechał? Zamek w Świeciu nigdy nie stanie się i takiej oferty jak Malbork nie będzie miał. Kamienne głowy to był zły pomysł, może jako ekspozycja na diabelcach. Murale turystów raczej nie przyciągną, co najwyżej przybliżą sylwetki dawnych osób. Nie doceniona jest rzeka Wda jej połączenie z Wisłą, szlak diabelce … Zacząć należy od działań w kierunku dworca z prawdziwego zdarzenia, rynku z informacją turystyczną, WC, zaplecze hotelowe, atrakcje i miejsca gdzie można spędzić czas typu porządne kluby, puby, a przede wszystkim czysto i bezpiecznie.

W świeciu to tylko muzeum sztuki nowoczesnej

Reklama

Pięknie namalowane

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Rozpoczął się sezon studniówkowy. Odliczanie stu dni do matury rozpoczęli w piątkowy wieczór uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu.

Wiadomości

Poniedziałek, 13 stycznia, około godz. 7.50. Na drodze powiatowej między Sulnówkiem a Świeciem dochodzi do tragicznego wypadku. Ginie 18-letni Kamil.

Wiadomości

Dzisiejszy wieczór zapewne zapisze się w pamięci maturzystów I LO w Świeciu jako jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu.

Wiadomości

Zaniepokojona hałasem kobieta zaalarmowana policję. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch braci, którzy kradli miedziane rurki, niszcząc przy tym instalację grzewczą mieszkania.

Wiadomości

- Trudno już policzyć, ile samochodów ostatnimi laty utknęło na tej drodze w błocie. Ludzie są wściekli, że nie mogą dojechać do swoich domów...

Wiadomości

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" ogłosił wyniki 27. ogólnopolskiego rankingu liceów i techników. Jak wypadły w nim szkoły z powiatu świeckiego?

Reklama
Reklama

Wiadomości

W wielu przypadkach wyegzekwowanie pieniędzy za czynsz od zadłużonych lokatorów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu staje się niemożliwe.

Wideo

Dziś uroczyście pożegnano st. bryg. Piotra Tkaczyńskiego, dotychczasowego komendanta powiatowego PSP w Świeciu. Kto zostanie jego następcą?

Wiadomości

Pijani kierowcy to śmiertelne niebezpieczeństwo na drodze. Mimo wielu apeli, ostrzeżeń oraz poważnych konsekwencji prawnych nadal za kierownicę wsiadają amatorzy jazdy na "podwójnym gazie".

Wiadomości

W minioną sobotę mieszkańców bloku przy ul. Paderewskiego w Świeciu zaniepokoił wyraźny zapach gazu w piwnicy. Na miejsce wezwano pogotowie gazowe i straż pożarną,...

Wiadomości

W minioną sobotę liczba sto nabrała szczególnego znaczenia dla uczniów najstarszych klas Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu.

Wiadomości

Przed nami 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku fundacja zbiera pieniądze na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Świecie znowu zagra na...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Zaniepokojona hałasem kobieta zaalarmowana policję. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch braci, którzy kradli miedziane rurki, niszcząc przy tym instalację grzewczą mieszkania.

Wiadomości

W minioną sobotę liczba sto nabrała szczególnego znaczenia dla uczniów najstarszych klas Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu.

Wiadomości

Gmina Świecie zachęca mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących kąpieliska w Decznie.

Wiadomości

Policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy odpowiedzą za posiadanie i wprowadzanie narkotyków do obrotu. Decyzją sądu, podejrzani spędzą kolejne trzy miesiące w areszcie.

Wiadomości

W minioną sobotę otwarto Gminną Bibliotekę Publiczną wraz Centrum Kultury i Rozwoju w Drzycimiu. Obiekt prezentuje się efektownie.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dziś uroczyście pożegnano st. bryg. Piotra Tkaczyńskiego, dotychczasowego komendanta powiatowego PSP w Świeciu. Kto zostanie jego następcą?

Wideo

Punktualnie o godz. 13.00 sprzed kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wyruszył rozśpiewany i barwny Orszak Trzech Króli. W tym roku przystanek końcowy znajdował się...

Wideo

Fajerwerki to tradycja, bez której wielu wręcz nie wyobraża sobie witania Nowego Roku.