Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Miłosz, Paweł, Tatiana

PKS ostro zagrał i wykosił rywala. Teraz ma monopol na przewozy pasażerskie w powiecie świeckim

Andrzej Bartniak
12 stycznia, 17:44

Przetarg na obsługę wszystkich linii zorganizowanych przez powiat świecki wygrał PKS. Do końca 2021 r. część z nich obsługował lokalny przewoźnik ze Świecia, firma Es-Bus.

PKS próbuje odbudowywać swoją pozycję w powiecie świeckim
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Co to oznacza dla pasażerów? W zasadzie nie powinni odczuć żadnej różnicy. Obowiązki obu przewoźników są dokładnie takie same. Różnicę odczuje natomiast starostwo, organizator transportu publicznego w powiecie świeckim.

Przetarg na obsługę wszystkich linii w 2022 r. w ramach Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej wygrał PKS.

- Zaproponowana przez PKS stawka 5 mln 90 tys. zł była o 830 tys. zł niższa od tej złożonej przez firmę Es-Bus - mówi Zbigniew Semrau, kierownik wydziału bezpieczeństwa i transportu publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu.
REKLAMA

Do tej pory część linii, oprócz PKS, obsługiwał również świecki Es-Bus. Teraz PKS został monopolistą.

W stosunku do poprzedniego przetargu kwota zaoferowana przez PKS jest niewiele wyższa, mimo że w ciągu ostatniego roku ceny paliwa wzrosły o około 30 proc. Świadczy to o tym, że PKS bardzo chciał wygrać przetarg, nawet działając na granicy opłacalności.

- Stawka na jednej z tras nie zmieniła się wcale, na drugiej tylko w niewielkim stopniu - przyznaje Zbigniew Semrau.
REKLAMA

Jak argumentuje kierownik, przetarg odbył się w grudniu ubiegłego roku, gdy przewoźnicy wiedzieli, z jakimi obciążeniami finansowymi będą musieli się liczyć w 2022 r.

- Od momentu podpisania umowy obowiązują zasady, na które przystały obie strony. Teraz rolą PKS jest tak zorganizować sobie pracę, aby na tym nie stracić - dodaje.

Powiat uzyskał na transport publiczny 3,9 mln zł dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dzięki temu wsparciu autobusy dotrą do miejscowości, gdzie kursy w innych warunkach byłyby nieopłacalne.  

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA


Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Komentarze (36)

Różnica taka że bilet trochę tańszy.

Natomiast jeżeli chodzi o czystość lub stan taboru es - bus na tle taboru pks wychodzi na czołowe miejsce.

Niestety pks autobusy brudne, rozwalone a do tego kierowcy bardzo nie uprzejmi 

Odpowiedzi: 1

Ciekawe skąd to wiesz.. rano jeździłeś pksem, a wracałeś es-busem? :D

Odpowiedzi: 0

Tylko dworca w Świeciu brak, szkoda tej młodzieży

Odpowiedzi: 0

no to znow zacznie sie puszczanie autobusow o pojemnosci przykladowo 50osob na linie gdzie z rana wsiada 70, komfort podrozy na najwyzszym poziomie

Odpowiedzi: 2

Podaj miejsce gzywsiada 70 osób jełopie... 

Odpowiedzi: 1

wiekszosc szkolnych, uczniowie to tez ludzie

Odpowiedzi: 1

I co 70 osób wsiada??? Weź ty się zastanów co piszesz. 

Odpowiedzi: 1

no a jak :D

Odpowiedzi: 0

A do BUSa 100 osob wchodzilo i jeszcze luz był....

Odpowiedzi: 0

niestety autobusy pks notorycznie się spóźniają srednio 6-9 min (linia świecie Chełmno) niż jest to pokazane w rozkładzie, autobusy brudne i nie wyczyszczone w środku. Pod tym względem ES-Bus bije pks na głowę 

Odpowiedzi: 1

Trasa bydgoszcz -grudzuadz autobusy ciągle spóźnione kierowcy nie dają biletów mondrale ciągle przez telefon rozmawiaja

Odpowiedzi: 0

PKS ? Tylko nie oni zobaczcie na przystanki, wiaty jak wyglądają zima brak dworca parodia wszystko zniszczone brudne i zardzewiałe to jest firma?

Odpowiedzi: 1

a es busy korzystają z innych przystanków? haha

Odpowiedzi: 0

Będą pracować na granicy opłacalności? To pewnie znaczy że za jakiś czas będą odwoływać kursy bo paliwo drogie .  Znowu.  Jak nie covid to inna zaraza.  

Odpowiedzi: 2

babcia idź lepiej oglądaj swoje tvp, bo nie masz zielonego pojęcia o przetaragach. Wygrany przetarg musi być zrealizowany

Odpowiedzi: 0

Babka bolca ci brak chyba bo majaczysz

Odpowiedzi: 0

obrońcy es busa, a gdzie ES-bus ma swój dworzec?

Odpowiedzi: 1

Tom gdzie nie sięga twoja wyobrażnia.

Odpowiedzi: 0

W mojej ocenie Es-bus to bardzo rzetelna i porzadna firma. Zawsze mozna było uzyskac informację,  nie to co Pks. Zero kontaktu. Nikt nikogo nie broni tylko docenia to, co bylo dobre dla pasażera 

Odpowiedzi: 1

Tak firma Es Bus najlepsza g*** prawda 

Odpowiedzi: 0

Jeżdżę codziennie do pracy na Lini Chełmno Świecie. Po pierwsze bilet od grudnia podrożał o 1 zł to jestem w stanie zrozumieć przy wzroście cen praktycznie wszystkiego. Po drugie dzisiaj mamy 12.01 a tylko jeden kurs był o czasie. Tak jak ktoś wyżej napisał spóźnienia średnio do 10 min. Autobusy są jakie są a i kierowcy niestety do sympatycznych nie należą. Tekst proszę podać jaki przystanek bo bilety są w różnej cenie mnie rozbraja. Pasażer kupujący bilet na dworcu w CCH jadący do Przechowa czy też do Szpitala płaci 6 zł. Pytam więc gdzie ta różnica w cenie? PKS powinien zainwestować w szkolenie kierowców do obsługi klientów.

Nie będę pisała o Esbus, aby ktoś mi nie wypomniał, że stoję po ich stronie, ale busy jeździły przynajmniej o czasie i człowiek nie musiał marznąć na przystanku w oczekiwaniu czy przyjedzie, czy też nie i czy będzie spóźniony do pracy.

Ponadto trochę zmniejszyła się częstotliwość kursów. Porównując rok ubiegły a bieżący.

Pozdrawiam wszystkich niezmotoryzowanych, korzystających z transportu publicznego. 

Odpowiedzi: 0

Różnice można już nawet zauważyć w przepływie informacji ponieważ es-bus posiada własną stronę oraz wszystkie aktualne informacje na stronie Facebook. Tak samo jeżeli chodziło o kierowców. Panowie na bieżąco informowali. Nawet że od stycznia prawdopodobnie nie będą obsługiwać linii. I przede wszystkim dbali aby każdy miał maseczkę mimo że wielu pasażerom się to nie podobalo. Natomiast gdy dowiedziałem się że wygrał PKS Bydgoszcz to  próżno było znaleźć jakiekolwiek informacje o rozkładzie jazdy.  Jak będzie dalej to się przekonamy.

Odpowiedzi: 0

Chyba pracownicy es busa rzucili się z komentarzami.. ojć

Odpowiedzi: 0

Kasę zgarną. Połączenia polikwidują.

Odpowiedzi: 0

A ja czuję, że to pisiorów robota,damy dotacje ale do państwowej łapy. I tak prywatną firmę choć solidną wydymali. Każdy wie jak się ustawia przetargi.

Odpowiedzi: 0

Świecie to taki mały Inowrocław, gdzie układy samorządowców są mocno powiązane z biznesem prywatnym. Widać to po komentarzach na szkodę pksu. 

Odpowiedzi: 1

Zobacz sibie przystanki i wiaty pksu jak wyglądają , zardzewiałe i nie czytelne stanowiska z nieaktualnym rozkĺadem wcautobusach bałagan brak punktualności i kultury osobistej kierowców to jest mowa pis? 

Odpowiedzi: 0

Na taką opinię to akurat PKS sobie sam zapracował i to pisze ja który często korzysta z usług tego przewoźnika, nie korzystałem z firmy es bus ,ale za to mogę wypowiedzieć się o PKS Bydgoszcz podróżując często na trasie Bydgoszcz Grudziądz.

Odpowiedzi: 0

Co z tego jak zwykle rozkład jazdy PKS jest niedostosowany do rozkładu pociągów czy to na stacji Terespol Pomorski czy Laskowice Pomorskie. A szczytem wszystkiego są możliwości zakupu biletu miesięcznego w kasie. Ludzie pracujący muszą się zwalniać z pracy żeby taki bilet kupić. Po prostu wstyd.

Odpowiedzi: 1

a w jakiej kasie i pod jakim adresem kupuje się miesięczny es busa?

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz