Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Agata, Ambroży, Marcin
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  -3°C / -6°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  -3°C / -6°C
 • słabe opady śniegu
  Pojutrze:
  -1°C / -5°C

Problem z wąską działką? Niekoniecznie! Ustawowe odległości domu do granicy działki

materiał partnera
26 października, 19:38

Wąska działka nie musi być problemem. Ziemia o węższym kształcie może być również praktyczna i umożliwiać budowę pięknego domu, który będzie w pełni funkcjonalny. Wszystko zależy tak naprawdę od projektu. Warto także zapoznać się z ustawowymi odległościami domu od granicy działki.

Jaka powinna być odległość domu od granicy działki?

Granica działki powinna być wyznaczona specjalnymi oznaczeniami, znanymi jako graniczniki. Ogrodzenie można postawić na granicy działki, tylko jeśli właściciele wszystkich sąsiadujących posesji się na to zgodzą, w przeciwnym razie płot czy mur powinien stanąć na posesji osoby, która chce go postawić.

Jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu granicy działki, uprawniony geodeta może przeprowadzić tak zwane rozgraniczenie, które opiera się na pomiarach oraz analizie dotychczasowych map i dokumentów. Takowe są przechowywane i na bieżąco aktualizowane przez wydział geodezji miejscowego starostwa. W typowych warunkach odległość ściany budynku od granicy działki powinna wynosić 4 metry, jeżeli na ścianie tej znajdują się okna. Natomiast, jeśli na danej ścianie nie ma drzwi ani okien odległość ta może wynosić 3 metry. W przypadku wyjątkowo wąskich działek przepisy te ulegają jednak zmianie.

Kiedy możemy mówić o wąskiej działce?

Pojawia się więc pytanie – wąska działka, co determinuje? Budowa domu na wąskiej działce – wymogi i polecane projekty mówią jasno, iż dopiero działki o szerokości mniejszej niż 16 metrów kwalifikują się do specjalnego traktowania w świetle prawa budowlanego.

Jeśli stawia się dom na działce węższej niż 16 metrów, odległość ściany budynku od granicy działki powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Jeśli na ścianie tej nie znajdują się okna ani drzwi, na jej postawienie nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia. Jeżeli natomiast posiada ona drzwi lub okno, powinno uzyskać się zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Uzyskać je można w urzędach powiatowych i wojewódzkich.

Co z budową na granicy działki?

Zbudowanie domu na granicy działki jest możliwe tylko wtedy, kiedy budynek będzie przylegał do innego, znajdującego się na działce sąsiedniej. Rzecz jasna nawet w takim wypadku nie możemy sobie pozwolić na całkowitą architektoniczną samowolkę. Głównym ograniczeniem jest wysokość budynku, która powinna mieścić się w standardach obowiązującego na danym terenie planu miejscowego.

Jest to wyjątkowo ważne na przykład w miastach, jeśli buduje się dom na działce pomiędzy dwoma budynkami – ich wysokość musi być ze sobą spójna i zatwierdzona decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Aby inspektor budowlany zatwierdził daną budowę, potrzebne będą odpowiednie projekty domów na wąską działkę.

Jak zbudować dom na wąskiej działce?

Jeśli weszliśmy w posiadanie wąskiej działki, to oprócz wspomnianych wyżej prawnych regulacji warto pamiętać jeszcze o paru innych kwestiach. Elementy takie jak gzyms, balkon, taras czy schody zewnętrzne również nie mogą znajdować się mniej niż 1,5 metra od granicy działki. Ponadto, nie warto stawiać na projekt domu parterowego, ciężko bowiem rozlokować wszelkie potrzebne pomieszczenia na ograniczonej powierzchni jednej kondygnacji, zwłaszcza jeśli ta ma wąski, wydłużony kształt.

Jeśli problemem jest zgodne z przepisami rozmieszczenie okien, warto zainwestować w ścianki z luksferów, które pozwolą doświetlić zbyt ciemne pomieszczenie. Ciekawym pomysłem może też być wejście w narożniku domu – pozwoli w niebanalny i oszczędny powierzchniowo sposób zaaranżować resztę pomieszczeń.