Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  31°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • pochmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 18°C
REKLAMA

"Mamo, zabiłam dziecko! Potrzebuję twojej pomocy!" Starsza kobieta ofiarą oszustki

Andrzej Bartniak
23 czerwca, 08:04

Bezwględni oszuści wykorzystują w perfidny sposób łatwowierność starszych osób. Wywierają na nie taki emocjonalny szantaż, że robią wszystko, aby pomóc ukochanym dzieciom lub wnukom w nagłej, rzekomo trudnej sytuacji. Tak jak w przypadku mieszkanki Świecia.

zdjęcie ilustracyjne / 123RF
REKLAMA
REKLAMA

Naciągacze stale doskonalą i modyfikują metodę oszustwa: jak nie na tzw. "wnuczka", to "na córkę. Schemat pozostaje jednak bez zmian. Ze starszą osobą kontaktuje się ktoś, kto podaje się za krewnego, który znalazł się w tarapatach.

Dzwoni zalany łzami, mówi łamiącym się głosem, tak że starszej, często schorowanej osobie trudno zrozumieć, z kim naprawdę ma do czynienia. Mówi: "To ja, twoja córka (lub w innej wersji tego szwindlu - twój wnuk). Mam wielki kłopot".

Zwykle wtedy wytypowana ofiara przekrętu wymienia odruchowo imię córki lub wnuka. To wystarczy, aby złapać nić "porozumienia". Jeśli potencjalna ofiara nie ma wnuka czy córki lub syna i reaguje zdziwieniem, kontakt ze strony oszustów natychmiast się urywa. Wiedzą, że tym razem źle trafili.

REKLAMA
REKLAMA

Jak przekonują dzwoniący "krewni", jest tylko jeden sposób, aby pomóc im w nagłej potrzebie. Oczywiście przekazanie im pieniędzy na załatwienie sprawy.

Za każdym razem ma się po nie niezwłocznie zjawić ktoś zaufany. Tyle, że zna go tylko "krewny", a nie ofiara oszustwa. Od tego, czy dostaną gotówkę ma zależeć los kogoś ważnego dla starszej osoby.

Dokładnie taki sam scenariusz zastosowali oszuści 13 czerwca w Świeciu. Mieszkanka osiedla Marianki odebrała tego dnia telefon. Po drugiej stronie miała znajdować się roztrzęsiona "córka", która w emocjach, płacząc, opowiadała "matce" o tym, jak na pasach potrąciła dziecko. Prawdopodobnie śmiertelnie.

REKLAMA
REKLAMA

Przekonywała, że grozi jej areszt. Na szczęście z pomocą przyszedł jej znajomy adwokat, który obiecał wszystko załatwić, tak aby uniknęła wieloletniego więzienia. Był tylko jeden warunek - trzeba było szybko przekazać mu pieniądze, aby mógł zacząć natychmiast działać. Im więcej, tym lepiej.

- Rzeczywiście, takie zdarzenie miało miejsce - potwierdza informacje portalu Extra Świecie sierż. szt. Damian Ejankowski z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. - Ofiarą oszustów padła 79-letnia kobieta, która przekazała osobie podającej się za adwokata znaczną sumę pieniędzy.

Jak ustaliliśmy, było to aż 40 tys. zł. Gdy niedługo potem ze staruszką skontaktowała się prawdziwa córka, okazało się, że 79-latka została oszukana. Straciła wszystkie oszczędności. Powiadomiono policję.

REKLAMA
REKLAMA

- Przyjęliśmy zgłoszenie o przestępstwie i prowadzimy postępowanie - wyjaśnia Damian Ejankowski. - Na tym etapie nie mogę jednak zdradzić nic więcej. 

Policja, jak zawsze przy takich okazjach, ostrzega, aby nie ulegać emocjom.

W przypadku podobnego telefonu najlepiej skontaktować się z kimś z rodziny i pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, zwłaszcza podającym się za policjantów, oficerów służb czy jak w tym przypadku, rzekomemu adwokatowi.  

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Komentarze (21)

I Ci sami ludzie, którzy dają się zrobić na wnuczka, mają prawa wyborcze takie same jak młodzi, myślący i byle kiełbasa w telwizji czy 26 emerytura przesłania im oczy. Przerażające...

Odpowiedzi: 4

Zamilcz tempaku. Żałosne to

Odpowiedzi: 1

Wcale nie żałosne, trochę w tym racji. 

Odpowiedzi: 0

prawda, prawda i jeszcze raz prawda!

Odpowiedzi: 0

Przerażający jest Twój wpis. Ograniczyć prawa wyborcze z racji na wiek? Też kiedyś będziesz w starczym wieku. Państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo swoich obywateli, tępić wszelkie oszustwo, zarówno tekie opisane w artykule jak i np. cegiełki ojca dyrektora. Kwestia bezpieczeństwa to nie tylko 400 tyś armia.

Odpowiedzi: 1

to czemu dzieci nie mogą głosować, skoro nie powinno się ograniczać praw ze względu na wiek? Przerażająca to jest starość, jak nie widzisz, że znaczna część osób w tym wieku dziecinnieje i jest mniej bystra, to pisz skargi do matki natury haha :D

Odpowiedzi: 1

Nie, nie widzę tego. Uważam za to, że komentarze takie jak Twoje, mogą świadczyć o braku bystrości i na pewno świadczą o braku szacunku. Jeżeli porównujesz ludzi w starczym wieku z dziećmi, to niewiele jeszcze wiesz o życiu. Życzę dużo zdrówka, żeby Cię demencja nie dopadła za wcześnie.

Odpowiedzi: 1

Za to Ty wiesz wiele o życiu, nie widząc, że starsi ludzie są mniej zaradni, mniej czujni, mniej myślący racjonalnie już w pewnym wieku :) Oczywiście to zupełny przypadek, że złodzieje pracując tą metodą dzwonią do dziadków, że wnuczek ma problemy, a nie do wnuczka, że dziadek ma problemy :)

Odpowiedzi: 1

Polać temu Panu lub Pani!

Odpowiedzi: 0

Ledwie skończył liceum typu wasiak, oczywiście zaocznie a już taki za zmianę ordynacji wyborczej się zabiera.  Ambitna młodzież.

Odpowiedzi: 0

Dokładnie jak Pazdzioch mówił...dziś pójdzie taki do urny i rano obudzisz się w III rzeszy .

Odpowiedzi: 0

Konik, też z ciebie widz ambitnego kina, pozdro dla myślących inteligentów, dzięki takimja wy mamy dzisiaj to co mamy.

Odpowiedzi: 0

Współczuję tej babuni...I właśnie kolego masz rację. Pisiory to tylko na takich ludziach żerują. Naobiecują A oni szybko wierzą tym zlodzieją.....

Odpowiedzi: 1

Dorota Ty jednak blondyna jesteś . Dobrze że za Coronavirusa i wojnę na Ukrainie też nie winisz PiS . Chociaż kto Cię tam wie. Nie wiesz kto to jest ta  oszukana i czy w ogóle głosowała. Kiedy spojrzy się na strony CKW to nigdy 100% uprawnionych do głosowania nie głosuje. Jeśli ktokolwiek ma problem z tym że inni głosują inaczej to starajcie się ich przekonać do swoich racji a nie obrażajcie.

Odpowiedzi: 0

Wybierzcie Tuska za niego na pewno będzie dobrze, już raz pokazał...

Odpowiedzi: 1

Co takiego pokazał. Pisowskie barany obużały ośmiorniczki, a co teraz jest?  Jakie afery związane z Obajtkiem, Morawieckim, Mejzą, Szumowskim, o kaczyńskim i dwóch wierszach to już nie wspomnę.

Odpowiedzi: 0

czytając te komentarze nasuwa się jedno skojarzenie H O Ł O T A!

Odpowiedzi: 1

Przygłupim ludziom tak, prawda boli :)

Odpowiedzi: 0

Jak na moje to starsza pani powinna mieć pewność że dzwoni córka, sprawdzić. 

Odpowiedzi: 0

Komentarze odnośnie pisu i obrażania się to chyba nie na miejscu. W naszym mieście są recydywiści którzy okradają bez skrupułów a wy piszecie durne komentarze. Oby nie było następnych osób którzy wpadną w ich pułapkę. Przykre to.

Odpowiedzi: 0

wystarczy zlikwidować u osob starszych telefony stacjonarne - nie widac kto dzwoni

rozdać im komórki, powpisywać kontaty do rodziny i znajomych a od obcych niech nie odbierają 

urzedy i tak wysyłaja listy a nie dzwonią 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz