Narząd wzroku przez większość czasu jest intensywnie eksploatowany. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy na to, jak negatywnie wpływają na niego niektóre czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim upływający czas. W dużej mierze odpowiada on za wiele schorzeń w obrębie aparatu wzroku. Jedną z takich dolegliwości jest AMD. Czym się ono objawia i jak można je leczyć?
AMD - co to za schorzenie?
AMD to inna nazwa dla choroby oczu, którą jest zwyrodnienie plamki żółtej. Na początku jednak warto wiedzieć, czym jest sama plamka żółta w oku. Okazuje się, że pod tą nazwą kryje się skupisko światłoczułych komórek - czopków - które znajdują się w centralnej siatkówce oka. Zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęstszą przyczyną postępującej ślepoty u osób starszych. Polega ono na stopniowym i powolnym rozwijaniu się stanu zapalnego, który w konsekwencji prowadzi do degradacji komórek, które znajduje się w siatkówce. W przypadku tej choroby oczu, można powiedzieć, że determinującym czynnikiem do jej rozwoju jest wiek. Najczęściej są na nią narażone osoby po 45-50 roku życia.
Jakie formy AMD można wyróżnić?
Zwyrodnienie plamki żółtej dzieli się na dwa rodzaje. W pierwszym przypadku można mówić o "zwyrodnieniu suchym", które jest najczęściej diagnozowane i odpowiada za około 90% przypadków zaniku wzroku. Jest to dolegliwość postępująca powoli i krok po kroku, które nie daje gwałtownych objawów. Z drugiej zaś strony można wyróżnić zwyrodnienie plamki żółtej wysiękowe, nazywane też mokrym. Ta postać choroby oczu jest gwałtowna i nagła. Komórki siatkówki szybko ulegają uszkodzeniu, a wzrok tracony jest w znacznie krótszym czasie.
Jakie są objawy AMD?
Zwyrodnienie plamki żółtej, podobnie jak inne choroby oczu, objawia się w sposób niejednoznaczny i dość trudny do zidentyfikowania, szczególnie w początkowej fazie. Objawy w dużej mierze są też uzależnione od rodzaju AMD. W przypadku postaci suchej można wskazać na:
- falowanie prostych linii i zamazywanie się kształtów przedmiotów;
- widzenie przedmiotów i liter w nierzeczywistym rozmiarze;
- stopniowe zawężanie pola widzenia;
- powolne zanikanie ostrego widzenia i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
W przypadku, kiedy zwyrodnienie plamki żółtej następuje nagle - AMD wysiękowe - wszystkie objawy pojawiają się w sposób gwałtowny, a choroba pogłębia się w przeciągu tygodni lub miesięcy. Do objawów można dodać tu także nadmierne pieczenie oczu oraz ich łzawienie. Tej choroby oczu nie można bagatelizować, gdyż prowadzi ona do całkowitego zaniku zdolności widzenia.
Jak można leczyć AMD?
W przypadku tej choroby oczu, nie można mówić o całkowitym wyleczeniu. Nawet zabiegi chirurgiczne nie są gwarancją przywrócenia 100% ostrości wzroku. Zwyrodnienie plamki żółtej kuruje się zazwyczaj poprzez modyfikację diety i wzbogacenie jej luteiną i kwasami omega-3. W niektórych przypadkach faktycznie stosowane są środki farmakologiczne i inne zabiegi, które mają na celu spowolnienie rozwoju choroby. O metodzie leczenia powinien zadecydować okulista.
Komentarze (0)