Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Co dzieje się z wilkami, o których latem było tak głośno?

Andrzej Bartniak
9 grudnia, 12:08

W sierpniu, po tym jak ujawniono, że w Lipinkach (gmina Warlubie) zostało zagryzionych pięć młodych cielaków daniela, słowo „wilk” padało częściej niż przez ostatnie 20 lat.

W tej chwili wataha liczy około 7-8 osobników
Fot. 123/ materiał ilustracyjny

Niektórzy próbowali podsycać nieuzasadniony strach przed drapieżnikami. Na szczęście zdrowy rozsądek i przepisy, zakazujące strzelania do wilków, wzięły górę. Niepotrzebne emocje opadły.

Od tamtej pory nie odnotowano żadnych nowych ataków, które byłyby dziełem wilków. Być może ma to związek z zaleceniami, jakie wystosowano do rolników z powiatu świeckiego.

REKLAMA

Sugerowano im, aby na noc zamykali zwierzęta, a nie pozostawiali je na wybiegu, jak mieli to w zwyczaju. Sugestia wydawała się istotna, zwłaszcza w przypadku hodowców wypasających zwierzęta w pobliżu większych kompleksów leśnych.  

Wilcza rodzina nadal przebywa na ternie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

- Od czasu do czasu ślady jej obecności znajdujemy w fotopułapkach - tłumaczy Daniel Siewert, p.o. dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu. - Nie widujemy ich, bo skutecznie trzymają się z dala od ludzi. Żyją swoim rytmem. Staramy się im nie przeszkadzać.

REKLAMA

W tej chwili wataha liczy około 7-8 osobników. Podrostki odeszły i prawdopodobnie przemieszczają się na zachód Polski. Ich krewni będą zimowali na granicy z województwem pomorskim.

- Są tam gęste, duże obszary leśne, które ułatwiają schronie – mówi Siewert.  

Populację wilków w naszym województwie szacuje się na 160 osobników, a w całym kraju na ponad 1300.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym okniezy się w nowym oknie

Komentarze (3)

To były "nocne wilki"- już odjechały bo jest po sezonie motorowym.

Odpowiedzi: 1

Robisz sobie jaja, ale wiedz, że w okolicach Deczna, jakieś trzy lata temu widziałem wilka i gwarantuję ci, że nie był to wilk na motocyklu.

Odpowiedzi: 1

 aaa na rowerze?

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz