Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

Drogowcy zrobili świąteczny prezent kierowcom na odcinku trasy S5 Świecie-Bydgoszcz

Andrzej Pudrzyński
24 grudnia 2022, 11:24

Zakończono ostatnie prace na ponad 22-kilometrowym odcinku trasy ekspresowej S5 między Świeciem a Bydgoszczą. W czwartek wprowadzono stałą organizację ruchu na na jezdni prowadzącej z Bydgoszczy w stronę Świecia. W piątek po południu zdjęto ograniczenie na jezdni w kierunku Bydgoszczy. Co to oznacza dla kierowców?

Informacja o zniesieniu ograniczeń na pewno ucieszy kierowców
Fot. GDDKiA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Odcinek drogi S5 z Dworzyska (węzeł Świecie Południe) do Aleksandrowa (węzeł Bydgoszcz Północ) ma długość 22,4 km i w większości przebiega śladem starej drogi krajowej nr 5.

- Fragmenty nowej jezdni udostępnialiśmy stopniowo, wraz z postępem prac budowlanych. Jeszcze w czerwcu oddaliśmy do ruchu cztery kilometry odcinka S5, omijającego aleję dębową w Borównie i Kusowie. Tym samym odcinek starej DK5 stał się wyłącznie drogą lokalną, a ruch tranzytowy zaczął przebiegać przez S5 - wyjaśnia Julian Drob, rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

REKLAMA
REKLAMA

Następnym krokiem było udostępnienie z końcem sierpnia wszystkich czterech pasów trasy głównej drogi ekspresowej S5 w Trzeciewcu oraz między Dworzyskiem i Grucznem.

Kierowcy uzyskali w ten sposób dodatkowe trzy kilometry jezdni w pełnym przekroju. Kolejne etapy wdrożono w drugiej połowie października.

Dzięki temu między Nowymi Marzami a Świeciem można już jeździć 120 km na godzinę, a nie jak wcześniej, 80 km. Teraz będzie to możliwe na kolejnym odcinku.

W ramach zmian udostępniono cztery pasy jezdni od Trzeciewca do wiaduktu w Zawadzie. Następnie z Zawady do węzła Pruszcz, a finalnie na pozostałym odcinku - między węzłem Pruszcz a węzłem Gruczno.

REKLAMA
REKLAMA

Dzięki temu udostępniono cały przekrój odcinka S5, ale wciąż jeszcze na zasadach czasowej organizacji ruchu, z ograniczeniem prędkości do 80 km na godzinę na czas wykonania pozostałych prac. 

- Przez ostatnie tygodnie trwały roboty wykończeniowe na tym odcinku. Wykonawca uzyskał również ostatnią decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Dzięki zakończeniu robót zasadniczych, możemy wprowadzić stałą organizację ruchu na całym odcinku S5 zdejmując też dotychczasowe ograniczenia do 80 km - informuje Julian Drob.

REKLAMA
REKLAMA

Jak dodaje rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA, w czwartek wdrożono zmiany na jezdni prowadzącej z Bydgoszczy w stronę Świecia, a w piątek 23 grudnia po południu również na jezdni w kierunku Bydgoszczy.

Oznacza to, że na całym odcinku Nowe Marzy-Świecie-Bydgoszcz możemy już jeździć z prędkością do 120 km na godzinę.

Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim ma łącznie 128 km długości.

- Kierowcy zyskali szlak łączący Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w Nowych Marzach - zaznacza Julian Drob.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 3,4 mld zł, z czego prawie 1,8 mld zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

REKLAMA
REKLAMA

Jak zapowiada GDDKiA, w przyszłości trasa ekspresowa S5 połączy się z S7 pod Ostródą (województwo warmińsko-mazurskie). W październiku 2021 r. podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji. Aktualnie trwają prace nad wariantami jej przebiegu, analizą ruchu oraz inwentaryzacją przyrodniczą.

- Odbyły się też spotkania z samorządowcami, a na początku 2023 r. zaplanowano informacyjne spotkania z mieszkańcami gmin, przez które poprowadzone mają być warianty drogi. Szacujemy, że prace przygotowawcze wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych zakończą się w 2028 r. - ocenia rzecznik bydgoskiej GDDKiA.

REKLAMA
REKLAMA

Orientacyjny koszt tych prac wyniesie około 33 mln zł. Inwestycja został ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).  

Oznacza to, że w przyszłości powstanie w województwie kujawsko-pomorskim dodatkowo około 45 km drogi ekspresowej S5 (oraz 45 km w województwie warmińsko-mazurskim). 

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (29)

Dla kierowców ułatwienia, dla bandytów drogowych... Wiadomo.

Odpowiedzi: 0

Szybka jazda na bezpiecznej drodze nie jest niebezpieczna. Bardziej niebezpieczni są kapelusznicy jadący 60 na godz. i nie patrzący w lusterka. 

Odpowiedzi: 0

I dobrze, w końcu będzie można cisnąć 200 bez problemu a nie za tymi moherami wlec się 120km/h....

Odpowiedzi: 0

Tylko żeby ciamajdy się nie zatrzymywali na poboczu S5  siku albo coś zjeść .Albo żeby nie wjeżdżali pod prąd jak niedawno na węźle w Grucznie. 

Odpowiedzi: 1

ciamajda mówi do innych ciamajdy, a jaki on jest teraz to on będzie szeryfem, uważaj z takim podejściem będziesz bankrutem

Odpowiedzi: 0

Strach pomyśleć jak na drodze dwu jezdniowej ograniczonej prędkością 60km /h trup kład się gęsto. To co będzie się działo jak ten motłoch rozpędzi graty do 120 na drodze ekspresowej. PIS ogłasza sukces ,sukces z 4 letnimi opóźnieniem bo Włosi musieli zejść z placu budowy ***** **"

Odpowiedzi: 1

Ale ty masz przećpany łeb czasami się zastanawiam jak tacy ludzie jak ty dają radę samodzielnie funkcjonować 

Odpowiedzi: 0

A ja się pytam po co zrobili przystanek w nowych marzach skoro autobus się tam nie zatrzymuje .. nie wszyscy mieszkancy mają prawo jazdy a zeby dojść do domu czy do rodziny trzeba isc spory kawalek pieszo ... 

Odpowiedzi: 0

Cieszyć się a nie narzekać w komentarzach. 

Była stara droga-źle bo za ciasno i duży ruch.

Jak ruszyły prace -źle bo ciągle roboty itd.

Oddali do użytku-źle bo nie będą kierowcy potrafili jeździć. 

Pytam : Kiedy Wam będzie odpowiadała ta trasa???

Odpowiedzi: 2

Dołączam do pytania kiedy Wam będzie trasa odpowiadała. Wszystkim życzę Wesołych Świąt. A niezadowoleni mogą się przykleić na środku drogi bo taki teraz trend panuje w protestawaniu.

Odpowiedzi: 0

Z czasem sie naucza korzystac z 2 pasmowki

Odpowiedzi: 0

Życzę wszystkim aby kolejne święta były już bez polityków PiS, ciężko będzie ich wywalić że stołków bo już zmieniają ordynację wyborczą ale życzyć mogę. 

Odpowiedzi: 1

i bez PO-KO w sejmie. Juz pokazali co potrafią w 2007-2015

Odpowiedzi: 1

Ale tej pokazówki, która jest teraz to nikt nie przebije! Jeszcze długie lata nasze portfele będą ją psmiętać!!!

Odpowiedzi: 0

Podpisy na listach o powstanie S5 zaczęto zbierać w 2007 roku, więc łącznie z okresem przygotowawczym budowa trwała 15 lat !!! Pełen sukces, tylko pozostało jeszcze pomniki postawić.

Odpowiedzi: 0

Żeby pis odszedł od władzy.

Odpowiedzi: 4

:) !!!

Odpowiedzi: 0

Tak naprwno się nie stanie...bo znowu trza będzie wyjeżdżać za chlebem za granicę,a w kraju piniędzy nie będzie... "jak mówił Rostowski, co to chciał mieszkać w Bydgoszczu

Odpowiedzi: 0

Tak naprwno się nie stanie...bo znowu trza będzie wyjeżdżać za chlebem za granicę,a w kraju piniędzy nie będzie... "jak mówił Rostowski, co to chciał mieszkać w Bydgoszczu

Odpowiedzi: 0

można dodać,że premier będzie haratał w gałę nawet w gabinecie i nic nie robił ,a wszyscy przy korycie bez opamiętania będą kradli na potęgę...i nie życz buraku takich bredni Świeciakom

Odpowiedzi: 0

Burak...to kiedyś był chlubą naszego regionu,a cukrownia od 150 lat dawała świeciakom pracę, kretyni co chcą przejąc władzę ją zburzyli...nie zapomnimy wam tego,a czas zapłaty przyjdzie jesienią przy wyborach....Świeciak

Odpowiedzi: 0

z drogami w regionie jest coraz lepiej.Powinniśmy się cieszyć,że państwo nasze tak się stara,a że coś tam nie wypali,to trudno-byle do przodu .Poprzednicy dekadami nie robili zupełnie nic,były tylko dziury na dziurach..ot tyle w temacie

Odpowiedzi: 2

Nie chce mi się z Tobą gadać 

Odpowiedzi: 1

no pogadaj prezesie...bo ja pamiętam jeszcze całe miasto w tgz.Kocich łbach,na Głogówku błotna droga gruntowa ,do Sulnówka drobny tłuczeń i to tylko pół jezdni,a do Deczna ścieżka.Teraz to się jeżdzi jak na zachodzie 

Odpowiedzi: 2

Brawo Johan.... ale dałeś popalić prezesikowi -chyba ,że wtedy walił jeszcze w pieluchy,a może  jeszcze  później w pampersy

Odpowiedzi: 0

Masz wybiórczą pamięć. Ciesz się, że sa piękne drogi i ścieżki. Tylko,że te remonty nie zostaly wykonane przez PIS, tylko przez naszą gminę, a być może pamiętasz, że gminą nie rządzi i nie rządził PIS. Szkoda słów na tłumaczenie.

 

Odpowiedzi: 1

Anno... nie mam nic do władz gminy w tej sprawie i dalej będę się cieszył modernizacją dróg ,ale w skali globalnej 80% do dróg dokładają rządzący , a krajem rządzi PiS ,czyli bez PiSu nie było by tych dróg...Proste co

Odpowiedzi: 0

no no mamy trolla, twierdzi że poprzednicy nic nie robili, a ja go się kto wybudował A1, może duch święty, 

Odpowiedzi: 0

widziałem tu wpisy że nie chcą maruderów, ale zapomniano o jednym że prędkość 120 km, obowiązuje sam. osobowe i dostawcze do 3,5 t. samochodów ciężarowych już nie

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz