Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jan, Ksawery, Luiza
REKLAMA

Na targowisku na Mariankach nie kupimy na razie jajek i mięsa z drobiu. I nie tylko tam

Andrzej Pudrzyński
7 grudnia 2022, 18:19

W związku z wystąpieniem ptasiej grypy wśród łabędzi na Dużym Blankuszu na Mariankach, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu, uznał miasto za strefę objętą zakażeniem.

Zakaz sprzedaży wiąże się z decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świeciu
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Jak już informowaliśmy (patrz artykuł poniżej), w ostatni weekend listopada na Dużym Blankuszu na Mariankach znaleziono martwego łabędzia. Badania potwierdziły, że przyczyną śmierci była ptasia grypa. W ciągu następnych kilku dni padły kolejne trzy łabędzie i dzika kaczka.

- Powodem śmierci wszystkich łabędzi była ptasia grypa. Kaczka padła natomiast z powodu zaburzeń układu pokarmowego. Na Dużym Blankuszu pozostały jeszcze tylko dwa najstarsze łabędzie - wyjaśnia Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu.

REKLAMA
REKLAMA

Na razie nie ma informacji, aby ptasia grypa pojawiła się też na Małym Blankuszu czy na innych akwenach w gminie Świecie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu wydał rozporządzenie, w którym obszar w promieniu 1 km od Dużego Blankusza uznał za strefę objętą zakażeniem ptasią grypą, czyli większość miasta.

- Przy drogach wjazdowych do Świecia zamontowano tablice informacyjne. Oprócz tego treść rozporządzenia pojawi się na tablicy ogłoszeń przy targowisku na Mariankach - mówi Roman Witt.

REKLAMA
REKLAMA

Ustanowienie strefy objętej zakażeniem wiąże się z licznymi obostrzeniami nie tylko dla dla ferm, ale i gospodarstw, gdzie hodowany jest drób. Na tym terenie ich jednak nie ma. Są za to miejsca handlu, a je z kolei dotyczą ograniczenia dotyczące sprzedaży jajek i mięsa drobiowego. 

- W przypadku zakładów i sklepów, obrót tymi towarami podlega kontroli lekarza weterynarii, dlatego nie ma obaw, że w Świeciu nie będą sprzedawane jajka i mięso z drobiu. Inaczej sprawa wygląda z targowiskami - informuje komendant.

Jajka przywożone z gospodarstw i sprzedawane przez rolników na targowisku przy ul. Krausego są poza kontrolą. To samo dotyczy mięsa drobiowego. Dlatego nie będzie można ich sprzedawać na targowisku ani w innych miejscach "pod chmurką".

REKLAMA
REKLAMA

Środki zapobiegawcze będą stosowane przez co najmniej 30 dni od daty pobrania próbek do badań laboratoryjnych od łabędzi, u których stwierdzono obecność wirusa, czyli przynajmniej do końca grudnia.

Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u człowieka. Przy łagodniejszych objawach powoduje gorączkę, bóle mięśni i stawów, ból gardła, kaszel. W cięższych przypadkach pojawia się wirusowe zapalenie płuc, co może doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej.

Aby uniknąć powikłań u ludzi, konieczne jest wdrożenie leczenia w ciągu 48 godzin od wystąpienia choroby.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu apeluje o ograniczenie przebywania na terenach bytowania dzikiego ptactwa, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych. W przypadku znalezienia padłego ptaka, nie należy go dotykać i natychmiast zgłosić to do Powiatowego Lekarza Weterynarii pod numerem telefonu 52 33 11 424.

REKLAMA
REKLAMA

Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:

  • znaczna liczba nagłych padnięć
  • gwałtowny spadek lub utrata produkcji jaj
  • miękkie skorupy jaj
  • zasinienie i obrzęk grzebienia
  • silne łzawienie
  • obrzęk zatok podoczodołowych
  • kichanie
  • duszność
  • biegunka

 a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (27)

A na Dużym rynku? 

Odpowiedzi: 1

Przepisy są nieprecyzyjne. Niby jest strefa zakażona 1 km ale dowiadywałem się i podobno jednak nie tylko ten kilometr ale całe miasto, ale sami do końca urzędnicy nie wiedzą. Bo lekarz weterynarii swoje a urząd swoje.

Odpowiedzi: 0

Powinno też zabronić się dokarmiania ptakow przez ludzi z Kościuszek,którzy notorycznie stawiają pojemniki z jedzeniem...

To wszystko się przez takie zachowania rozprzestrzenia.

Odpowiedzi: 1

kim do wafla był ten Kościuszek? wy nawet nie wiecie od kogo wzięła się nazwa ulicy. Wstyd

Odpowiedzi: 2

Racja. Co za ciemnota!

Odpowiedzi: 0

Osiedle Tadeusza Kościuszki 

Odpowiedzi: 1

nie osiedle, a nazwa ulicy..ehh

Odpowiedzi: 0

Podziękujcie świeckim władzom. Zwierzeta padaja śmiercią naturalna a oni wysyłają padlinę na badania.

Odpowiedzi: 0

To d*** nie będzie jaj na święta z targowiska 

Odpowiedzi: 0

I znowu napędzanie sztucznej afery!!! Łabędzie padają dzięki ludziom którzy je dokarmiają śmietnikami!!! Większość z dzikich ptaków ma ten wirus! Czemu zawsze zima zdychają?? Taka natura! 

Odpowiedzi: 0

ale jaja...

Odpowiedzi: 0

a tak w ogóle to proszę przyjrzeć się pewnej pani któa codziennie przynajmniej dwa razy na dzień przychodzi karmić zwierzęta, ma ze sobą torbę na wózku a w niej ogromną ilość pożywienia. odpowiednie służby powinny przyjrzeć się czy pożywienie to jest odpowiednie dla zwierząt bytujących tam

Odpowiedzi: 2

Dokładnie! Rzuca im starocie. Dlaczego wszystkie młode łabędzie zginęły właśnie przez to dokarmianie!!!! Nie są zwyczajne i umierają. Niech się straż weznie za tą babe

Odpowiedzi: 4

Inne miasta od pazdziernika same wykladaja pokarm. Jak sie rybacy beda czepiac to ja ich tez, teraz sporo aktywistow co sie poruszy na wiesc ze spore ryby powoli meczac sie umieraja w siatkach

Odpowiedzi: 0

A straz dobrze wie o moim dzialaniu, bo niby kto pierwszy zawsze wzywa do zwlok 

Odpowiedzi: 0

Aha i moze wezme sie w koncu i bede zglaszac pijaczkow i rybakow raz po raz. Poki nikt mi w droge nie wchodzil bylo ok. A nie przestane tu przychodzic bo zakupy po drodze i tak musze ogarnac zreszta odprezyc sie trzeba przed i po pracy. Bo to ze codziennie bezdomni rzucaja tony chleba nie przeszkadza tak, albo ze rybacy wrzucaja jakies zapachowe cos co zwabia ryby, ale dla ptakow raczej sie nie nadaje. 

Odpowiedzi: 0

Mam rachunki, moge pokazac wyciag z konta i swiadkow ktorzy widza i wiedza czym karmie. Stalych dostawców. 

Odpowiedzi: 0

Ptaki zaczna padac z glodu za chwile, sa skrajnie wyglodzone. Ja kilkoma garsciami ich nie zaspokoje, nawet dwa razy dziennie. 

Odpowiedzi: 0

Zapraszam. Nie mam tam tylko zarcia dla ptactwa tylko tez swoje rzeczy jak tacy ciekawscy jestescie, a karme od weterynarza. Ja bym sie zainteresowala rybakami co martwe ryby lowia i komus daja. Babraja sie w tej wodzie. Ja babrac sie nie musze zeby rzucic kilka ziaren robiac zakupy dla mamy, ktora nie moze wyjsc z domu ze wzgledu na umierajacego ojca. Mam rachunki i stalego dostawce. Zamawiam 25 kg na 25 dni wiec karma świeża. Jak mroz jest to dodatkowo kupuje platki owsiane. Ludzie robia tu gorsze rzeczy, znacznie gorsze. 

Odpowiedzi: 1

Ale nie rozumie pani że dzikich ptaków się nie dokarmia. Nawet dobra karma czy ziarnem młode ptaki nie są tego zwyczajne i od tego mogą chorować a to że mają ptasią grypę to tylko przypadek. 

Odpowiedzi: 4

Nie prosze pana, ptasia grypa ma inne przyczyny. Zbilansowane jedzenie, witaminy moze im tylko pomoc. Konsultowalam sie z ornitologami, tez z Wlk. Brytanii. To dokarmianie, a nie karmienie. To co im daje zaspokaja ok 11 procent ich dziennego zapotrzebowania. 1 labedz potrzebuje ok 4 kg wodnego pokarmu. 

Odpowiedzi: 0

Najbardziej szeroko zakrojone badanie pokazuje ze dokarmianie, nawet caloroczne ma wiecej zalet niz wad i nie ma ono wplywu na migracje. Szczegolnie jest ono wazne zima, z tym zgodzi sie niemal kazdy ornitolog, bo co do dokarmiania calorocznego zdania sa podzielone. 

Odpowiedzi: 0

Po 2 gie to juz drugi rok ta sama karma 

Odpowiedzi: 1

Chodzi o typ karmy. Przez 7 miesiecy im nie zaszkodzila i nagle mialaby zaszkodzic. Jezeli tak odpowiedzialby dostawca, a watpie ze chcialby tak ryzykowac, poniewaz naglosnilabym cos takiego. Karma jest jak najbardziej adekwatna, to samo jest w kaczkomacie, tylko inna firma. Karmie zazwyczaj w 4 miejscach. Teraz od potwierdzenia grypy ptaki wodne tylko w 1.

Odpowiedzi: 0

A jezeli chodzi o grype to dzikie kaczki sa zazwyczaj nosicielami, ich praktycznie zreszta nigdy specjalnie nie dokarmialam, poniewaz wielu ludzi je dokarmia, natomiast labedzi nie. Labedzie sa niestety bardzo podatne na te chorobe, szczegolnie obecnie mlode. W UK 100 procent smiertelnosci. Kaczki sobie na ogol radza. Mlode labedzie ogolnie maja bardzo male szanse dozyc 3 lat. W Uk powraca nawet do lask chleb, poniewaz zauwazono wieksza przezywalnosc u dokarmianego ptactwa. 

Odpowiedzi: 0

Gdzie kupię jaja na święta? 

Odpowiedzi: 0

Ludzie w Świeciu taka bieda że jak idę wodną to mi kaczki chleb żucają

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz