Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Piotr, Sylwester, Wacław

Na cmentarzu nadal jest bałagan. Sytuację ma uratować dodatkowy kontener

Andrzej Bartniak
17 lutego, 07:16

Trudno uznać za satysfakcjonujące obecne rozwiązanie problemu przepełnionych śmietników na świeckim cmentarzu. Jednak z powodu mrozu nie można było wymyślić nic innego.

Nowy pojemnik ustawiono w bramie wejściowej
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Wracamy do tematu bałaganu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Na początku lutego pisaliśmy o przepełnionych śmietnikach znajdujących się na terenie nekropolii. Ze starych wiązanek, kwiatów, zniczy i plastikowych wkładów utworzyły się góry odpadów obok wypełnionych po brzegi pojemników.

Cmentarzem przy ul. Sienkiewicza zarządza parafia pw. św. Andrzeja Boboli. Proboszcz ksiądz Bogusław Patoleta argumentował, że zlecił Zakładowi Usług Komunalnych zrobienie z tym porządku.

- Teraz jest to po stronie ZUK-u. Nic więcej nie mogę zrobić - podkreślał proboszcz.

Tak wyglądała sytuacja na początku lutego. Teraz jest tak samo, tylko odpady przysypała grubsza warstwa śniegu

REKLAMA

ZUK ripostował, że zlecenie otrzymał, gdy śmieci „wychodziły” już z kontenerów. Było ich tak dużo, że zalegały obok nich.

- Odpadów jest tak dużo, w dodatku przymarzniętych, że zabranie pojemników może być bardzo trudne. Ksiądz proboszcz dobrze wie, że zlecenie powinno wpływać w momencie, gdy zapełnia się pojemnik. Jak w takich warunkach operować ciężkim, kilkutonowym sprzętem? - pytał Jacek Kliczykowski, prezes ZUK-u.

Sprawdziliśmy, czy coś zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu dni. W zasadzie niewiele. Mróz jeszcze się wzmógł i na razie nawet nie ma co marzyć o wywozie kontenerów. Śmieci stale jednak przybywa. Tyle, że są mniej widoczne, bo przykryła je gruba warstwa zmarzniętego śniegu.
REKLAMA


Dlatego przywieziono nowy pojemnik.Z powodu braku miejsca do manewrowania przez duży samochód na cmentarzu, ustawiono go dość niefortunnie, bo w samym wjeździe na nakropolię przy ul. Sienkiewicza. W czasie pogrzebów żałobnicy mają problem, żeby się przecisnąć obok pojemnika na śmieci.

Niestety, na razie nic nie wskazuje, że to się nie zmieni. Sytuację może dopiero poprawić zapowiadana w najbliższych dniach odwilż, która pozwoli zrobić wreszcie porządek na cmentarzu. O ile prognozy dotyczące pogody się potwierdzą...

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (38)

No i nadal nie odśnieżone jest!!!  Byłam ostatnio na cmetarzu ścieżki nie odśnieżone slisko, prawie się poślizgnęłam  tylko ostrzegam księżulka niech tylko się przewrócę i nie daj Boże złamie rękę lub nogę,to za odszkodiwsnie się nie wypłaci!!!!! Bo Patoleta wszystko i wszystkich ma głęboko w Dupie, kasa ,kasą się liczy!!!@

Odpowiedzi: 0

dodatkowy kontener nic nie zmieni bo nikt nie będzie z jednego końca cmentarza chodził na drugi koniec.Rozwiązaniem jest po prostu częstsze opróżnianie pojemników

Odpowiedzi: 1

Częstsze wywozy to jedyne wyjście, ale tylko księdzu naszej kasy żal. Wydaje na siebie, a noe na to co powinien.

Odpowiedzi: 1

Proboszcz to zafajdany bufon,  tak kasa na wszystko tylko nie na cmentarz i kościół.  Jazda z nim , nie potrzebujemy pedofilii, pijakow  i złodziei...

Odpowiedzi: 0

Że też Bóg wymyślił śmieci , ksiądz modlił się 4 tygodnie żeby śmieci znikły, zaufał Bogu a ten go wystawił. Międzyczasie dosypywanie śmiecie przez nieodpowiedzialny lud Boży.

Odpowiedzi: 0

Segregacja smieci sie klania. Tyle tworzyw. Szklo. Dlaczego odpady nie sa segregowane? Notoryczny problem mowi o tym ze kontenerow jest za malo, no proste. Rozwiazanie? Dostawic. Tyle. 

Odpowiedzi: 2

Pewnie że powinny tam stać dzwony... Część na pewno będzie segregować

Odpowiedzi: 0

Te odpady nie nadają się do segregacji.

Odpowiedzi: 0

Ta mafia nie przejmuje sie pedofilami w swoich szeregach a kontenerem śmieci sie mają przejmować nie żartujcie!!!

Odpowiedzi: 0

Księże Proboszczu czytając te artukuły oraz komentarze nie bierze Ksadz pod uwagę tego żeby coś zmienić na tym cmentarzu? Pomnik bardzo bliskiej mi osby leży zaraz obok chałdy śmieci i samego śmietnika! Wstyd żeby śmietnik (w dodatku przepełniony) stał zaraz obok pomników. Zapraszam odwiedzić dobrze zagospodarowane cmentarze w pobliskich mniejszych miejscowościach  np. W Serocku. Może Ksiądz zobaczy jak powinien wyglądać cmentarz. Przede wszystkim czysto i schludnie oraz poszanowaniem dla spoczywających na cmentarzu osób! 

Odpowiedzi: 0

Uważam, że ksiądz nie jest niczemu winien. Winne są nasze lokalne władze, że nie stworzyły cmentarza komunalnego. Wtedy by się skończył dopływ gotówki za nic dla możnowładcy z Parafii Boboli.

Odpowiedzi: 1

Cmentarz jest komunalny a  zarządcą parafia . Może miasto przejmie zarządzanie i pieniądze za groby da ludziom zatrudnienie i  po sprawie. Jak ma przejechać śmieciarka po kontener kiedy na alejkach nowe groby i pomniki wielkosci 3 x 3 takie problemy trzeba rozwiązać ! 

Odpowiedzi: 1

Gdzie to jest cmentarz komunalny ??? Patoleta z Boboli z góry bierze kasę przed pogrzebem za kopanie ,miejsce i za utrzymanie porządku.To chyba się Tobie pomyliło trochę z tym że to jest komunalny.PARAFIALNY  A.Boboli i on kasuje za wszystko

Odpowiedzi: 0

Czy kś proboszcz chce po swojej smierci mieć pomnik w kształcie pełnego kontenera? Bo tak zostanie zapamiętany

Odpowiedzi: 0

Ciemnota chodzi na cmentarz do rozłożonych zwłok ludzi którzy już nie istnieją. I wierzy w bajki że Andrzej z góry z chmurek patrzy i jest zadowolony.... Zenada

Odpowiedzi: 2

Czy Ty ludziu sie czymś naszprycowałeś? Sam tam będziesz sie rozkładał i za jakiś czas nie istniał oby na twej mogile nie powiewały śmieci z kontenera

Odpowiedzi: 0

Ty biedna ,wyzuta do cna z resztek empatii, pseudoludzka istoto - zgłoś się na oddział zamknięty na sądową do bezwzględnej izolacji od społeczeństwa.O leczeniu ciebie nie ma mowy , bo to się nawet nie nadaje do leczenia.

Odpowiedzi: 0

czarna mafia nic nie może zrobić , bo nie chcę ,należy cmentarz zrobić miejskim i ukrucić ten syf i brak szacunku dla zmarłych. za tak duży cmentarz ich wpływy sa ogromne, więc śmietnik powinien być opróżniany nawet 2 razy dziennie, jeżeli jest taka konieczność. mam grób rodzinny niedaleko tego bałaganu i jest mi zwyczajnie przykro. do roboty grubasy z kościoła.

Odpowiedzi: 0

Proboszcz nie ma kasy na naprawe zabytkowego zegara na kościelnej wieży a kontenerami będzie sie przejmował ale za miejsce cmentarne i pochówek ostro kasuje 

Odpowiedzi: 1

I to ostro kasuje kasę, nawet za postawienie pomnika trzeba zapłacić, za otworzenie bramy aby zakład kamieniarski wjechał z pomnikiem!!!

Odpowiedzi: 0

Proponuje przesłać zdjęcia cmentarnego bałaganu i opini do Pelplina może kś Biskup da kase ?

Odpowiedzi: 0

Ktoś tu wspomniał o cmentarzu w Serocku, to bardzo mały cmentarz w porównaniu ze Świeciem i wystarczy spojrzeć jak ludzie stawiają tam skromniej znicze i kwiaty a jak walą bo inaczej nie można tego powiedzieć, na groby w Świeciu i potem wywalają prawie nowe wiązanki i znicze czasami jeszcze się palące elektryczne albo z całymi wkładami świecowe i nowe wiązanki a góra śmieci rośnie i pretensje do księdza. 

Odpowiedzi: 0

Ludzie co wy chcecie od księdza, przecież sami jesteście sobie winni. Ksiądz zlecił wywóz a czy to jego wina że ZUK nie może dojechać a ludzie walą śmieci gdzie popadnie, bo przecież nie zabierze do domu tylko żuci na kupę, wywali bo ma kasę i zaraz przyniesie nowe żeby się pokazać przed sąsiadami bo przecież mój zmarły jest lepszy i dzięki tym wiązankom do nieba pójdzie !!! W tyłkach się przewraca z tego dobrobytu 

Odpowiedzi: 0

Powiem tylko że Mnie osobiście niestać na kupno nowych wiązanek czy zniczy a mam sporo zmarłych z rodziny na tym cmentarzu i czasami wezme sobie coś ze śmietnika prawie nowe znicze tam są wywalane, jeszcze dobre kwiaty z wiązanek od których trzeba odczepić tylko żywe dodatki, znicze elektryczne w których wymienić trzeba tylko baterie. Podziwiam tych którzy tak licznie wywalają takie pieniądze do śmietnika przecież nie o to w tym wszystkim chodzi za granicą jest to nie do pomyślenia. 

Odpowiedzi: 0

Na małych cmentarzach, często grabarze przebierają śmieci i wyrzucaja to co żywe na kompost żeby nie było tyle śmieci do wywozu a to co plastikowe osobno tak jest na przykład w Grucznie. Wiem  że na niektórych cmentarzach jest półka ze zniczami które można sobie zabrać. A czy ktoś pamięta górę śmieci na cmentarzu w Jeżewie bo parafia niemiała pieniędzy na wywóz śmieci ? 

Odpowiedzi: 2

Przebierać to Ty sobie możesz kartofle w kopcu a nie na cmentarzu na którym jest na stanie zatrudnionych AŻ dwóch pracowników ,do kopania wszystkich grobów,do sprzątania i odpowiadania za wszystko i za nic. I jeszcze śmieci mają przebierać...Śmiech na sali !!!

Odpowiedzi: 0

Takie półki ze zniczami do wykorzystania powtórnie są na wielu cmentarzach. Niektórzy kupują tylko wkłady i wymieniają w zniczach. To jest bardzo dobry pomysł. 

Odpowiedzi: 0

Czy ktoś widział za granicą w Niemczech, Holandi, Wielkiej Brytaniczy czy w Stanach tak obładowane groby wiązankami i zniczami i potem problem ze śmieciami ? Czy tam ludzie żucaja śmieci na cmentarzu na kupę ? Czy tam wini się księdza za taki przepych i marnotrastwo ? I wreszcie czy w innych krajach wurzuca się tyle kasy do śmietników bo przecież zmarłemu już to nic nie pomorze.    

Odpowiedzi: 0

Za zeszły rok ZUK zebrał z cmentarza około 80 tysięcy złotych za wywóz śmieci to niech się nie tłumaczy że niema jak dojechać a przecież można przysłać pracowników żeby powkładali te wiązanki i znicze do nowych kontenerów a jak się niemogą zmieścić to przysłać mniejszy sprzęt do wywozu coś w czynie społecznym też można zrobić a nie tylko kasę wołać za wywóz śmieci. Z drógiej strony jak by był jakiś automat na wrzucanie śmieci na ksę to by kontenery stały puste bo nikt by nie chciał pałacić za wyrzucone śmieci. 

Odpowiedzi: 2

Gorszego zjeba i wypowiedzi jak Twoja nie słyszałem... Jak Ci przeszkadza syf na cmentarzu to bierz dupe w troki, przyczepkę i sam zapierdalaj z tymi śmieciami do ekowisly... Aaaaaa i jeszcze nie zapomnij przy tym wszystki ojebac kiełbasy patolecie! Odwal sie od zuku, bo on niczemu winny! 

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz