Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Magdalena, Maksymilian, Urszula
REKLAMA

Lekarze mogą liczyć na podwyżki. Co będzie, gdy zażądają ich pozostałe grupy zawodowe w szpitalu?

Andrzej Bartniak
13 listopada, 08:51

W najbliższy wtorek dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu wróci do zawieszonych negocjacji płacowych z lekarzami, którzy grożą odejściem z lecznicy z powodu zbyt niskich stawek. Chodzi przede wszystkim o dyżury w niedziele i święta.

Podwyżek domaga się 18 lekarzy szpitala psychiatrycznego
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

O napiętej sytuacji w szpitalu pisaliśmy w środę, kiedy okazało się, że kilkunastu lekarzy złozyło wypowiedzenia w proteście przeciwko zbyt niskim, ich zdaniem, wynagrodzeniom za całodobowe dyżury niedzielne i świąteczne.

Podczas ostatnich rozmów płacowych, zawieszonych do przyszłego tygodnia, uzyskano pewien kompromis. Jest nim podwyżka o 50 proc. Można powiedzieć, że lekarze i dyrekcja spotkali się w pół drogi. Początkowe żądania lekarzy dotyczyły 100-procentowego wzrostu wynagrodzeń za całodobowe dyżury w niedziele i święta.
REKLAMA

- Te kilka dni przerwy pozwoli lekarzom nieco ochłonąć dać czas na przemyślenie, bo to jedyne warunki, jakie jesteśmy w stanie spełnić - mówi Dariusz Rutkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. - Bieżący rok był dla nas bardzo trudny pod względem finansowym. Myślę, że druga strona ma tego świadomość, dlatego wierzę w kompromis.

Stawka za 24-godzinne dyżury ma cztery poziomy. Po podwyżce, którą jest w stanie zapłacić szpital, ma się ona wahać w granicach 95-120 zł za godzinę. Najwyższa kwota odnosi się do pracy w dni świąteczne w izbie przyjęć. W tym przypadku lekarz mógłby liczyć na 2880 zł za dyżur. Do tej pory było to 1920 zł.
REKLAMA

- W znacznej mierze rozumiem roszczenia lekarzy, którzy pracują według stawek sprzed trzech lat - przyznaje dyrektor.

Dodajemy, że to kwoty brutto, od których lekarze na kontraktach muszą zapłacić podatki, ZUS, pokryć koszty dojazdów do pracy, jeśli są spoza Świecia. Nie mają też płatnych urlopów czy chorobowych (poza niewielkimi świadczeniami z ZUS). Taki lekarz funkcjonuje na podobnych zasadch, jak jednoosobowa firma.
REKLAMA


Jednak informacja o wyższych zarobkach lekarzy może zachęcić do składnia podobnych żądań np. przez personel pomocniczy czy pielęgniarki, które uważają, że zarabiają za mało. Czy to nie będzie początkiem nakręcającej się spirali żądań płacowych.

- Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Pielęgniarki znaczącą podwyżkę otrzymały w lipcu tego roku. W wielu przypadkach było to nawet 600 zł. Przed rokiem również wzrosły ich zarobki. Nie powinny zatem czuć się pominięte - argumentuje Dariusz Rutkowski.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

 

Komentarze (48)

Chyba jaja se robią !

Odpowiedzi: 0

Bez przesady. Pielęgniarka pracuje 10 dni w miesiącu,na nockach śpi i zarabia naprawdę niezłą kasę, mało kto tyle co one za te godziny zarabia za cały miesiąc. 

Odpowiedzi: 2

3800 to wg ciebie niezła kasa? Święta, nocki i dwie pielęgniarki na dyżurze na 30 chorych. Agresja pacjentów, ciężkie Stany, często osoby starsze niepełnosprawne. Obciążenie psychiczne i fizyczne. Taka pielęgniarka jest z chorymi przez cały dyżur. Lekarz siedzi "pod telefonem". Owszem, są pielęgniarki zarabiające ponad 5000 zł. I to tym powinien zająć się dyrektor. Czy za taką samą pracę, te same obowiązki pielęgniarki mogą tak różnie zarabiać? Dziwię się tym co zarabiają tak mało, że jeszcze pracują w tym szpitalu. 

Odpowiedzi: 1

Zabawne... po podwyżkach średnia płaca pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją, z dodatkami wynosi ponad 8 tys brutto

Odpowiedzi: 1

W szpitalu pracują nie tylko pielęgniarki z wyższym wykształceniem, ale też mające specjalizację. 

Odpowiedzi: 1

Jest takie przysłowie- ucz się, ucz... Pielęgniarki bez mgr I że specjalizacją zarabiają adekwatnie mniej

Odpowiedzi: 0

Jak w jednym miesiącu 10 to w drugim więcej dni,pracuje po 12 godzin,rozliczenie  godzin kwartalne.A skad wiesz, że śpi? Konkretnie na którym oddziale się leczyłaś i tam personel spał? 

Odpowiedzi: 1

Same opowiadają ze tak jest.po nocce wcale nie kładą się spać bo w robocie było spokojnie to się wyspała 

Odpowiedzi: 1

Zazdrościsz, to przyjdź na nocny dyżur i zobaczysz jak to można pospać. Gwarantuję, że więcej nie będziesz chciała

Odpowiedzi: 1

Uderz w stół a nożyce się odezwą

Odpowiedzi: 0

Czy to żart? Jutro niech wypowiedzenia złożą panie z Biedronki, we wtorek policjanci, a w czwartek cały urząd miasta. I podwyżki dostaną? Jak nie chcą leczyć niech spadają. Widać jakie jest podejście do pracy. Liczy się tylko kasa, kasa, kasa... Jakby już teraz mało zarabiali. Wstyd. Kiedyś lekarze byli kimś, a teraz każdy ich kojarzy jedynie z kasowaniem pieniędzy, a coraz mniej z pomocą. Przykre. Mam nadzieję, że to się zmieni. 

Odpowiedzi: 2

Od Pań z Biedronki to ty się odpierdol cymbale.

Odpowiedzi: 1

A czy tlumoku doczytales do konca i chwyciles sens tej wypowiedzi? 

Odpowiedzi: 0

Kasjerka w dużym markecie obsłuży 500 klientów dziennie, musi być miła i pomocna, pracuję za najniższą krajową, bez dodatku covid owego, bo kasjerka się nie boi żadnej pracy, a tu mowa o 30 pacjentach och jacy przepracowani... Współczuję... 

Odpowiedzi: 0

za mało zarabiają nieroby a co mają powiedziec ludzie którzy za2500 muszą żyć cały miesiąc a te nieroby co z łaską przyjmują pacjenta żądają tyle kasy łby ich bolą pozwalniać ich

Odpowiedzi: 1

Ciekawe kto bardziej jest narażony na depresję czy nerwice? . Doktor latający na Malediwy dwa razy do roku, czy Kowalski na zleceniowce terminowej za 2.5 miesięcznie.? Czy Kowalskiego stać będzie na prywatne leczenie u doktora, gdy poglebi mu się depresja w oczekiwaniu na termin z NFZ? ...Riposty  w stylu " trzeba się było uczyc" są nie na miejscu. Nie każdemu równo dano możliwości i rozumu. Każdy za to chce godnie żyć, a służba zdrowia to słuzba drugiemu człowiekowi, a nie tylko pieniądz. Przy pacjencie i tak najwięcej robią pielęgniarki. One są obciążone fizycznie i psychicznie, a nie lekarz zamknięty w dyżurce. Zresztą temat rzeka. Mam wrażenie że młode pokolenie lekarzy to nie to samo co stara gwardia sprzed lat. (z nielicznymi wyjątkami). Teraz liczy się przede wszystkim mamona. Pacjent to pesel i następny proszę. 

Odpowiedzi: 1

Masz rację. Gdyby wszyscy byli lekarzami to kto zajmowałby się innymi potrzebami ludzkości. Każdy zawód jest potrzebny i każdy pracownik chce godnie zarabiać. Po tym jak żyją lekarze można wnioskować, że nie zarabiają za mało. Niech mają wysokie zarobki ale w granicach przyzwoitości. Stawki , jakie żądają za dobę dyżury, który spędzają w gabinecie " pod telefonem" są nieetyczne względem pozostałych pracowników szpitala, którzy pracują bezpośrednio przy pacjencie, narażeni na agresję, stres, choroby zakaźne itp

Odpowiedzi: 0

nieroby muszą się wozić swoimi porszami i innymi furami paliwo drogie a pacjenta w dupie mają olać ich nie dawać podwyżki

Odpowiedzi: 0

Wstyd!!! Teraz reszta niech startuje po pieniądze jak te lenie dostali. Dyrekcja porazka

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się - porażka. Tylko ludzie, czemu nie postawimy się dykretorowi? Może czas najwyższy? Ile jeszcze czasu będziemy mobbingowani? Szczekaniem po internecie nic nie osiągniemy

Odpowiedzi: 0

Teraz niech pielęgniarki i personel pomocniczy walcza o swoje zarobki!!!!!!!!

a pamieracje sytuacje jak dyrektorek dal podwyzki dyrekcji w lipcu zamiast bialem personelowi? a potem zabral i kazal podpisywać ludziom z dyrekcji oswiadczenia że sie zrzekaja? dostal jakąs nagane? no nie... ale straszyc zwolnieniami z robotyu to potrafi

dyrektorku - wstyd i chańba...

Odpowiedzi: 1

Dał podwyżki i zabrał>? Jakim prawem kazał im się zrzekać? A NFZ i sejmik co na to?

Odpowiedzi: 1

mowienie o tym grozi wywaleniem z roboty. i to jest przerażające!!!!!

jezeli nie jestes głównym przyd***se, dyrektora to masz przeje**** (kazdy wie o kim mowie)

a ta cala reszt a towarzystwa ma to wszystko w d***e. jeden uklad...

Odpowiedzi: 0

Mój syn leczył się w tym szpitalu, był to dla niego trudny czas. Po wszystkim opowiadał o dużym zaangażowaniu pielęgniarek, które w święta i na nockach były same, a pacjenci różni. Sam często nie spał przez zachowania innych pacjentów. Był w szpitalu ponad 2 miesiące i w tym czasie to mówił że tylko z psycholog mógł porozmawiać, kiedy tego potrzebował, bo do gabinetów lekarzy nie mógł się dostać. Stał pod drzwiami i czekał, ale oni podobno ciągle zajęci, ale z pacjentami mało kiedy rozmawiali, jedynie rano przechodzili od sali do sali i tam zadali jakieś pytanie i szli dalej. Jak chciałam się skontaktować z lekarzem to nawet telefonu nie odbierali.

Odpowiedzi: 0

Tak pieleggniarki dostaly podwyzki tylko pan dyrektor zapomnial wspomniec ze byly to pieniadze zagwarantowane przez Rzad w tym i zeszlym roku Od dyrektora szpitala pielegniarki nie dostaly podwyzki od kilku lat Malo tego podwyzki dla pielegniarek nie obciazaja w zaden sposob budzetu szpitala 

Odpowiedzi: 1

Ta kasa najpierw zostala przyznana pracownikom dyrekcji. Pielęgniarki były bardzo tym oburzone.Jeszcze takich cyrków w szpitalu nie było jak tam długo pracuje. I nie było nigdy takiego dyrektora. Więc jak kto może niech ucieka z tego szpitala.

Odpowiedzi: 2

Administracja coraz wieksza. Tworzenie nowych stanowiski i komorek Pani na jednym stanowisku sie nie sprawdza to dostaje kolejne kierownicze 

Odpowiedzi: 0

Na oddziałach zostaną obce pielęgniarki co wyleciały w innych miejscach  albo z zachłanności dorabiają na kilku etatach i emerytki co im ciągle mało.Bo kto ma olej w głowie już dawno poszedł do innych szpitali gdzie szanują i doceniają pracowników.

Odpowiedzi: 0

Oszczędności nie szukać zwalniając już i tak skromne ekipy sprzątające. Wystarczy połączyć stanowiska np jedna oddziałowa na budynek, jeden ordynator, jedna sekretarka itp. Pielęgniarki z najwyższymi pensjami jako koordynatorki na dyżurach i tzw łącznicy z oddziałową. Niech ponoszą odpowiedzialność zgodną ze swoim wykształceniem i wynagrodzeniem. W administracji obciąć etaty, elektrycy i mechanicy niepotrzebni i tak nic nie robią, To prac naprawczych podpisać umowę z jakąś lokalną firmą. 

Odpowiedzi: 0

Widzę tu samych ekspertów w dziedzinie medycyny i ekonomii. Polak Polakowi nawet klęski zazdrości,co was boli?  Moja willa? Moje Porsche? Trzeba się było uczyć barany. Robota na mondi to jest dla takich jak wy lizusy.

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz