Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jakub, Stefan, Zdzisław

Płynie rzeka pieniędzy do powiatu świeckiego. Na co gminy wydadzą te miliony?

Andrzej Bartniak
25 października, 17:38

Ogłoszono wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Najwyższą dotację, wynosząca ponad 11 mln zł, otrzyma jedna z najmniejszych gmin w powiecie. Jednak te większe też nie powinny czuć się specjalnie pokrzywdzone. Po raz pierwszy pieniądze trafią do wszystkich gmin. Przy rozdzielaniu poprzednich rządowych dotacji bywało z tym różnie.

Gmina Świecie przeznaczy dotację m.in. na sieć wodno-kanalizacyjną w Sulnowie
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Gmina Świecie otrzymała ponad 4,6 mln zł dofinansowania na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej.

- Chodzi o inwestycje w różnych miejscach naszej gminy. Najkosztowniejsze będą te zaplanowane w Sulnowie i Grucznie. Skala wydatków związana jest m.in. z koniecznością budowy kilku przepompowni. Niezbędne jest to jednak m.in. dla dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.  

W drugiej miejsko-wiejskiej gminie naszego powiatu, Nowem, zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków w Trylu, na co gmina dostała z budżet państwa 2,3 mln zł. W przyszłym roku modernizacji doczeka się też ciąg pieszy, schody i chodnik, łączące ul. Wiślaną z ul. Spacerową. W tym przypadku wsparcie wynosi 1,5 mln zł.
REKLAMA

Starostwo Powiatowe w Świeciu będzie mogło zrealizować swoje plany związane z instalacją kolejnych paneli oraz magazynów energii w podległych jednostkach. Na to zadanie przyznano 1 mln zł. Z kolei 1,7 mln zł powiat otrzymał na budowę kolejnego parkingu przy Nowym Szpitalu oraz połączenie starego parkingu z rondem.

Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć samorządowcy z gminy Bukowiec, gdzie trafi aż 11,1 mln zł. To pieniądze na budowę energooszczędnej sali sportowej oraz wymiany ciepła na odnawialne źródła energii w Szkole Podstawowej w Przysiersku. 

Gmina Dragacz otrzyma łącznie nieco ponad 2 mln zł. Z tej kwoty 1,6 mln zł przeznaczy na kolejne etapy budowy kanalizacji sanitarnej w Górnej i Dolnej Grupie oraz 495 tys. zł na przebudowę budynku w Michalu, gdzie ma powstać świetlica wiejska pełniąca funkcję Dziennego Domu Wsparcia Seniora.
REKLAMA

Gminie Drzycim Polski Ład przyniósł 1,1 mln zł na budowę drogi w Dąbrówce.

W grupie zadowolonych z efektów tego rozdania znajduje się Jeżewo. Gmina dostanie pieniądze na modernizację oczyszczalni ścieków w Jeżewie wraz z doposażeniem Gminnych Wodociągów i Oczyszczalni w Jeżewie (1,6 mln zł), budowę boisk wielofunkcyjnych w Jeżewie i Laskowicach (3,2 mln zł) oraz na budowę sieci wodociągowej w Pięćmorgach (2 mln zł).  

Lniano postawiło na modernizację dróg gminnych, na które udało się uzyskać dotację w wysokości aż 9,3 mln zł.

Osie ubiegało się o pomoc finansową w budowie nowoczesnej remizy OSP. Gmina wnioskowała o 4,3 mln zł i tyle też dostała.
REKLAMA

Z kolei w Pruszczu, który do tej pory nie miał szczęścia do rządowych funduszy, za sprawą dotacji z Polskiego Ładu nową nawierzchnię zyskają droga Wałdowo-Zawada oraz kilka ulic w samym Wałdowie. Dotacja wynosi 4,3 mln zł.

Świekatowo otrzymało 6,1 mln zł na budowę odc. dróg gminnych w Janiej Górze, ul. Łąkowej w Świekatowie i odc. Lubania-Lipiny- Tuszyny a także budowę ciągu pieszo-rowerowego Świekatowo-Zalesie Królewskie. Ponadto będzie mieć od dyspozycji jeszcze 2,7 mln zł na budowę Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie, która stanie przy ul. Tucholskiej. 

Gmina Warlubie dzięki wsparciu w wysokości 3,2 mln zł przebuduje gmach istniejącego budynku przedszkola wraz z oddziałem żłobka w Warlubiu, a za 600 tys. zł zbuduje wielofunkcyjne boisko szkolne oraz siłownię zewnętrzną i obiekty małej architektury w Lipinkach.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (64)

żebyście się w tej rzece niepotopili.

Odpowiedzi: 1

Kolejny oszołom. Spadaj na białorus zrob miejsce emigrantom zarobkowym. ;D

Odpowiedzi: 0

Znow sie podziela kasa

Odpowiedzi: 0

A Jeżewo???? Znów w odbycie?????

Odpowiedzi: 2

Jeżewo 6,8 mln zł... mało?

Odpowiedzi: 1

Słuchaj, on ma takie zadupie w głowie, że nie potrafi doczytać, albo zrozumieć. Pierwszy wpis i już marudzenie 

Odpowiedzi: 0

To poklosie po poprzedniku,ze w gminie nie wszyscy maja w domu wode i trzeba na to teraz wlasnie wydac pieniadze

Odpowiedzi: 0

A ile z tych pieniędzy trafi do burmistrzów i wójtów kieszeni

Odpowiedzi: 1

Piszę z małej litery bo to oznaką braku szacunku dla Ciebie. Mierzysz wszystkich swoją miarą.

Odpowiedzi: 1

A ty pewnie jestes z pisu i wierzysz tylko w matke boska kaczynska pajacu. Marian ma racje hajs pojdzie do kieszonek.

Odpowiedzi: 1

Pajac to jesteś Ty. Ludzie co wy macie w tych łbach, że wszyscy to złodzieje i jeszcze bez dowodów o to oskarżacie. 

Odpowiedzi: 1

Zobacz dom pogody i zobacz jak sobie teraz zyje obecny burmistrz ;)

Odpowiedzi: 1

Noo bo pogodeusz na pewno jest z pisu. Stary komuch a ty mierzysz wszystkich, ich i swoją miarą prostaku.

Odpowiedzi: 0

Najpierw będzie trzecia wojna światowa.... Niech nie szaleje PiS bo za granicą Polacy są którzy utrzymują gospodarkę polską jak zawitają do pl. Mieszkam za granicą. I tak głośno nigdy o nas nie było w Europie. 

Odpowiedzi: 1

Pierdolisz już jak pojebany 

Odpowiedzi: 1

Siedz tam dalej na zmywaku i wycieraj pupcie starym ss'manom no i przestań miałczeć bo łeb i tak masz juz sprany.

Odpowiedzi: 0

Zadupie masz jak się obejrzysz do tyłu. Super informacja dla Jeżewa...

Odpowiedzi: 1

Zadupie masz jak wyjeżdżasz z Laskowic w stronę Jezewa

Odpowiedzi: 1

Jestem ciekaw kiedy ten twój komitecik pseudowyzwolenia zostanie ustalony na Twoje IP...

Odpowiedzi: 0

Zadupie mało co kasy? To postaraj się madralo o więcej. Dobrze głupio komentować ale już z działaniem byłby problem. Ciesz się z tego co jest. 

Odpowiedzi: 0

Może i ceny lekko skoczyly ale przynajmniej widać na co idą te pieniądze. Poza tym musimy budować mur na granicy żeby bronić się przed dziczą że wschodu. Będę znowu głosował na PiS bo tylko oni mają  pomysł na Polskę 

Odpowiedzi: 2

Nie zastanawia Cię skąd te pieniądze. To dług. Długo trzeba spłacać. Kolejny PISowski głupek który myśli, że pieniądze rosną na drzewach. 

Odpowiedzi: 1

Czytając twoje twnovskie wypociny platvusie wiem że wasze mózgi rosną na drzewach miernoty ekonomicznej 

Odpowiedzi: 1

Boże chroń przed takimi Polakami i pewnie katolikami jak ty. 

Odpowiedzi: 0

Popieram LP !!!pozdrawiam Jaro?

Odpowiedzi: 0

A Drzycim co będzie budował za taką kasę w Dąbrówce? 

Odpowiedzi: 1

ja nie wiem ale na wsi gadajo

Odpowiedzi: 0

I tak oto PiS rozwalił polityczną konkurencję. Pokazali że kraj jest w dobrej kondycji i nie potrzebuje żadnej jałomurzny z UE. Pewnie jeszcze innym  moglibyśmy pomóc. Zobić przedwczesne wybory nich PiS rządzi kolejne cztery lata na złość Tuskom i Sikorskim

Odpowiedzi: 3

Alesz ty pusty.

Odpowiedzi: 0

Oczywiście nie masz pojęcia, że to kosztem zwiększania długu publicznego? Prościej mówiąc - rząd zadłuża kraj zaciagając pożyczki w bankach krajowych i rozkręca inflację. Na krótką metę to się sprawdza. Ale tylko na krótką. Trzeba być dość ograniczonym, żeby kwestionować to, ile inwestycji powtało za pieniądze unijne. Gierek podobnie tak robił w latach 70. Jak to się skończyło wszyscy wiemy. Ale Ty i tak na pewno wiesz lepiej :-) Tyle, że nie masz pojęcia nawet o podstawach ekonomii. Kiedyś to trzeba będzie spłacić. Ale co cię to obchodzi, skoro liczy się tu i teraz, nie? Żal mi cię.

Odpowiedzi: 1

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz