Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Mieszkaniec Osia walczył w powstaniu. Zmarł po tym, jak skatowali go okupanci

27 grudnia przypada 106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego, które zakończyło się sukcesem Polaków. Jednym z jego uczestników był Antoni Kamieniarz, kupiec z Osia.

Udostępnij
Powstańcy wielkopolscy

Powstanie Wielkopolskie trwało od 27 grudnia 1918 r. do 16 lutego 1919 r. Było ono jedynym dużym zrywem wolnościowym, który zakończył się zwycięstwem Polaków – i jakby na przekór faktom, jest mało wspominane i znane.

Jego celem był powrót ziem zaboru pruskiego do Polski. Decyzją traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. prawie cała Wielkopolska została przyznana Polsce. Bez powstania pozostałaby w granicach Niemiec.

Jednym z uczestników powstania był Antoni Kamieniarz. Ciekawą informacje na jego temat opublikowało Bractwo Czarnej Wody z Osia.

Urodził się 17 maja 1897 r. w Barchlinie w Wielkopolsce. Walczył jako ochotnik w niezidentyfikowanej kompanii. 25 stycznia 1937 r. odrzucono wniosek o odznaczenie go Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Odznaczenie ustanowiono w 1920 r. Wielu powstańców go nie otrzymało, często tak naprawdę bez szczególnego uzasadnienia.

Antoni Kamieniarz przez lata zajmował się kupiectwem, mieszkał w Osiu, w drewnianym domu, mniej więcej tam, gdzie dzisiaj stoi Gminny Ośrodek Kultury.

Z informacji przekazanych przez Józefa Kreję wynika, że prawdopodobnie w grudniu 1944 r. został aresztowany przez Niemców jako podejrzany o pomoc partyzantom, którym miał dostarczać mąkę. 

Skatowany, w ciężkim stanie został zwolniony. W wyniku obrażeń zmarł 5 stycznia 1945 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Osiu (kwatera 0201, koło pomnikowego dębu). Na nagrobku umieszczono wpis o jego udziale w Powstaniu Wielkopolskim oraz Krzyż Powstańczy.

Zobacz poniżej zdjęcia.

Po lewej drewniany dom Antoniego Kamieniarza w Osiu
Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Karta A. Kamieniarza
Grób na cmentarzu w Osiu

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: Bractwo Czarnej Wody w Osiu

Udostępnij
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

I o takich bohaterach trzeba mówić a nawet krzyczeć bo jeszcze trochę i zapomnimy kto był patriotą.

Sława bohaterom!!!!!

Chwała bohaterom!
Powinniśmy z szacunkiem i wdzięcznością wspominać takich ludzi i kultywować o nich pamięć. Doceniajmy ich poświęcenie i ofiarę życia. Świetnym sposobem jest opisywanie ich historii i losów w artykułach prasowych, a także dbanie o nagrobki.
Dziękuję za taki temat, informacje i proszę o jeszcze.

Gdyby ten sp Pan widział teraz stan polski to by się biedak rozpłakał…czy on walczył za parady zboczeńców albo eko ład ??pomijam wchodzenie Niemcom w…..

Nie skatowali go okupanci. SKATOWALI GO NIEMCY. Zabrali nam wschodnie tereny a dali zachodnie rozwalone po przejściu frontu i uważają ze to jest odszkodowanie za to co tu wyprawiali. Dopiero co Francuzom skończyli płacić za pierwszą wojnę światową. A Polacy? Polacy i tak zagłosują na przytrzasnietego, ujawnię i tfuska to jeszcze Niemcom zapłacą za to że są „niepraworzadni” i pala węglem. Zużywają mniej niż niemcy ale palą to dobić ich. Brawo głosujący na pajaca z telewizora bez szkoły.

Bezwzględna kara więzienia za propagowanie szesciokolorowej szmaty pod płaszczykiem tolerancji….precz z komuna

Zastanawiam się jak długo redakcja będzie tolerować takie głupawe wpisy jak powyżej?

Brawa dla Bractwa Czarnej Wody, które od chwili powstania w 2000 r. popularyzuje walory turystyczne powiatu świeckiego, jego historię i zasłużonych Pomorzan, szczególnie prof. Alfonsa Hoffmanna, ks. Bernarda Sychtę, ks. Józefa Semraua, ale także mniej znanych jak np. dr. Stanisław Gzella czy Bernard Ostrowski. W listopadzie br. Bractwo przypomniało o rocznicy ogólnopolskiej premiery w Świeciu sztuki ks. Sychty „Duchy w klasztorze”. Niestety, brakuje zainteresowania ze strony władz samorządowych naszego powiatu (od początku jego powstania) popularyzacją niezwykle interesującej historii Ziemi Świeckiej. Stąd m.in. niewielka liczba publikacji i badań naukowych na ten temat. A szkoda…

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Polednie koło Bukowca doszło dziś do tragicznego wypadku.

Wiadomości

Policja ustala tożsamość kierowcy samochodu dostawczego, który zginął podczas dzisiejszego wypadku na przejeździe kolejowym w powiecie świeckim.

Wiadomości

Gmina ma ambitne plany związane z zagospodarowaniem zbiornika wodnego przy ul. Długiej w Świeciu. Ma tam powstać miejsce wypoczynku.

Wiadomości

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku w Polednie koło Bukowca. Własne postępowanie w tej sprawie przeprowadzi też PKP.

Wiadomości

W minioną sobotę wybuchł pożar w jednym z budynków na terenie opuszczonej gorzelni w Krąplewicach (gmina Jeżewo).

Biznes

W Świeckiej ciepłowni wmurowano kamień węgielny pod inwestycję za blisko 13 mln zł. Ma ona mieć istotny wpływ m.in. na poprawę jakości powietrza w...

Wiadomości

Od dziś przez najbliższy tydzień w mieście i okolicy mogą być słyszalne głośne hałasy.

Wiadomości

Sześć zastępów straży zadysponowano do pożaru na terenie ogrodów działkowych w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W niedzielę po południu samochód osobowy uderzył w drzewo w Dworzysku koło Świecia.

Wiadomości

Mężczyzny szukali policjanci i strażacy. Funkcjonariusze z posterunku w Laskowicach w ostatniej chwili odnaleźli i powstrzymali 30-latka, który chciał odebrać sobie życie.

Wiadomości

Starosta Świecki informuje, żena tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu, stronach internetowych Starosty Świeckiego oraz stronie BIP Wojewody Kujawsko-Pomorskiego został zamieszczony na...

Wiadomości

Policja zatrzymała 41-letniego Pawła J., podejrzewanego o zniszczenie kilkunastu flag państwowych oraz kradzież z włamaniem. Intensywna praca operacyjna oraz analiza informacji doprowadziła kryminalnych do...

Reklama

Popularne

Wiadomości

Sześć zastępów straży zadysponowano do pożaru na terenie ogrodów działkowych w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W niedzielę po południu samochód osobowy uderzył w drzewo w Dworzysku koło Świecia.

Wiadomości

Mężczyzny szukali policjanci i strażacy. Funkcjonariusze z posterunku w Laskowicach w ostatniej chwili odnaleźli i powstrzymali 30-latka, który chciał odebrać sobie życie.

Wiadomości

Kierowca volkswagena ponad dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość. Nie wiedział, że nagrywają go policjanci drogówki ze Świecia. Słono go to kosztowało.

Wiadomości

Koło Gospodyń Wiejskich w Białem w gminie Jeżewo zostało nagrodzone na gali Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Otrębusach koło Warszawy.

Wideo

Wideo

W minioną niedzielę w kościele farnym w Świeciu wystąpiła ceniona wokalistka Halina Frąckowiak.

Wideo

Pochodzący ze Świecia Andrzej Maniszewski, syn bohatera spod Monte Cassino, przekazał gminie zbiór cennych pamiątek po żołnierzach walczących pod dowództwem generałów Władysława Andersa i...

Wideo

Minął rok od otwarcia Centrum Pokoleń w Świeciu, miejsca które bardzo szybko zyskało sympatię seniorów, o czym można było się przekonać podczas dzisiejszej imprezy.