Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  31°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • pochmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 18°C
REKLAMA

Proboszcz: O co pani chodzi? Jakiś mały pomnik jeszcze tam się zmieści

Andrzej Bartniak
24 maja, 19:14

Przed 11 laty pani Olga wykupiła kwaterę na cmentarzu. Niedawno zorientowała się, że część zarezerwowanego dla niej miejsca zajął sąsiedni grobowiec, który nie powinien w tym miejscu stanąć. Kobieta jest zdruzgotana. Tymczasem zarządca cmentarza nie widzi problemu.

Tu znajduje się "obcięta" kwatera pani Olgi. Zdaniem proboszcza, tyle jej wystarczy
Fot. Andrzej Bartniak

Jest takie powiedzenie, że w życiu są pewne tylko dwie rzeczy: podatki i śmierć. I właśnie prawda na temat naszego przemijania każe niektórym nieco wcześniej przygotować się do odejścia z tego świata.

Nie brakuje osób, które wykupują na cmentarzu kwaterę na wiele lat przed śmiercią. Dzieje się tak z różnych powodów. Jedni chcą zaoszczędzić kłopotu i sporego wydatku rodzinie, inni wybierają miejsce obok zmarłego członka rodziny lub możliwie blisko głównych alejek, aby krewni lub znajomi nie mieli problemu z odnalezieniem w przyszłości grobu.

Tak też przed 11 laty zrobiła pani Olga.

REKLAMA
REKLAMA

Kobieta wykupiła miejsce na cmentarzu przy. ul. Sienkiewicza w Świeciu. Można by rzec, atrakcyjne, bo znajdujące się tuż przy alei biegnącej przez środek nekropolii. Zapłaciła za kwaterę o standardowej wielkości, bo tylko takie znajdowały się w tym rzędzie. Znacznie większe, a tym samym droższe grobowce lokowane były w innych rzędach.

Jednak to, co pani Olga zobaczyła przed tygodniem wstrząsnęło nią.

Okazało się, że na sąsiedniej kwaterze stanął grobowiec. Jeśli doliczymy obowiązkową opaskę, która musi mieć minimum 25 cm szerokości, to okaże, że kwatera wykupiona przez panią Olgę znacznie się zmniejszyła.

REKLAMA
REKLAMA

- Wspólnie z mamą poszłyśmy do biura pana Sochy, które znajduje się przy cmentarzu - relacjonuje pani Bożena, córka Olgi. - Chciałyśmy się dowiedzieć, jak to możliwe, że obok stanął grobowiec? Kto na to pozwolił? W odpowiedzi usłyszałyśmy tylko, że cmentarzem zarządza proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli. Mama, która ma 82 lata, była tak zdenerwowana tą sytuacją, że straciła przytomność. Trzeba było wezwać karetkę. Myślałam, że to już koniec - mówi wzruszona córka.

Następnego dnia kobiety udały się do biura parafialnego, aby u źródła wyjaśnić całą sprawę.

REKLAMA
REKLAMA

- Proboszcz Patoleta, który wyraźnie nie miał ochoty z nami rozmawiać, zaczął od ataku, czy mama w ogóle zapłaciła za to miejsce, o które się teraz upomina - opowiada pani Bożena. - Mama była przygotowana na takie pytanie i do razu wyciągnęła z torebki dowód zapłaty.

Kobiety chciały się dowiedzieć, jak do tego doszło. Dlaczego na sąsiedniej kwaterze stanął grobowiec, chociaż zgodnie z metrażem powinien znajdować się tam grób o standardowej wielkości?

- Mama usłyszała tylko od proboszcza, że on nie widzi żadnego problemu. Stwierdził, że jakiś mały pomnik jeszcze tam się zmieści - mówi oburzona Czytelniczka. - Jak można było coś takiego powiedzieć? Przed 11 laty mama zapłaciła za to miejsce 800 zł. Ksiądz wziął pieniądze, a teraz umywa ręce!

REKLAMA
REKLAMA

Extra Świecie próbowało skontaktować się z księdzem Bogusławem Patoletą, proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu. Telefon odebrała kobieta, prawdopodobnie jego gospodyni.

Powiedziała, że z proboszczem należy się kontaktować pod numerem telefonu komórkowego. Sytuacja była o tyle dziwna, że proboszcz znajdował się tuż obok, bo wyraźnie było słychać jego charakterystyczny śmiech. Dlaczego nie przekazała mu słuchawki?  Żadnego z połączeń na numer komórkowy ksiądz Patoleta nie odebrał.

Adwokat polecił kobietom napisać zażalenie do kurii, ale jednocześnie dał do zrozumienia, że pomoc z jej strony jest raczej mało prawdopodobna.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (104)

Pazerny na kase. Kosciol dla wiekszosci to teraz biznes. 

Odpowiedzi: 0

Temat, którego nie mogłem nie skomentowć. Owieczki należy strzyc, więc dobry pasterz strzyże. Ciemny mamy naród. Kiedy w końcu ludzie przejrzą na oczy, że Kościół instytucjonalny w Polsce nie głosi już słowa Bożego i mocno oddalił się od Boga?

Odpowiedzi: 0

Czyli teraz ksiądz Patoleta decyduje jakiej fizjonomi zmarły ma być pochowany w jakim miejscu. A jeśli zmarły będzie tyle ważył co ksiądz? To też tam się zmieści? Ha ha ha.... proszę się zamienić z księdzem, niech odda Pani swoje miejsce.

Odpowiedzi: 0

Nie wiem jak wygląda Pani Olga, ale obawiam się że proboszcz raczej by się tam nie zmieścił. To smutne proboszczu, tylko kasa się liczy, skutecznie zniechęcasz do KK

Odpowiedzi: 0

Znowu głośno o tym Klechu czy Kuria nie potrafi z tym zorro zrobić porządku czy czekają by ludzie z kościoła go na taczce wywieżli ?

Odpowiedzi: 0

Wziąć się za niego krótko, to co ten ksiądz odpierdala to się w głowie nie mieści. Pazerny na kasę to mało powiedziane. Dla niego ta sprawa powinna być priorytetem A tymczasem pokazał ile dla niego znaczą parafianie. Jeżeli tak, to ciekawe po jakiego grzyba wybudował sobie wielką prywatną chatę, przecież mała by też mu wystarczyła. A za co postawił tak wielki dom to już samemu można się domyśleć. Za nasze pieniądze, pieniądze które właśnie dostaje za każdą kwaterę, za każdy pogrzeb, za każdą tacę. Może w końcu ktoś coś z tym zrobi. Na miejscu tej starszej kobiety, nie odpuściłbym tej sprawy tak łatwo. 

Precz z Patoletą. 

Odpowiedzi: 0

Pochwa się bokiem a pomnik w formie parasola i będzie gitara. Super katolicki ksiądz.

Odpowiedzi: 0

Chyba to już czas na cmentarz komunalny w naszym mieście,nawet jeżeli nie będzie dochodowy bo nie o to w tym przedsięwzięciu chodzi.Nabijanie kasy dla parafii powinno się skończyć a mieszkańcy powinni mieć prawo wyboru gdzie chcą być pochowani.Arogancja zarządcy nie dziwi tam gdzie powinna być empatia widać tylko pazerność.Chowamy  najbliższych płacimy pomnik za co otrzymujemy fakturę,parafia upomina się o dziesięcinę wartości pomnika bo im się należy.Średniowiecze.Na cmentarzu parafialnym pojemniki ze śmieciami są przeważnie pełne ,aż się wylewa a potrzeby fizjologiczne ludzie załatwiają pod drzewem.Może Radni zastanowią się nad tym pojadą do innego miasta , gdzie są cmentarze komunalne ,zobaczą jakie przyjeli rozwiązania.Warto uczyć się od innych , zwłaszcza że Wy też możecie trafić na ten problem.

Odpowiedzi: 0

Ale że taki artykuł w orlenowskich mediach? A czy obajtek albo o zgrozo prezes, wiedzą o tej publikacji?

Odpowiedzi: 1

A od kiedy extraswiecie do orlenu nalezy. To prywatny portal ze Świecia. Pomyliłeś chyba z Pomorską

Odpowiedzi: 0

Więcej dawajcie tym nierobą w czarnych terenach 

Odpowiedzi: 1

Nierobom !!!

Odpowiedzi: 0

O ile mi wiadomo każda kwatera na cmentarzu ma swoje określone wymiary i granice jeśli zostały naruszone to przyciąć trzeba pommik na koszt Proboszcza ale i tak by zapłacił z  parafialnego koszyczka 

Odpowiedzi: 0

Pana księdza tam pochować, pionowo głową do dołu może się zmieści.

Odpowiedzi: 1

    

Odpowiedzi: 0

Wszyscy nalatuja na księdza a On przecież nie chodzi z miarą i chce dobrze dla wszystkich, nie grub jest najważniejszy i trzeba wybaczać bliskim pomyłki chodź w tym wypadku te 800 zł to za mało na tak duży grub dlatego 25 cm zostało obcięte. Bóg z wami 

Odpowiedzi: 6

Jebnij się w łeb 

Odpowiedzi: 1

Za te słowa będziesz się smażył w piekle Amen

Odpowiedzi: 2

Gdzie twoje miłosierdzie poprawny katoliku hahahaha

Odpowiedzi: 1

Ja wszystkich kocham 

Odpowiedzi: 0

BOGOBOJNY tacy będziemy smażyć się w piekle 

Odpowiedzi: 0

Grub może i nie ważny, ale grób dla owej Pani może już tak. Poza tym kiedy ta Pani płaciła te 800zł (11 lat temu) to były to duże pieniądze. A ksiadz gdyby nie miał nic na sumieniu to odebrałby telefon a nie gosposią się wyręcza.

Odpowiedzi: 2

Dokladnie 800 zł 11 lat temu ale aktu notarialnego Ta Pani nie ma na tą ziemie, a jedynie rachunek więc nie tyle co kupiła grunt a ziemię tak jak w ogrodniczym 

Odpowiedzi: 0

A kim on się nie wyręcza ? On ma od wszystkiego ludzi,on tylko zgarnia kokosy a gada że  koszt wywózu śmieci go przerasta. Kłamca !!!  270 złotych od każdego pogrzebu za wywóz śmieci  i wpłaty indywidualne.Oczywiście za kopanie  i miejsca ( także za zaległe lata doliczane).Pomnik się stawia to żąda 10 % wartości i za otwarcie bramy 50 złotych.I jeszcze ma czelność kłamać że na nic nie starczy kasy ??? Kpiny z ludzi i nic więcej i ten pusty,charakterystyczny ( szyderczy ) śmiech ...

Odpowiedzi: 0

Grób przez ó piszemy haha

Odpowiedzi: 1

To takie śmieszne? 

Odpowiedzi: 0

Grób, bo groby, pacanie.

Odpowiedzi: 1

To że popełniłem błąd ortograficzny nie czyni mnie Pacanem za to Twoja wypowiedź Ciebie już tak, idź z Bogiem Pacanie 

Odpowiedzi: 0

     

Odpowiedzi: 0

BOGOBOJNY puknij się w łeb! Logicznym chyba jest , że nie zapłacili 800 zł , a ok 5 tyś za grobowiec . Więc jasnym jest , iż chodzi tu o kasę !!! Przekształcono zapewne sobie po cichutku miejsce . Ksiądz kasę do kieszeni wziął i jest git . A ludzi ma za nic . Nawet kobiecie córki nie pochował , bo nie stać ją było , a ksiądz w Przechowie za darmo pochował . Coś jest z tym Patoletą nie tak ? Prawda ???

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz