Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Tadeusz, Cyryl, Wioletta
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • pochmurnie
  Jutro:
  15°C / 7°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  14°C / 6°C

Czy pod budowę ścieżki rowerowej w Głogówku zostanie wyciętych ponad sto drzew? Starostwo wyjaśnia

Andrzej Pudrzyński
14 października, 11:16

Starostwo Powiatowe w Świeciu planuje budowę ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Głogówku Królewskim (gmina Świecie). Część mieszkańców obawia się, że będzie się to wiązało z masową wycinką drzew. Przysłali list do redakcji.

Wiele osób sprzeciwia się wycince drzew. Zwłaszcza zdrowych
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Ponad 3-kilometrowy odcinek Świecie-Głogówko został wyremontowany w 2009 r. Drogę poszerzono i położono nową nawierzchnię. Kolejnym etapem ma być budowa chodnika i ścieżki rowerowej od ul. Farnej (w miejscu, gdzie znajduje się fragment murów obronnych) do drogi krajowej nr 91.

Niedawno oznakowano ponad sto drzew rosnących wzdłuż drogi. Wzbudziło to zaniepokojenie niektórych mieszkańców.

- Powiat chce urządzić rzeź drzew, aby poprowadzić ścieżkę. To skandal! Czy nie można pobudować jej za linią drzew i oszczędzić je w ten sposób? – dopytują Czytelnicy.
REKLAMA

Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu, tonuje nastroje.

- To, że oznaczono aż tyle drzew nie świadczy o tym, że wszystkie zostaną wycięte. Zrobiono to w celu inwentaryzacji. Aby starać się o decyzję środowiskową, musimy sfotografować rząd drzew i wskazać, które z nich trzeba będzie usunąć. Chodzi również o wytypowanie chorych okazów – argumentuje dyrektor.

Adam Meller nie ukrywa, że zapewne trzeba będzie wyciąć kilka drzew, ale zapewnia, że na pewno nie ponad sto.

- Opracowujemy dopiero projekt. O pozwolenie na budowę pieszojezdni wystąpimy nie wcześniej niż za pół roku, więc jest jeszcze dużo czasu, aby dokonać koniecznych zmian w projekcie. Wszystko jest dopiero w fazie wstępnej - przekonuje.
REKLAMA

Budowa ścieżki rowerowej w Głogówku jest jednym z priorytetów radnego miejskiego Dariusza Woźniaka.

- Sporo jeżdżę na rowerze i  cenię sobie ścieżki rowerowe, gdzie zachowane są drzewa. Oczywiście trzeba wyważyć, na ile możliwe jest inne zaprojektowanie inwestycji i jak wpłynie to na koszty. Wiem, że to tylko pierwsza koncepcja projektowa i mogę uspokoić mieszkańców, że taki wariant na pewno nie zostanie zaakceptowany – deklaruje Dariusz Woźniak.

Poniżej publikujemy list, jaki nasza redakcja otrzymała od grupy mieszkańców zatroskanych sytuacją w Głogówku.
REKLAMA


My, mieszkańcy Świecia, wyrażamy zaniepokojenie decyzją o wycięciu drzew pod budowę ścieżki rowerowej przy drodze na Głogówko Królewskie.

Ponumerowanych drzew jest 130. W czasach, w których powinniśmy walczyć o każdy skrawek zieleni, by zmniejszyć postęp efektu cieplarnianego, bierze się pod uwagę wycinkę dojrzałych i zdrowych drzew.

Dochodzą do tego wady tego rozwiązania, takie jak:

- brak osłony przed słońcem przez korony drzew spowoduje nagrzewanie się nawierzchni nawet do 50-60°C, co uczyni jazdę nieprzyjemną, nie wspominając o wdychaniu spalin z aut;

- po wycince drzew ścieżka będzie znajdować bezpośrednio przy jezdni, którą poruszają się auta, co przy ewentualnym wypadku samochodowym może skutkować wpadnięciem pojazdów na ścieżkę rowerową i krzywdą rowerzystów.
REKLAMA

Wątpliwym rozwiązaniem proponowanym przez władze są nasadzenia zastępcze. De facto, nasadzenia te (w ilości 1-2 nasadzenia za wycięte drzewo) nie spełniają swojej roli – produkcja tlenu jest nieporównywalnie mniejsza od drzewa dorosłego; rzadko też dba się o te nasadzenia, czego efektem jest ich usychanie przed pierwszym rokiem od wsadzenia w ziemię.

Rozwiązaniem byłoby wykupienie pasa ziemi za drzewami od właścicieli prywatnych.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (40)

A jak inaczej mają tam zrobić scieżkę ? na koronach drzew ? 

Odpowiedzi: 1

nie. jest w tekscie, że można by wykupić pas ziemi za drzewami od właścicieli prywatnych.

kłania się czytanie ze zrouzmieniem

Odpowiedzi: 3

I myślisz, że ktoś to sprzeda ? wiesz w ogóle co piszesz ?

Druga sprawa po co kupwać jak jest ziemia tylko wystarczy wyciąć drzewa?

Odpowiedzi: 1

szkoda słów...

życzę żeby na żadnym juz parkingu nie znalazł pan cienia drzewa, skoro wycinka drzew to dla pana jak splunięcie

Odpowiedzi: 1

Mam klimatyzację, dwa dość drzew jest w lesie. Miasto a tymbardziej droga to nie miejsce na drzewa.

Odpowiedzi: 0

I kto tobie sprzeda kawałek ziemi po śmiesznej cenie? Byś mogła tam rowerem jeździć i syf zostawiać. Budrzed miasta uszczuplać co za bzdura. Niech wytną te niebezpieczne drzewa w pień!!! A w zamian posądza 300drzew gdzieś gdzie będą mogły sobie rosnąć 

Odpowiedzi: 1

A tobie można by zafundować słownik poprawnej polszczyzny. Budrzed? ;)

To wujowi rowerzyści jak syf zostawiają. Może nie powinni wtedy korzystać z takiej ścieżki?

Proszę nie mierzyć innych swoją miarką

Odpowiedzi: 0

Z niekturymi lepiej nie pisać , mają swoje racje. 

Odpowiedzi: 0

Ciekawie wypada porównanie wypowiedzi pana Mellera dla "Nowego Świecia" i dla "Extra Świecia". W NŚ pan Meller stwierdza: "nie każde drzewo, które ma jakąś cechę, tj. znak namalowany farbą w sprayu, jest przeznaczone do wycięcia, ale będzie to zdecydowana większość z nich." W EŚ natomiast czytamy: "Adam Meller nie ukrywa, że zapewne trzeba będzie wyciąć kilka drzew, ale zapewnia, że nie aż tyle." Która wypowiedź zawiera w sobie jakieś elementy prawdy???

Odpowiedzi: 1

Zarząd miasta kłamie. Wytną wszystkie, tak jak lasy tną na potęgę. LITOŚCI 

Odpowiedzi: 0

Mam klimatyzację, dwa dość drzew jest w lesie. Miasto a tymbardziej droga to nie miejsce na drzewa.

Odpowiedzi: 2

ie każdy ma klimę, nie każdy może używać bo np ma problemy z zatokami.
tak jak społeczeństwo to nie miejsce dla krótkowzrocznych egoistów

Odpowiedzi: 1

Lepiej, żeby ktoś jeździł spocony aniżeli mają być następne ofiary, które skończą na drzewie.

Odpowiedzi: 0

Dokladnie miejsce drzew nie jest przy drogach!!! I dlaczego list jest napisany "my mieszkańcy świecia" nikt mnie nie pytał o zdanie. 

Odpowiedzi: 0

Nie róbcie tam żadnej ścieżki i chodnika skoro nie podoba się konieczna do tego wycinka drzew. Niech zostanie jak jest i eko świry sobie poboczem ulicy nadal będą chodzić 

Odpowiedzi: 2

Strzał w dziesiątkę. Po co na siłę uszczęśliwiać. Nie chcą wycinki drzew to nie będzie ścieżki. Starostwo przeznaczy te pieniądze na ścieżkęw miejscu w którym okoliczni mieszkańcy faktycznie będą jej chcieli. 

Odpowiedzi: 1

Ale to piszą matoły które jeżdżą tam tylko samochodami

Odpowiedzi: 0

My, ekoświry, musimy myśleć za was i działać zanim doszczętnie zniszczycie środowisko, wytniecie całą zieleń i zalejecie wszystko betonem, bo umierać na tej pustyni będziemy razem - i my i wy!

Odpowiedzi: 0

Duzo poruszam się rowerem w Świeciu. Nie widziałem pana Dariusza Woźniaka jak jechał rowerem. Już panu nikt nie wierzy. Ciekawe kiedy Powiat wybuduje ścieżkę rowerową do Głogówka Królewskiego i kiedy znajdzie na to kasę.

Odpowiedzi: 1

To prawda też nie widuje tego pana na rowerze to tak samo jak czasami mówił że jeździ komunikacją miejską i też go tam nie widuję a ja akurat jeżdżę. 

Odpowiedzi: 0

Pokażcie mi "Wy mieszkańcy " z listu do redakcji, tą decyzję o wycince drzew, gdzie jest ta decyzja!!! Banda matołów. Jeszcze nie ma żadnej decyzji, ale juz trzeba aferę kręcić.  Zamiast napisać do organu odpowiedzialnego to piszą do serwisu internetowego. Ktetyni !!!

Odpowiedzi: 0

Ścieżka rowerowa do drogi 91 i co dalej..., natężenie ruchu jest na niej duże, nie wiadomo jak długo potrwają budowy rond na ul. Wojska Polskiego. W tej chwili droga powiatowa przez Głogówko Królewskie jest bardzo obciążona i prawdopodobnie potrwa to do zakóczenia inwestycji na ul. Wojska Polskiego. Pan Radny Woźniak jako Skabnik Powiatu pewnie orientuje się kiedy jakie prace będą się kończyły i zadba by ścieżka rowerowa oraz chodnik przebiegały zgodnie z uwarunkowaniami ochrony środowiska.

Odpowiedzi: 0

Ręce precz od tych drzew!!!!  

Odpowiedzi: 0

Autor nadal idzie w zaparte, że to będzie ścieżka a nie droga dla rowerów.

Odpowiedzi: 0

Wyciąć i zrobić ścieżkę.

Dla tych innego zdania przypomnę, że tam gdzie mieszkają, rosły kiedyś same drzewa.:)

Odpowiedzi: 0

"Drogę poszerzono i położono nową nawierzchnię" - będzie jak w Grucznie, zrobią ścieżkę, a nowy asfalt zniszczą... :)

Odpowiedzi: 0

Do Deczna udało się zbudować ścieżkę za drzewami, więc do Głogówka też trzeba próbować zbudować z zachowaniem drzew. Przecież to jest inwestyzja na lata więc  warto wykupić ziemię od rolników. Jazda rowerem w cieniu dzrzew i z dala od ulicy, to większy komfort i bezpieczeństwo.

Odpowiedzi: 0

Zawsze można wynająć firmę i przesadzić drzewa tylko trzeba jeszcze chcieć i uwzględnić to w wydatkach 

Odpowiedzi: 0

Jak pusto trzeba mieć w głowie żeby bardziej cenić drzewo od życia ludzkiego. Hipokryci

Odpowiedzi: 2

Jakim egoista trzeba być żeby kierować się maksymą "po mnie choćby i potop"

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz