Większe zarobki i oszczędności sprawiają, że możemy sobie pozwolić na dalsze podróże – czasem bardzo egzotyczne. Ale bywa i tak, że takie dalekie wojaże odbywają się kosztem poznawania naszych, polskich krajobrazów. A tutaj też wiele się dzieje. Nadmorska sceneria, podlaskie lasy, górskie widoki – wszystkie one zachwycają niewymuszonym, naturalnym pięknem i blaskiem.
Nadmorski relaks
Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na mapie naszego kraju jest wybrzeże. To tutaj można poczuć prawdziwy wiatr we włosach, rozkoszować się zapachem morskiej bryzy i zanurzyć w falach. Nie ma chyba lepszego otoczenia na pełną regenerację i głęboki odpoczynek jak właśnie nadmorska, urokliwa okolica.
Na wakacje wybierajmy jednak raczej mniej turystyczne miejsca, anonimowe miasteczka i wioski, w których nie będziemy musieli przepychać się codziennie przez tłumy urlopowiczów. Warto pojechać nad morze np. we wrześniu – po zakończeniu najwyższego sezonu. Ludzi będzie mniej, cenny niższe, a widoki tak samo zapierające dech w piersi. Stawiajmy na miejscowości położone nad pełnym morzem. Dopiero tam poczujemy w pełni, co znaczy „morska bryza".
Podlaskie tradycje
Innym punktem na mapie Polski, który obowiązkowo trzeba odwiedzić, jest magiczne, baśniowe Podlasie. Leśne ścieżki, dzikie rzeki i niezwykły klimat tego miejsca sprawia, że nie sposób mu się oprzeć. Wizyta na Podlasiu nie może się obejść bez objechania szlaku cerkiewnego. Kolorowe świątynie to jedna z najciekawszych atrakcji tego regionu. Żeby je obejrzeć, musimy odwiedzić m.in. Białystok, Dubicze Cerkiewne, Hajnówkę, Trześciankę i Narew.
Na Podlasiu trzeba obejrzeć także zachwycającą dzikością Puszczę Białowieską. To las, który nie ma sobie równych nigdzie w Europie. Zachowały się tutaj jedne z największych ostatnich fragmentów lasów pierwotnych europejskich nizin. Żyje tu też najwięcej żubrów na świecie.
Nie do przecenienia jest również podlaska kuchnia, która w całej Polsce słynie z doskonałych sękaczy, marcinków, kiszek i babek ziemniaczanych oraz serów korycińskich. Wszystkich tych smakołyków w oryginalnej wersji można skosztować wyłącznie na Podlasiu.
Sowy w Górach Sowich
Miłośnicy górskich szlaków powinni wybrać się na południe kraju. Ciekawym i wciąż mocno nieodkrytym miejscem są Góry Sowie w Sudetach Środkowych, leżące na terenie województwa dolnośląskiego. Pasmo to wyróżnia się niezwykle różnorodną rzeźbą terenu – znajdziemy tu imponujące długością doliny, rwące, górskie potoki i, co niezwykle istotne, zapierający dech w piersiach widok.
Fascynujący jest też świat tamtejszej fauny. Góry Sowie obfitują w jelenie, sarny, łasice, sowy puchacze i puszczyki, bażanty, a z gadów zaskrońce, żmije i jaszczurki. To właśnie to bogate, fascynujące środowisko sprawia, że trzeba tu przyjechać i poczuć zew natury.
Wakacje w Polsce to okazja do poznania swojego kraju i zrozumienia jego kultury i tradycji. Żeby móc sobie pozwolić na taki urlop, trzeba jak najszybciej zacząć oszczędzać.
Możemy się również wspomóc pożyczką pozabankową na raty, która odciąży nasz budżet i pozwoli sfinansować wymarzoną wycieczkę.
Komentarze (0)