Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Historia

Mieszkaniec Osia walczył w powstaniu. Zmarł po tym, jak skatowali go okupanci

27 grudnia przypada 106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego, które zakończyło się sukcesem Polaków. Jednym z jego uczestników był Antoni Kamieniarz, kupiec z Osia.

Udostępnij
Powstańcy wielkopolscy

Powstanie Wielkopolskie trwało od 27 grudnia 1918 r. do 16 lutego 1919 r. Było ono jedynym dużym zrywem wolnościowym, który zakończył się zwycięstwem Polaków – i jakby na przekór faktom, jest mało wspominane i znane.

Jego celem był powrót ziem zaboru pruskiego do Polski. Decyzją traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. prawie cała Wielkopolska została przyznana Polsce. Bez powstania pozostałaby w granicach Niemiec.

Jednym z uczestników powstania był Antoni Kamieniarz. Ciekawą informacje na jego temat opublikowało Bractwo Czarnej Wody z Osia.

Reklama
Reklama

Urodził się 17 maja 1897 r. w Barchlinie w Wielkopolsce. Walczył jako ochotnik w niezidentyfikowanej kompanii. 25 stycznia 1937 r. odrzucono wniosek o odznaczenie go Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Odznaczenie ustanowiono w 1920 r. Wielu powstańców go nie otrzymało, często tak naprawdę bez szczególnego uzasadnienia.

Antoni Kamieniarz przez lata zajmował się kupiectwem, mieszkał w Osiu, w drewnianym domu, mniej więcej tam, gdzie dzisiaj stoi Gminny Ośrodek Kultury.

Reklama
Reklama

Z informacji przekazanych przez Józefa Kreję wynika, że prawdopodobnie w grudniu 1944 r. został aresztowany przez Niemców jako podejrzany o pomoc partyzantom, którym miał dostarczać mąkę. 

Skatowany, w ciężkim stanie został zwolniony. W wyniku obrażeń zmarł 5 stycznia 1945 r. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Osiu (kwatera 0201, koło pomnikowego dębu). Na nagrobku umieszczono wpis o jego udziale w Powstaniu Wielkopolskim oraz Krzyż Powstańczy.

Zobacz poniżej zdjęcia.

Reklama
Reklama

Po lewej drewniany dom Antoniego Kamieniarza w Osiu
Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Karta A. Kamieniarza
Grób na cmentarzu w Osiu

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: Bractwo Czarnej Wody w Osiu

Udostępnij
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

I o takich bohaterach trzeba mówić a nawet krzyczeć bo jeszcze trochę i zapomnimy kto był patriotą.

Sława bohaterom!!!!!

Chwała bohaterom!
Powinniśmy z szacunkiem i wdzięcznością wspominać takich ludzi i kultywować o nich pamięć. Doceniajmy ich poświęcenie i ofiarę życia. Świetnym sposobem jest opisywanie ich historii i losów w artykułach prasowych, a także dbanie o nagrobki.
Dziękuję za taki temat, informacje i proszę o jeszcze.

Reklama

Gdyby ten sp Pan widział teraz stan polski to by się biedak rozpłakał…czy on walczył za parady zboczeńców albo eko ład ??pomijam wchodzenie Niemcom w…..

Nie skatowali go okupanci. SKATOWALI GO NIEMCY. Zabrali nam wschodnie tereny a dali zachodnie rozwalone po przejściu frontu i uważają ze to jest odszkodowanie za to co tu wyprawiali. Dopiero co Francuzom skończyli płacić za pierwszą wojnę światową. A Polacy? Polacy i tak zagłosują na przytrzasnietego, ujawnię i tfuska to jeszcze Niemcom zapłacą za to że są „niepraworzadni” i pala węglem. Zużywają mniej niż niemcy ale palą to dobić ich. Brawo głosujący na pajaca z telewizora bez szkoły.

Bezwzględna kara więzienia za propagowanie szesciokolorowej szmaty pod płaszczykiem tolerancji….precz z komuna

Reklama

Zastanawiam się jak długo redakcja będzie tolerować takie głupawe wpisy jak powyżej?

Brawa dla Bractwa Czarnej Wody, które od chwili powstania w 2000 r. popularyzuje walory turystyczne powiatu świeckiego, jego historię i zasłużonych Pomorzan, szczególnie prof. Alfonsa Hoffmanna, ks. Bernarda Sychtę, ks. Józefa Semraua, ale także mniej znanych jak np. dr. Stanisław Gzella czy Bernard Ostrowski. W listopadzie br. Bractwo przypomniało o rocznicy ogólnopolskiej premiery w Świeciu sztuki ks. Sychty „Duchy w klasztorze”. Niestety, brakuje zainteresowania ze strony władz samorządowych naszego powiatu (od początku jego powstania) popularyzacją niezwykle interesującej historii Ziemi Świeckiej. Stąd m.in. niewielka liczba publikacji i badań naukowych na ten temat. A szkoda…

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W reklamach Biedronka i Lidl wzajemnie się licytują, w których sklepach jest taniej. Tymczasem w małych miejscowościach, również w powiecie świeckim, trwa cicha wojna...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile wykroczeń zarejestrowały fotoradary w powiecie świeckim. W przyszłym roku dojdą kolejne "baty" na zbyt szybko jeżdżących kierowców.

Wiadomości

Dziś po południu doszło do wypadku na ul. Żwirki i Wigury, naprzeciwko Galerii Marianki.

Wiadomości

Świecie zbliża się do najlepszego wyniku sprzed roku. Wszystko wskazuje na to, że w większości pozostałych gmin powiatu świeckiego – czekamy jeszcze na informacje...

Wiadomości

Niedawno rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę drogi rowerowej między Chrystkowem i Topolinkiem w gminie Świecie. Zaczęto od wycinki drzew. W tym wypadku są...

Wiadomości

- Jestem ostatnią osobą, która chciałaby zamykać szkoły, ale jeśli dojedziemy do punktu, w którym personelu będzie tyle samo co dzieci, to co nam...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dziś w Centrum Kultury w Świeciu wystąpił Skolim, producent hitów, do których "bujają się" i młodzi, i ci nieco starsi.

Wiadomości

"Pan Piotrowski w sposób chamski i uwłaczający funkcji radnego atakował moją osobę" - napisał Jakub Kunkel w skardze skierowanej do Rady Miejskiej w Świeciu.

Wiadomości

Dość niespodziewanie środowe obrady Rady Powiatu Świeckiego zdominowała dyskusja na temat przyszłości szkół ponadpodstawowych. Niestety, powodów do optymizmu nie ma.

Extra Nowe

Zwerbowany do niemieckiej armii, pomagał greckim partyzantom. Po ucieczce walczył w polskim wojsku we Włoszech. Życiorys Konrada Kuziemskiego z Nowego to gotowy materiał na...

Wiadomości

Trwa objazd wojewody Michała Sztybla po województwie kujawsko-pomorskim. Dziś spotkał się ze starostą świeckim Pawłem Knapikiem. Powodem wizyt jest nowa ustawa o ochronie ludności...

Wiadomości

W ciągu jednego popołudnia policjanci z powiatu świeckiego zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich jechał samochodem, drugi motorowerem, a trzeci rowerem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile wykroczeń zarejestrowały fotoradary w powiecie świeckim. W przyszłym roku dojdą kolejne "baty" na zbyt szybko jeżdżących kierowców.

Wiadomości

Dziś w Centrum Kultury w Świeciu wystąpił Skolim, producent hitów, do których "bujają się" i młodzi, i ci nieco starsi.

Wiadomości

Nasza Czytelniczka jest oburzona wycięciem dwóch drzew przy drodze powiatowej. Powiat przedstawia swoje argumenty i zapowiada, że "pod topór" pójdzie kolejnych 200.

Wiadomości

Sprawdziliśmy oferty zatrudnienia z najwyższym wynagrodzeniem w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu. Na najlepsze zarobki może liczyć diagnosta pojazdów.

Wiadomości

Ponad 58 gramów konopi indyjskich wykryli w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W sztabie WOŚP w Świeciu wciąż trwa liczenie pieniędzy. Wiadomo, ile policzono do godz. 22.00.

Wideo

Dziś zaprezentowano elektryczny autobus testowany na kilku liniach powiatowych przewozów użyteczności publicznej. Czy wkrótce takich pojazdów będzie więcej?

Wideo

W minioną sobotę liczba sto nabrała szczególnego znaczenia dla uczniów najstarszych klas Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu.