Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Najbogatsze gminy w powiecie świeckim. Sprawdźcie, jak wypadła wasza gmina w rankingu zamożności

Andrzej Pudrzyński
10 sierpnia, 16:07

Tradycyjnie już trzy najzamożniejsze samorządy w powiecie świeckim, to Świecie, Bukowiec i Osie. W ubiegłym roku po raz pierwszy w tym gronie znalazła się też czwarta gmina - Dragacz.

Lokalni krezusi: Świecie, Bukowiec i Osie. Tuż za nimi jest Dragacz
Fot. Remigiusz Zieliński, Andrzej Bartniak, UG Bukowiec
REKLAMA

Czasopismo "Wspólnota" po raz kolejny opublikowało ranking zamożności samorządów w Polsce. Najnowsze zestawienie dotyczy roku 2021.

Pod uwagę wzięto wpływy z udziału w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych, subwencji oraz z podatków lokalnych, które podzielono przez liczbę mieszkańców.

Podanego przelicznika "na głowę" mieszkańca nie należy więc mylić z wysokością miesięcznego wynagrodzenia, jakie otrzymuje przeciętny Kowalski z danej gminy zatrudniony w firmach prywatnych, spółkach komunalnych czy w urzędach.

REKLAMA
REKLAMA

W kategorii powiatów dość słabo wypada powiat świecki jako jednostka samorządu terytorialnego. Za 2021 r. zajął 184 miejsce w kraju (na 314) i 14 w województwie kujawsko-pomorskim z dochodem 967,30 zł na mieszkańca (w 2020 r. był na 176 miejscu w kraju z zamożnością na poziomie 910,84 zł na mieszkańca).

Wśród miast powiatowych nadal wysoko plasuje się gmina Świecie, chociaż zanotowała spadek z 14 na 17 miejsce w kraju (na 267). To jednocześnie najlepszy wynik wśród miast powiatowych w naszym województwie.

- Między 2020 a 2021 znacznie jednak wzrósł poziom zamożności gminy w przeliczeniu na mieszkańca, z 4269 do 4674 zł. Nadal też jesteśmy wśród 20 najzamożniejszych miast powiatowych w Polsce – argumentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

REKLAMA
REKLAMA

W przypadku gmin miejsko-wiejskich, takich jak Świecie, czy gmin wiejskich najlepiej wypadają te, które mają kilka lub chociażby jedno bardzo duże przedsiębiorstwo. W gminie Świecie to szereg firm z branży papierniczej i metalowej z Mondi na czele, w gminie Bukowiec Schumacher, w gminie Osie branże meblarska i mięsna (m.in. OKK Otlewski i Sokołów).

Powód jest prosty, taki lokalny potentat daje kilkutysięcznej gminie większe lub zbliżone wpływy z podatku dochodowego i od nieruchomości niż wszystkie inne mniejsze firmy razem wzięte.

REKLAMA
REKLAMA

Takim przykładem jest też gmina Dragacz, która w ostatnich latach robi duże postępy w przyciąganiu inwestorów i wykonała w ciągu roku duży skok.

Statystyczna zamożność mieszkańców tej gminy wzrosła aż o 540 zł. To najwyższy wzrost spośród wszystkich samorządów naszego regionu.

Poniżej zestawienie zamożności wszystkich gmin i powiatu świeckiego w przeliczeniu na mieszkańca w 2021 r. i porównanie z rokiem poprzednim.

REKLAMA
REKLAMA

Świecie
4674,08 zł (w 2020 r. - 4269,01 zł)

Bukowiec
4296,99 zł (4047,69 zł)

Osie
4204,34 zł (3932,80 zł)

Dragacz
4199,23 zł (3659,50 zł)

Warlubie
3997,07 zł (3640,89 zł)

Drzycim
3806,52 zł (3539,18 zł)

Lniano
3759,24 zł (3776,46 zł)

Pruszcz
3731,53 zł (3258,78 zł)

Jeżewo
3727,68 zł (3636,73 zł)

Świekatowo
3617,59 zł (3249,20 zł)

Nowe
3275,61 zł (3057,20 zł)

Powiat świecki
967,30 zł (910,84 zł)

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (13)

Drzycim potęga jest i basta... Ole ole

Odpowiedzi: 2

Drzycim był może potęgą jak w centrum była "sciana płaczu" dla tych z knajpy :D

Teraz w tym miejscu biedny klombik jakiś zrobili.

Odpowiedzi: 0

Taaaa, potęga.... Wieś śpiewa i tańczy.

Odpowiedzi: 0

Drzycim to dziura. Z kazdej strony wjeżdża się do Drzycimia w dół.

Jeszcze wieksza dziura to Gródek, gdyż nawet z dziury Drzycimia do Gródka jedzie sie w dół.

Odpowiedzi: 3

Zamilcz śmieciu 

Odpowiedzi: 0

Dokładnie !!! 

Odpowiedzi: 0

Dokładnie i...i !!!

Odpowiedzi: 0

Pruszcz wielkie ambicje a tu tak marnie

Odpowiedzi: 0

Ten spadek Świecia to chyba wina Tuska?

Odpowiedzi: 0

A powiat z takim super skarbnikiem najgorszy w województwie. Król jest nagi. 

Odpowiedzi: 0

O Nowem lepiej nic nie pisać. Ale zaznaczyć trzeba. PFM by żyła to by miasto nie umarło. Jak miał Unitex zostać w Nowem to był problem o działkę. Tak samo z magazynami Netto bo przeszkadzało wysokie napięcie. Ale i tak burmistrz się stara o środki. Chociaż może turystycznie to przyciągnie jsk będzie wszystko zrobione... W Nowem nawet nie ma porządnej piłki nożnej  A za rok 100lecie Wisły Nowe.... Panie burmistrzu jakby pokazali statystyki ile Pan włożył już w renowacje centrum miasta to chyba Nowe by było w czołówce... Ale tu chodzi o zakłady pracy. 

Odpowiedzi: 0

W Świeciu nie widać tych pieniędzy, miasto niczym szczegolnym sie nie wyroznia, market na markecie, albo srodki są fatalnie wydawane, albo...

Odpowiedzi: 1

Co Ty gadasz. Widziałeś świecie kilka lat temu? niebo a ziemia.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz