Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Gdzie mieszkańcy mogą ukryć się w razie zagrożenia? Dużego wyboru nie ma

Andrzej Bartniak
3 kwietnia, 09:27

Za sprawą wojny na Ukrainie pojawiły się, dawno nie zadawane, pytania o miejsca mogące zapewnić bezpieczne schronienie na wypadek zagrożenia. - Czy w powiecie świeckim w ogóle są takie miejsca? Jeśli tak, to gdzie? - dopytuje nasz Czytelnik.

Większości mieszkańców pozostają piwnice. Ale nikt nie wie, jak są wytrzymałe
Fot. Andrzej Bartniak

Chociaż na razie nie ma żadnych powodów do niepokoju, wielu z nas, słysząc kolejne doniesienia na temat walk prowadzonych na Ukrainie, zadaje sobie pytania o to, jak Polska jest przygotowana na wypadek zagrożeń.

- Czy w naszym powiecie są schrony albo inne budynki przystosowane do tego, aby mieszkańcy mogli się bezpiecznie ukryć?  - dopytuje Czytelnik. - Nigdy wcześniej się tym nie interesowałem, ale być może teraz dobrze byłoby to wiedzieć.

REKLAMA
REKLAMA

Przepisy regulujące wymogi, jakie musi spełniać schron, wyraźnie określają charakterystykę takiej budowli. Wśród kryteriów, oprócz odpowiedniej, hermetycznej konstrukcji, są odrębna wentylacja i sieć wodno-kanalizacyjna, a także magazyn żywności, wody, lekarstw, materiałów opatrunkowych.

- Teoretycznie w powiecie świeckim jest tylko jedno takie miejsce z grubsza spełniające ten warunek - mówi Zbigniew Semrau, kierownik wydziału bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Znajduje się ono w Laskowicach przy ul. Kolejowej. To piwnica w jednym z dawnych budynków kolejowych, który tej chwili jest już własnością prywatną. Nie wiem jednak, w jakim stanie są kanalizacja i system wentylacji. Schron budowano wiele lat temu, kiedy wizja kolejnej wojny wydawała się realna.

REKLAMA
REKLAMA

Wtedy regulowała to ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy minęły czasy PRL-u, przepisy dotyczące obrony cywilnej zostały uchylone i przestano się przejmować takimi rzeczami, jak schrony.

Ich budowa, np. pod budynkami użyteczności publicznej, znacząco podnosiła koszty całej inwestycji, a nie dawała inwestorom żadnych bieżących korzyści.

Informacja na budynku starostwa wskazująca drogę do "schronu"

REKLAMA

Niektórzy z pewnością zauważyli, że na budynku Starostwa Powiatowego w Świeciu, na wysokości kolan, znajdują się napisy "schron" ze strzałką wskazującą drogę.

- Cały budynek jest solidnie podpiwniczony, co jest związane z jego wcześniejszą funkcją militarną. Nie można jednak nazwać tego schronem z prawdziwego zdarzenia. To raczej bezpieczne schronienie, które być może pomieściłoby wszystkich pracujących w starostwie - przyznaje Zbigniew Semrau.

Dodajmy, pomieściłoby najwyżej przez parę godzin, a nie przez kilka dni, bo brakuje mu odpowiedniej infrastruktury. Lepsze jednak to, niż nic. To zasługa tego, że starostwo znajduje się na terenie dawnej jednostki wojskowej.

REKLAMA
REKLAMA

A co z pozostałymi mieszkańcami?

- Nie pozostaje nam nic innego, jak piwnice - mówi Marcin Kulewski, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe i sprawy obronne w Urzędzie Miejskim w Świeciu. - Trudno wyrokować, jaka jest ich wytrzymałość. Zwłaszcza w przypadku bloków. Na przestrzeni lat zmieniała się technologia. Poza tym, przy ich budowie raczej nie brano pod uwagę tego, że mogą być schronieniem w czasie ataku. Wizję tradycyjnej, konwencjonalnej wojny porzucono już dawno - zwraca uwagę Marcin Kulewski. 

Miejmy nadzieję, że słusznie...

REKLAMA
REKLAMA

Są jednak kraje, gdzie o zapewnieniu schronienia mieszkańcom na wypadek ataku myśli się cały czas. Takim przykładem jest... neutralna Szwajcaria. Dobrze utrzymane, na bieżąco konserwowane, bunkry i schrony mogą pomieścić nie tylko żołnierzy, ale też wszystkich mieszkańców tego kraju. Odpowiednie budowle znajdują się niemal w każdej miejscowości.

W naszych realiach trudno byłoby myśleć o zapewnieniu miejsca w schronach dla wszystkich 100 tys. mieszkańców powiatu świeckiego. Mogłyby jednak służyć jako tymczasowe szpitale czy miejsca pobytu dla najbardziej bezbronnych - dzieci oraz osób starszych i przewlekle chorych.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (37)

Ja bym się w zamku skitrał. Przetrwał tyle w tym dwie wojny światowe.

Odpowiedzi: 1

Zamek to dobry pomysł bo pewnie wielu mieszkańców pamięta jak przetrwał inwazję mocy bodajże kilkanaście lat temu.

Odpowiedzi: 0

Dawny budynek Telekomunikacji Polskiej vis a vis Domu Kultury, piwnica była przygotowana na takie czasy, strop żelbetowy został wykonany grubości  2m, po to że  w czasach zimnej wojny jak by budynek zmiotło z ziemi to z piwnicy można  by było dzwonić,  takie było założenie.

Odpowiedzi: 0

A ja w domu na balkonie i patrzył na ciemnotę która się chowa po norach. Tylko masek nie zapomnijcie po drodze.

Brawo dla czytelnika który za dużo wiadomości się nasluchal i se wojnę w Polsce wkręca hahahaha te pokolenie 40+ coraz bardziej się go boję dość że za kierownicą to jedno wielkie niebezpieczeństwo do tego podatność na manipulacje i popadanie w panikę.

Odpowiedzi: 3

Jesteś gówniarz i palant.

Odpowiedzi: 1

Podaj adres 

Odpowiedzi: 1

Różana 

Odpowiedzi: 1

Na różanej w rurę wleze i przeżyje atom.

Odpowiedzi: 0

Teraz taki kozak, a co do czego pierwszy byś leciał z podtulonym ogonem. Hahaha

Odpowiedzi: 0

Jeśli chodzi o kierowanie pojazdami to właśnie 40+jest tym najbezpieczniejszym to raz, dwa czarne pudło zwane telewizorem wypralo większości mózgi,lecz gdy poznają prawdę trafią do psychiatryka,gdy się dowiedzą że Putin rozwala nazizm i nazistów azowa na Ukrainie a ta nagonka z pomocą,nigdy nie pomagałem i pomagać nie będę nazistom,czas pokaże prawdę niebawem, Władek jest już u schyłku zakończenia tak naprawdę 2 wojny światowej

Odpowiedzi: 0

W kraju cywilizowanym europejskim takie rzeczy już niepotrzebne. To nie Ukraina.. ale po co to tłumaczyć kto głupi niech siedzi i się stresuje.

Takie budynki jak są w małych ilościach to wstęp tylko dla elity reszta do piachu

Odpowiedzi: 1

No popatrz. Nie wiedziałem, że Ukraina nie jest cywilizowanym krajem Europy...

Odpowiedzi: 1

Ani w Unii ani w NATO jedna wielka bieda i korupcja. Ale widać jakie masz pojęcie nie udzielaj się tu więcej mam nadzieję że się rozumiemy bo powtarzać nie będę.

Odpowiedzi: 0

Jedyny schron to na Sienkiewicza.Jeszcze trochę to Jaro i jego elyta nam zapewni.

Odpowiedzi: 1

I bardzo dobrze z agresorem trzeba krótko a nie polityka. Wjechać na Ukrainę Polskimi wojskami z całego serca życzę aby Polska dojrzała i zrobiła porządek z tym pośmiewiskiem światowym i ruska psudo armia

Odpowiedzi: 2

Niby polska armia, módl się o pokój, optymisto

Odpowiedzi: 0

Do tomali.Jak takiś odważny do wypier  aj jako ochotnik łajzo razem z tymi pisiorami co szabelkami wywijają. Pierwsi razem z tobą by spie  lili do Budapesztu pod skrzydełka do najlepszego kumpla. A tak piknie miało być.....

Odpowiedzi: 0

Jakby rusek tu wszedł to by go nasza armia zmiotla w kilka dni i to są opinie chłopaków z Polskiego wojska. U nas ponad 100tys wojskowych jest po misjach zawodowych a nie to co w Rosji pobór i amatorka. 

Rusek to tylko jadrowka reszta to poziom kompromitacja. Prędzej się Niemca bym bał niż Ruska który jest skonczony

Odpowiedzi: 1

Zapraszamy, armia czeka to raz, po drugie mamy innich znajomych w wojsku. Ludzie czy wy jesteście ślepi 

Odpowiedzi: 0

Co to się zastanawiać ,tylko czekać i pojechać  za  kolumną pisu  w PIS du. Tak by zrobili ci co teraz szabelkami wymiatają.

Odpowiedzi: 0

U Maliniakow jest schron  w Laskowicach na Długiej .

Odpowiedzi: 0

W razie bomardoawń ja wejdę na dach żeby szybciej się dostać do nieba.

Odpowiedzi: 1

Już dziś wejdź na dach skocz na łeb będziesz blisko nieba

Odpowiedzi: 0

Tylko cięcie i tchórze szukają schronu. Schron jest dla kobiet i dzieci. Prawdą jest że w powiecie świeckim mężczyźni to cioty i podczas ataku się zesra ja,  bo na mieście sam ćpun i pantoflarz. 

Odpowiedzi: 0

No brawo nasza obrona cywilna !!! I ta krajowa i nasza świecka za brak budowy schronów powinniście sie wstydzić i podać do dymisji od 1945 r mieliście sporo czasu nieroby

Odpowiedzi: 0

Dzisiejszy Patryjotyzm  pokolenia  millenialsow jest na bardzo  niskim poziomie,z rozmow wynika że większość  w razie wojny by uciekła 

Odpowiedzi: 2

Ty pierwszy!

Odpowiedzi: 0

Większość nawet nie wie jak to się pisze. Patriotyzm... 

Odpowiedzi: 0

A za kogo tu łba nadstawiać ? Za tych co z nami lecą w kulki aż huczy? Pierwsi by spiwr... i lejta się.

Odpowiedzi: 1

100% racji kalabuchy się prześcigają z pomysłami a my cierpimy ciekawe ta nasza elyta rządowa jak dba o ludzi mają w dupie ludzi robią co im karze ameryka. 

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz