Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Co z dodatkiem węglowym? - pytają mieszkańcy. Jak dotąd nikt nie dostał ani złotówki

Andrzej Bartniak
19 września, 19:43

Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się wypłaty dodatków węglowych. Niedawno zmieniła się ustawa regulująca ich wypłatę. Urzędnicy muszą pod jej kątem sprawdzić wnioski, aby ustalić, komu tak naprawdę należą się pieniądze. Z pewnością nie zabraknie zawiedzionych.   

Problemem są nie tylko pieniądze, ale również dostępność węgla w składnicach
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

- Bałagan. Rząd obiecał, a my zbieramy cięgi od mieszkańców, że nie dostali jeszcze pieniędzy, chociaż to nie nasza wina - przyznają nieoficjalnie samorządowcy z powiatu świeckiego.

Termin wypłaty pierwszych dodatków węglowych minął 17 września. Jak dotąd mieszkańcy powiatu świeckiego nie dostali ani złotówki z obiecanych 3 tys. zł. Podobnie jest w całym kraju.

- Do tej pory przyjęliśmy 3100 wniosków o wypłatę dodatku węglowego - mówi Leszek Żurek, sekretarz gminy Świecie. - Jesteśmy na etapie ich weryfikacji, co w związku ze zmianami przepisów, zajmie trochę czasu. Ustawodawca dobrze o tym wie, dlatego wydłużył czas na udzielenie odpowiedzi mieszkańcom z 30 na 60 dni.

REKLAMA

Co jest przyczyną tego zamieszania? Niejasność zapisów ustawy. Wynikało z niej, że prawo do dodatku przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu. Nie był on przypisany do pieca. Efekt był taki, że z niektórych domów wpłynęło po kilka wniosków.

Składali je mieszkający razem dziadkowie, rodzice i dorosłe dzieci. Teraz trzeba to "wyprostować". Urzędnicy muszą zweryfikować poszczególne adresy z osobami wnioskującymi. Zupełnie inną sprawą jest to, że zdarzały się przypadki, iż dokumenty składały nawet osoby, które zupełnie nie były do tego upoważnione.  

Pytania o to, kiedy w końcu nastąpią wypłaty, regularnie słyszą też pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowem, który obsługuje przyjmowanie wniosków.

REKLAMA

Nadzieję na 3 tys. zł ma 1350 rodzin z gminy Nowe. Tyle wpłynęło wniosków.

- Trudno mówić o wypłatach, skoro nawet nie ma żadnej informacji od wojewody, kiedy na naszym koncie znajdą się pieniądze na ten cel - podkreśla Arleta Maliszewska, kierownik M-GOPS w Nowem. - Staramy się na bieżąco informować mieszkańców, że nie mamy na to żadnego wpływu. Jesteśmy całkowicie uzależnieni od działań rządu.

W gminie Warlubie na 1100 wniosków Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zweryfikował do tej pory około 20 proc.

REKLAMA

- Niejasność przepisów doprowadziła do tego, że z niektórych domów wpływały po 3-4 wnioski - mówi Justyna Kamińska, kierownik GOPS-u w Warlubiu. - Od początku wydawało nam się to mało logiczne i niesprawiedliwe, ale przepis był nieprecyzyjny i niektórzy chcieli to wykorzystać.  

Odpowiedź na pytanie, kiedy pojawi się przelew na samorządowym koncie chętnie poznałby także wójt gminy Świekatowo.

- Złożyliśmy wstępne zapotrzebowanie na 2,5 mln zł - wyjaśnia Marek Topoliński. - Co prawda z liczby wniosków, których jest 1000, wynika nieco większa kwota, ale zapewne nie wszystkie zostaną rozpatrzone pozytywnie. Zgodnie z nowym prawem dopłata jest do pieca.

Co na to przedstawiciel rządu w terenie, czyli wojewoda?

REKLAMA

- Zapotrzebowanie na środki na wypłatę dodatków węglowych przekazujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska co miesiąc - informuje Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. - Zgodnie z ustalonym harmonogramem 5 września przekazaliśmy jako urząd wojewódzki pierwsze takie zapotrzebowanie.

Do końca sierpnia do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wpłynęło 229 575 wniosków o dodatek węglowy na łączną kwotę 688 mln 728 tys. zł.

- Pierwsza transza środków zostanie przesłana do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na koncie urzędu wojewódzkiego. Z informacji, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wynika że pieniądze zostaną przekazane w tym tygodniu - zapowiada rzecznik wojewody.

REKLAMA

Wielu obawia się, że w momencie, gdy ruszą już oczekiwane dopłaty, problemy wcale się nie skończą. Po pierwsze, brakuje węgla dobrej jakości. Po drugie, rzucenie na rynek ogromnych kwot może doprowadzić do dalszego wzrostu cen opału, która już teraz jest wysoka w porównaniu z cenami sprzed roku.

Wniosek o dodatek można składać do 30 listopada w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.     

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (61)

Jak cała unia robiła zapasy węgla to Jaro wstrzymał dostawy z rosji które stanowiły 70% ogółu węgla na rynku. Teraz sprowadza błoto z Indonezji a minister klimatu mówi, że przy 17stopniach w domu zimą jest całkiem fajnie (chyba dzieci małych nie ma). Już na nich nie zagłosuje, dałam się oszukać... 

Odpowiedzi: 0

A teraz sciagaja tabletki by ludzi straszyć wybuchem elektrowni by ludzie nie ubiegali się o węgiel a zima nadciąga a oni nakradli dla siebie dosyć oby w czasie przewrotu w Polsce nie uciekli i stanęli przed sądem za to co nam zrobili. 

Odpowiedzi: 1

O jakim przewrocie bredzisz, przewroty się komuś marzą, chyba w chorym łbie się poprzewracało?

Odpowiedzi: 0

Jednym słowem nie ma na co liczyć tylko głośno    ***** ***

Odpowiedzi: 0

Pamiętajmy przez kaczora węgiel jest 4 rzy droższy. Połowa wójtów w powiecie to pisowskie aparatczyki. Zaez wybory , pokarzemy im .

Odpowiedzi: 0

Typowe polskie cwaniaczki bo im się należy na wczoraj i już.siedziec w biedaszybach i czekać.wnioskow wypisali po 3 na jeden piec...w tym kraju za 20 lat nadal będzie wschodnia mentalność...

Odpowiedzi: 0

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego otrzymają zwolennicy PiS. Nieważne kiedy złożyli. A reszta jak starczy. To mówi wyraźnie za kim po cichu jest burmistrz Kułakowski i jego organizacja. OPS. Jak ktoś tego nie widzi to ślepy. Przewodniczący PiS w świecie pan mały chodzi dumny. Ludzie zobaczycie na własne oczy przekręty. 

Odpowiedzi: 2

Pamiętajcie mieszkańcy gminy Świecie. Nieważne że jako pierwsi złożyliście wniosek. To od burmistrza urzędnicy ustala kto i kiedy dostanie. Znam zwolennika PiS co złożyli na mieszkania w których nie mieszkają jak i w których mieszkają. I tam i obecnie czynszu nie płacą. To są zwolennicy Pana Grzegorza PiS. I dostaną. A osoby uczciwe poczekają. PS. Wiem że extra świecie moje komentarze usuną. 

Odpowiedzi: 0

Jeszcze nie ma pieniędzy, a Ty już wiesz, kto dostał i o czym to świadczy. No, prorok jakiś albo Baba Wanga. Pozdrawiam, czyli zyczę zdrowia

Odpowiedzi: 0

A mówiłam od początku że nikt złotówki nawet nie zobaczy, to polecieli głupki zgłaszac sie do CEEB. Zaraz pismo dostanieci z nakazem likwidacji pieca. Ciekawe co wtedy zrobicie barany. Głupków nie brakuje. 

Odpowiedzi: 0

No niech już ten Kaczor przepraszam Donald wygra te wybory to będzie inaczej.Węgiel po 500 zł do roboty po 4 dni w tygodniu. Złoto z NBP nam rozda No i na emeryturę od 50 lat będziemy szli i będzie skrobanka na życzenie i będziem mogli pukać ile wlezie No i będzie że piniendzy nie będzie a jak nie będzie to i lepi bo kłopotu nie było i nie będzie .POzdro No i wyp......ćPOje.y.

Odpowiedzi: 2

Grzegorz przewodniczący PiS mały człowiek nie udzielaj się. Już jedna osoba zajmie się twoimi oświadczeniami majątkowymi jako radny powiatowy, które składałeś. W każdym zawodzie pudelkarz lub pakowacz. PS. Tak ludzi w kłopoty. Weź się do roboty a nie tylko żona. I nigdzie nie pracujesz a oświadczenia to fałszerstwo. 

Odpowiedzi: 0

Kolejny prorok w tych komentarzach. Przy takich umiejętnościach masz czas na wpisy na lokalnym forum? Pozdrawiam

Odpowiedzi: 1

Odwiedź jarka na Żoliborzu w wawie. A Twoje wpisy pisowcu Hugo koło taj. Loda kaczorowi zrób a tu nie pisz. Chyba że chcesz wyjść i liścia wyłapać. Ale to musi być facet a nie ministrant z Boboli gdze proboszcz z t a kimi jak ty daje sobie radę. Amen

Odpowiedzi: 1

Nigdy nie głosowałem i nie będę głosował na PiS. A Ty jedynie potrafisz wszystkich obrażać. I na dodatek obiecujesz liścia prawie 70-letniej osobie. Ot, takie to polskie. Tym razem absolutnie nie pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

KKLOCWAŁENOWSKIE produkty udzielające się na forum mają  kompleks wyższości Niemca nad Polakiem wiedzy ile brudu za paznokcie POtakich platwusach to nasi dziadkowie na konia wsiadali za Marszałka Piłsudskiego, ale platwusowa tar gowica zbierze to co zasiala. A ograniczenie temperatury w domach nakazuje Unia Europejska tak wsza Unia którą patrzy jak was Polaczkow  wydudlac.A pani od tabletek to już całkiem odleciała nawet brakuje słów by określić ten stan umysłu

Odpowiedzi: 2

Odleciałeś pisowcu z tvpinfo. Unia nie nakazuje, kraje uni sami ograniczają zuzucie ciepła. Ale jak się ogląda tv rządowa PiS to taki debil jak ty się udziela. Szkoda ze głupota nie boli!!! 

Odpowiedzi: 1

Piana ci synku platwusowa z pyska idzie doucz sie historii tępaku bo ktoś cię oszukał jak dorastales mówiąc że jesteś  mądry 

Odpowiedzi: 1

Po co historia platwusie patrioto od bakiewicza, po prostu nie kłam i kitu ludziom nie wciskaj. My nie mówimy w tej dyskusji o historii ale o problemach dnia codziennego. Jak wasz Pinokio kłamie a ludzie nie wiedzą co będzie dalej. Patryoto pytanie kiedy będzie w Świecie Węgiel i po ile za tonę. Odpowiedz 

Odpowiedzi: 0

Fajnie byłoby, żebyś wspomniał o Niemcach pisząc jednak po polsku. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Dokładnie zgadzam się z kolegą  powyżej  no ale jak się czerpie wiedzę z tvn to pozostaje tylko wstyd A  ceeba to zaczął bym od szukania pod kopułą co niektorym 

Odpowiedzi: 1

Mam pytanie, Węgiel był za niecałe 1tys, teraz 4tys. Dodatek jeśli będzie to 3tys..a węgiel pewnie będzie po 5tys.. Jaki z tego morał? A zarabia na tym państwo PiS plus inflacja. A wiadomo że im wyższa inflacja tym wierzę wpływy do budżetu na czym znowu korzysta PiS. A co idzie TVN, proponuję pisdzielce ich wyzucic amerykańskie wojsko też bo to ich i pisdzielce pod wujka Putina ręce iść. Ale tylko wy bo normalni Polacy są za Europa. Kaczoroland stwórzcie gdzieś w Azji lub Afryce, tam głupota rządźcie. 

Odpowiedzi: 1

Lecz się synku na nogi jutro do szkoły 

Odpowiedzi: 1

Brak słów.,, 

Odpowiedzi: 0

a wystarczyło nie dawać dodatku węglowego i nie byłoby problemu... ludzie nawet jeszcze nic nie dostali z kasy pracujących ludzi lub z nadrukowanej kasy, a już narzekają XD cieszcie się, że nie wypłacają. Dawana kasa za darmo wpływa na wzrost infalcji i ceny wszystkiego wkoło, a później narzekacie i chcecie więcej nakręcajac spirale inflacji. Tusk miał racje z tym wiekiem emerytalnym dla kobiet z 60 do 67 lat..

Odpowiedzi: 0

i poza tym to wstyd brać po kilka dodatków na jeden piec. Jeden pies czy mieszka jedna osoba czy 10 i jakie mają powiązania. Ogrzani będą tak samo bez względu ile ludzi mieszka w domu.. WSTYD. Takie coś powinno być karane za próbę wyłudzenia

Odpowiedzi: 1

Racja. Teraz niech Gminy policzą ile ludzi z danego adresu zgłoszono do opłaty śmieciowej, a w przypadku rozbieżności dowalą solidne kary...

Odpowiedzi: 1

Aaaa i oczywiście prokurator się kłania za składanie fałszywych oświadczeń...

Odpowiedzi: 0

Prawdopodbnie Tusk wróci do władzy i skończy się to państwo socjalne! każdy będzie miał tyle ile wypracuje

Odpowiedzi: 1

Wróci  ale w tworkach A w wyborach dostaniecie lewaki takie lanie że wam się sałatka z przyjęcia odbije

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz