Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Józef, Roman, Hilary

Mieszkaniec Świecia i Osia jest bogatszy niż Torunia i Bydgoszczy? Statystycznie tak

Andrzej Pudrzyński
26 stycznia, 12:34

Ministerstwo Finansów opublikowało prognozowane wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca na 2021 r. Wysoko plasują się gminy Świecie i Osie.

Ministerstwo wyliczyło, jakie dochody podatkowe będą m.in. w gminach naszego powiatu
Fot. Andrzej Bartniak

 REKLAMA

W województwie kujawsko-pomorskim Świecie jest na trzecim miejscu z wskaźnikiem dochodów w wysokości 3 004 zł na 1 mieszkańca. Wyżej w naszym województwie są jedynie Osielsko i Łysomice.

Jednocześnie Świecie zajmuje najwyższą pozycję w powiecie świeckim. Na drugim miejscu jest gmina Osie – 2 218 zł. Co ciekawe, prognozowana w 2021 r. wysokość dochodów z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmin Świecie i Osie będzie wyższa niż na jednego mieszkańca Torunia (2 176 zł), Bydgoszczy (2 128 zł) czy Grudziądza (2 060 zł).
REKLAMA

Dlaczego? Bo statystycznie rzecz biorąc, mieszkańcy dwóch naszych gmin średnio będą mieli więcej w portfelach niż bydgoszczanie i torunianie, a więc zapłacą też większe podatki dochodowe. Tyle statystyka i średnie, z którymi proza życia, jak wiemy, nie zawsze idzie w parze.

Na trzecim miejscu w powiecie świeckim jest Bukowiec z 1 726 zł. Kolejną lokatę zajmuje Dragacz z 1 558 zł.

Na podobnym poziomie, przekraczającym nieco ponad 1 400 zł na mieszkańca są Lniano, Jeżewo i Drzycim. Wskaźnik gminy Pruszcz to 1 330 zł, a gmin Warlubie i Nowe ponad 1 200 zł. Na końcu zestawienia gmin w powiecie świeckim znalazło się Świekatowo z 938 zł na mieszkańca.
REKLAMA

Podstawę prognoz na 2021 r., służących do obliczenia tzw. janosikowego, w ramach którego bogatsze samorządy zrzucają się na subwencję dla biedniejszych, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2019 r. (według stanu na 30 czerwca 2020 r.).

Brano pod uwagę m.in. wpływy z podatku od nieruchomości, podatku rolnego i opłat, a także udziały w podatkach dochodowych płaconych przez mieszkańców, małe i średnie firmy oraz duże spółki zlokalizowane w danej gminie.

Nie dziwią więc wysokie wpływy podatkowe w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca Świecia i Osia, gdzie działa wiele dużych przedsiębiorstw. Płacone przez nie podatki od nieruchomości i część podatków dochodowych zasila gminny budżet. Im więcej płacą, tym wyższe dane w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
REKLAMA

Czasami wystarczy jeden bardzo duży zakład, jak Schumacher w gminie Bukowiec, aby znacząco poprawić wyniki finansowe samorządu. Choćby jednej tak dużej „lokomotywy”, ciągnącej wskaźniki w górę, brakuje gminie Świekatowo, stąd taka, a nie inna, jej pozycja w zestawieniu.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym okniewww.apartado.pl

Komentarze (11)

Twórcy artykułu kłania się brak wiedzy ekonomicznej. Pisze o dochodach gmin z tytułu podatków, gdzie zawarte są podatki płacone przez firmy, a to nie jest równoznaczne z wysokością dochodów szarego mieszkańca xD. 

Odpowiedzi: 1

Przecież cały czas jest pisane, że to w przeliczeniu na mieszkańca, a nie że tyle zarabiają mieszkańcy. Znam ten wykaz MF i tam też jest tak podane w przeliczeniu per capita, czyli na osobę. To nie artykuł ekonomiczny, więc rozumiem autora, że poszedł na pewne uproszczenia, żeby większosc ludzi mogła zrozumieć. Nie przesadzaj Economist.

Odpowiedzi: 0

Co za pierd.....Niech prawdę napiszą ile zarabia zwykły,szary człowiek naprawdę!!

Odpowiedzi: 1

Zwykły szary człowiek zarabia przynajmniej 5-7 tys. netto. Wystarczy że umie trochę kłaść płytki albo zna podstawy murarki. Tyle w temacie. A prawdziwy fachowiec ma 2, 3 razy tyle.  

Odpowiedzi: 1

Dawaj namiary za taką stawkę biere w ciemno .

Odpowiedzi: 0

Za dużo mamy?-odj**** i przelać na rydzola.

Odpowiedzi: 0

Jeden procent ludzi na świecie posiada tyle pieniędzy co pozostałe 99%. 

Odpowiedzi: 0

Szkoda tylko ze tego bogactwa w Swieciu nie widac...

Odpowiedzi: 1

Otwórz oczy to zobaczysz te wille i drogie mieszkania których nie nadarzającej budować 

Odpowiedzi: 0

biurowiec mondi podniosl statystyki

Odpowiedzi: 0

Haha 3004 zł na mieszkańca... Bida aż piszczy. Ja tyle wydaje na ogrodnika co drugi tydzień.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz