Konkurs "Dary lasu" dedykowany był Kołom Gospodyń Wiejskich, które miały przygotowywać potrawy z uczniami klas o profilu gastronomicznym. Dzięki temu młodzież miała okazję nauczyć się sporo praktycznych rzeczy od doświadczonych gospodyń.
Zespoły miały do przygotowania wybrane przez siebie potrawy bazujące na przepisach z książki kucharskiej wydanej w Grudziądzu w 1866 r.
Celem konkursu jest promowanie tradycyjnych praktyk kulinarnych regionu opartych na darach lasu. To też ochrona naszego lokalnego dziedzictwa kulinarnego - wyjaśnia Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, który wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dolnej Wisły było głównymi organizatorami konkursu.
W konkursie wystartowało sześć kół gospodyń wiejskich, z czego pięć pochodziło z powiatu świeckiego. Kilkuosobowe jury oceniało smak potrawy i wierność tradycji. Nie bez znaczenia były też pochodzenie surowców, estetyka, sposób podania, a nawet ustny opis konkursowej potrawy.
Ostatecznie jury jednogłośnie za najlepszą uznało zupę grzybową przygotowaną wraz z młodzieżą przez Koło Gospodyń Wiejskich z Białego (gmina Jeżewo).
To smak tradycyjnej wigilijnej zupy grzybowej. Taka była w moim domu i tak właśnie ona powinna smakować – przyznał jeden z jurorów.
Drugie miejsce zdobyło KGW w Bzowie (gmina Warlubie) za zrazy z jelenia, a trzecie KGW z Fletnowa (gmina Dragacz) za pasztet z grzybów leśnych.
KGW w Biechówku (pierogi z grzybami z sosem grzybowym) i Werach w gminie Drzycim (zupa grzybowa) oraz Mokrzanki w gminie Grudziądz (jeleń w sosie własnym) otrzymały wyróżnienia, bo miały bardzo zbliżoną liczbę punktów. Panie z Wer zostały też pochwalone za wyjątkową, naturalną aranżację stoiska.
Brawo dla pań z K G Biale