Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Pieniądze zakopane w lesie. Kiedyś można by za nie mieć duży… kurnik [zdjęcia]

Od kilku lat okolice Osia są terenem zainteresowania badaczy. Efekt? Odkryto ślady po osadzie i cmentarzysku Gotów sprzed blisko 2 tys. lat. A na tym nie koniec.

Udostępnij
Monety pochodzą sprzed około 250 lat / Fot. Mateusz Sosnowski i Olaf Popkiewicz

Okolice Osia nie przestają zaskakiwać kolejnymi odkryciami.

- Jeszcze nie opadły na dobre emocje i kurz po badaniach na cmentarzysku Gotów w Starej Rzece, a my możemy znowu przekazać wspaniałą wiadomość dotyczącą kolejnego odkrycia – informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu (o tamtym odkryciu przeczytasz tutaj).

Tym razem w lasach Nadleśnictwa Osie, Olaf Popkiewicz, archeolog i redaktor programu „Poszukiwacze historii”, trafił na kolejny archeologiczny skarb. W przenośni i dosłownie.

W trakcie badań powierzchniowych, prowadzonych w ramach działań Wdeckiego Parku Krajobrazowego, odkrył 14 srebrnych monet króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, pochodzących z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XVIII wieku.

- Jako ciekawostkę możemy dodać, że ówczesna wartość odkrytych monet była dość znacząca, ponieważ można było za nie nabyć około dwustu kur. Nie była to raczej przypadkowa zguba, tylko pewnie próba ukrycia większej sumy pieniędzy – podaje Wdecki Park Krajobrazowy.

Zobacz poniżej zdjęcia odkrytych monet.

Fot. Mateusz Sosnowski i Olaf Popkiewicz

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama