Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Ewelina, Jan, Paweł
REKLAMA

Odwiedzając groby zapłacimy mandat? Czy cmentarze w Świeciu będą zamknięte? W Nowem już to zrobiono

Andrzej Bartniak
8 kwietnia, 12:21

- Czy idąc na cmentarz, aby posprzątać groby bliskich, narażamy się na zapłacenie mandatu? - pytają Czytelnicy. Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak obowiązujące obecnie przepisy zinterpretuje patrol policji lub straży miejskiej.

Mundurowi odradzają odwiedzanie cmentarzy
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Wielu nie wyobraża sobie świąt bez możliwości odwiedzenia grobów swoich bliskich. I tu - w świetle ostatnich doniesień - pojawia się zasadne pytanie. Czy można dostać mandat za wizytę na cmentarzu?

- Niestety, przepisy, na których się opieramy są dość ogólne - przyznaje Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Dozwolone jest przemieszczanie się tylko w sprawach niezbędnych do życia codziennego. Na pewno nikt nie zostanie ukarany w drodze do pracy, po zakupy czy podczas spaceru z psem. W przypadku cmentarza sprawa jest już niejednoznaczna. Rozumiem uczucia tych, którzy chcieliby przed świętami odwiedzić grób bliskiej osoby, ale czy na pewno jest to coś, co nie może poczekać? - pyta komendant retorycznie.
REKLAMA

W podobnym tonie wypowiada się sierż. szt. Damian Ejankowski, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

- Lista powodów uprawniających do przemieszczania się jest dość krótka - mówi. - Odwiedzin na cmentarzu na niej nie ma. Można więc uznać, że w najbliższym czasie powinniśmy się wstrzymać z wizytami. 

Nie ma zatem pewności, jak będą zachowywać się patrole, które dostrzegą ludzi stojących nad grobami bliskich. Czy potraktują ich tak samo, jak stojących i gawędzących pod sklepem, czy może zastosują taryfę ulgową? Wiele będzie zależeć od tego, na jakiego funkcjonariusza natrafimy.
REKLAMA


Przepisy są tak niejasne, że może przymnkąć na to oko. Ale może też dać nam pouczenie lub wlepić 500 zł mandatu zgodnie z artykułem 54 kodeksu wykroczeń, w myśl którego, kto „wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany".

Na razie świeckie cmentarze są otwarte. Zarówno ten przy ul. Sienkiewicza, jak i w Przechowie. Żaden z administratorów nie bierze pod uwagę zamknięcia bram nekropolii.
REKLAMA

- Zrobię to dopiero w momencie, gdy otrzymam takie zarządzenie od biskupa lub władz świeckich - mówi ksiądz Waldemar Wenta, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Przechowie. - Póki co, takiego nakazu nie ma, nie widzę więc wyraźnego powodu, aby zamykać cmentarz. W moim przekonaniu ryzyko zarażenia w tym miejscu jest niemal zerowe. Jeśli już pojawiają się jacyś ludzie, to jest ich najwyżej kilku i stoją w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Rozumiałbym te obawy gdyby chodziło o Wszystkich Świętych, ale nie teraz - argumentuje proboszcz.
REKLAMA

Na stronie parafii w Nowem pojawił się 7 kwietnia komunikat:

Zgodnie z informacją od policji cmentarz w Nowem zostaje zamknięty dla odwiedzających do odwołania. W uroczystościach pogrzebowych będzie mogła uczestniczyć tylko najbliższa rodzina oraz obsługa cmentarna. Dlatego drodzy prosimy przekażcie tę informację swoim bliskim, dziadkom, babciom, seniorom.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl


Czy w Waszych gminach cmentarze są otwarte?
REKLAMA

Komentarze (32)

Przymykajcie dalej oko, za chwilę nie nadążycie z pochówkami...

Odpowiedzi: 0

Niech przymykaja..na cmentarzu tlumy..oraz wycieczki rowerowe parami deczno marianki 

Odpowiedzi: 1

Wszystko ma być zamknięte, a sklepy z ciuchami i nie tylko pootwierane na klasztornej, zabawne :) 

Odpowiedzi: 0

A jak ktos umrze w tym czasie to co rodzina tez nie ma prawa wejsc na cmentarz.niech sluzby wezma sie za jakies normalne zadania w pracy a nie lazenie po cmentarzu i wystawianie mandatow.komu Ci ludzie zagrazaja? Tym co juz tam spoczywaja?jebnijcie sie bezmozgowcy rzadzacy i sluzby w swoj leb.robicie co wam przelozeni kadza a nie macie swojego zdania na ten temat.

Odpowiedzi: 1

Rodzina ma prawo wejsc-5. 

Odpowiedzi: 0

Xyz. to do ciebie. Jak nie odpowiada ci życie w Naszym kraju, to wypierdalaj do Włoch, tam zapewne się odnajdziesz. Tutaj Nam nie trzeba takich bakterii jak ty. I daruj sobie te płytkie komentarze...

Odpowiedzi: 2

Pysk

Odpowiedzi: 0

Czlowieku ja nikogo nie obrazam i nie pisze wulgaryzmow do nikgo.wyrazam swoje zdanie bo mam do tego prawo.tak jest zapisane w konstytucji.jezeli ktos chce siedziec w domu bo sie boi to niech siedzi,ale narzucac to komus pod kara grzywny to jest ubezwlasnowolnienie.Panstwo jak wiadomo nie dziala tak jak powinno i gospodarczo i pod kazdym innym wzgledem, dlatego te obostrzenia wprowadzili zeby na czym zarabiac tzn na kims.panstwo nas manipuluje i doprowadza do obledu.media social media wpisuja wszystko co chca, co rzadzacy chca.poza tym ludzie zamknieci w domach z dziecmi bez pracy zaczna wychodzic na ulice i glosno o tym rozmawiac.nie dajmy sie zwariowac.zachowujmy zazasdy bezpieczenstwa ale nie dajmy sie zwariowac.inne kraje radza sobie lepiej. Nie odnosze sie do Wloch poniewaz oni sami sobie sa winni.skoro mieli zachowac pewne zasady i obostrzenia a oni to zlekcewazyli to takie sa efekty.

P.S do Swieciaka

Dziekuje bylem we Wloszech.bardzo sympatyczny kraj.pozdrawiam.

Odpowiedzi: 2

Zgadzam się.

Odpowiedzi: 0

Jebnijcie się, bezmózgowcy to bardzo miłe słowa używane w tzw. dyskursie publicznym

Odpowiedzi: 0

Wszystkie obecne rozporządzenia i przepisy są nie do końca sprecyzowane , jesteśmy skazani na widzi mi się służb porządkowych. Tak do końca to oni sami nie wiedzą pewnie jak powinno być respektowane prawo , za co karać a kiedy tylko pouczać . Trafisz na nadgorliwca to po tobie .

Odpowiedzi: 0

Ty cymbale jestes tak zmanipulowany ze się w pale nie miesci. Chodze po dworze jezdze rowerem i dalej bede to robil i mozesz mi naskoczyc albo powiedziec to w twarz. 

No kretyn nic więcej... mam obrzydzenie so tych ludzi siedzą w domach czytają nagłówki ostre w Internecie robione aby czlowiekiem manipulowac. Media mozg wypraly. Naucz sie żyć z wirusem bezmogu bo on tu zostanie czy ci się podoba czy nie

Odpowiedzi: 4

Dobrze napisane.

Odpowiedzi: 0

A ja mam do ciebie obrzydzenie, bo przez swoje tępe zachowanie narażasz innych na utratę zdrowia i życia. Na swoich rękach będziesz miał krew tych ludzi...

Odpowiedzi: 0

Mało tego. Przez swoje marginalne zachowanie pokazujesz, że nie masz żadnego szacunku dla tysięcy ludzi, którzy walczą z pandemią, żadnego szacunku dla służby zdrowia, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, wojska, samorządowców, instytucji organów państwowych i wszystkich innych ludzi zaangażowanych w walkę z pandemią. Nie masz żadnego szacunku dla ludzi, którzy w walce z koronawirusem niosą zagrożenie dla swoich rodzin i często same się zarażają, tracą zdrowie a nawet życie. Nie znajduję słów w języku polskim, aby określić ciebie i twoje zachowanie. Totalne dno...

Odpowiedzi: 1

Samo sedno

Odpowiedzi: 0

Brawo

Odpowiedzi: 0

Ludzie, stało się tak jak się stało. Nie mieliśmy na to żadnego wpływu, ale teraz na dalszy ciąg mamy ogromny wpływ. Kto nie musi, nie wychodzi z domu. Czy to aż tak wiele, aby uratować tysiące istnień ludzkich????????? 

Odpowiedzi: 1

Wyjście z domu jest pięć razy mniej groźne niż pójście do szpitala jeśli chce pan/i to wiedzieć to są statystyki i czyste fakty a nie manipulacje. Wystarczy spojrzeć około 20 procent zarażonych to personel medyczny tzn. że jest ich na dzień dzisiejszy około 1100 osób. A druga statystyka mówi że jeden zarażony zaraza okół 3 inne osoby więc zarazili oni około 3000 osób więc łącznie jest ich 4100 a reszty zostało około 1200 osób z czego większą część wróciła za granicy i była na kwarantannie więc nie wychodziła z domu. Więc co grozi ludzia na spacerze?? 

Odpowiedzi: 1

Służbę zdrowia zarażają pracownicy medyczni na samozatrudnieniu obsługujący po kilka etatów w różnych placówkach medycznych i przenoszący wirusa między nimi!

Odpowiedzi: 0

Niewychodzenie z domu uratuje tysiące? Tys głupi czy co z Toba.... raczej pogrąży kraj gospodarke i ludzi.  Kazdy ma prawo wyjsc w ladna pogode ale z głową jak tego nie rozumiesz to siedź w piwnicy bo te zakazy sa wlasnie dla patusow i marginesu bo im trzeba drogą wskazywać jak sami nie potrafią racjonalnie podejsc do tematu. 

Kto jest opetany przez media niech siedzi w domu komu potrzeba powietrza to jego sprawa i nikomu nic do tego. Skoro siedzisz w domu w kiblu czy piwnicy i sie boisz to moje wyjście na spacer albo rower noc Ci nie zrobi więc sie ode mnie odwal o zajmij kiblem lub pownica czy gdzie tam sie ukrywasz i czekasz na kolejne newsy na wp czy tym podobnych z naglowkami śmierć smierc smierc....

Odpowiedzi: 0

Najpierw autor szczuł na targowisko na Mariankach i pozbawił źródeł utrzymania tam pracujących, teraz zaczyna z cmentarzem, opanowania trochę panie pisarz!

Odpowiedzi: 1

Myślisz że to dziennikarze zamykają targowiska, szkoły, domy kultury i cmentarze? Nie. Pretensje możesz mieć do wirusa i PiS. Ale na wybory będziesz mógł iść spokojnie

Odpowiedzi: 0

10 kwietnia obchody smolenskie malymi grupkami beda wience skladac a normalny czlowiek na cmentarz nie pojdzie bo go ukaraja .

Odpowiedzi: 0

Nie przyjmowac mandatow ta smieszna ustawa lamie zapisy w konstytucji nie ma stanu wyjatkowego i mozna chodzic gdzie sie chce.

Odpowiedzi: 0

Nie wyobrażam sobie nie pójść chociaż co kilka dni na grób zmarłej mamy pod koniec roku. Dla większości ludzi to jedyna szsnsa pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby. Jeśli zachowuje się srodki ostrożności tak jak maseczka i rękawiczki to ryzyko spada do zera. W sklepie można szybciej się zarazić.

Odpowiedzi: 0

Ciemnogród, nie ma żadnego wirusa

Odpowiedzi: 0

Ludzie patrzcie w statystki w Polsce na dzisiaj jest chorych oficjalnie 5200. Z czego mówi się że około 20procent to personel medyczny czyli około 1100 osob. Inna statystyka mówi że jeden chory zaraza około 3 osoby więc personel zaraził około 3000 osób. Więc łącznie jest tych osób 4100 a reszty jest około 1100 osób z czego połowa wróciła za granicy i jest na kwarantannach i nie wychodzi. Więc statystycznie 1000 razy bardziej narażeni jesteśmy w szpitalu niż na dworze na spacerze. I żeby nie było nie mam nic do personelu medycznego bo to ich zarazono i dziękuję im za prace. Ale te kary za wychodzenie na dwór są nie adekwatne a po drugie niezgodne z konstytucją.

Odpowiedzi: 1

Kary reguluje ustawa a nie konstytucja, a ustawę uchwaliła PO jak wiadomo super znawca Konstytucji (po swojemu)

Odpowiedzi: 2

A znasz ład prawny bo z tego co wiadomo wszytskim. Najważniejszym aktem prawnym w Polsce jest konstytucja. A że PiS nie przestrzega tego to ich problem ale jak zacznie każdy to może ja sobie stwierdze że może ja ustalam reguły a nie kto inny. 

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz