U kogo najczęściej można spotkać trądzik różowaty?
Zdecydowanie częściej na trądzik różowaty chorują kobiety. Mężczyźni rzadziej zapadają na tę chorobę. Gdy jednak ich dotyka, objawy przyjmują zazwyczaj ciężką postać i wymagają długotrwałego leczenia.
Istotne znaczenie ma również fototyp skóry. Największe skłonności do zachorowania na trądzik różowaty mają osoby z bardzo jasną lub jasną cerą oraz predyspozycjami do występowania piegów.
Jeśli u pacjentów wykryto łojotokowe zapalenie skóry, bardzo prawdopodobne jest, że prędzej czy później pojawią się na ich skórze grudki, krostki i zaczerwienienia.
Do innych przyczyn zachorowania na trądzik różowaty można również zaliczyć występujący w wieku nastoletnim trądzik młodzieńczy, uwarunkowania genetyczne, problemy i zaburzenia na tle hormonalnym, nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu odpornościowego, menstruacja, nadpobudliwość, nieodpowiednia dieta i narażanie się na chroniczny stres.
Jakie są objawy trądziku różowatego?
Omawiany przewlekły stan zapalny skóry może przejawiać się w wielu postaciach. Najłagodniejszą jest pojawiający się rumień. Zazwyczaj trwale się utrzymuje, choć przyjmuje również formę zaczerwienień tymczasowych w obrębie twarzy. U innych pacjentów dodatkowo występują grudki i krosty, które nieleczone zaczynają przybierać formę guzów i obrzęków. Bardziej zaawansowana odmiana wiąże się z utratą gładkości skóry, która skutkuje pojawianiem się nacieków ze wspomnianych guzów.
Sama skóra może szczypać, piec, swędzieć. W dotyku jest sucha, szorstka, nierównomierna, zdeformowana z powodu zmian przerostowych i ziarniniaków, które dodatkowo pozostawiają nieestetycznie wyglądające blizny.
Inne symptomy świadczące o zachorowaniu na trądzik różowaty to wyraźnie zarysowujące się pajączki naczyniowe na skórze, zgrubienie skóry, zapalenie mieszków włosowych, a w postaci ocznej będą to: jęczmienie, gradówki, nadwrażliwość na światło, łzawienie, pieczenie oczu, długotrwałe zapalenie w obrębie narządu wzroku i powiek. Osoby, które zaobserwowały u siebie wymienione wyżej objawy, powinny zastanowić się nad konsultacją ze specjalistą, jakim jest dermatolog Warszawa.
Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Skóra skłonna do trądziku różowatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy zrezygnować z kosmetyków, które mogą podrażniać naskórek i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych wykwitów. Konieczne jest wyeliminowanie preparatów na bazie alkoholu oraz tych, które mogą rozgrzewać skórę i tym samym rozszerzać naczynia krwionośne, co prowadzi do osłabienia ich ścianek.
Najlepszym wyborem są kosmetyki do cery wrażliwej o działaniu nawilżającym. Jeśli chodzi o złuszczanie naskórka, zdecydowanie lepsze są peelingi enzymatyczne od tych ziarnistych. Te drugie mogą potęgować występujący na skórze stan zapalny i uszkadzać miejsce nacieków, co przyczynia się do rozprowadzania znajdującej się w guzach i krostach wydzieliny.
Produkty, które powinny znaleźć się w kosmetyczce, to preparaty wzmacniające barierę hydrolipidową naskórka i ścianki naczyń krwionośnych, o działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym czy redukujące obrzęki.
Metody leczenia trądziku różowatego
W zależności od zaawansowania stanu chorobowego dermatolog może zalecić wprowadzenie leczenia antybiotykami w formie tabletek, maści i kremów.
Konieczna będzie także zmiana nawyków żywieniowych i zrezygnowanie z produktów, które zaostrzają objawy trądziku. Mowa tu chociażby o czekoladzie, alkoholu, ostrych przyprawach, owocach cytrusowych i silnie przetworzonej żywności.
Komentarze (0)