Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Historia

Odeszli brunatni, przyszli czerwoni. Gwałty, rabunki i wywózki na Sybir

W czasach PRL-u datę 10 lutego 1945 r. przedstawiano jako dzień wyzwolenia Świecia przez Armię Czerwoną, a kolejne miesiące jako okres utrwalania władzy ludowej na tych terenach. Kiedy skończył się czas komunistycznej propagandy, można było wreszcie otwarcie mówić i pisać o przemilczanych wcześniej faktach.

Udostępnij
Kościół farny w Świeciu zniszczony w 1945 r.
Reklama

Sugestywny obraz tego, co działo się w Świeciu 80 lat temu, na przełomie stycznia i lutego 1945 r., przedstawił znany pasjonat historii Józef Szydłowski w jednym ze swoich artykułów.

Niemieckie przygotowania do obrony Świecia przed nacierającymi jak burza na Grudziądz i Chełmno, przeważającymi liczebnie i sprzętowo, oddziałami sowieckimi, rozpoczęły się już w styczniu 1945 r.

Niemieckie władze okupacyjne miasta i powiatu świeckiego nie miały złudzeń, że Wisła będzie w stanie na dłużej powstrzymać atak Rosjan.

Reklama

Mimo kategorycznych zakazów ewakuacji płynących z Berlina i Gdańska, kreisleiter Ziebell (powiatowy naczelnik NSDAP) podjął samowolnie decyzję o ewakuacji niemieckich kobiet i dzieci, najpierw do Nowego, a potem w kierunku portów bałtyckich, gdzie organizowany był transport morski do Niemiec.

Z 27 na 28 stycznia rosyjska piechota z lekkim uzbrojeniem przeszła po lodzie Wisłę pod Chełmnem, a zwiadowcy sowieccy dotarli nawet w okolice Dużego Rynku i "starego cmentarza" przy ul. Mickiewicza w Świeciu.

28 stycznia 1945 r. komendantem wojskowym został płk von Wedel, który przejął władzę w mieście od burmistrza Aloisa Musolfa. Cywilne władze administracyjne miasta i powiatu już w nocy tego samego dnia otrzymały oficjalny nakaz ewakuacji. Kończył się tym samym krwawy okres okupacji, naznaczony terrorem oraz śmiercią wielu mieszkańców Świecia i powiatu.

Reklama

W tych dniach siły niemieckie w samym mieście stanowił zmobilizowany oddział Volkssturmu, pospolitego ruszenia złożonego z wyrostków Hitlerjugend i panów w bardzo już podeszłym wieku, których nie powołano z tego względu do regularnej służby wojskowej. Uzupełnienie stanowił kombinowany oddział złożony z lekko rannych żołnierzy z wojskowego lazaretu oraz służb tyłowych i pomocniczych, które akurat znajdowały się w Świeciu.

Na szczęście dla Niemców, rejon Świecia przejęła do obrony regularna jednostka - 542 Dywizja Grenadierów Ludowych oraz pododdziały dywizji "Lobrik", batalion kombinowany skierowany do obrony Przechowa.

Na początku lutego do miasta przebiła się też duża grupa 73 Dywizji Piechoty, która wyrwała się z okrążonego Torunia, ale bez ciężkiego uzbrojenia, którego nie udało się przeprawić przez oblodzoną Wisłę.

Reklama

Mimo wyparcia rosyjskich czołówek z miasta, Rosjanie stworzyli dwa silne punkty wypadowe w rejonie kościoła farnego i zamku, ze snajperami na wieżach i karabinami maszynowymi.

Świecie już pod koniec stycznia zostało odcięte od strony południowej i zachodniej przez szybkie pancerne jednostki Armii Czerwonej, które dotarły pod Pruszcz oraz w rejon Drzycimia i Sierosławia. W Pruszczu pojawiły się też pododdziały I Armii Wojska Polskiego z rejonu Bydgoszczy.

Na początku lutego Rosjanie rozpoczęli walki o Gruczno, przechodząc w tamtym rejonie Wisłę po lodzie, a następnie kontynuowali natarcie na Przechowo, gdzie obiektem ataków lotniczych stały się tamtejsze młyny. Na skutek ostrzału artyleryjskiego mocno ucierpiał kościół farny w Świeciu, gdzie Rosjanie ulokowali punkt medyczny.

Reklama

Rosjanie, którzy wkroczyli do Świecia 10 lutego 1945 r, po krótkim odpoczynku, zostali skierowani do dalszych walk. W powiecie świeckim nadal trwały krwawe boje z Niemcami, którzy stawali zażarty opór.

14 lutego Rosjanie zajęli ważny węzeł kolejowy w Laskowicach. Odepchnęli też wojska niemieckie broniące się wzdłuż linii Wdy, zabezpieczającej ich lewą flankę. Na terenie elektrowni w Żurze utworzono obóz zaopatrzeniowy dla wojsk radzieckich. Mimo gwałtownych walk oraz zmasowanego ostrzału artyleryjskiego w okolicy, budynki wchodzące w skład elektrowni nie zostały znacząco uszkodzone.

Padały kolejne punkty niemieckiego oporu m.in. w gminach Jeżewo, Drzycim, Osie i Warlubie. Po ciężkich walkach, których skutkiem było zniszczenie wielu budynków, czerwonoarmiści zajęli 19 lutego Nowe.

Reklama

W pierwszych dniach po wkroczeniu Rosjan do Świecia zaczęły się nieliczne jeszcze gwałty, rabunki mieszkań oraz wyrzucanie mieszkańców z ich domów, które zajęto na kwatery dowództwa. Rosyjscy dowódcy zachowywali się różnie, częste były jeszcze przypadki dyscyplinowania żołnierzy.

Najgorsze przyszło w marcu 1945. Wtedy miasto objęły jednostki tyłowe. Zaczęły się gwałty, rabunek oraz masowe wywózki mieszkańców Świecia i okolicznych miejscowości na Sybir. Sowieci wywieźli z naszego terenu 1 441 osób do przymusowej pracy w łagrach za Uralem. Większość już stamtąd nie wróciła.

W jednym z budynków szpitala psychiatrycznego urządzono areszt dla złapanych dziewczyn, które zostały zgwałcone, a potem wywiezione na Sybir.

Reklama

5 marca 1945 r. Rosjanie wysadzili w powietrze kościół w Przechowie, bo miał przeszkadzać w startach i lądowaniach samolotów z pola umiejscowionego przy świątyni. Zaczęły się też próby grabieży maszyn i urządzeń ze świeckiej cukrowni. W obronie stanęli robotnicy i nie pozwolono Rosjanom na rozgrabienie zakładu. Część z broniących cukrowni zapłaciła za to zsyłką do łagru.

Rosjanie wyrzucili mieszkańców z domów m.in. przy ul. Klasztornej i obecnej 10 Lutego na odcinku od Mickiewicza do Dużego Rynku, zajmując je na kwatery. Opuścili je dopiero jesienią 1945 r., pozostawiając po sobie zdewastowane i ograbione z wszystkiego mieszkania.

Żołnierzy sowieckich poległych w walkach o Świecie i okoliczne miejscowości pochowano w zbiorowej mogile na Dużym Rynku. W latach 1946-48 ekshumowano ich na cmentarz wojskowy w jednostce wojskowej. Według oficjalnych danych spoczywa ich 778, w tym tylko 42 zidentyfikowanych, reszta to bezimienni.

Reklama

Źródła:

  • Józef Szydłowski: "Krew na śniegu. Walki, gwałty i kradzieże. Mija kolejna rocznica dramatycznych wydarzeń", Extra Świecie
  • Hubert Siekierkowski: "Działania wojenne na ziemi świeckiej we wrześniu 1939 roku i w styczniu-lutym 1945 roku", Bractwo Czarnej Wody

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Moja babcia przeżyła wkroczenie do Świecia tych wyzwolicieli. Nie mówiła o nich inaczej jak dzicz.

W 1945 roku mój dziadek dzięki uprzejmemu sąsiadowi został zesłany na Ural. Wrócił szczęśliwie po śmierci Stalina. Po powrocie nie chcieli go przyjąć do pracy, był pielęgniarzem. Po czasie wysłali go do pracy na oddział w Górnej Grupie. Żyje jeszcze jeden z jego synów.

I co się zmieniło w wolnej Polsce? ul.10 Lutego jest? jest przed cmentarzem żołnierzy sowieckich pomnik przyjaźni stoi? stoi a proszę nie tłumaczyć że 10 Lutego było zaślubienie Polski z morzem bo w Nowem mogli by tłumaczyć że 19 Lutego to data urodzin Kopernika

Reklama

fajni „wyzwoliciele”, którzy 17 września 1939 roku zajęli część Polski umawiając sie z Niemcami. A, że później Niemcy ruszyły na Związek Radziecki to nagle ojej ojej i trzeba umawiać się z USA i Wielką Brytanią. Gdyby nie pomoc USA i Aliantów to możliwe, że Niemcy zdobyliby nawet Rosje. Alianci i ZSRR umówili się na ataki z 3 stron na odbicie zajętej Europy tzn z Kierunku Francji (Dunkierki), Włoch i ZSRR na zdobycie Berlina. Niestety droga ZSRR szła przez Polske i stąd to „wyzwolenie”, a różnice wyzwolenia przez Aliantów typu USA, Francja, Wielka Brytania, a ZSRR można porównać z RFN do NRD. Fajny byłby jakiś artykuł o zbrodniach niemieckich na terenie Świecia i okolic.

Z Dunkierki to alianci uciekali, a nie atakowali. Się kłania historia. Przyszli do Świecia Azjaci, którzy wiedzieli, że są już w III Rzeszy, a nie w Polsce. To się zachowywali jak zachowywali. Skąd jakiś Kałmuk miał wiedzieć, że Świecie kiedyś było polskie, skoro od 1939 r. było w III Rzeszy, a w Polsce chwilowo od 1921 r. To skąd ten czerwonoarmista miał wiedzieć o co chodzi? Wywozili tych, co ich uważano za Niemców. Czasem się mylili, rodziły się tragedie, to prawda. Idealne wyzwolenie to nie było, ale jednak można było mówić po polsku na ulicy. Kto tego nie przeżył ten nie powinien komentować.

Chodziło o Francję Belgię i Anglię a z Polski wypędzono Niemców przy okazji

Reklama

Jednoznacznie jaki to nie był okupant to wojna jest czymś strasznym. Dziś na zachodzie Europy nacjonalizm podnosi łeb a na wschodzie dalej ciemnogród i wiara w kult jednostki i imperialistyczne zapędy. Trzeba pamiętać o tym co było aby nigdy nie dopuścić do tego z powrotem.

No nie u Wasiaka jak Ty

Mamy żal do byłego burmistrza że zapomniał o ludziach wywiezionych na Sybir W naszych rodzinach prawie każdy miał kogoś wywiezionego.Ulica 10 lutego nie kojarzy nam się z zaślubinami z morzem a z ludźmi których gwałcono mordowano na dzikim wschodzie.

Reklama

Na szczęście gro Świecian to inteligentni i myślący ludzie, a Ty mnie słuchaj tv Republika to ci tylko wyjdzie na zdrowie. Nie wymyślaj i nie strasz tylko sam sprawdź zanim znowu coś napiszesz.

R.I.P. Hubert. Pamiętamy.

Dawno mówiłem aby zlikwidować ten cmentarz w jednostce. Czcimy miejsce pochówku gwałcicieli naszych babek.

Reklama

Moje babcie niczego tak się nie bały jak tej ruskiej hołoty. Jedną dwa lata była na zsyłce. Gwałty i rabunki to była norma. A najlepsze było to, że nie można było o tym mówić.

No no a w 1939 roku witali Hitlera jak swojego obywatele Świecia.Polacy to byli Ci z Mniszka i z ul. Polnej ale oni od razu jak wojna wybuchła to poszli do piachu.

Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja zabezpieczyła znaczną ilość narkotyków. W ręce mundurowych trafił ponad kilogram marihuany, który ujawnili przy dwóch mężczyznach na terenie powiatu świeckiego. Usłyszeli już zarzuty,...

Styl życia

Dzisiejszym 20. czy nawet 30-latkom nazwy Anka, Duet, Manhattan czy Stokrotka pewnie nic nie mówią. Może poza ostatnią, ale nie o dom kultury tu...

Wiadomości

Dziś po południu strażacy zostali wezwani do pożaru w gminie Dragacz. Na miejscu była także policja. Podano wstępne ustalenia dotyczące przyczyny pożaru.

Wiadomości

Dziś gościł w Świeciu prof. Przemysław Czarnek. Poseł PiS i były minister edukacji prowadzi intensywną kampanię na rzecz kontroli wyborów prezydenckich.

Wiadomości

Osie dostało dofinansowanie na budowę Centrum Inicjatyw Społecznych. Ma to być miejsce integrujące mieszkańców w różnym wieku. Gdzie powstanie i ile będzie kosztowała budowa?

Wiadomości

Wśród nowych rezerwatów przyrody ustanowionych pod koniec ubiegłego roku w naszym województwie, trzy znajdują się w powiecie świeckim.

Reklama

Wiadomości

W niedzielę w Błądzimiu koło Lniana zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby przewieziono do szpitala. Kobieta prowadząca jedno z aut została ukarana mandatem.

Wiadomości

W ciągu 24 godzin policjanci ze Świecia zatrzymali poszukiwanego 22-latka, który dopuścił się w przeszłości przestępstwa i unikał wymiaru sprawiedliwości. Za poszukiwanym kryminalni pojechali...

Wiadomości

Udostępnij

Wiadomości

Policjanci pełniący służbę na terenie powiatu świeckiego udaremnili jazdę 5 kierowcom, którzy wsiedli za kierownicę, a nie powinni. Część z nich została zatrzyma podczas...

Wiadomości

Na mapie kampanijnego objazdu Polski przez Rafała Trzaskowskiego znalazł się dziś również powiat świecki. Najpierw odwiedził szpital psychiatryczny w Świeciu, a potem udał się...

Wiadomości

PREZES SĄDU REJONOWEGO W ŚWIECIUA.1101.1.2025 OGŁOSZENIE O KONKURSIE Na podstawie art. 155 a ustawy z dnia 27 lipca 2001r. - Prawo o ustroju sądów...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś po południu strażacy zostali wezwani do pożaru w gminie Dragacz. Na miejscu była także policja. Podano wstępne ustalenia dotyczące przyczyny pożaru.

Wiadomości

Dziś gościł w Świeciu prof. Przemysław Czarnek. Poseł PiS i były minister edukacji prowadzi intensywną kampanię na rzecz kontroli wyborów prezydenckich.

Wiadomości

Osie dostało dofinansowanie na budowę Centrum Inicjatyw Społecznych. Ma to być miejsce integrujące mieszkańców w różnym wieku. Gdzie powstanie i ile będzie kosztowała budowa?

Wiadomości

Wśród nowych rezerwatów przyrody ustanowionych pod koniec ubiegłego roku w naszym województwie, trzy znajdują się w powiecie świeckim.

Wiadomości

W niedzielę w Błądzimiu koło Lniana zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby przewieziono do szpitala. Kobieta prowadząca jedno z aut została ukarana mandatem.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dziś swój niezapomniany wieczór mają maturzyści z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.

Wideo

W sztabie WOŚP w Świeciu wciąż trwa liczenie pieniędzy. Wiadomo, ile policzono do godz. 22.00.

Wideo

Dziś zaprezentowano elektryczny autobus testowany na kilku liniach powiatowych przewozów użyteczności publicznej. Czy wkrótce takich pojazdów będzie więcej?