Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Magdalena, Maksymilian, Urszula
REKLAMA

"Nie da się spać w takim hałasie". Lokatorzy z Osia skarżą się na głośną pracę pomp ciepła

Andrzej Bartniak
25 stycznia, 12:13

Mieszkańcy bloków przy ul. Nowy Świat w Osiu są przekonani, że pompy ciepła zostały źle zamontowane. O właściwe ich ustawienie starają się od kilkunastu miesięcy.

Pompy ciepła na blokach przy ul. Nowy Świat 7 i 9
Fot. nadesłane

REKLAMA

- W ciągu dnia hałas powodowany przez pompy ciepła nie jest bardzo dokuczliwy, ale w nocy całkowicie się to zmienia - mówi mieszkanka bloku przy ul. Nowy Świat w Osiu. - Tak się pechowo składa, że pompy zamontowane są na ścianie sypialni.

Zgodnie z polskimi przepisami, w pomieszczeniach mieszkalnych średni poziom dźwięku (z powtarzalnych hałasów zewnętrznych) nie powinien przekraczać 35 decybeli w dzień i 25 w nocy, a maksymalne wartości to teoretycznie 40 decybeli w dzień i 30 w nocy.
REKLAMA

Jak wynika z pomiarów przeprowadzonych przez lokatorów na własną rękę, w nocy w ich sypialniach poziom hałasu wywyływany przez pompy ciepła dochodzi do około 40 decybeli. To oznacza, że dopuszczalna norma przekroczona jest przynajmniej o 10 decybeli.

- Pomiary były robione niecertyfikowanym urządzeniem, ale jestem przekonana, że są poprawne lub też błąd jest bardzo znikomy - przekonuje Czytelniczka.

Pierwszą skargę w tej sprawie do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu, która administruje blokami przy ul. Nowy Świat w Osiu, złożono 28 października 2020 r. Było to krótko po uruchomieniu systemu grzewczego. Nie otrzymali zadowalającej odpowiedzi. Postanowili więc zainteresować sprawą sanepid i nadzór budowlany. Również te instytucje nie przyczyniły się w żaden sposób do rozwiązania kłopotów rodzin z Osia.
REKLAMA

- Być może nikt nie chce ruszać tego tematu, bo inwestycja dostała duże unijne dofinansowanie? - zastanawiają się mieszkańcy.

W międzyczasie niezadowoleni lokatorzy dotarli do instrukcji montażu pomp ciepła FP2120. Znajdujące się tam zapisy jednoznacznie wskazują, że autor projektu popełnił błąd. W jednym z punktów zapisano: "Pompy ciepła FP 2120 nie należy ustawiać w pobliżu ścian pomieszczeń, w których mógłby przeszkadzać hałas, np. obok sypialni."

Co więcej, inny punkt instrukcji wyraźnie wskazuje: "Pompy powinny być ustawione na zewnątrz na solidnych betonowych podstawach".
REKLAMA

W blokach w Osiu zrobiono to inaczej. Zamontowano je na ścianach budynków. Dlaczego?

- Taki montaż był konsekwencja wykonanego wcześniej projektu - mówi Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. - Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego nie mogłem nawet przypuszczać, że będzie się to wiązać z jakąś ponadnormatywną uciążliwością. Tak naprawdę problem dotyczy tylko czterech rodzin.
REKLAMA

Po skardze lokatorów zamontowano dodatkowe amortyzatory, ale te nie przyniosły spodziewanego efektu.

- W tej chwili nie jesteśmy w stanie nic zrobić - przyznaje prezes. - Z poszukaniem rozwiązania, które zadowoli wszystkich, będziemy musieli poczekać do zakończenia okresu grzewczego. Nie jest wykluczone, że trzeba będzie rozważyć inne ustawienie pomp ciepła - deklaruje wsparcie Dariusz Zawadziński.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

 Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Komentarze (19)

P. prezesie! co to znaczy "dotyczy tylko czterech rodzin"... chciałby pan być na miejscu którejś z nich

Odpowiedzi: 0

Czyli to ktoś projektował? I nie był to pan Zdzisio z pod sklepu? Tylko projektant prawdopodobnie po studiach. Masakra jak takie barany mają nam w przyszłości budować domy, drogi i mosty.

Odpowiedzi: 1

Zrób baranie choć połowę z tych szkół co ta osoba ma, to może wtedy ktoś pozwoli się Tobie odezwać. A tak to trzymaj ryj na kłódkę

Odpowiedzi: 3

Po co ta agresja?? Wszystko wskauzje na to, że popełniono błąd. To są nowe technologie i takie błędy będą się zdarza. Na wiosnę poprawią. 

Odpowiedzi: 0

W szkole trzeba się uczyć, a nie tylko do niej chodzić.

Odpowiedzi: 0

Niecwaniakuj bo połowa po takich studiach nienadaje się nawet do łopaty,a bez kaputera niezrobia nic

Odpowiedzi: 0

Problem dotyczy tylko 4 rodzin. Aha czyli temat można olać. Od ilu rodzin by był to ważny problem? 8/20? Co za bezczelność 

Odpowiedzi: 1

Zwyczajnie czepiasz się. Przecież po drugiej stronie bloku pewnie już nie słyszą tych hałasów, więc to nie jest dla nich problem 

Odpowiedzi: 0

Panie Zawadzinski, jeśli nie jest pan specjalistą to się nie zajmuj pan czymś o czym nie masz pojęcia.

Odpowiedzi: 0

Po drugiej stronie bloku słychać jak moja sąsiadka wydaje głośne dzikie dźwięki i krzyczy: ale jesteś boski do swojego męża. Więc na łamach tego portalu chciałam jej zakomunikować że nie jest taki dobry w te klocki bo też go wypróbowałam i przestań drzeć jape po nocach!!! :)

Odpowiedzi: 2

Wow  jest się czym chwalić, wypróbowałaś cudzego męża i to pewnie niejednego. Halyyyyna taka wyzwolona. Możesz się już ogłosić se...workerka i zbierać donejty na dożynkach i Dniach Osia.

Odpowiedzi: 0

Krowa, co dużo krzyczy, mało mleka daje..   zatem jasne jest, że skoro jedna drze japę w nieboglosy to nie musi być wcale tak bosko, a druga, co się chwali rzekomym wypróbowaniem owego męża raczej tego nie zrobila.  Możesz sobie przybić piątkę z jęczącą koleżanka. Obie fantazmatki, co się bawią w "50 twarzy greya "i "gotowe na wszystko", takie wiejskie krejzolki.

Odpowiedzi: 0

Długo jeszcze potrwa zanim urzędnicy zrozumieją, że są po to żeby Państwu i wyborcom służyć. Wciąż patrzą wilkiem na mieszkańców

Odpowiedzi: 0

Wy to macie problemy w tej gminie, że szok. Ale fakt, dla mieszkańców bloku to na pewno uciazliwe. Niech się cieszą, że jeszczebnie kazali im zamienić sypialni na salon, a teraźniejszy salon na sypialnie , bo w tym kraju mozna się wszystkiego spodziewać. 

Odpowiedzi: 0

Te pompy super zamontowane. Idealnie na numerach i nazwie ulicy. 

Odpowiedzi: 0

Banda złodziei i oszustów 

Odpowiedzi: 0

Jak odniósł się do projektu i jego realizacji inspektor nadzoru? o tym jakoś Pan prezes milczy. Mam jeszcze kilka spraw do wyjaśnienia, jak praca urządzeń powodujących drgania przenosi się na stabilność ścian w mieszkaniach, dlaczego inwestor (spółdzielnia mieszkaniowa) nie sprawdziła opinii o urządzeniach i nie zapoznała się z zasadami montażu - chyba jest ktoś oprócz prezesa zajmujący się sprawami remontów i modernizacji.

Odpowiedzi: 0

"REMONTY" w Sp-ni Mieszkaniowej w Świeciu? To chyba jakiś żart. Podam przykłady braku zainteresowania i nieudolnosci "fachowców" w sprawach remontów. Blok JP II / 18 / Świecie/ czekamy już 17 miesięcy na naprawienie schodów do piwnicy, uszkodzonych przez prywatną firmę w sierpniu 2020r. która instalowała urządzenia do wezła cieplnego. Nie powinno to być naprawiane z naszego funduszu remontowego, tylko powinien to zrobić na swój koszt sprawca.Telefonów wykonanych w tej sprawie do Sp-ni przez lokatorów było bez liku. Bez efektu. Drzwi wejsciowe do klatki schodowej są niby naprawiane  kilka razy w roku bez widocznej poprawy. Co na to p.Prezes?

Odpowiedzi: 0

Jako osoba bliska jednym mieszkańcom,  przez ostatnie półtora roku wielokrotnie przebywałem i w dzien i w nocy u nich. Prawda jest taka, że tak się nie da żyć.  Po kilku godzinach miałem dość. Jak można to wytrzymać na stałe. Hałas i wibracje. Przecież to ma katastrofalny wpływ na ich zdrowie.

Prezes tylko się ośmiesza twierdząc, że nie jest specjalistą tym zakresie. Mieszkańcy zglosili pisemnie problem jeszcze przed odbiorem. Powinien natychmiast wszcząć działania wyjaśniające, by jeszcze przed zaplalatą je wyjaśnić. W końcu od tego są inspektorzy odbioru.  A co zrobił vice prezes spółdzielni, bezczelnie i lekceważąco zalecił stosowanie zatyczek do uszu. W d... mają członków spółdzielni którzy ich utrzymują.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz