Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  31°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • pochmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 18°C
REKLAMA

Mondi dało pieniądze na projekty, które mają służyć lokalnej społeczności [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
20 maja, 10:11

Z dotacji na różnego rodzaju działania skorzysta w tym roku 12 organizacji i grup nieformalnych z powiatu świeckiego, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Inkubator Przedsiębiorczości. Łączna suma przeznaczona na granty wyniosła 57 tys. zł.  

Tegoroczni grantobiorcy w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Świeciu
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Uroczystość wręczenia grantów w ramach programu Działaj Lokalnie odbyła się w czwartek w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Świeciu, który jest organizatorem konkursu. Wzięli w nim udział reprezentanci 12 organizacji i grup nieformalnych, które otrzymały dotacje.

Podczas spotkania podpisano umowy na realizację zaplanowanych projektów. Łączna suma przeznaczona na granty wyniosła 57 tys. zł. Pierwsi grantobiorcy rozpoczną swoje działania już na początku czerwca.

REKLAMA
REKLAMA

Komisja oceniała 22 wnioski. Najwięcej punktów zdobył projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dragacz „Nasza Gmina”. Wsparcie wyniesie 6000 zł. Projekt „Wieś jest kobietą” zostanie zrealizowany na terenie sołectwa Mniszek.

Najlepszy wniosek przygotowała, dobrze znana nie tylko w gminie Dragacz, sołtys Dorota Dembińska.

Jak tworzy się tak dobre projekty?

REKLAMA
REKLAMA

- Punktem wyjścia musi być odpowiednio przygotowana diagnoza - tłumaczy sołtys Mniszka. - Kolejna rzecz to celowość działań i wreszcie racjonalny budżet. Jednak do pełnego sukcesu konieczne jest jeszcze zaangażowanie ludzi. By je wykrzesać, trzeba wielu starań. To jest proces, który w moim przypadku trwa już 10 lat. Warto się jednak starać, bo korzyści z tego płyną dla nas wszystkich - podkreśla Dorota Dembińska.     

W ramach niezwykle bogatego cyklu zajęć panie będą m.in. spotykać się z etnografem, odświeżać stare meble i narzędzia rolnicze, sadzić zioła, tworzyć wieńce dożynkowe, malować kociewskie wzory na sprzętach użytku domowego, wspólnie gotować, robić kociewskie gadżety i ćwiczyć.

REKLAMA
REKLAMA

Drugie miejsce na liście rankingowej przypadło również Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Dragacz „Nasza Gmina” (dofinansowanie 5690 zł).

Projekt polega na przeprowadzenie cyklu spotkań edukacyjno-profilaktycznych polegających na poszerzeniu świadomości prawnej seniorów, bezpieczeństwa osób starszych, promocji zdrowia i kształtowania postaw proekologicznych.

Zaplanowano też cykl warsztatów ekologicznych pod nazwami "Wyrzuć chemię z domu", "W harmonii z naturą", "Zielny ogródek", "Nie wyrzucaj śmieci jak leci" itd.

W pierwszej trójce pod względem zdobytych punktów znalazł się jeszcze wniosek Centrum Biblioteki i Kultury w Jeżewie (dofinansowanie 5980 zł ).

REKLAMA
REKLAMA

W ramach projektu, przygotowanego przez Beatę Simionkowską, organizatorzy chcą m.in. przeprowadzić różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze, m.in. anioły z powertexu, decoupage, batiku, wyszywania wstążką, liście monster, kubki wyklejane specjalną glinką, ceramiki, zajęcia florystyczne, podzcas których plecione będą wianki na noc świętojańską. W ramach domowego spa panię będą mogły wykonać kule do kąpieli, kremy do twarzy oraz mydełka.

W kolejnej edycji programu Działaj Lokalnie, realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej Inkubator Przedsiębiorczości najskuteczniej o pieniądze zabiegali mieszkańcy gminy Dragacz (cztery nagrodzone projekty) i Jeżewo (trzy nagrodzone projekty).

Głównym sponsorem jest firma Mondi Świecie S.A.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (4)

Zarąbiste pieniądze od giganta, żenada. 

Odpowiedzi: 1

Ty byś nawet grosza nie dał. Dali , to po co ironizujesz. Komuś ta żenada się przyda i zrealizuje swoje założone cele.

Odpowiedzi: 0

Pomyśleli by nad tym ile osób u nich pracuje mających rodziny i nie mogących dać dzieci do żłobka bo żłobków i miejsc w Świeciu jest tyle że śmiech o tym pisać.

A może pomogło by to w rozwoju gospodarki bo niektórzy nie mają co zrobić z dzieckiem a chcieli by pracować a jeśli mają iść zarobić na opłacenie niani i wyjść prawie na zero to co się dziwić że siedzą w domach masakra z tym niby miastem

Odpowiedzi: 0

Zarząd Mondi dał

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz