Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  25°C / 13°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C
REKLAMA

Od nowego roku wzrosną stawki za odbiór śmieci

Andrzej Bartniak
24 listopada 2022, 16:07

Radni przegłosowali w czwartek nowe stawki za odbiór odpadów. Podwyżka będzie obowiązywać mieszkańców gminy Świecie od nowego roku. Wzrost opłat wynika m.in. z wyższych kosztów wywozu i nowych stawek na składowisku odpadów w Sulnówku. To oznacza, że więcej zapłacą też mieszkańcy innych gmin powiatu świeckiego.

Wzrost stawek wynika z wyższych kosztów wywozu i przetwarzania odpadów przez droższe paliwo i energię
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Kolejne doniesienia o podwyżkach w zasadzie już nikogo nie dziwią. Galopująca inflacja, napędzana m.in. wysokimi cenami paliwa oraz energii elektrycznej, odbija się niekorzystnie na wszystkich sferach życia. Wyższe ceny to już przykra norma, od której na razie nie ma ucieczki.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu przyjęto nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.

Dotychczasowa stawka - przyjęta w sierpniu 2021 r. - wynosiła 17,5 zł (wcześniej było 13,5 zł). Od stycznia 2023 r. kwota ta wzrośnie do 21 zł. Jeżeli ktoś nie podpisze deklaracji o segregowaniu odpadów, zapłaci aż 63 zł.

Sporo, ale to i tak mniej niż będą płacić mieszkańcy sąsiednich gmin z powiatu świeckiego, gdzie jest drożej co najmniej o kilka złotych.

REKLAMA
REKLAMA

Nowe stawki wynikają z wyższych kosztów wywozu oraz funkcjonowania samego składowiska w Sulnówku, co ma związek ze wzrostem cen paliwa i energii elktrycznej.

Ocenia się, że w 2023 r. w gminie Świecie odebranych zostanie około 6900 - 7000 ton odpadów zmieszanych, około 1500 ton odpadów surowcowych, 1800 ton bioodpadów oraz 20-30 ton odpadów wielkogabarytowych (meble, sprzęt AGD) i innych wystawianych przy kontenerach. Mniej więcej tyle, ile w dwóch ostatnich latach.

Prognozuje się, że koszty odbioru odpadów wyniosą łącznie około 3 mln 340 tys. zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, zaproponowana nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 21 zł pozwoli na uzyskanie dochodów w wysokości około 7,3 mln zł. Tyle potrzeba na odbiór, transport  i zagospodarowanie odpadów (3,8 mln zł).

System się jednak nie bilansuje. Gmina będzie musiał do niego dołożyć 600 tys. zł. Dlaczego?

REKLAMA
REKLAMA

- Aby tak było, stawka musiałby urosną do 22,7 zł, a nie do proponowanych 21 zł - tłumaczyła podczas czwartkowej sesji Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Istotny wpływ na ubytek w przychodach mają zniżki, które przysługują rodzinom wielodzietnym oraz z tytułu kompostowania bioodpadów, z których mogą korzystać mieszkańcy domów jednorodzinnych.

Przedstawione wyliczenia znalazły zrozumienie wśród radnych. Większych uwag nie miał nawet, często krytyczny, Dariusz Woźniak.

- Będziemy głosować za podwyżką, ponieważ nie jesteśmy populistami - mówił radny. - Bardzo dobrze wygląda w gminie liczba osób, które zadeklarowały kwestię płacenia za śmieci i z roku na rok się to poprawia. Warto tę liczbę powiększać, bo ci co nie płacą, oszukują nas i przez to my musimy więcej płacić. Przekonuje mnie też to, że w porównaniu z ościennymi gminami mamy niską stawkę.

REKLAMA
REKLAMA

Z kolei radny Sebastian Glaziński zastanawiał się, czy 21 zł wystarczy.

- Jutro jest otwarcie ofert na odbiór odpadów i może się okazać, że kwota, którą dziś ustalamy jest zbyt niska - przedstawiał swoje wątpliwości. - Co wtedy? Trzeba będzie więcej dołożyć z budżetu?

W odpowiedzi udzielonej przez kierownik referatu usłyszał, że przetarg jest tylko na pół roku. Cena, która zostanie ustalona i tak w połowie roku będzie weryfikowana.

Radny Tomasz Szamocki zwrócił uwagę na mieszkańców uchylających się od opłat. Zaległości z tego tytułu rok do roku wzrosły o ponad 200 tys. zł.

- Nie chciałbym, żebyśmy cedowali te obciążenia na tych, którzy uczciwie płacą - apelował.

REKLAMA
REKLAMA

Uchwałę poprali wszyscy radni uczestniczący w obradach.           

Wiadomo, że drożej zapłacą też mieszkańcy innych gmin. Nie tylko dlatego, że tam również wzrosną stawki za wywóz śmieci przez wyższe ceny paliwa, ale także z powodu wyższych opłat pobieranych przez Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła w Sulnówku, które z kolei zmusza do tego m.in. coraz droższa energia elektryczna.

Mieszkańcy gminy Świecie i tak są w lepszej sytuacji, bo Eko-Wisła nalicza im niższe stawki niż w innych gminach. Dlaczego? Bo to spółka gminy Świecie i to Świecie zbudowało kompleks w Sulnówku, dzięki czemu jej mieszkańcy mogą teraz mniej płacić. Przed laty, kiedy stawiano obiekt, inne gminy mogły się przyłączyć do częściowego sfinansowania budowy, ale odmówiły.

W gminie Świekatowo obecna stawka to 22 zł, w gminie Jeżewo 26 zł, w gminie Osie 28 zł, w gminie Nowe 30 zł, w gminie Pruszcz 29 zł, w gminie Lniano 27,5 zł. Na razie nie wiadomo dokładnie, o ile te stawki wzrosną w przyszłym roku.

REKLAMA
REKLAMA

- Nowa stawka, wynikająca z przetargu na odbiór jest wyższa od dotychczasowej aż o 30 proc. - mówi Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo. - Nie chcielibyśmy całej tej sumy przerzucać na mieszkańców, ale jest propozycja, aby nowa podstawowa stawka wynosiła 35 zł. Osoby, które zdecydowałyby się na zagospodarowanie odpadów bio płaciłyby 26 zł. Będziemy do tego gorąco namawiać.

Jak zaznacza wójt, to na razie propozycja podwyżki przygotowana przez komisję zajmującą się tym problemem. Ostateczny głos należy do rady gminy.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (25)

Podziękujcie Jarkowi, przy tak wysokiej inflacji podwyżka była kwestią czasu. 

Odpowiedzi: 1

W całej Europie jest INFLACJA  A nawet większą niż u nas ..Ola Boga  tam wszędzie rządzi PiS. PiS  już rządzi w całej Europie bijmy na alarm!!!!!!!.A tak bez śmiechu TWN tak Ci narabal do glowy6 czy ty tak od urodzenia

Odpowiedzi: 1

Wyłącz  info włącz  myślenie  szansa mała spróbować  warto .

Odpowiedzi: 1

Janka, prawda jest taka że głosowałam na nich tego sie nie wyprę ale mnie oszukali. Nie mam telewizora w domu wiecTVP i TVN nie oglądam. Przejrzałam na oczy po tych 7 latach, zapóźno... 

Odpowiedzi: 1

To znaczy że masz coś z oczami I POwinnaś się  leczyć na oczy i tylko na oczy 

Odpowiedzi: 1

A ty pisia geniuszko, swój zardzewiały dzban powinnać poddać piaskowaniu.

Odpowiedzi: 0

Od nowego roku wszystko podrożeje 

Nie trzeba być jasnowidzem.

Odpowiedzi: 1

Ale jaja 

Odpowiedzi: 0

Czy trzeba podpisać nową deklarację na segregację śmieci ? Jeśli tak to do kiedy i gdzie? Przydała by się taka informacja.

Odpowiedzi: 1

Jo tszeba podpisać w urzendzie w dyżurce na przecifko kasy w cholu UM .No chyba że sie myle, a jak nie to ja zbieram śmieci .Dostałem w spadku drugie mieszkanie i teraz tam będę kolekcjonował zbiory że śmietnika

Odpowiedzi: 0

100zł przyp....ć Glaziński będzie wtedy zadowolony.

Odpowiedzi: 0

Do mnie nie przychoćta .Ja mam syllogomanie ja śpię w przedpokoju bo dalej nie przejde .Tu mam fotel do spania i siedzenia .Do kuchni nie wejdę bo mam zbiory pod sam sufit i dwa pokoje to samo . Wejdę tylko do WC .Zbieram wszystko jeżdżę do Chełmna ,Grudziądza i nieraz do Bydgoszczy na śmietniki po zbiory .

Odpowiedzi: 0

Gmina Świecie i tak ma najniższe podadki i stawki z całego powiatu Świeckiego!

Odpowiedzi: 1

W Chełmnie na początku tego  roku z 18 na 31 zł podwyższyli...

Odpowiedzi: 0

Marne pocieszenie że inni płacą więcej. I tak płacimy duże podatki do gminy. Lepiej szanować czytelników. 

Odpowiedzi: 0

oo nieeee... 3 zł podwyżki... jesteśmy zgubieni! Weźcie już ludzie nie narzekajcie. Niech każdy narzekacz napisze gdzie pracuje i czy jego firma nie zmieniła cen XD jeżeli twoja firma w której pracujesz zwiększyła stawki to siedź cicho, bo jest to hipokryzja.

Odpowiedzi: 0

W lasach już widać coraz więcej zostawionych śmieci 

Odpowiedzi: 0

Dobrym rozwiązaniem jest palenie śmieci. A tym bardziej jak wiatr wieje w stronę Warszawy, wtedy dobrze palić swetry , papę wszystko co by mogło otruć tych parchów.

Odpowiedzi: 0

Oddam meble do spalenia. Potrzebuje ktoś?

Odpowiedzi: 0

Złodzieje i tyle wykończą nas bydlaki 

Odpowiedzi: 0

Opony na opał -sprzedam.

Odpowiedzi: 0

Nie bede tyle płacić bo kundle i tak nie zabierają wszystkiego co sie wystawia, albo nie chce im sie kosza odprowadzic albo oszukują i dają mniej worków niz sie wystawi. Taniej mi wyjdzie raz w miesiacu zawiezienie śmieci na wysypisko niż płacenie rocznie 250zł lub 500 przy dwóch osobach, a usługa i tak nigdy nie jest wykonana należycie..kundle jak wam sie nie chce robic to zmiencie prace, chętnych nie brak. 

Odpowiedzi: 1

kogo nazywasz kundalimi? poza tym wywiezienie śmieci na wyspisko jest za darmo w 2 dni w tygodniu o ile płacisz rachunki. Napisz gdzie pracujesz, sprawdzimy jak twoja firma sobie radzi i czy nie podniosła cena i jaka jest jakościowo. Chyba, że moze jesteś emeryt z 13, 14 i 15stą emeryturą

Odpowiedzi: 1

A co ma do tego firma? Niech kundle odstawiają kubły na miejsce, a nie zostawiają gdzie im sie podoba. Niech zabierają wszystkie worki i oddają tyle co było wystawione. Wywiezienie we wtorek i sobote na wysypisko wyjdzie taniej niz 250 lub 500 rocznie za nic. 

Odpowiedzi: 0

Nie płacę zbieram śmieci ,jestem zbieraczem starych butów ,gaci itp 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz