Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Joanna, Pankracy
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  23°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  19°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  17°C / 11°C

"Gdyby nie zaniedbanie ze strony policji, moi rodzice być może by żyli"

Andrzej Bartniak
16 kwietnia, 12:38

W najbliższą środę przed sądem stanie Tomasz K., sprawca wypadku, w którym zginęli Krystyna i Jan Chełmowscy. 27-latek był pod wpływem narkotyków. Na jaw wychodzą nowe, zaskakujące informacje w tej sprawie. Dzień wcześniej policjanci zatrzymali go na autostradzie A1 bez prawa jazdy w samochodzie, który nie był dopuszczony do ruchu. Dlaczego pozwolono mu odjechać, jakby nigdy nic?

Krystyna i Jan Chełmowscy byli szczęśliwym małżeństwem
Fot. nadesłane

REKLAMA

Ten wypadek wstrząsnął nie tylko mieszkańcami gminy Dragacz. Krystyna Chełmowska przez blisko 40 lat była sołtysem Bratwina. Należała do założycielek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dragacz. W 2007 r. wybrano ją Sołtysem Roku. Oprócz pracy społecznej, jej wielką pasją było kultywowanie smaków tradycyjnej kuchni. Ceniona społeczniczka zginęła 16 stycznia 2021 r. Niestety, dwa dni później, na skutek odniesionych obrażeń, w szpitalu zmarł również jej 66-letni mąż.

Jak szybko ustalono, kierujący volkswagenem 27-latek nie dostosował prędkości do warunków pogodowych (padał wtedy obficie śnieg). Na łuku drogi zjechał na drugi pas ruchu i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącą z naprzeciwka alfą romeo, którą jechali małżonkowie.
REKLAMA

Tomasz K., również mieszkaniec gminy Dragacz, był pod wpływem amfetaminy. To nie był jego pierwszy życiowy błąd. W ubiegłym roku wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za przestępstwo przeciwko mieniu.

Czy ta historia mogłaby się potoczyć inaczej. Czy można było uniknąć tej tragedii?

Magdalena Kowalska, córka państwa Chełmowskich, jest przekonana, że tak.

- Z informacji, które uzyskałam jako oskarżyciel posiłkowy wynika, że 15 stycznia, a więc dzień przed wypadkiem, w którym zginęli moi rodzice, Tomasz K. został zatrzymany przez policję na autostradzie A1 - relacjonuje Magdalena Kowalska. - W trakcie kontroli wyszło na jaw, że nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów. Co gorsza, poruszał się samochodem sprowadzonym z zagranicy, który nie był dopuszczony do ruchu. Kierowca otrzymał mandat 500 zł i na tym się skończyło.
REKLAMA

W opinii prawnika, który będzie w sądzie reprezentował oskarżyciela posiłkowego, auto powinno trafić na lawetę. Policjanci nie mieli prawa zezwolić na dalszą jazdę. Były ku temu dwa istotne powody. Dlaczego tak się nie stało?

- Jeżeli stan pojazdu nie budzi zastrzeżeń, to mimo braku badania technicznego można warunkowo zezwolić na kontynuowanie jazdy - zapewnia sierż. szt. Damian Ejankowski z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. - Gdyby okazało się, że pojazd nie jest dopuszczony do ruchu, powinien trafić na lawetę. Jeśli chodzi o brak uprawnień, to taka osoba nie może dalej prowadzić pojazdu.

A jednak. Jak wynika z naszych informacji policjanci łagodnie potraktowali Tomasza K., ponieważ jego auto nie znajdowało się na drodze publicznej.
REKLAMA

- W chwili kontroli samochód stał przy bramce awaryjnej - mówi córka państwa Chełmowskich. - Nie mógł jednak przez nią przejechać. Jedynym sposobem wydostania się był ponowny wjazd na autostradę, a więc i tak znalazłby się na drodze publicznej! - zwraca uwagę Magdalena Kowalska. - Gdyby nie zaniedbanie ze strony policji, moi rodzice być może nadal by żyli.

Termin pierwszej rozprawy w Sądzie Rejonowym w Świeciu wyznaczono na 21 kwietnia. Tomaszowi K. grozi do 12 lat więzienia.

a [dot] bartniakatextraswicie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (38)

Ściąć ścierwo.

Odpowiedzi: 1

I to od samego łba!

Odpowiedzi: 0

A policjanci? gdyby prowadziła kobieta pewnie rzucili by na glebę, skuli ...

Odpowiedzi: 1

Nie pos...j sie

Odpowiedzi: 2

Nie jaraj się... Prawda boli co? 

Odpowiedzi: 0

Sam się nie posraj psie

Odpowiedzi: 0

W wielu sprawach polskie przepisy są nieprecyzyjne a nawet sprzeczne. Tak mogło być w tym przypadku. Jeśli policjaci popelnili błąd to raczej niezamierzenie. Na szczęście niedługo jest rozprawa i dowiemy się jak było.  

Odpowiedzi: 1

W życiu nie czytałem takich bzdur... Zamilcz i machaj to łopato szybciej.

Odpowiedzi: 0

Nie pierwsza taka sytuacja. Okolo rok temu mezczyzna spowodowal wypadek, nie posiadal prawka bo mial zabrane duuuzo wczesniej, wyrokiem sadu mial zakaz prowadzenia pojazdow. Po kilku miesiacach zlapala go policja i pomomo tego ze nie mial prawka i z zakazem prowadzenia pojazdow dostal mandat i tyle. Szkoda gadac... za brak maseczki afera itd. a za zakaz poglaszcza i puszcza

Odpowiedzi: 1

Po co bzdury piszesz, to jest  przestępstwo i nie wierzę, aby policja odpuściła sobie sprawę 

Odpowiedzi: 0

Jeśli pojazd nie jest na drodze publicznej to policja nie ma prawa go holować ponadto na pewno policjanci wydali polecenie zakazu dalszej jazdy. Nie ma na gdzie mowy aby policja nie mogła kogoś za brak uprawnień bądź za zły stan techniczny ukarać mandatem. Jakim prawem holować pojazd jak znajdował się poza droga? Kto za takie bezpodstawne holowanie pojazdu zapłaci? A jeśli ktoś prowadzi na zakazie to na pewno było prowadzone postępowanie o przestępstwo. Aby holować pojazd administracyjnie muszą być spełnione podstawowe przesłanki w opisanym wyżej przykładzie przesłanek raczej nie było

Odpowiedzi: 2

A kto napisał, że chodzi o zły stan techniczny? Auto był raczej niezarejestrowane i bez legalnych papierów, a to się nadaje na lawetę.

Odpowiedzi: 2

Niech Ci będzie, to się nadaje na lawetę i co dalej. Jaka byłaby gwarancja, że ten lamus następnego dnia nie wlazłby do tego samochodu. Bo jak rozumiem policja nie  miała prawa zarekwirowac  pojazdu. 

Odpowiedzi: 0

Niech Ci będzie, to się nadaje na lawetę i co dalej. Jaka byłaby gwarancja, że ten lamus następnego dnia nie wlazłby do tego samochodu. Bo jak rozumiem policja nie  miała prawa zarekwirowac  pojazdu. 

Odpowiedzi: 0

Możesz mi  wyjaśnić specjalisto jak samochód wjeżdżający za bramki autostrady może znajdować się poza drogą publiczną?? To jakiś nieformalny zjazd?? Czy na autostradzie są jkieś skrzyżowania z drogami wewnętrznymi, których nie widać gołym okiem?? 

Odpowiedzi: 0

Brawo policja!! Auto na autostradzie nie znajduje się na drodze publicznej!! Serio? Autostrada to droga wewnętrzna? Polna? Taka lokalna dróżka idealna dla osób bez uprawnień!! 

Absurd. Trudno wpaść na głupsze tlumaczenie... No ale przecież jakoś wytłumaczyć się trzeba... Część kupi i uwierzy... Część rozsądnie i logicznie myśląca puknię się w głowę słysząc takie tłumaczenie... 

Się zastanawiam co sobie wyobrażali ci policjanci?! Ze kierowca przerzucić samochód za płot... A może zdewastuje bramę awaryjną i opuści autostradę niebędącą drogą publiczną?!?! Do domu stopem wróci? Czy jak?? 

Przepisy są jasne i jednoznaczne. Kosztowny błąd...

Odpowiedzi: 2

W punkt.  Szacun! 

Odpowiedzi: 0

Co to ma wspólnego z wypadkiem następnego dnia 

Odpowiedzi: 0

Brak maseczki = narażenie życia i zdrowia, a brak uprawnień, pod wpływem narkotyków i pojazd nie dopuszczony do ruchu to jest okej? Chore prawo

Odpowiedzi: 0

Oj tam oj tam moze jest z rodziny celebryty durczoka

Odpowiedzi: 0

jak za zabicie dwoje osób pod wpływem narkotyków nie mając uprawień do prowadzenia będąc już po odsiadce w więzieniu i GROZI tylko 12 lat to całkiem łagodnie GROZI

Odpowiedzi: 0

Jak zwykle w tym kraju rozchodzi się o kruczki prawne i ich interpretację. Już nawet nie wierzę w zaostrzenie przepisów do granic możliwości, bo popełniający wykroczenia i tak będą robić wszystko żeby uniknąć odpowiedzialności. Nie oszukujmy się, większość ludzi popełniając przestępstwa/wykroczenia robi to z premedytacją a prawo jest po stronie cwańszych/bogatszych/bardziej wpływowych. Sami na to pozwalamy. Oburzamy się jak dochodzi do takich rzeczy ale również oburzamy się jak nas złapią na gorącym uczynku. To nie jest kraj dla uczciwych ludzi... 

Odpowiedzi: 0

Tak czytam te komentarze i się zastanawiam???? Skoro ktoś popełnia wykroczenie, to ponosi za to kare. Nie widze zwiazku z tym, ze dzien wcześniej popelnil wykroczenie i dostal za to mandat z tym co stalo sie nastepnego dnia. Jest to ogromna tragedia i nikt nie jest w stanie tego naprawic. Ale skoro polskie przepisy przewiduja mandat za wykroczenie to jak mozna obwiniac policje? Co niby mieli zrobic policjanci????? Zatrzymac go nie mogli, bo na jakiej podatawie. Chyba, ze moze mieli zaprosic go do siebie do domu zeby wiecej nie jezdzil. Ludzie zapoznajcie sie z przepisami, a później komentujcie. Polecam lekture KW, KK, KPK i KPoW.

Odpowiedzi: 1

Bzdury. W przypadku braku rejestracji auta należy wezwać lawetę. Policjanci nie mieli związanych rąk. Mogli działać.

Odpowiedzi: 2

Podaj proszę podstawę prawną bo Ci nie wierzę. 

Odpowiedzi: 0

Zrozumcie wreszcie, że nawet gdyby wezwali lawetę to i tak nie mogli zarekwirowac pojazd. Ktoś tu napisał, że i tak następnego dnia wsiadł by do samochodu. Poprostu trzeba skończyć z przyzwoleniem na jazdę samochodami pijaków, ćpunów i wszechobecne popełniania wykroczeń. Co jeździcie z dozwolona prędkością, nie wymuszacie pierwszeństwa, podwójne ciągle to dla was świętość. 99 procent kierowców łamie przepisy, niestety ja również święty nie jestem, to są przyczyny wypadków. 

Odpowiedzi: 1

Ty jakiś głupi jesteś

Odpowiedzi: 0

Drogi mieszkańcu powiatu, znawco prawa.

Zanim zaczniesz się wymądrzac i doradzać innym, sam się zapoznaj z przepisami. Zapomniałeś chyba o najistotniejszej ustawie jaką jest Prawo o ruchu drogowym, co? I tak:

1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanieruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności, jest uprawniony do uniemożliwienia kierowania pojazdem przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu.

3. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu przez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

4. Dyspozycję przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi wydaje policjant.

5. Pojazd usunięty z drogi umieszcza się na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie.

Obowiązkiem policjantów jest uniemożliwienie osobie nieposiadającej uprawnień kierowania samochodem i sholowanie pojazdu na parking. Tym bardziej, że chodzi o autostradę!!!

No, ale to Ty się lepiej znasz... 

Odpowiedzi: 1

Szanowny Panie z województwa proszę się zapoznać z definicją drogi to po pierwsze, po drugie został mu wydany zakaz dalszej jazdy. 

Odpowiedzi: 1

Pan z policji rozumiem? I będzie pan przekonywał,że autostrada nie jest drogą?? Skąd Pan wie, że został mu wydany zakaz dalszej jazdy? W artykule nic na ten temat nie znalazłem.

No to szkolimy dalej. 

Droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dlapieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych z znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju  pojazdów ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

No, ale nawet gdyby uznać kuriozalne tłumaczenia, że samochód na autostradzie nie jest na drodze, to UWAGA:

Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, strefami zamieszkania oraz ruchu w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób.

Jeżeli uważasz, że prawidłowym jest pozostawienie przez policjantów na autostradzie gościa bez uprawnień z samochodem niedopuszczonym do ruchu, to strach się bać... serio wg ciebie policjanci liczyli na to ,że po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia: MA PAN ZAKAZ DALSZEJ JAZDY, gościu posłucha zakazu i nie wsiądzie do samochodu i nie odjedzie?? Przecież zanim go zatrzymali to też już nie miał prawa kierować samochodem. I nic sobie z tego nie zrobił.

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz