Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Mein führer, witamy! Co Hitler robił w Świeciu i pod Bukowcem?

„5 września do naszego korpusu niespodziewanie przybył sam Adolf Hitler” – pisze w swoich wspomnieniach Heinz Guderian, dowódca niemieckich sił pancernych. Do spotkania doszło w okolicach Plewna koło Bukowca, tuż po rozbiciu wojsk polskich w tym rejonie.

Udostępnij
hitler_guderian

Hitler podążał w ślad za Wehrmachtem, który mimo zaciętego oporu polskiej armii, parł do przodu, dzięki przewadze militarnej i blitzkriegowi, czyli wojnie błyskawicznej z użyciem dużych sił pancernych wspieranych natarciem lotnictwa i piechoty. Koncepcję szybkiej wojny opisał w książce „Achtung – Panzer!” i wcielił w życie, m.in. podczas walk w okolicach Bukowca, Heinz Guderian, który zresztą urodził się po sąsiedzku w pobliskim Chełmnie w 1888 r.

Po spotkaniu niedaleko Plewna 5 września 1939 r. Guderian i Hitler pojechali do Świecia.

Na uwagę zasługuje fakt, że ludność, która po osłabnięciu działań bojowych opuściła swe kryjówki, bardzo serdecznie witała Adolfa Hitlera i ofiarowała mu kwiaty. Miasto Świecie było udekorowane czarno-biało-czerwonymi flagami – tak po dwunastu latach opisywał ten dzień Guderian we „Wspomnieniach żołnierza”.

Zdjęcie wykonane prawdopodobnie podczas wizyty Hitlera w Świeciu. W tle znak z napisem „Marjanki” /Fot. Odkrywcy.pl

Z tym serdecznym powitaniem niemiecki wojskowy niekoniecznie przesadzał. Tyle, że zapewne wiwatowali nie Polacy, ale Niemcy. Tuż przed wojną w samym Świeciu mieszkało 500 osób narodowości niemieckiej (stanowili 6 proc. populacji miasta), a w wielu okolicznych wsiach, takich jak Drozdowo, Franciszkowo czy Niedźwiedź stanowili 70-80 proc. mieszkańców.

To głównie oni tłoczyli się na trasie przejazdu führera. Polacy, którzy również przyszli popatrzeć wiedzeni ciekawością, trzymali się nieco bardziej w tyle. Wzdłuż ul. Dworcowej (obecnie Wojska Polskiego) stał szpaler żołnierzy Wehrmachtu, który dbał, aby nikt nie wtargnął na drogę i nie strzelił lub nie rzucił ładunku wybuchowego. Z powodów bezpieczeństwa zabroniono też rzucać kwiaty, w obawie, że może być w nich ukryty granat.

Hitler nie gościł w Świeciu długo. Po krótkim spotkaniu z miejscowymi władzami, pojechał z Guderianem w kierunku Grudziądza, gdzie zatrzymali się na krótko koło zniszczonego mostu.

Heinz Guderian / Fot. Wikipedia

Między Świeciem i Grudziądzem ustawiły się oddziały 3 dywizji pancernej, które nie brały udziału w okrążeniu, w tym 6 pułk czołgów i 3 batalion rozpoznawczy czołgów, gdzie służył mój syn Kurt – wspominał generał. Dalej pisze:

Gdy zbliżaliśmy się do Wisły, na horyzoncie zarysowały się kontury miasta. Hitler zapytał, czy jest to Chełmno. Odpowiedziałem: „Tak, to jest Chełmno. W marcu ubiegłego roku witałem pana w pańskim rodzinnym mieście, dziś witam pana w moim. Urodziłem się bowiem w Chełmnie”. Hitler jeszcze w kilka lat później przypominał mi tę scenę.

Führer omawiał z Guderianem przebieg kampanii do zapadnięcia zmroku. Potem pożegnał się i wrócił do kwatery głównej.  Wtedy i przez kolejnych pięć lat „generał z Chełmna” był jego ulubieńcem. Pod koniec wojny nasilały się między nimi różnice zdań. Hitler zdymisjonował go w marcu 1945 r. po kolejnym sporze.

Guderian został wzięty do niewoli przez Amerykanów w maju 1945 r. Nie postawiono mu zarzutów popełnienia zbrodni wojennych. Odzyskał wolność w 1948 r. Zmarł sześć lat później na chorobę serca.

Józef Szydłowski

Udostępnij

Komentarze (6)

  1. GAP.

    21 maja 2019 13:20

    Ten Szpaler Okupantów stoi na

    Ten Szpaler Okupantów stoi na wysokoci obecnego budynku Z. U. S – u. Tam dokładnie była granica miasta, w głębi jest widoczny budynek gdzie obecnie jest Laki-Luk i pkoleniowy  Weterynarz Pan Wojtek bo tam kiedyś była Lecznica zwierząt. A Stylowej nie było nawet w planach. Niemcy w Udyczu mieli nawet sylwestrowe zabawy przy kominkach, jest tam bardzo ciekawy chistoryczny wystrój.

  2. Gandalf

    21 maja 2019 21:53

    Budynek na zdjęciu to dom

    Budynek na zdjęciu to dom Schwanke’go właściciela Zdroju Marianki oraz Octowni, obecnie Bank Paribas

    • GAP.

      23 maja 2019 09:46

      Szwanke jest dalej i nie

      Szwanke jest dalej i nie widoczny. To z pewnością jest budynek gdze obecnie jest Laki Luk, świadczy o tym czytelna tablica granicy miasta i Marjanek. Mieszkam ta od dziecka 60 lat, tamtędy chodziłem do szkoły, w tym miejscu wyzywano mnie od wieśniaków to z pewnością się nie mylę

      • Jakub

        27 maja 2019 08:22

        To jest budynek byłej octowni

        To jest budynek byłej octowni.

      • Anonim

        10 czerwca 2019 21:32

        Budynek gdze znajduje sie

        Budynek gdze znajduje sie knajpa ma pod dachem 3 okna i jedno ponizej, a ten ze zdjecia zupelnie inny uklad, wiec jednak sie mylisz.

  3. Anoinmek

    10 lutego 2021 10:59

    Fajny artyuł

    Fajny artyuł

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama