Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Policja przestrzega przed oszustami. "Uważajcie na podejrzane wiadomości"

Andrzej Bartniak
25 kwietnia, 08:19

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policjanci zostali zaalarmowani o kilku takich przestępstwach na terenie powiatu świeckiego. Oszuści wysyłają podejrzane wiadomości, a kliknięcie w załączony link pozwala im uzyskać dane do konta bankowego.

Złodzieje szybko opanowali możliwości, jakie daje współczesna technologia
Fot. KPP w Świeciu
REKLAMA

Niemal każdego dnia do świeckiej komendy wpływają zawiadomienia od osób, które otrzymały podejrzane wiadomości.

- Po kliknięciu w załączone linki wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych płatności elektronicznych - tłumaczy podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu. - Kiedy się tam zalogujemy przestępcy przejmują nasze dane do logowania i w ten sposób uzyskają dostęp do konta. Natychmiast logują się na konto i dokonują przelewów kradnąc wszystkie pieniądze.

REKLAMA
REKLAMA

Regularnie zdarzają się też oszustwa na BLIK. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych i wysyłają "niewinną" wiadomość z prośbą o pożyczkę. Najczęściej tłumaczą to chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nieświadoma przesyła oszustowi, który natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie.

Co robić, aby nie paść ofiarą oszustów? Poniżej kilka rad proponowanych przez policję.

REKLAMA
REKLAMA
 • Weryfikujmy tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. 
 • Bezwzględnie dbajmy o bezpieczeństwo swoich danych oraz haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
 • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące.
 • Nigdy nie przesyłajmy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich.
 • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
 • Nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
 • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
 • Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy, warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem.
REKLAMA
REKLAMA

- Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie - apeluje Joanna Trakowska. - Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK, zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę.

Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe i nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

- Zadbajmy też o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów - apeluje rzeczniczka świeckiej policji.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Nawet jeśli klikniesz i dasz przestępcy swoje dane i pieniądze, to policja ich nie znajdzie  ; X Ot taki kraj. Wyrazy współczucia dla osób starszych, ponieważ coraz więcej młodych ma problem z odróżnieniem oszustw. 

Odpowiedzi: 0

Z nr zaczynającego się od 512...dostalam link o uregulowaniu energii elektrycznej, w przeciwnym wypadku mają odłączyć, oczywiście to zwykłe chamstwo i oszustwo żeby wyłudzić dane, kiedy nie odpowiedziałam dostałam drugiego smsa, wtedy już był koniec zabawy i nr zablokowałam, nie dajcie się nabrać, ja akurat nie mam zaległości... 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz