Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Justyna, Julianna, Krzysztof

Program 500 plus ma pięć lat. Sprawdziliśmy, czy dzięki niemu wzrosła u nas liczba urodzeń

Andrzej Pudrzyński
6 kwietnia, 09:04

W kwietniu 2016 r. mija pięć lat od uruchomienia programu Rodzina 500 plus. Jednym z głównych jego założeń było zwiększenie liczby urodzeń. Czy to się udało?

Fot. 123RF/zdjęcie ilustracyjne

REKLAMA

Początkowo comiesięczne, 500-złotowe świadczenie przysługiwało rodzinie posiadającej dwójkę lub więcej dzieci do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia.

Możliwe było również ubieganie się o świadczenie w przypadku posiadania jednego dziecka, jednak warunkiem był dochód nieprzekraczający 800 zł na członka rodziny.

Po zmianie wprowadzonej w połowie 2019 r. wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie można dostać również na pierwsze dziecko. I to bez względu na poziom dochodów gospodarstwa domowego.
REKLAMA

Comiesięczny zastrzyk pieniędzy stał się ważną częścią domowych budżetów Polaków i przyczynił się do poprawy sytuacji materialnej wielu rodzin. Jednak lansowany początkowo przez rząd argument, że program przyczyni się do wzrostu dzietności, nie ma pokrycia w faktach.

W latach 2008-2010, zanim powstał program Rodzina 500 plus, rodziło się średnio 415 tys. dzieci rocznie. W latach 2011-2015 liczba ta wahała się od blisko 370 tys. do ponad 380 tys.

W pierwszych dwóch latach funkcjonowania programu, w latach 2016 i 2017 urodzeń było odpowiednio 382,3 tys. i 402 tys. (to był rekordowy wynik, niestety, tylko jednoroczny).
REKLAMA

Potem dzieci znowu rodziło się coraz mniej: w 2018 – 388 tys., a w 2019 – 375 tys. GUS szacuje, że w 2020 r. w całym kraju zarejestrowano tylko 355 tys. urodzeń.

W blisko 100-tysięcznym powiecie świeckim tendencje są podobne. W zasadzie przez ostatnie lata, bez względu na to czy już istniało 500 plus, czy jeszcze nie, liczba urodzeń utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Poniżej zestawienie dotyczące naszego powiatu na podstawie danych GUS:
REKLAMA


 • 2014 r.: 1034 urodzenia (10,37 na 1000 ludności)
 • 2015 r.: 996 (9,99 na 1000)
 • 2016 r.: 1003 (10,06 na 1000) – pierwszy rok wypłacania 500 plus
 • 2017 r: 1024 (10,28 na 1000)
 • 2018 r: 1013 (10,20 na 1000)
 • 2019 r.: 978 (9,9 na 1000)

GUS nie podaje jeszcze pełnych danych dla powiatu świeckiego za 2020 r., ale można się spodziewać, że liczba urodzeń będzie mniejsza niż w 2019 r. Można to wywnioskować na podstawie szczątkowych danych, dotyczących Świecia i Nowego.
REKLAMA

O ile w całym 2019 r. w gminie Świecie zarejestrowano 316 narodzin, a w gminie Nowe 108, to w pierwszym półroczu 2020 r. w Świeciu przyszło na świat tylko 123 dzieci, a w Nowem 46.

Czy ta negatywna tendencja utrwalała się również w kolejnych miesiącach ubiegłego roku i czy dotyczyła też gmin wiejskich naszego powiatu, przekonamy się po publikacji przez GUS pełnych danych.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na www.apartado.pl

Komentarze (16)

Szkoda ze dzieci przybywa a przedszkol jak na lekarstwo. 

Pierwszenstwo maja patologie i karierowiczki , zostaja placowki prywatne bez doswiadczenia i za duzo wieksze pieniadze. 

Odpowiedzi: 1

Gdybys umiał/ miała czytać to byś zrozumiała z tekstu, że właśnie mniej przybywa niż kiedyś.  

Odpowiedzi: 0

Patologia jeszcze bardziej się rozkała po kraju  , pleni się i jest coraz mocniej roszczeniowa.

Odpowiedzi: 1

Przygarniał kocioł garnkowi. Sama jesteś częścią tej patologii...

Odpowiedzi: 0

Wcale się nie dziwię że nie nie rośnie liczba urodzeń,  przecież to nie będzie na wieki,  władza się zmieni i ustawy pozmienia.  Gdyby w tym kraju rodzice godnie zarabiali i mogli mieć choć trochę łatwiejszy start w dorosłe życie nie były by potrzebne zasiłki.  Mam tu na mysli choćby mieszkanie czy miejsce w żłobku,  przedszkolu dla swoich dzieci. W naszym kraju wciąż rozdaje się ryby a nie wędki. 

Odpowiedzi: 0

Ludzie czy wy myślicie że tylko w Polsce jest socjal na dzieci nie jesteście w błędzie cały zachód począwszy od Niemiec notują dzieci na urodziny niemieckie cudzysłowiu które ma kindergeld postawiły sobie niejeden dom. Jest umowa o nie rodzimych Niemcach a o Arabach i innych nacjach których ilość dzieci jest 9 10 12 no i więcej. Za jakiś czas po pracy oryginalnych Niemiec będzie niższa jak Polaków.

Odpowiedzi: 1

Za dużo przebywasz w Ugandzie, gubisz sens i logikę zdań

Odpowiedzi: 1

Uganda myślę że powinieneś robić dzieci, bo gadasz jak ci...ta. A jeśli przeszkadza tobie 500+ to wpłacić na konto do Torunia Tadek przyjmuje każdą kwotę

Odpowiedzi: 0

Nie martwcie się wróci PO to 500+ zniknie,bo pinięndzy nie ma i nie będzie jak powiedział wizjoner ekonomi

Odpowiedzi: 0

500+ spowodował wzrost ... ale cen.

Odpowiedzi: 0

Cały zachód dostaje  socjal od 40 lat tylko Polaczkom nowoczesna komuna wmówił że  nic im się nie należy bo PINIENDZY NIE MA I NIE BĘDZIE ale one były A gdzie to wiemy 400miliardów złotych co roku wyciekło na zachód i do rodzimych baronów

Odpowiedzi: 0

Ekipa rządząca już kombinuje z 800+, bo wiedzą, że sondaże spadają i trzeba pomóc sobie w przyszłych wyborach większą kasą...

Odpowiedzi: 1

Rafalala w wyborach prezydenckich obiecał nawet 1000+ ale kto by zamiennnikowi uwierzył

Odpowiedzi: 0

100% więcej patoli!

Odpowiedzi: 0

sPOoceńcy krzyczą jedzcie góvna miliony levackich much nie mogą się mylić.

Odpowiedzi: 0

Z niektórych wpisów, można wyciągnąć wnioski, że pisobolszewiccy "patole" opierają swoją wiedzę, tylko z przekazów "KURWIZJI" 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz