Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Piekło w lesie. Jak doszło do masakry pod Gródkiem?

W 2012 r. staraniem leśniczego Huberta Lemańczyka, pasjonata historii i rekonstruktora formacji ułańskich II Rzeczpospolitej, odnalezione rok wcześniej szczątki 44 ofiar niemieckiego bombardowania koło Gródka, zostały z honorami pochowane w zbiorowej mogile niedaleko leśniczówki.

Udostępnij
droga_tuchola_swiecie_po_niemieckim_nalocie

Trumny przetransportowano na miejsce spoczynku w asyście oddziału żołnierzy w mundurach polskiej piechoty i kawalerii z 1939 r. Na pogrzeb przybyli krewni poległych, którzy po raz pierwszy po 73 latach mieli szansę pomodlić się przy grobach swoich bliskich. W 2013 r. na miejscu mogiły położono kamień z tablicą pamiątkową.
OGŁOSZENIE WYBORCZE


Widok z kabiny bombardiera niemieckiego bombowca He-111

W piątek 1 września 1939 r. wojska niemieckie rozpoczęły atak na Polskę. XIX Korpus Pancerny generała Guderiana wdarł się głęboko w polskie pozycje na  Pomorzu, przeprawił się przez Brdę i dotarł do Świekatowa. 

Już w nocy z 1 na 2 września rozpoczął się odwrót polskich wojsk na południe, w kierunku Bydgoszczy. Razem z wojskiem uciekała również ludność cywilna. Jedna z dróg odwrotu biegła przez Gródek. Wycofujące się wojsko i ludność cywilna były ostrzeliwane i bombardowane przez Luftwaffe.

W niedzielę 3 września Niemcy zbombardowali polskie kolumny pod Drzycimiem, później bombardowano Gródek, pobliskie Krąplewice oraz Czersk Świecki, gdzie Polacy zestrzelili jeden z niemieckich samolotów.
REKLAMA

Tego dnia na wiodącą przez las, wypełnioną wojskiem i cywilnymi uchodźcami drogę między Krąplewicami a Gródkiem, niespodziewanie posypały się bomby z niemieckich samolotów. Od wybuchów zginęło kilkudziesięciu żołnierzy Wojska Polskiego i cywilów. Wśród poległych byli żołnierze piechoty, kawalerii i saperzy. Żołnierze w większości pochodzili z 50. Pułku Piechoty z Kowla oraz 35. Pułku Piechoty z Brześcia nad Bugiem.

Według ustaleń historyków, dokonanych na podstawie niemieckich dzienników bojowych jednostek Luftwaffe działających nad Pomorzem w roku 1939, niewiele brakowało, aby nie doszło do zbombardowania kolumny cywilów i żołnierzy pod Gródkiem.
REKLAMA


Niemieckie bombowce miały za zadanie zrzucenie ładunku na elektrownię w Gródku. Samoloty zostały uzbrojone w zapalające bomby termitowe. Termit to mieszanina sproszkowanego glinu i tlenku żelaza o temperaturze spalania ok. 3000 stopni. Chodziło o to, aby zniszczyć tzw. miękką infrastrukturę elektrowni i przerwać jego pracę bez naruszania takich obiektów, jak np. zapora.

Wobec meldunków o szybkich postępach wojsk niemieckich i możliwości przechwycenia elektrowni w stanie nienaruszonym, rozkaz bombardowania odwołano, kiedy formacja była już w powietrzu. Piloci bombowców otrzymali polecenie, aby pozbyć się groźnego ładunku przed powrotem na lotnisko. Zawracająca eskadra wyrzuciła bomby na las i drogę pod Gródkiem. W dole, na zapchanej taborami drodze i wśród znajdujących się w lesie cywilów i żołnierzy, zapanowało piekło…
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

80. rocznica wybuchu II wojny światowej to dobry moment, aby przypomnieć tamte dramatyczne wydarzenia. 14 września o godz. 12.00 na mogile w Gródku zostaną odsłonięte tablice upamiętniające ofiary i przybliżające historię tego miejsca. Dwie godziny później zaplanowano również rekonstrukcję wydarzeń z 3 września 1939 r. udziałem samolotów stylizowanych na maszyny Luftwaffe, a także pokazy ułańskie.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Cześć i Chwała Bohaterom!!!!!

Cześć i Chwała Bohaterom!!!!!!! 

Niemcy patologia ludzkości. 

Niemcy patologia ludzkości.  Wyksztalceni mordercy. Nigdy nie kupie nic niemieckiegi swiadomie napewno nie samochodu.

A te pokazy to gdzie niby

A te pokazy to gdzie niby mają być?

Ale oprócz nalotu na trasie

Ale oprócz nalotu na trasie Kraplewice Grodek, 3 września wojska niemieckie przy użyciu tych samych bomb zbombardowały Lubodzież w wyniku czego doszło do spalenia wsi

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W tym roku w powiecie zginęło dwóch kierowców jednośladów. Policja prowadzi akcję, której celem jest ograniczenie wypadków z udziałem motocyklistów i motorowerzystów.

Wiadomości

W poniedziałek, krótko przed godz. 10.00, na trasie Szewno - Bukowiec samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w drzewo.

Wiadomości

Kierowcy jadący w kierunku Gdańska i Torunia muszą spodziewać się utrudnień.

Co jest grane?

W najbliższą niedzielę parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa będzie obchodzić swoje święto. Z tej okazji zaplanowano piknik z licznymi atrakcjami.

Wiadomości

Na placu zabaw przy orliku koło Szkoły Podstawowej nr 8 na Mariankach znowu pojawił się śmierdzący problem. Ktoś załatwił się w jednej z "rakiet"....

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Po ostatnim wypadku i zgłoszeniach od mieszkańców, miasto zapowiada działania straży miejskiej wobec użytkowników hulajnóg, którzy nie przestrzegają przepisów.

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Wiadomości

Od czwartku Nadleśnictwo Trzebciny wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na części dwóch leśnictw w powiecie świeckim.

Styl życia

Dziś w Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu odbyły się mistrzostwa przedszkoli o wielką nagrodę Mondi. Tym razem główne trofeum przypadło reprezentacji Przedszkola nr 9 w...

Historia

Niedługo będzie przypadała okrągła rocznica powstania nekropolii przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Założono ją, kiedy na poprzednim cmentarzu zaczynało już brakować miejsca.

Wiadomości

Gmina chce poznać opinie mieszkańców na temat zbiornika wodnego przy ul. Kazimierza Wielkiego w Świeciu. Dziś ruszają konsultacje w tej sprawie jego rewitalizacji.

Reklama

Popularne

Wiadomości

W piątek zostanie podpisana umowa na przebudowę prawie 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola. Prace ruszą niebawem.

Wiadomości

Siedem zastępów straży gasiło w czwartek pożar budynku, w którym przebywały cztery osoby. Jedna z nich została zabrana do szpitala z poparzeniami.

Wiadomości

Gmina chce poznać opinie mieszkańców na temat zbiornika wodnego przy ul. Kazimierza Wielkiego w Świeciu. Dziś ruszają konsultacje w tej sprawie jego rewitalizacji.

Wiadomości

Dzielnicowy ze Świecia zatrzymał do kontroli kierowcę quada, który nie stosował się do przepisów. Okazało się jednak, że lista jego przewinień była dłuższa.

Wiadomości

Młode pstrągi trafiły do Wdy i jej dopływów – tam, gdzie mają szansę się rozwijać.

Wideo

Wideo

Reprezentacje trzech szkół ponadpodstawowych wzięły udział w etapie rejonowym Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w świeckiej hali.

Wideo

W miniony piątek z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu żegnali się uczniowie kończący liceum, technikum i studium kształcące w zawodzie opiekun medyczny.

Wideo

Po zimowej przerwie na Duży Rynek w Świeciu powróciły kolorowe parasole.