Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Młodzież mocno podzielona. Jedni już się zaszczepili, inni mówią, że nigdy się na to nie zgodzą

Andrzej Bartniak
13 września, 17:58

W poniedziałek rozpoczęły się w szkołach szczepienia uczniów, którzy ukończyli 12 lat. Są klasy, gdzie wyszczepionych jest już prawie 90 proc. z nich i takie, gdzie tyle samo uczniów twardo mówi szczepieniom "nie".

Wiele wskazuje na to, że coraz trudniej będzie przekonać uczniów do szczepień
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

W miniony piątek minął termin zbierania deklaracji od osób zainteresowanych szczepieniom przeciwko Covid-19 w szkołach. Pełnoletni wypełniali je sami. W przypadku pozostałych, którzy ukończyli 12 lat, decyzję podejmowali rodzice lub opiekunowie.  

W największej placówce oświatowej w naszym powiecie, Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu, do której uczęszcza 1200 uczniów, chęć zaszczepienia zgłosiło zaledwie 23. To niespełna 2 proc. Taki wynik nie jest efektem tego, że pełnoletni uczniowie już skorzystali z tej możliwości gdzie indziej. Młodzi ludzie po prostu nie ufają politykom i nie wierzą w oficjalne informacje dotyczące koronawirusa.
REKLAMA

- Odnoszę wrażenie, że ruch antyszczepionkowy przybiera na sile - stwierdza Piotr Kamiński, dyrektor ZSP w Świeciu. - Składa się na to kilka elementów. Jednym z nich jest pewien brak konsekwencji w działaniach rządu i problemy z prawodawstwem. Poza tym na wyobrażenia młodzieży o świecie i wolności źle wpływa pewien element presji. Przynajmniej oni to tak odbierają. Wielu mówi "nie" dla zasady, bo czują, że chce się ich do czegoś przymusić, a tego Polacy nie znoszą.

Niejako na drugim biegunie jest Zespół Szkół Menedżerskich w Świeciu. Wprawdzie tam w szkole chce się zaszczepić tylko 5 osób, ale tylko dlatego, że większość spośród 186 uczniów ma to już za sobą.
REKLAMA

- Są klasy, w których zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest blisko 90 proc. uczniów - mówi Przemysław Krzyżanowski, dyrektor ZSM. - Tych, którzy nie chcą nie pytamy o powody, bo nie mamy do tego prawa.   

W sumie w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat świecki, zebrano łącznie 163 deklaracje dotyczące chęci zaszczepienia w szkole. Liczba ta obejmuje zarówno młodzież, jak i pracowników tych placówek (osiem osób).

Tak wygląda to w liczbach:

 • I LO w Świeciu - 27 deklaracji uczniowskich
 • II LO w Świeciu - 31
 • ZSP w Świeciu - 23
 • ZSP w Nowem - 29
 • Zespół Szkół Specjalnych w Świeciu - 15
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu - 29

REKLAMA

Niestety, nie ma danych, które pozwaliłyby jasno określić, jak te liczby mają się do liczby zaszczepionych w poszczególnych szkołach. Czy bliżej im do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych czy też Zespół Szkół Menedżerskich?

W przypadku szkół podstawowych w gminie Świecie ostateczna liczba deklaracji znana będzie pod koniec tego tygodnia.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (69)

skoro mówią nie to znaczy nie. nie szczujcie ludzie na siebie i nie odbierajcie ludziom wolności. Jeżeli ktoś czuje się wystraszony, bo media o tym gadają 24h na dobe to niech sie zaszczepi i niech czuje się piękny, młody, bezpieczny i zdrowy..., a skoro ktoś tego nie chce, bo nie przekonuje go, że umieraja głównie osoby starsze powyżej 75 roku życia, którzy mieli już inne choroby na karku, a śmiertelność to jakiś ułamak procenta z zachorowanych, bo gdyby liczyć na całą populacje kraju to ten ułamek musiałby kilka razy mniejszy to dajcie takich osobom spokój.. zaszczepiłeś się? suuper.. jesteś podobno bezpieczny, żyj i daj innym żyć. Być może za jakiś czas zaszczepiony dostanie w gratisie paszport żeby mógł legalnie wypić kawkę w resturacji i obejrzeć nowych avnegers w kinie.. na szczęscia ta władza na razie nie planuje odbierać nam wolności jak to robią władze we Francji, w Australii itd

Odpowiedzi: 3

Nie zauważyłam, żeby ktoś w tym artykule szczuł. Po prostu informują jaki jest stan rzeczy. Od tego chyba są media, prawda?

Odpowiedzi: 0

Piekne slowa . Pozdrawiam 

Odpowiedzi: 0

Obyś, odszczepieńcze nie załapał się na tego wirusa. 

Odpowiedzi: 1

niektórzy moi znajomi twierdzą, że po szczepieniu mieli większe objawy niż po samym covidzie gdzie przechodzili go prawie bezobjawowo. Zresztą covida miała tylko garstka znajomych.. powiedziałbym, że nawet szczypta.. ale jeżeli się tak strasznie boisz, bo ma 70 lat to się szczep. Każdy ma prawo do zaszczepienia się i każdy ma prawo nie szczepić się..

Odpowiedzi: 0

To "miecz obosieczny" - każdy z nas ma wybór. Jeśli nie chcemy się szczepić, nie narzekajmy na lockdown, jeśli chcemy się szczepić, nie narzekajmy na tych, którzy tego nie chcą. Z tego nie ma dobrego wyjścia...

Odpowiedzi: 1

Jeśli wierzysz w skuteczność tych szczepionek,odpowiedź sobie ,po co lockdown?

Propaganda uderzyła w ciebie i odniosła zwycięstwo.

Odpowiedzi: 1

Jeśli wierzę, to po co lockdown? Jeśli nie wierzę, to po co szczepienia? Jaka propaganda we mnie uderzyła? Staram się rozumieć każdą ze stron, bardziej chodzi mi o to, że nie ma dialogu, robisz albo "tak", albo "tak"... Tutaj nie ma wyjścia, bo każda ze stron ma swoje "niezaprzeczalne" argumenty, brakuje zrozumienia drugiej strony, niezależnie od tego, po której stronie jesteśmy. Brakuje tego "złotego środka" - brakuje przede wszystkim DIALOGU - rozmów, dialogu, porozumienia... Podzieliliśmy się jako ludzkość, bo ktoś jest albo "za", albo "przeciw", nie ma tego pola do negocjacji, bo druga strona tego nie przyjmuje... Warto szanować poglądy innych i szukać porozumienia, nawet na lokalnym poratalu. PS - nie neguję żadnej ze stron, każdy ma prawo wyboru.

Odpowiedzi: 0

Te preparaty medyczne są w fazie testów, producenci oraz służba zdrowia jest zwolniona z wszelkiej odpowiedzialności za konsekwencje podawania tych substancji. Właśnie dlatego jest i powinna być wolność wyboru. Co do akcji typu lock down i noszenia maseczek nie ma żadnych podstaw naukowych, że są one skuteczne, wręcz odwrotnie najnowsze badania wykazują, że maseczki absolutnie nie chronią przed zarażeniem, a wszelkie zamknięcia szkodzą psychice, zwłaszcza dzieci i młodzieży nie wspomnę o gospodarce. Właśnie dzisiaj Wielka Brytania całkowicie zrezygnowała z wszelkich obostrzeń. Dania i Szwecja jest na podobnej drodze, za to wszczepiony na 90% Izrael ma największy współczynnik zakażeń, zwłaszcza wśród zaszczepionych dwoma dawkami. Co do skutków ubocznych tych preparatów to miejmy nadzieje, że nie będą one zbyt ciężkie, ale to czas pokaże, ja życzę wszystkim zdrowia, ale też zdrowego rozsądku.

Odpowiedzi: 0

To są właśnie te półprawdy, gdzie Izrael ma 90 procent zaszczepionych,ale to tak na marginesie 

Odpowiedzi: 1

A co wy ciagle z tym Izraelem?? Kogo to interesuje.

Odpowiedzi: 0

Nie wierzą politykom ,a na pisiorów głosują.Róbcie tak dalej to tylko do Rosji bedziecie mogli na wize jechać.

Odpowiedzi: 0

Fakt same półprawdy, Izrael 9-milionów ludności obecnie zaaplikował około 15 milionów dawek, wg niektórych to pewnie 20%,trzeba wziąć pod uwagę w tym rachunku, że nie wszyscy są zaszczepieni dwiema dawkami.

Odpowiedzi: 1

Kończąc temat szczepień w Izraelu, na dzień 12.09.2021r zaszczepionych 1 dawka 66,8 procent, dwiema dawkami 61,3 procent

Odpowiedzi: 1

No to kończąc i jak tam się mają z tymi 66,8%,jakieś rewelacje?, totalna porażka.

Odpowiedzi: 2

Jak ci delta pierdolnie jesienią i zarazi sie jeden szczeniak z drugim to pierwsi będą zasuwać na szczepinia.

Odpowiedzi: 1

Z najnowszych danych wynika, że bardziej narażone są na zakażenie deltą osoby zaszczepione dwiema dawkami, niż te niezaszczepione żadną dawką.

Odpowiedzi: 1

Może jakieś szczegóły, przymule?

Odpowiedzi: 1

Z prymitywami się nie dyskutuje.

Odpowiedzi: 0

HGW

Odpowiedzi: 0

Szczepić szczeniaków i tyle.

Odpowiedzi: 1

Sam zaszczep "szczeniaka" , jak masz

Odpowiedzi: 1

Szczepić smarki, obowiązkowo.

Odpowiedzi: 0

Sprawa prosta niezaszczepionym zabrać 500+ i wypłacać to na służbę zdrowia. Zaraz się wszyscy zaszczepią.

Odpowiedzi: 4

Że ty jesteś pi..dą i dałeś się zmanipulować gburze to nie znaczy teraz że z tej okazji mają zabierać matką 500plus bo okazały się inteligentniejsze od ciebie

Odpowiedzi: 2

Panie "anonim", gdy następnym razem będzie chciał pan publicznie wyrazić swoje bardzo głębokie przemyślenia, bardzo proszę, niech pan sięgnie po słownik ortograficzny j. polskiego, może być taki ze szkoły podstawowej. Uprzedzę też pańską następną wypowiedź i głęboką myśl dotyczącą kształtu planety, nie, nie jest płaska.

Odpowiedzi: 0

Odezwała się inteligentna beneficjentka pomocy społecznej. 

Odpowiedzi: 0

Genialne w swojej prostocie.

Odpowiedzi: 0

Popieram. Powinni jeszcze izolować, od innych dzieci.

Odpowiedzi: 1

Panią też, na sądowej proponuję.

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz