Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kolejne niezwykłe odkrycie archeologiczne koło Osia [zdjęcia]

Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu pochwalił się kolejnym niezwykłym odkryciem. Odnaleziono stare cmentarzysko, a w nim aż 50 grobów starożytnych Gotów.

Udostępnij
Stanowisko może mieć nawet ponad hektar powierzchni / Fot. Wdecki Park Krajobrazowy

Goci byli ludem germańskim, który opuścił rodzinną Skandynawię i w I wieku n.e. zaczął osiedlać się na Pomorzu.

W związku z odkryciem cmentarzyska Gotów w Starej Rzece (gmina Osie), którego dokonał Olaf Popkiewicz, archeolog i twórca programu "Poszukiwacze historii", ekipa Wdeckiego Parku Krajobrazowego ruszyła w teren, aby podjąć badania na tym stanowisku.

- W ciągu trzech tygodni udało nam się przebadać ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni cmentarzyska i odkryć 50 gockich grobów! – informuje Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu.

Stanowi to tylko ułamek powierzchni stanowiska, ponieważ park szacuje jego obszar na ponad hektar.

- Niestety, stan zachowania dużej części odkrytej nekropolii sprawia, że potrzebne są niezwłoczne badania wykopaliskowe, w celu uratowania stanowiska - podkreśla WPK. - Dlatego też, to pewnie dopiero początek naszej przygody z tym miejscem.

Wdecki Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim osobom i instytucjom za pomoc i wsparcie w trakcie badań , w szczególności Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków w Toruniu, Nadleśnictwu Trzebciny, Lasom Państwowym, gminie Osie oraz firmie Dwór Venedów za pomoc i wsparcie w trakcie badań.

Czytaj też: Skarby czekały na odkrycie prawie dwa tysiące lat. Zobaczcie zdjęcia

Fot. Wdecki Park Krajobrazowy

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (4)

 1. Zaq

  8 sierpnia 2023 21:24

  Tak trzymać.

 2. Jancio

  9 sierpnia 2023 05:12

  No właśnie,nawet tak stare pochówki mówią nam ,że tereny te zamieszkiwali Goci…to jaki idiota nazwał nasz region KOCIEWIEM,a nie GOCIEWIEM.To należy jak najprędzej sprostować ,a tej profesor historii odebrać dyplom a ją samą i jej książki wyrzucić na śmietnik historri i ogłosić wszem i wobec,że tu jest KOCIEWIE,bo tutejsza ludność nie życzy sobie,aby nazywać ich kotami…Co za żenada!!!

 3. Jancio

  9 sierpnia 2023 05:24

  …że tu jest GOCIEWIE..przepraszam,ale przez te wieloletnie dyrdymały tej profesor nawet mnie się pomyliło

 4. cccccc

  9 sierpnia 2023 11:48

  To że Gociewie to wiadomo od zawsze i Gociewiacy się z tym nie przebiją bo to Niemcy od 45r ale powiedź to tym Kociewiakom przywiezionym w kankach po mleku

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama