Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historia

Przed wojną Świecie hotelami stało. Co sprawiało, że mogło utrzymać ich się aż tyle?

Z hotelami dawnego Świecia związane są ciekawe historie. Dziejowe zawieruchy przetrwał w szczątkowej formie tylko dawny pruski Magdalenen-Hof., przemianowany później na Dwór Magdaleny i Magdalenkę. Obecnie budynek na rogu ul. Wojska Polskiego i Mickiewicza bardziej niż z usług noclegowych znany jest z tego, że na parterze znajduje się restauracja Stare Miasto.

Udostępnij
friderik_-_kopia

Już w czasach pruskich Świecie licznymi hotelami stało, a w okresie międzywojennym miasto wręcz tętniło tego typu usługami. Warto pokusić się o poszukanie przyczyny takiego stanu rzeczy w niedużym przecież, bo kilkutysięcznym wtedy, mieście.

Historia nie pozostawiła nam dokładnych wskazówek czy w Świeciu leżącym od czasów krzyżackich w dolinie między Wisłą a Wdą istniały hotele. Można jednak przypuszczać, że do przenosin miasta na wysoki brzeg Wdy, które miało miejsce od połowy XIX w., w starym, nadwiślańskim mieście prawdopodobnie jakieś hotele, a na pewno zajazdy, działać musiały. Wymuszał to fakt funkcjonowania  dużego portu rzecznego, a co się z tym wiąże, nie tylko sporego ruchu żeglugi towarowej, ale i pasażerskiej.

W tym budynku mieścił się hotel Kaiserhof i pierwsze w Świeciu kino (widok współczesny) / Fot. Andrzej Bartniak

Reklama
Reklama

Wiadomo na pewno, że w „nowym” Świeciu, przeniesionym na wysoki, lewy brzeg Wdy, jednym z pierwszych hoteli był, noszący dumną nazwę Kaiserhof (Cesarski dwór). Zbudowano go na wąskiej działce między obecnymi ulicami Sądową i Szkolną (budynek istnieje do dziś).

Funkcjonowało w nim od 1916 r. pierwsze w Świeciu nieme kino. Zakupił go po 1920 r. polski kupiec, mieszkaniec Świecia, Leon Neumann, który został mianowany potem pierwszym komisarycznym burmistrzem Świecia i przeznaczył go na tzw. Dom Polski.

Odbywały się tam zebrania, przedstawienia teatralne, zabawy, a nawet pobór do wojska. W okresie międzywojennym istniała tam fabryka harmonijek ustnych firmy Koestler i S-ka. której właścicielem był Józef Kroner.

Reklama
Reklama

Hotel Wildt'a (po lewej stronie) znajdował się niemal naprzeciwko sądu

Kolejny  hotel w Świeciu mieścił się na piętrze, w budynku wspomnianej już restauracji Magdalenen-Hof, a może bardziej powinniśmy mówić, że to restauracja należała do hotelu, ponieważ taki jest szyld na zdjęciach z początku XX w: Hotel-Magdalenen-Hof. Taki stan rzeczy, mimo upływu wieków, toczonych wojen i zmian ustroju zachował się w pewnej mierze do dnia dzisiejszego.

Najbardziej jednak rozpoznawalnym i mającym największą markę był Hotel Wildt'a. Szczególny rozkwit tego obiektu nastąpił w okresie międzywojennym, a właścicielem był wtedy Niemiec Hugo Dahm. Hotel posiadał garaż dla samochodów i zajazd dla powozów konnych.

Reklama
Reklama

Podczas okupacji Dahm został pozbawiony przez władze hitlerowskie majątku i praw publicznych za „skalanie” niemieckiej rasy. Powodem była żona, która miała żydowskie pochodzenie, a której mąż nie chciał się wyrzec.

Budynek przejęła III Rzesza i zainstalowano tam Arbeitsamt, czyli urząd pracy. Stamtąd właśnie wielu mieszkańców Świecia trafiło na roboty do Niemiec.

Restauracja Zamkowa

Reklama
Reklama

Miejscami noclegowymi dysponowały również inne większe restauracje, takie jak Nad Wdą Popławskich czy lokal Chełstowskiego, mieszczący się na terenie zajmowanym obecnie przez warsztaty zakładu poprawczego. Międzywojenne Świecie posiadało też letnie schronisko młodzieżowe urządzane w Szkole Podstawowej nr 1.

Co tak przyciągało do naszego miasta, w najlepszym okresie międzywojennym, tłumy ludzi nie tylko z całego powiatu z innych zakątków kraju, a nawet ze świata, że oprócz dobrej bazy hotelowej rozwinięto też kwatery prywatne (koszt 3-4 zł dziennie, 15-50 zł za miesiąc utrzymania wraz z mieszkaniem)?

Reklama
Reklama

Powody były trzy. Po pierwsze, Świecie jako miasto powiatowe posiadało ważne urzędy i sporo osób przyjeżdżało tu załatwiać sprawy, a że w tamtych czasach rzadko kto posiadał samochód i najczęściej korzystano z pociągów, trzeba było zatrzymać się nieraz na noc, aby na drugi dzień pozałatwiać wszystkie interesy.

Budowa elektrowni w Żurze, wrzesień 1929 r. Wielu specjalistów kwaterowało w Świeciu

Powód drugi, to atrakcyjność Świecia, uznawanego ze względu na bliskość Borów Tucholskich, sporą ilość terenów parkowych i wytwórnię wód mineralnych Zdrój Marianki, za swego rodzaju uzdrowisko.

Reklama
Reklama

Pozostałe atrakcje, to przede wszystkim możliwości sportów wodnych na Wiśle i Wdzie, kąpiele rzeczne oraz wspaniałe wycieczki. Można je było urządzać doskonałym i dobrze przygotowanym szlakiem spacerowym po Górach Diabelcach. Na szlaku ustawiono ławeczki i altanki. Była nawet letnia kawiarenka U Gołąbka (od nazwiska właściciela). Lokal serwował ponoć doskonałe lody i  robioną domowym sposobem lemoniadę.

Kto miał ochotę zakosztować obfitego jadła lub napitku, mógł udać się do restauracji Zamkowa przy ruinach zamku lub do restauracji Popławskich Nad Wdą.

Obydwa lokale gwarantowały też muzykę taneczną w wykonaniu zespołu i sale taneczne na wolnym powietrzu. Restauracja Nad Wdą, która znajdowała się tuż obok mostu pontonowego na Wdzie, oferowała wycieczki stateczkiem Świecie.

Reklama
Reklama

Wycieczka statkiem po Wdzie, lata 30 XX w.

Zabierał on turystów na urokliwą, dawną wyspę wiślaną Ostrów Świecki, leżącą już po chełmińskiej stronie. Miejscowość położona na tej wyspie, nosząca taką samą nazwę, do roku 1935 leżała administracyjnie w granicach Świecia. Restauracja Zamkowa również dysponowała przystanią, przy której była harcerska stanica kajakowa.

Powodem trzecim były inwestycje gospodarcze na Pomorzu po odzyskaniu niepodległości, czyli budowa portu w Gdyni, a co za tym idzie również  elektrowni w Gródku i Żurze, które zasilały prądem nie tylko Gdynię, ale również pozostałą część regionu.

Reklama
Reklama

W Gródku powstała też duża fabryka grzejników elektrycznych (zatrudniała ok. 200 osób). W trakcie budowy obydwu elektrowni i fabryki, ale też podczas ich eksploatacji, istniała potrzeba zakwaterowania licznej kadry specjalistów i inżynierów. Większość z nich, co potwierdzali starsi mieszkańcy Świecia, korzystała z istniejących w naszym mieście hoteli oraz prywatnych kwater.

Warto może byłoby przywrócić dawne walory naszego miasta i wykorzystać turystyczny potencjał. Czas ku temu, aby stworzyć plany skutecznego działania jest najlepszy z możliwych, bo wyborczy. Oby jednak, jak to najczęściej bywa, na obietnicach nie poprzestano.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (14)

  1. Dar777

    18 sierpnia 2018 11:38

    Tochę smutno się to czyta bo

    Tochę smutno się to czyta bo właściwie obecnie nie ma żadnego hotelu aż wstyd bo nawet w Chełmnie mają porządny…

    • DD

      18 sierpnia 2018 22:33

      Ale wstyd, że mają czy wstyd,

      Ale wstyd, że mają czy wstyd, że w Chełmnie?

  2. Obserwator

    18 sierpnia 2018 14:28

    Czyli że autor co proponuje

    Czyli że autor co proponuje aby przywrócić „dawne walory miasta”? Zlikwidować istniejącą fabrykę, wyremontować rozsypujący się zamek, czy usunąć smakoszy tanich win z dużego rynku? 

  3. Hieronim

    19 sierpnia 2018 13:31

    Hugo Dahm nie Damm ba..nie 😉

    Hugo Dahm nie Damm ba..nie 😉

    • Piter

      19 sierpnia 2018 22:37

      Starym zgryźliwym capem

      Starym zgryźliwym capem zajechało i nawet szałwia tu nie pomoże

  4. blok17

    20 sierpnia 2018 16:15

    najpierw trzeba zamknac smród

    najpierw trzeba zamknac smród mondi bo narazie z tego jestesmy znani  w PL i mozemy zapomniec o turystyce na dobre lata jedynie przemysl a do borów nie mamy szzans z taka kałuża jak deczno

    • Anonim

      20 sierpnia 2018 22:27

      Ta prowincja dawno by była

      Ta prowincja dawno by była rolniczą oazą gdyby nie mondi

      • Operator

        20 sierpnia 2018 23:33

        Chyba jesteś tam jakims

        Chyba jesteś tam jakims kierowniczkiem albo innym korpoludkiem

        • Anonim

          21 sierpnia 2018 09:11

          Wow. Nie wiem jak to zrobiłeś

          Wow. Nie wiem jak to zrobiłeś, ale rozszyfrowałeś mnie. 😉

    • St. Świeciak z dziada pradziada

      22 sierpnia 2018 11:21

      Przepracowałem w tym, jak

      Przepracowałem w tym, jak nazywasz smrodzie 42 lata i żyję. Tobie się ten smród nie podoba, chciaż trzeba naprawdę się starać, żeby go wyczuć, to wolna droga wracaj tam skąd przywieźli cię w kanie od mleka.

  5. Anonim

    22 sierpnia 2018 21:17

    A tu się Świeciak mylisz. Bo

    A tu się Świeciak mylisz. Bo jak Mondi swoje smrody puszcza to w domu w promieniu 15kilometrów capi przez dłuższy czas. I tego WIOŚ nie widzi że nas trują.

    • Piterek

      2 października 2018 18:07

      swiecie żyje z MONDI ….

      swiecie żyje z MONDI …..bęcwały  a smierdzi bardziej jak sam pierdniesz …..za komuny to dopiero waniałoa ……..

      • Anonim

        8 października 2018 13:21

        Ty chyba byłeś na jednym ze

        Ty chyba byłeś na jednym ze zdjęć poczytnej lokalnej gazetki 😉

  6. Bogdan Jozef Korczak-Komorowski

    1 sierpnia 2020 16:48

    Dla mnie  Swiecie  jest i

    Dla mnie  Swiecie  jest i pozostanie  do reszty  mego zycia  miastem w ktorym  sie urodzilem  (w roku 1926), i spedzilem  bloge  lata i  mam  tylko mile wspomienia.Pan Slabenski (starosta),zamordowany w 1939,Komisarz policji Dzwoniarek byli dobrymi przyjaciolmi  mojego  ojca.Pani  Balinska,nauczycielka,Kaminscy, (Jutek Kaminski,profesor historii),rodzinaCamnitzerow,Nelkowie, Zarembowie z Przechowa i  setki innych  nazwisk  tkwi w  mojej pamieci.Nalezalem  do Szarych Szeregow w czasie okupacji, z kilku obozami w Borach Tucholskich.W szostke wzielismy aparat nadawczy i odbiorczy od Niemcow z mlynu w Przechowie.  Losy, niestety, rzucily  mnie w swiat, 2-gi  Korpus we Wloszech,Anglia, uniwerek w Londynie,  pozniej  praca w Nigerii (8 lat) Poludniowa Arabia (2 lata),Hong-Kong,Paris  i wiele innych  ale  mimo tego   Swiecie pozostanie miejsce gdzie spedzilem mlode,szczesliwe  lata,radosne dni,milosne dni.Cencie  to miasto!    

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano oddział CBŚP wszedł do domu na obrzeżach Świecia. Zatrzymano dwie osoby.

Wiadomości

We wtorek informowaliśmy o odkryciu śladów osady z połowy XII wieku na terenie kempingu koło zamku w Świeciu. Co konkretnie znaleźli tam archeolodzy i...

Wiadomości

Na uroczystej gali nie zabrakło wspomnień, wzruszających momentów i występów artystycznych. Wybrano również w plebiscycie najpopularniejszą zawodniczkę dwudziestolecia, którą została Katarzyna Wenerska.

Wiadomości

Pięć zespołów ze Świecia i z Nowego wzięło udział w dzisiejszej "Olimpiadzie na wesoło" w świeckiej hali przygotowanej z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

Wiadomości

Dziś swój finał miała, wymyślona przez Urząd Miejski w Świeciu, akcja “ZalesiamMY”. Radni i zaproszeni samorządowcy wspólnie sadzili drzewa przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dzięki specjalistycznym analizom próbek drewnianych konstrukcji odkrytych na kempingu ustalono, że to pozostałości zabudowy z połowy XII wieku. To prawdziwa sensacja, ponieważ dowodzi istnienia...

Wybory

Kandydaci do Rady Powiatu Świeckiego Okręg nr 1. Gmina ŚwiecieObywatelskie Porozumienie SamorządoweLista nr 10 1. Barbara Studzińska 2. Roman Witt 3. Wiesław Keller 4....

Wiadomości

Po niedawnej korekcie rozkładu jazdy PKP mieszkańcy gminy Osie zyskali w godzinach popołudniowych połączenia zapewniające szybszy powrót pociągiem ze szkoły lub pracy do domu.

Wiadomości

Policja prowadzi coraz szerzej zakrojoną akcję mającą na celu pozyskanie nowych kandydatów do służby.

Wiadomości

Dziś rano oddział CBŚP wszedł do domu na obrzeżach Świecia. Zatrzymano dwie osoby.

Wiadomości

W minioną sobotę w Zbrachlinie koło Pruszcza doszło do zderzenia czołowo-bocznego toyoty z mercedesem. Jeden z kierowców został zabrany do szpitala.

Sport

To było prawdziwe futsalowe święto, choć bez szczęśliwego zakończenia dla nas. Futsal Świecie doznał pierwszej porażki w sezonie i prawdopodobnie czeka go baraż o...

Wiadomości

Dziś na autostradzie A1 na wysokości Rulewa (gmina Warlubie) zderzyły trzy auta osobowe i ciężarówka z naczepą. Pojazdami podróżowało osiem osób. Dwie z nich...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama