Zgłoszenie szkody może odbyć się w ciągu około 3 lat od dnia, w którym poszkodowany został poinformowany o szkodzie i nie później niż 10 lat po zaistnieniu zdarzenia.
Wyjątkiem jest możliwość zgłoszenia, gdy ubezpieczenie OC zgłaszane jest w związku z przestępstwem. Najlepsze ubezpieczenie możesz zakupić dzięki porównaniu kilku ofert na porownywarki-ubezpieczen.pl
Szkody z OC sprawcy powinny być jednak zgłasza od razu, gdyż z biegiem czasu szkoda może się powiększać i stwarzać zagrożenie w trakcie prowadzenia pojazdu. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada dokładną instrukcję zgłoszenia szkody z polisy OC. Po zgłoszeniu telefonicznie, mailowo lub pisemnie czy osobiście następnym krokiem jest oczekiwanie decyzji ubezpieczyciela.
W przypadku, kiedy kolizja dwóch samochodów miała miejsce na terenie kraju oraz nikt z uczestników nie odniósł obrażeń ciała, a sama wartość szkody nie przekracza 30 tysięcy złotych, możliwe jest skorzystanie z systemu bezpośredniej likwidacji szkody czyli likwidację szkody bezpośrednio u ubezpieczyciela, u którego posiadamy wykupione ubezpieczenie.
To on załatwia sprawy dotyczące wypłaty odszkodowania z ubezpieczycielem sprawcy. W przypadku, gdy pojazd nie posiadał ubezpieczenia, odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Więcej informacji dostępnych na stronie: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/zgloszenie-szkody-oc-czasu-zglosic-szkode
OC sprawcy - jakich informacji wymagamy od sprawcy?
Najczęściej zadawane pytania przez towarzystwa ubezpieczeniowe to te dotyczące informacji osobowych sprawcy oraz poszkodowanego. W celu ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń niezbędne jest posiadanie numeru polisy OC sprawcy, numer rejestracyjny pojazdu oraz marka.
Zostaniemy także poproszeni o opis oraz oświadczenie, które zostało wypełnione na miejscu o zdarzeniu lub wypadku drogowym. Oświadczenie nie jest wymagane, w przypadku kiedy na miejsce zdarzenia zostanie wezwana policja. Co ważne, w przypadku kiedy auto nie należało do kierującego pojazdem niezbędne będą także dane kierowcy. Proces likwidacji szkody wymaga także informacji dotyczących danych, na które ma zostać przekazane odszkodowanie.
Jakie są dalsze etapy likwidacji szkody?
W przypadku zdarzenia drogowego możliwe jest także, że niezbędna będzie wizyta rzeczoznawcy, który oszacuje wartość szkody. Podczas oględzin pojazdu może on dokonać oceny pojazdu oraz zweryfikować wielkość uszkodzeń. Likwidacja szkody z OC odbywa się na podstawie kalkulacji, którą wykonuje towarzystwo ubezpieczeniowe.
W przypadku kiedy koszty naprawy przekraczają wartość pojazdu następuje wycena szkody całkowitej. Oznacza to, że wypłacona zostanie nam różnica pomiędzy wartością rynkową auta przed szkodą, a wartością auta po szkodzie. W standardowych przypadkach następuje kalkulacja szkody częściowej.
Odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy - bezgotówkowo czy na własną rękę?
W przypadku wyboru naprawy bezgotówkowej zyskujemy pewność, że nasze auto będzie w nienagannym stanie nie zależnie od kosztów. Tutaj nie interesuje nas cena naprawy oraz to czy jakaś część wymaga dłuższego oczekiwania. Takie rozwiązanie pozwala także na wypożyczenie auta zastępczego, więc czas nie jest zbyt istotny.
W przypadku wypłaty gotówki na podstawie kosztorysu jedyną zaletą jest to, że jeżeli ubezpieczenie zostanie dobrze wyliczone, a właściciel pojazdu znajdzie wykonawcę, który wykona naprawę poniżej kwoty wypłaconego odszkodowania, zyskujemy różnicę.
Komentarze (0)