Connect with us

Czego szukasz?

Historia

Tekla, Bonanza, Perełka. Knajpiane życie Świecia

Każdy, kto oglądał komedię „Miś”, która wyśmiewała absurdy PRL-u, pamięta pewnie scenę z baru mlecznego, w którym łyżki były zamocowane na łańcuchach, a miski przykręcone do stolika. Takie sceny nie były wcale fikcją filmową. Miały miejsce naprawdę i podobne obrazki można było oglądać chociażby w Świeciu.

Udostępnij
perelka-2

W czasopiśmie „Głos Celulozy” z 1973 r. Henryk Sarnecki, nieżyjący już fotograf i kronikarz Świecia, opisuje otwarcie przez  spółdzielnię Społem nowej pijalni piwa Tekla, która stanęła na miejscu dawnej restauracji Popławskich przy moście na Wdzie (dzisiaj ma tu siedzibę Towarzystwo Wspierania Osób Niepełnosprawnych). Autor pyta w artykule: (...) dlaczego każde krzesło przytwierdzone jest do stolika ohydnym, ciężkim łańcuchem? (...)

Barak, w którym mieściła się Tekla: stan obecny (powyżej) i w czasach PRL-u (poniżej)

Odpowiedzi należałoby szukać w specyficznym klimacie peerelowskich czasów. Naprzeciwko nowej pijalni istniała już knajpa, którą nazywano Bonanzą nie tylko od popularnego, westernowego serialu, ale również z powodu rozgrywających się tam scen rodem z Dzikiego Zachodu.

Lumpy w akcji

Knajpa ożywała szczególnie we wtorki i piątki, w dni handlowe jarmarku, który odbywał się na placu targowym przy moście na Wdzie. Ściągały do niej rzesze kupców z targowiska, ale też rozmaite niebieskie ptaki, miejscy cwaniacy, czyli lumpy, jak powszechnie mówiono. Za pomocą nielegalnej, oszukańczej gry w trzy kubki lub trzy karty starali się ogolić z gotówki gospodarzy, których portfele były pełne pieniędzy z handlu zwierzętami i płodami rolnymi.

Peerelowska odmiana kombinacji w tej grze polegała na współpracy kilku osób, które czekały aż podpuszczeni początkowymi wygranymi uczestnicy zainwestują większą gotówkę. Wtedy padał okrzyk: „Milicja! Uciekać!”. Towarzystwo błyskawicznie rozpierzchało się, zwijając gotówkę rolników, która była na stole.

Oczywiście kasy prawie nigdy nie udało się odzyskać poszkodowanym, ale dość często dochodziło do próby ręcznego wyrównania rachunków na rozpoznanych cwaniakach albo też do bijatyki na tle niesprawiedliwego podziału łupów.

Pocztówka z przełomu lat 70. i 80. W prawym dolnym rogu hotel Zakładów Celulozy i Papieru, obecnie hotel Vistula

W Bonanzie oferowano wódkę i piwo przy wysokich stołach, na stojąco, rezygnując z krzeseł, którymi wcześniej demolowano lokal podczas bijatyk.

Nauczeni doświadczeniem inwestorzy Tekli, chcąc się zabezpieczyć przed podobnymi ekscesami, postanowili zakuć krzesła w kajdany. Proceder gry w trzy kubki lub trzy karty przeniósł się jednak również i do tego baru, który wskutek małego pomieszczenia znaczną cześć klientów w porze wiosenno-letniej obsługiwał na zewnątrz.

Ulubiony lokal bezpieki i milicji

Niektórzy z nich, dobrze uraczeni wódką z Bonanzy i piwem z Tekli, zażywali przymusowej kąpieli w płynącej poniżej barowej skarpy Wdzie, staczając się tam sami lub zepchnięci przez uważających to za dobry żart współtowarzyszy. Były nawet przypadki skakania do rzeki z poręczy starego mostu, po którym dzisiaj zostały tylko filary.

Znany ze specyficznych klimatów był w Świeciu inny bar o nazwie Perełka na rogu ul. Mestwina i Batorego. Lokal pod tą nazwą istnieje tam zresztą i dziś.

Znajomy mówił mi kiedyś, że w Polsce istniały wtedy lokale kategorii I, II, III i kategorii Perełka. Na przełomie lat 40. i 50. XX w. bar cieszył się szczególnie złą sławą. Biesiadowali w nim funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i milicji.

Przy budowie Celulozy pracowało wielu specjalistów z Finlandii. Miała ich na oku bezpieka

To tam pozostali goście lokalu mieli okazję podsłuchać rozmowy pijanych ubeków o zamordowanych więźniach, których miano zakopywać nocą w ogrodzie na terenie dzisiejszego boiska ZSP i parkingu policji.

Mimo pewnych śladów, które odkryła ziemia podczas prac budowlanych przy rozbudowie szkoły zawodowej w latach 60. miejsca te do dziś nie zostały przebadane archeologicznie, a bydgoska delegatura IPN, znająca temat, nie kwapi się do podjęcia jakichkolwiek działań.

Łowy na Finów

Wróćmy jednak do Perełki. Pozostała ona lokalem, który chętnie odwiedzali i w późniejszych latach milicjanci z pobliskiej komendy. Bywali tam też funkcjonariusze bezpieki. Tajemnicą poliszynela jest to, że w knajpie pozyskiwano informatorów dla MO i SB, których sam świecki półświatek nazywał konfidentami.

Jeden z emerytowanych milicjantów starszego pokolenia chwalił się kiedyś w obecności autora tego artykułu, że co druga osoba z takiego środowiska miała w tamtych latach kontakty ze służbami. Szczególnie celowały w tym miejscowe panienki lekkich obyczajów.

Pocztówka z lat 70. W prawym dolnym rogu restauracja Kometa w Przechowie. Dziś stoi tu Biedronka

Podczas budowy świeckiej Celulozy nasilono działania służb z racji przyjazdu i pracy w naszym mieście dużej grupy obcokrajowców, wśród których najwięcej było Finów. Wielu z nich było żonatych i liczono, że można będzie wykorzystać ich kontakty z oferującymi uciechy paniami do zaszantażowania ich po powrocie do kraju, co w dalszej kolejności mogłoby skutkować pozyskaniem do współpracy.

O klimacie czasów PRL-u  pewno dużo więcej mogliby opowiedzieć starsi mieszkańcy Świecia. Może ten artykuł skłoni ich do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami? Zachęcamy do zamieszczania komentarzy.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

fajnie wiedzieć, że mniej

fajnie wiedzieć, że mniej więcej przy posterunku policji, tym budynkiem do rozbiórki i ZSP zakopane są jakieś ciała.. i nikt z tym nic nie robił?

A dzisiaj konfidenci grają w

A dzisiaj konfidenci grają w Perełce w karty !Trzeba zrobić z nimi porządek !O kobietach lekkich obyczajów które tam przebywają nie wspomnę !

Zapomnieliście napisać o

Zapomnieliście napisać o mordowni w gmachu milicji od strony ówczesnej ulicy Armii Czerwonej, no i na  zapleczu kasyna w której mieściła się „pijalnia” czynna cały dzień dla wybranych czyt. kadry oficerskiej.

Dobre czasy byli wtedy.

Dobre czasy byli wtedy. Sędzia był sędzią, lump był lumpem a konfident konfidentem a tera co? Sędzia okazuje się być złodziejem, lump posłem a były prezydent konfidentem

Dziś Perełka to bar piwny i

Dziś Perełka to bar piwny i strefa kibica. Najniższe ceny w mieście w porównaniu do innych knajp. Wspólnie w męskim gronie można kibicować reprezentacji czy oglądać inne wydarzenia sportowe z kraju i ze świata… Odbywają się tu też sportowe turnieje gry w karty. Liczna kolekcja pucharów ufundowanych przez burmistrza czy przewodniczącego rady miejskiej tylko potwierdzają lokalną rangę tych rozgrywek.

Racja że maja najtaniej !

Racja że maja najtaniej !

W jakiej knajpie dostaniesz piwo za 3zł ? Tylko w Perełce

Do Rozżalony Świeciak

Do Rozżalony Świeciak

Znowu się naćpałeś i mylisz lokale na ul. Mestwina. Perełka to knajpa, a Ewa to burdel…

To sa lokale z prawdziwym

To sa lokale z prawdziwym klimatem a nie to co zrobili w oksirze jakiś bar mleczny.

Jo tylko w Perełce możesz

Jo tylko w Perełce możesz przerżnąc na piwo nawet 30pln i nie masz szmeru ,po zbadaniu alkomatem jest mniej niż 0,3 promila dziwne co?

Czyżby konkurencja z

Czyżby konkurencja z zielonego baru z dużego rynku albo z Krzysia na kościuszkach czuje zagrożenie że tak jadą na perełkę?

Ciekawe skąd masz alkomat i te 0,3 promila… Konfident łazi na komendę donosi i niby dmucha… 

W Perełce najlepsze paliwo

W Perełce najlepsze paliwo lotnicze na Świecie .Po 2 setach trzyma cię 2 dni !Same oszczędności !

Szkoda, że nie ma u nas

Szkoda, że nie ma u nas jakiejś fajnej knajpy muzycznej ze sceną dostępną dla lokalnych muzyków. Tylko fajnych piwnic w kamienicach, w których można zrobić taki klimaciarski lokal. Jeszcze 20 lat temu Świecie żyło, bo były różne fajne miejsca. Dzisiaj jakoś tu smutnawo i… martwo. Przez chwilę fajny klub muzyczny tworzyli fajni ludzie w rockandrollu, ale i to jakoś tak padło. Dzisiaj nie ma już ciekawych miejsc prowadzonych przez ciekawych ludzi.

W Perełce miałem osiemnastkę.

W Perełce miałem osiemnastkę. Cudowne wspomnienia.

Nie jest ważne gdzie się pije

Nie jest ważne gdzie się pije tylko z kim. Żeby dobrze się bawić nie potzreb eleganckiego lokalu. Możma fajnie się bawić siedzac na wale.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W tym roku w powiecie zginęło dwóch kierowców jednośladów. Policja prowadzi akcję, której celem jest ograniczenie wypadków z udziałem motocyklistów i motorowerzystów.

Wiadomości

W poniedziałek, krótko przed godz. 10.00, na trasie Szewno - Bukowiec samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Wiadomości

Kierowcy jadący w kierunku Gdańska i Torunia muszą spodziewać się utrudnień.

Co jest grane?

W najbliższą niedzielę parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa będzie obchodzić swoje święto. Z tej okazji zaplanowano piknik z licznymi atrakcjami.

Wiadomości

Na placu zabaw przy orliku koło Szkoły Podstawowej nr 8 na Mariankach znowu pojawił się śmierdzący problem. Ktoś załatwił się w jednej z "rakiet"....

Styl życia

Wyjątkowo efektownie zakończył się Festiwal Kultury i Sztuki „Ars longa, vita brevis”. Wszystko za sprawą teatru ognia w wykonaniu grupy Złodzieje Oklasków.

Wiadomości

Po ostatnim wypadku i zgłoszeniach od mieszkańców, miasto zapowiada działania straży miejskiej wobec użytkowników hulajnóg, którzy nie przestrzegają przepisów.

Wiadomości

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zatrzymali kolejnego już w tym roku poszukiwanego mężczyznę. Tym razem do zakładu karnego trafił 23-latek z powiatu...

Wiadomości

Od czwartku Nadleśnictwo Trzebciny wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na części dwóch leśnictw w powiecie świeckim.

Wiadomości

W Świeciu uczczono dziś 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W obchodach wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, powiatu, instytucji i służb mundurowych.

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Historia

Niedługo będzie przypadała okrągła rocznica powstania nekropolii przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Założono ją, kiedy na poprzednim cmentarzu zaczynało już brakować miejsca.

Reklama

Popularne

Wiadomości

Kierowcy jadący w kierunku Gdańska i Torunia muszą spodziewać się utrudnień.

Wiadomości

Od czwartku Nadleśnictwo Trzebciny wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na części dwóch leśnictw w powiecie świeckim.

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Dziś w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu odbyły się mistrzostwa przedszkoli o wielką nagrodę Mondi. Tym razem główne trofeum przypadło reprezentacji Przedszkola nr 9 w...

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Wideo

Wideo

Reprezentacje trzech szkół ponadpodstawowych wzięły udział w etapie rejonowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w świeckiej hali.

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.