Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jakub, Stefan, Zdzisław

Gwałtowny spadek dochodów w gminach i powiecie. „Zbankrutujemy, jeśli tak dalej pójdzie”

Andrzej Pudrzyński, Andrzej Bartniak
13 maja, 10:18

Średnio o 40 proc. mniej niż rok temu otrzymały w kwietniu samorządy z udziału w podatku dochodowym. W starostwie oraz urzędach gmin i miast w powiecie świeckim z niepokojem czekają na dalszy rozwój sytuacji.

W tym roku samorządy zapowiadają oszczędności i trzymanie wydatków w ryzach
Fot. 123RF

REKLAMA

Gminy otrzymują od Ministerstwa Finansów 39,34 proc. wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych mieszkających na jej terenie (m.in. pracowników na etatach, samozatrudnionych oraz małych i średnich firm). W powiatach ten wskaźnik wynosi 10,24 proc. Jest jeszcze udział w podatku od spółek, ale ma on mniejsze znaczenie.

Skalę spadku dochodów z PIT najlepiej widać na przykładzie konkretnych danych. W kwietniu 2019 r. Świecie miało z tego tytułu 3 mln 785 tys. zł. W kwietniu tego roku: 2 mln 243 tys. O ponad 1,5 mln zł mniej. I to tylko w jednym miesiącu.
REKLAMA

- Już w pierwszym kwartale tego roku, zanim zaczęła się pandemia koronawirusa, mieliśmy niepokojące sygnały. Z wyjątkiem lutego, w styczniu i w marcu zanotowaliśmy mniejsze wpływy. Jednak nie były one tak dramatycznie niskie, jak w kwietniu – zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Spadek z pierwszego kwartału, jak argumentują samorządowcy, miał związek z obniżeniem przez rząd podatku dochodowego z 18 na 17 proc. czy zwolnienie z podatku PIT osób do 26. roku życia.

- To fajnie, że rząd zrobił przedwyborcze prezenty Polakom. Wiadomo, każdy chciałby płacić jak najmniejsze podatki, a najlepiej by było, gdyby nie trzeba ich było płacić wcale. Tylko z czego mamy utrzymywać szkoły, ośrodki zdrowia, budować i remontować drogi? – pytają samorządowcy.
REKLAMA

Burmistrz Świecia deklaruje, że na razie na spokojnie podchodzi do ostatnich danych.

- Nie zamierzamy wykonywać żadnych nerwowych ruchów w postaci cięć w inwestycjach. Mimo spadku dochodów, staramy się pomagać, na ile tylko możemy – twierdzi burmistrz. - Mieszkańcy nadal mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej, wprowadziliśmy ulgi dla przedsiębiorców w podatku od nieruchomości, zwolniliśmy z opłat sprzedawców handlujących na targowisku, a w czasie zamknięcia żłobków i przedszkoli rodzice nie ponoszą opłat – wylicza Kułakowski.

Skąd ten gwałtowny spadek? Samorządowcy mówią, że mogą tylko przypuszczać, bo Ministerstwo Finansów nie przekazuje im informacji na ten temat.
REKLAMA


Podstawowy powód jest zapewne taki, że z powodu pandemii i z uwagi na fakt, że urzędy skarbowe były w ostatnim czasie zamknięte, wydłużono termin składania PIT z 30 kwietnia do 1 czerwca. A to oznacza, że pieniądze z rozliczeń rocznych wpłyną później niż w poprzednich latach.

Poza tym właściciele niektórych firm zaczli korzystać w drugiej połowie marca z możliwości odroczenia lub rozłożenia na raty należności wobec skarbówki w okresie, gdy musieli zamknąć interes.
REKLAMA

- Na razie trudno ocenić rzeczywistą sytuację. Dużo więcej będzie można powiedzieć po półroczu – przekonuje Dariusz Woźniak, skarbnik powiatu.

Starostwo również dostało mniej pieniędzy. O ile w kwietniu 2019 r. było to 2 mln 163 tys., to w kwietniu tego roku tylko 1 mln 291 tys. zł.

- Szacuję, że w tym roku dochody z PIT będą w naszym powiecie od 10 do 20 proc. niższe od tych z 2019 r. – prognozuje Woźniak.
REKLAMA


Niewesoły nastrój ma Jerzy Wotkowski, skarbnik gminy Nowe, gdzie kwietniowe dochody z PIT spadły z 560 tys. do 323 tys. zł.

- Mam nadzieję, że w następnych miesiącach sytuacja się unormuje. Gdyby taki trend miał się utrzymać do końca roku, to większość gmin w kraju po prostu zbankrutuje - Jerzy Wotkowski nie ma złudzeń. - Czeka nas rok zaciskania pasa i szukania oszczędności, gdzie tylko się da. Nie chcemy oszczędzać na inwestycjach, bo mamy już podpisane umowy z wykonawcami, a poza tym wiele z nich ma dofinansowane z funduszy zewnętrznych. Trzeba będzie jednak przełożyć niektóre mniejsze remonty.

Skarbnik szacuje, że w wyniku spowolnienia gospodarczego spowodowanego koronawirusem do budżetu Nowego wpłynie 1,5-2 mln zł mniej niż w ubiegłym roku.
REKLAMA

Co do tego, że nadchodzi czas zaciskania psa, nie ma wątpliwości wójt gminy Pruszcz. Brak tylko pewności czy wystarczy przesunąć klamrę od pasa o jedną dziurkę, czy może trzeba będzie „ścisnąć się” bardziej?

W kwietniu wpływy do gminnej kasy z tytułu udziału w podatku dochodowym wyniosły 398 tys. zł. Rok wcześniej w analogiczny okresie było to 647 tys. zł. Jeżeli kolejne miesiące okażą się równie kiepskie, trzeba będzie pomyśleć o dalszych cięciach kosztów.

- Już zaczęliśmy to robić. Odwołałem praktycznie wszystkie imprezy rozrywkowe - wylicza Dariusz Wądołowski, wójt gminy Pruszcz. - Nie będzie też żadnych nagród finansowych i wyjazdów na szkolenia. Chcę wierzyć, że to pozwoli zrównoważyć budżet. Jeśli nie, ograniczymy wydatki na remonty  dróg. Nie zrezygnujemy z nich całkowicie, ale zakres prac może być mniejszy.
REKLAMA

Wójt zapewnia, że nie chciałby posuwać się do ruszania funduszu sołeckiego czy rezygnować z inwestycji.

- Mam nadzieję, że tak źle nie będzie. Wiele zależy też od tego, jaką pomoc zaoferuje państwo w zakresie ochrony miejsc pracy. W moim przekonaniu jest to absolutny priorytet - przekonuje Wądołowski.

Tendencja spadkowa nie ominęła też gminy Bukowiec. Tegoroczny kwiecień przyniósł wpływy na poziomie 209 tys. zł. Przed rokiem było to 365 tys.

- Jeżeli w kolejnych miesiącach nie będziemy odnotowywać podobnych spadków, to nie będzie to miało większego wpływu na stan naszego budżetu - mówi Honorata Surma-Kochańska, skarbnik gminy Bukowiec. - Gdyby jednak ten trend się utrwalił, będziemy zmuszeni dokonać korekty. Na razie nie ma jeszcze konkretnych planów, gdzie miałyby nastąpić cięcia, bo nie wiemy, jak duża będzie skala problemu. Chcę wierzyć, że kwiecień okaże się wyjątkiem.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

REKLAMA

Rozwiń swoje pasje! Wybierz swój kierunek! Szkoła Muzyczna w Chełmnie zaprasza!
Zapisz się na rok szkolny 2020/2021 - tutaj

Komentarze (24)

Co  z tego komunikacja jest za darmo,brak autobusu jadącego z Monti o 15.00 czym ludzie mają jechac nie każdego stać na auto.

Odpowiedzi: 0

To dobrze że są te podatki czy źle??? 
Bo ja już nie wiem ...

Odpowiedzi: 0

Panie burmistrzu zrobić porządek i weryfikacje w ośrodku pomocy społecznej tam ponad połowie nie należą się rzadne świadczenia zwykli ściemniacze i nie roby pozabierać i wysłać do pracy 

osobny temat to Cyganie i Romowie beszczelinie zabierają nam nasze pieniądze podjeżdżając mercedesem klasy s 

Odpowiedzi: 3

Dokładnie ledwo co dostaną kasę to wołają o następną 

Odpowiedzi: 0

a kto tam cokolwiek sprawdza...osoby pracujace na czarno ..a panie tam pracujace dobrze o tym wiedza .. burdel i tyle 

Odpowiedzi: 0

Dokladnie . Renty dostają ludzie co mogą normalnie pracować .  Znam 3 takie przypadki jeden w tym to kobieta co ma rentę i 6 dzieci . Co do pracy pójść nie może ma rentę , ale do robienia dzieci to jest sprawna . Do tego dochodzi 500+ i chodzi jeszcze do opieki społecznej bo 500+ się nie liczy . Do roboty ich wszystkich Anie! . Do picia i robienia dzieci wszyscy są normalni, Ale do pracy pójść nie mogą żałosne . A teraz idę do pracy i życzę miłego dnia, niestety mi nikt nie da za darmo kasy . A wsumie nawet bym nie chciała 

Odpowiedzi: 0

Akurat prywaciarzy w autach na rejestracjach po cb itp nikomu nie żal pozerzy na kredytach i lizingach. Czyli nic swojego... 

Wziąć się za patologię co bierze świadczenia. Z alkomatami chodzić kilka razy dziennie do nich jeden wynik na czerwono zabrać wszystko niech jedzą błoto.

Cyganie.. Tu to już w ogóle śmiech na sali auta droższe niż moje mieszkanie.... Nikt ich nie sprawdza?

Kosmetyczki i fryzjerki moja sąsiadka kolo wulkanizacji co chwilę usługi robi na czarno zgłaszałam 3x zdjęcia wszystko i co nic.. Brak mi słów.

Odpowiedzi: 1

Jaką  trzeba być podłą żeby zgłaszać na kogoś jak ktoś chce zarobić w tycg trudnych czasach...byś  się wstydziła pewnie zazdrosna sąsiadka co jej włosów  nie zrobi...oby Ci twoje włosy wypadły jak się obudzisz po nocy !!wstyd kablować  na takie coś, buraku 

Odpowiedzi: 1

Bo Polak dla Polaka św inia jest jak ma troszkę lepiej.  Wstyd konfitura 

Odpowiedzi: 0

Pewnie dla tego że te nieroby prywaciaże , kułacy na was nie pracują. 

Odpowiedzi: 0

Głosując na Adriana lepiej już nie będzie.

Odpowiedzi: 0

Zamiast szukać patologii nowych zaisłków to niech rządzący szukają im pracy. Sporo ludzi dostaje więcej od państwa niż wpłaci do niego z różnych podatków. Dziwie się, że grupa do 65lat co ma już dzieci powyżej 18roku życia nic z tym nie robi, bo to oni to utrzymują, bo dla takich nic się nie należy. Głupotą jest usunięcie podatku dochodowego do 26roku do bodajże 80tys rocznego zarobku brutto. Lepiej byłoby utrzymać podatek taki jak był, usunąć dla wszystkich lub zmniejszyć go dla wszystkich do 10%. Najlepsze są i tak "samotne"matki trzymające konkubenta w szafie, który pracuje na czarno. Socjal płynie rzeką i nikt nigdy tego nie zweryfikuje żeby było sprawiedliwie

Odpowiedzi: 0

No to może temat renta alkoholiczka 600zl miesięcznie i czekaja na kosciuszkach pod bankiem sama patola

a teraz pytanie konkursowe kto widział Cygana pracującego 7-15 w jakims zakładzie pracy ? Może wypowie się urząd skarbowy z jakich pieniążków maja domy pobudowane na 800lecia i tu by się znalazło pare groszy do budżetu 

Odpowiedzi: 1

Cyganie to przedewszyskim złodzieje i oszuści no i mafizo taki jeden Hamlet to nawet ludzmi handlował

Odpowiedzi: 0

Proponuje zrezygnowac ze SM w miescie i tak nigdzie ich nie widac

Odpowiedzi: 1

Tu byłyby oszczędności!

Odpowiedzi: 0

Co 30 km inny wójt wypłata po 12 tysięcy na miesiąc, zastępca wójta 11 tyś, skarbnik, rady pelne ludzi wszedzie pełno urzędników. Premie , dodatki, uposarzenia pełno forsy. Skąd wziąść aby nie zbankrutować zrównać pensje do pensji społeczeńtwa na etatach. 

Odpowiedzi: 0

A to dobre, wójt Pruszcza mówi o oszczędnościach a niedawno zatrudnił sobie zastępcę. Do tej pory jakoś go nie było i sobie wszyscy dobrze radzili.

Odpowiedzi: 1

Może, tak w dobie kryzysu zrobić raz na kwartał podwyżkę podatków , tak jak odpadów i dopiero póżniej zabrać sołectwom pieniądze? - wtedy wszyscy będziemy zadowoleni na  czele z wójtem i większością radnych.

Odpowiedzi: 1

Lepiej zacząć od obniżenia o 20%wynagrodzenia WÓJTA i nauczycieli ,strajkowali a teraz mają następne wakacje.JAK kryzys to kryzys!!! Zaczynamy od rozbudowanej administracji,teraz jeszcze przymiarka do podwójnej władzy,burmistrza i wójta na bogato.

Odpowiedzi: 0

..a ten pisowiec z Drzycimia co na to ?

Odpowiedzi: 0

Drzycim, wchodzi w ostry cień mgły.

Odpowiedzi: 0

mnie interesuje czy P. Woźniak jak robi tourne po gazetach opowiadając ze burmistrz radni są przeciwko przedsiębiorcom bo umorzyli podatki na kwartal a wszystkim firmom odroczyli do wrzesnia, to wie jak mało jest pieniędzy a zadań dużo. Bo może ma wtedy amnezje i dopiero w starostwie sobie przypomina jak ciężkie czasy nastały dla samorządow

Odpowiedzi: 0

A może tak w ramach solidarności dożuci się administracja i cała budżetówka aby koszty kryzysu nie tylko przedsiębiorcy ponosili .

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz