Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ferdynand, Jan, Feliks
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  20°C / 8°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  21°C / 6°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  23°C / 10°C
REKLAMA

Tekla, Bonanza, Perełka. Knajpiane życie Świecia

Józef Szydłowski
16 lipca 2018, 16:21
Każdy, kto oglądał komedię „Miś”, która wyśmiewała absurdy PRL-u, pamięta pewnie scenę z baru mlecznego, w którym łyżki były zamocowane na łańcuchach, a miski przykręcone do stolika. Takie sceny nie były wcale fikcją filmową. Miały miejsce naprawdę i podobne obrazki można było oglądać chociażby w Świeciu.
Bar Perełka ma burzliwą przeszłość
Fot. Andrzej Bartniak

W czasopiśmie „Głos Celulozy” z 1973 r. Henryk Sarnecki, nieżyjący już fotograf i kronikarz Świecia, opisuje otwarcie przez  spółdzielnię Społem nowej pijalni piwa Tekla, która stanęła na miejscu dawnej restauracji Popławskich przy moście na Wdzie (dzisiaj ma tu siedzibę Towarzystwo Wspierania Osób Niepełnosprawnych). Autor pyta w artykule: (...) dlaczego każde krzesło przytwierdzone jest do stolika ohydnym, ciężkim łańcuchem? (...)

Barak, w którym mieściła się Tekla: stan obecny (powyżej) i w czasach PRL-u (poniżej)

Odpowiedzi należałoby szukać w specyficznym klimacie peerelowskich czasów. Naprzeciwko nowej pijalni istniała już knajpa, którą nazywano Bonanzą nie tylko od popularnego, westernowego serialu, ale również z powodu rozgrywających się tam scen rodem z Dzikiego Zachodu.

Lumpy w akcji

Knajpa ożywała szczególnie we wtorki i piątki, w dni handlowe jarmarku, który odbywał się na placu targowym przy moście na Wdzie. Ściągały do niej rzesze kupców z targowiska, ale też rozmaite niebieskie ptaki, miejscy cwaniacy, czyli lumpy, jak powszechnie mówiono. Za pomocą nielegalnej, oszukańczej gry w trzy kubki lub trzy karty starali się ogolić z gotówki gospodarzy, których portfele były pełne pieniędzy z handlu zwierzętami i płodami rolnymi.

Peerelowska odmiana kombinacji w tej grze polegała na współpracy kilku osób, które czekały aż podpuszczeni początkowymi wygranymi uczestnicy zainwestują większą gotówkę. Wtedy padał okrzyk: „Milicja! Uciekać!”. Towarzystwo błyskawicznie rozpierzchało się, zwijając gotówkę rolników, która była na stole.

Oczywiście kasy prawie nigdy nie udało się odzyskać poszkodowanym, ale dość często dochodziło do próby ręcznego wyrównania rachunków na rozpoznanych cwaniakach albo też do bijatyki na tle niesprawiedliwego podziału łupów.

Pocztówka z przełomu lat 70. i 80. W prawym dolnym rogu hotel Zakładów Celulozy i Papieru, obecnie hotel Vistula

W Bonanzie oferowano wódkę i piwo przy wysokich stołach, na stojąco, rezygnując z krzeseł, którymi wcześniej demolowano lokal podczas bijatyk.

Nauczeni doświadczeniem inwestorzy Tekli, chcąc się zabezpieczyć przed podobnymi ekscesami, postanowili zakuć krzesła w kajdany. Proceder gry w trzy kubki lub trzy karty przeniósł się jednak również i do tego baru, który wskutek małego pomieszczenia znaczną cześć klientów w porze wiosenno-letniej obsługiwał na zewnątrz.

Ulubiony lokal bezpieki i milicji

Niektórzy z nich, dobrze uraczeni wódką z Bonanzy i piwem z Tekli, zażywali przymusowej kąpieli w płynącej poniżej barowej skarpy Wdzie, staczając się tam sami lub zepchnięci przez uważających to za dobry żart współtowarzyszy. Były nawet przypadki skakania do rzeki z poręczy starego mostu, po którym dzisiaj zostały tylko filary.

Znany ze specyficznych klimatów był w Świeciu inny bar o nazwie Perełka na rogu ul. Mestwina i Batorego. Lokal pod tą nazwą istnieje tam zresztą i dziś.

Znajomy mówił mi kiedyś, że w Polsce istniały wtedy lokale kategorii I, II, III i kategorii Perełka. Na przełomie lat 40. i 50. XX w. bar cieszył się szczególnie złą sławą. Biesiadowali w nim funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i milicji.

Przy budowie Celulozy pracowało wielu specjalistów z Finlandii. Miała ich na oku bezpieka

To tam pozostali goście lokalu mieli okazję podsłuchać rozmowy pijanych ubeków o zamordowanych więźniach, których miano zakopywać nocą w ogrodzie na terenie dzisiejszego boiska ZSP i parkingu policji.

Mimo pewnych śladów, które odkryła ziemia podczas prac budowlanych przy rozbudowie szkoły zawodowej w latach 60. miejsca te do dziś nie zostały przebadane archeologicznie, a bydgoska delegatura IPN, znająca temat, nie kwapi się do podjęcia jakichkolwiek działań.

Łowy na Finów

Wróćmy jednak do Perełki. Pozostała ona lokalem, który chętnie odwiedzali i w późniejszych latach milicjanci z pobliskiej komendy. Bywali tam też funkcjonariusze bezpieki. Tajemnicą poliszynela jest to, że w knajpie pozyskiwano informatorów dla MO i SB, których sam świecki półświatek nazywał konfidentami.

Jeden z emerytowanych milicjantów starszego pokolenia chwalił się kiedyś w obecności autora tego artykułu, że co druga osoba z takiego środowiska miała w tamtych latach kontakty ze służbami. Szczególnie celowały w tym miejscowe panienki lekkich obyczajów.

Pocztówka z lat 70. W prawym dolnym rogu restauracja Kometa w Przechowie. Dziś stoi tu Biedronka

Podczas budowy świeckiej Celulozy nasilono działania służb z racji przyjazdu i pracy w naszym mieście dużej grupy obcokrajowców, wśród których najwięcej było Finów. Wielu z nich było żonatych i liczono, że można będzie wykorzystać ich kontakty z oferującymi uciechy paniami do zaszantażowania ich po powrocie do kraju, co w dalszej kolejności mogłoby skutkować pozyskaniem do współpracy.

O klimacie czasów PRL-u  pewno dużo więcej mogliby opowiedzieć starsi mieszkańcy Świecia. Może ten artykuł skłoni ich do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami? Zachęcamy do zamieszczania komentarzy.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (22)

fajnie wiedzieć, że mniej więcej przy posterunku policji, tym budynkiem do rozbiórki i ZSP zakopane są jakieś ciała.. i nikt z tym nic nie robił?

Odpowiedzi: 0

A dzisiaj konfidenci grają w Perełce w karty !Trzeba zrobić z nimi porządek !O kobietach lekkich obyczajów które tam przebywają nie wspomnę !

Odpowiedzi: 2

A gdzie ta Perełka 

Odpowiedzi: 0

Czyżbyś rozpoznawał swoich?

Odpowiedzi: 0

Zapomnieliście napisać o mordowni w gmachu milicji od strony ówczesnej ulicy Armii Czerwonej, no i na  zapleczu kasyna w której mieściła się "pijalnia" czynna cały dzień dla wybranych czyt. kadry oficerskiej.

Odpowiedzi: 0

Dobre czasy byli wtedy. Sędzia był sędzią, lump był lumpem a konfident konfidentem a tera co? Sędzia okazuje się być złodziejem, lump posłem a były prezydent konfidentem

Odpowiedzi: 2

Znajdź w bibliotece słownik i wyczytaj kto to jest konfident nieuku

Odpowiedzi: 0

a KRETYN JEST KRETYNEM DALEJ...

Odpowiedzi: 0

Dziś Perełka to bar piwny i strefa kibica. Najniższe ceny w mieście w porównaniu do innych knajp. Wspólnie w męskim gronie można kibicować reprezentacji czy oglądać inne wydarzenia sportowe z kraju i ze świata... Odbywają się tu też sportowe turnieje gry w karty. Liczna kolekcja pucharów ufundowanych przez burmistrza czy przewodniczącego rady miejskiej tylko potwierdzają lokalną rangę tych rozgrywek.

Odpowiedzi: 0

Racja że maja najtaniej !

W jakiej knajpie dostaniesz piwo za 3zł ? Tylko w Perełce

Odpowiedzi: 0

Do Rozżalony Świeciak

Znowu się naćpałeś i mylisz lokale na ul. Mestwina. Perełka to knajpa, a Ewa to burdel...

Odpowiedzi: 1

Nie żaden burdel tylko agencja towarzyska i to z tradycjami.

Odpowiedzi: 0

To sa lokale z prawdziwym klimatem a nie to co zrobili w oksirze jakiś bar mleczny.

Odpowiedzi: 0

Jo tylko w Perełce możesz przerżnąc na piwo nawet 30pln i nie masz szmeru ,po zbadaniu alkomatem jest mniej niż 0,3 promila dziwne co?

Odpowiedzi: 1

Za 30zł kupisz 10 butelek 0,5L piwa Tatra

Jak zdołasz w siebie wlać 5 litrów piwa w godzinę i nic nie czuć to wielki szacun! Pewnie zioło hamuje alkohol z browara ;)

Odpowiedzi: 0

Czyżby konkurencja z zielonego baru z dużego rynku albo z Krzysia na kościuszkach czuje zagrożenie że tak jadą na perełkę?

Ciekawe skąd masz alkomat i te 0,3 promila... Konfident łazi na komendę donosi i niby dmucha... 

Odpowiedzi: 0

W Perełce najlepsze paliwo lotnicze na Świecie .Po 2 setach trzyma cię 2 dni !Same oszczędności !

Odpowiedzi: 0

Szkoda, że nie ma u nas jakiejś fajnej knajpy muzycznej ze sceną dostępną dla lokalnych muzyków. Tylko fajnych piwnic w kamienicach, w których można zrobić taki klimaciarski lokal. Jeszcze 20 lat temu Świecie żyło, bo były różne fajne miejsca. Dzisiaj jakoś tu smutnawo i... martwo. Przez chwilę fajny klub muzyczny tworzyli fajni ludzie w rockandrollu, ale i to jakoś tak padło. Dzisiaj nie ma już ciekawych miejsc prowadzonych przez ciekawych ludzi.

Odpowiedzi: 0

W Perełce miałem osiemnastkę. Cudowne wspomnienia.

Odpowiedzi: 1

A dzisiaj napewno jesteś perłą Świecia!

Odpowiedzi: 0

Nie jest ważne gdzie się pije tylko z kim. Żeby dobrze się bawić nie potzreb eleganckiego lokalu. Możma fajnie się bawić siedzac na wale.

Odpowiedzi: 1

RACJA

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz