Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jakub, Stefan, Zdzisław

Diety świeckich radnych i wynagrodzenie burmistrza pójdą w górę. Pytanie, o ile?

Andrzej Pudrzyński
25 listopada, 13:32

O około 60 proc. miałyby wzrosnąć diety radnych w Świeciu. Większą pensję dostawałby też burmistrz. Tak zakładają projekty uchwał, które trafią pod obrady na najbliższej sesji.

Radni podejmą decyzję w sprawie podwyżek na sesji 2 grudnia
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

To, co się dzieje w ostatnich latach z wynagrodzeniami samorządowców można podsumować krótko – najpierw rząd część im zabrał, a teraz znowu daje.

W 2018 r. o wysokości zarobków włodarzy miast i gmin zrobiło się głośno za sprawą Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS, po zamieszaniu z premiami dla członów rządu Beaty Szydło, zapowiedział cięcia uposażeń, również parlamentarzystów.

Wkrótce potem weszło w życie rządowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Obniżało ono średnio o 20 proc. wynagrodzenie zasadnicze wójtów gmin, burmistrzów, starostów i prezydentów miast.
REKLAMA

Kilka tygodni temu prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził zmianę ustawy, która zezwala na podniesienie diet radnym oraz wynagrodzeń samorządowców.

Z doniesień medialnych wynika, że wielu wójtów i burmistrzów związanych z PiS było rozgoryczonych niskimi pensjami, rzędu 7-8 tys. zł na rękę. Wskazywali przy tym na ogromne pieniądze, jakie inni z tej samej opcji politycznej zarabiają w spółkach Skarbu Państwa.

Na reakcję w samorządach nie trzeba było długo czekać. Kiedy tylko pojawiło się zielone światło, w całym kraju zaczęto podnosić wynagrodzenia włodarzy. Nie może ono być jednak wyższe niż 20 tys. zł brutto miesięcznie.
REKLAMA

Ta sama nowelizacja ustawy zezwala też na podniesienie diety radnym – maksymalnie do niecałych 4,3 tys. zł na miesiąc.

2 grudnia na sesji Rady Miejskiej w Świeciu będą rozpatrywane dwa projekty uchwał. Pierwszy dotyczy zwiększenia diety radnych. Miałyby one wzrosnąć o około 60 proc.

Jeśli uchwała zostanie przyjęta w proponowanym kształcie, to od 1 stycznia przyszłego roku miesięczne diety świeckich radnych przedstawiałyby się następująco (kwoty przybliżone):

 • przewodniczący rady miejskiej: 3 220 zł
 • wiceprzewodniczący rady: 1930 zł
 • przewodniczący komisji rady: 1770 zł
 • zastępca przewodniczącego komisji: 1610 zł
 • pozostali radni: 1450 zł

REKLAMA


Warto dodać, że wprawdzie pracodawca ma obowiązek umożliwić radnemu udział w sesji i zwolnić go na ten czas z pracy, ale nie ma obowiązku zapłacić mu za godziny, kiedy był nieobecny. Ten uszczerbek w dochodach ma m.in. zrekompensować dieta.

Drugi projekt uchwały dotyczy ustalenia wynagrodzenia dla burmistrza Świecia. Miałoby ono wynosić miesięcznie 13 880 zł brutto. W całym przyszłym roku Krzysztof Kułakowski zarobiłby więc 180 440 zł brutto (wchodzi w to również tzw. „trzynastka).

To znacznie więcej niż do tej pory. Z nieco ponad 134 tys. zł rocznie, jakie ma obecnie, jest jednym z najmniej zarabiających burmistrzów w naszym województwie, mimo że Świecie jest dość zamożne.
REKLAMA

Burmistrzowie innych miast, nawet tych mniejszych i mniej zasobnych niż Świecie, zarabiali więcej. Burmistrz Chełmna 150,5 tys. zł brutto rocznie, Tucholi: 167 tys., Nakła: 136,6 tys. zł rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na zarobki ma również ogólny staż pracy, nie tylko na stanowisku burmistrza.

Decyzja o tym, ile ostatecznie wyniosą diety radnych i jak wysokie będzie wynagrodzenie burmistrza Świecia, zapadnie na sesji rady miejskiej zaplanowanej na 2 grudnia.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (44)

Brawo

Odpowiedzi: 0

Za grzanie krzesła na komisjach i sesjach raz, dwa razy w miesiącu 4300 zł bez podatku. Za ciężką pracę cały miesiąc płaca minimalna w 2022 r. 3010 brutto. Ot amerykanska demokracja, ot prawo i sprawiedliwość. Chcieliście, to macie.

Odpowiedzi: 2

Proszę nie manipulować - takich kwot nie mają radni. Skąd wzięte dane. Proszę najpierw przeczytać ze zrozumieniem, a nie pisać głupot !!!

Odpowiedzi: 1

Właśnie, proszę najpierw przeczytać. W artykule jest ta liczba - do takiej kwoty mogą sięgnąc diety radnych. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Proszę zapisać się do szkoły. Widać, że ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Śmiech na sali.

Odpowiedzi: 0

No to teraz radni mogą inwestować w kolejne mieszkania w Trójmieście albo atrakcyjne działki budowlane. To jest szok już widzę jak będzie wyglądała najbliższa kampania  jak będą sobie skakać do gardeł byle tylko załapać się na taką kasę.

Odpowiedzi: 1

Każdy może startować i załapać się na tą kasę. Nie każdy jest bogaty i nie może pozwolić sobie nawet na mieszkanie w bloku.

Odpowiedzi: 0

Te podwyżki im się prostu należą

Odpowiedzi: 0

Polacy to naród ludzi zazdrosnych. Najlepiej krytykować innych, a samemu siedzieć na socjalu i żyć na koszt innych. Taki teraz mamy obraz Polaków.

Odpowiedzi: 1

Od..b się od Polaków,napisałeś o sobie

Odpowiedzi: 0

Może te śmieci warte 11 mln by uprzątnęli,bo szastają jak chcą naszymi podatkami.

Odpowiedzi: 0

Burmistrz świecia powinien zarabiać godnie z bezradnymi to bym się zastanowił.tym którzy są aktywni to jak najbardziej.Rozumiemy że pracownicy budżetowi również dostaną 60% podwyzki płac

Odpowiedzi: 0

W następnych wyborach powinni dostać się do rady sami nowi co mają kredyty hipoteczne do spłaty. Niech inni się też trochę nahapią po co leśnym dziadkom tyle pieniędzy????

Odpowiedzi: 0

Świecie, Świecie... A jak w innych gminach u nas w powiecie?

Odpowiedzi: 1

czas najwyższy aby redaktor sprawdził ile podwyżki dla radnych, Wójtów, Burmistrzów wyniosą w innych gminach

Odpowiedzi: 0

PiS jest sprawiedliwy daje wszystkim i biedak i bogaczom 

Odpowiedzi: 0

Podwyżki za wodę, ścieki, śmieci mimo wybudowania wielkiej sortowni za pieniądze UE,  inne miejscowe podatki...wiadomo po co...zamiast inwestować dac bezradnym i zależnemu od "pogody" burmistrzuniowi, jak mówi Daniec. "Do roboty" potem kasa. M. Belka. 

Odpowiedzi: 0

Chodników brak w mieście a oni z naszych podatków sobie podnoszą pensje ciekawe za co bo dla ludzi nic nie robią. 

Odpowiedzi: 2

Niekoniecznie jestem za podwyżkami, ale ciekawi mnie, ilu radnych utrzymujesz ze swoich podatków? Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Ciekawe gdzi brakuje chodników w mieście? Na pewno mieszkasz w Świeciu?

Odpowiedzi: 0

Mi się należy bo ja nic nie rozumiem 

Odpowiedzi: 0

Skandal, wstydu nie macie!!!

Odpowiedzi: 0

Co oni robią żeby taką kasę dostawali ! Kompromitacja

Odpowiedzi: 0

Należy im się wszystkim od prawa do lewa bez znaczenia na przynależność. Dlaczego? Głównie za to wasze ciągłe opluwanie każdego w internecie, bez jakiejkolwiek wiedzy w temacie, bez przygotowania, bez sensu najczęściej. Nasze społeczeństwo już tak się spodliło, że nie ma szacunku do nikogo, za to w przeważającej większości posiada zbyt wysoką samoocenę.

Odpowiedzi: 0

A dlaczego nie miałoby się należeć wojtom burmistrzom prezydentem miast? Łatwo mówić że nic nie robia. A tak naprawdę nikt z nas nie był na tym stanowisku i nie wie ile pracy i czasu potrzeba aby wszystkie zadania spiac żeby dana gmina dobrze funkcjonowała. Wzrosła nawet najniższa krajowa to czemu pensje nie mogę wzrosnąć. Wybieracie tych przedstawicieli gmin i miast jest to ich praca i za otrzymują wynagrodzenie. Co do radnych to miałbym wątpliwości czy im się należą takie podwyżki bo tak naprawdę co oni robią? Wszystko spoczywa na urzędzie i burmistrzu czy wojcie. Posiedza pogadaja ustala jakieś bzdury i ida spokojnie do domu a wójt czy burmistrz musi realizować i zbierać baty od niezadowolonych mieszkańców. Więc nim skrytykujesz postaw się też z drugiej strony. 

Odpowiedzi: 0

A wy w pracy nie dostajecie podwyżek czy premii. Dlaczego Ci którzy sa odpowiedzialni za gminę nie mają dostać podwyżki. Lepiej żeby dołożyli do 500 plus żeby socjal mógł leżeć do góry brzuchem i piwko przechylac. Może będzie to też motywacja do lepszej pracy. A radni to za te pieniądze powinni do konkretnej  pracy się wziąć bo ich nie widać nie ma spotkań z mieszkańcami dużo gadania zero działania. I tak pewnie w większości gmin. 

Odpowiedzi: 0

Już był czas najwyższy na podwyżkę bo świnia jest po 4,11 zł za kilogram.

Odpowiedzi: 1

Nie wiem na kogo głosujesz ale ja tylko na ludzi. Widocznie tylko że wspomnianym przez ciebie gatunkiem się dogadujesz.

Odpowiedzi: 0

I po cichu przemycili podwyzke podatku od nieruchomosci a media powinny zjechac taka wladze a tutaj poklepanie burmistrza i wiekszosci rady. ... . zalosne...

Odpowiedzi: 0

A przedstawiciele OPS w spółkach miasta też dostaną podwyżki? Bo jak swoim to i wypadałoby wszystkim...

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz