Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Augustyn, Nikodem, Lidia
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  23°C / 12°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  23°C / 14°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  21°C / 12°C

Przepełnione kontenery wywieziono z cmentarza, ale część śmieci pozostała

Andrzej Bartniak
22 lutego, 17:41

Z terenu świeckiego cmentarza zniknęły kontenery na odpady. Teraz stoją przed wejściami. To rozwiązanie tymczasowe, którego trwałość zależeć będzie od zachowania mieszkańców. Problem nadmiaru śmieci wciąż czeka na swój finał.

Taki widok oburza ludzi, których bliscy spoczywają w grobach obok sterty śmieci
Fot. Andrzej Pudrzyński

REKLAMA

Gdy mrozy ustąpiły na tyle, że można było zacząć myśleć o zrobieniu porządku na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Świeciu, pojawili się tam pracownicy Zakładu Usług Komunalnych.

Kilka godzin zajęło im uporanie się z częścią bałaganu, na który od ponad miesiąca skarżyli się nasi Czytelnicy. Nie obyło się bez ciężkiego sprzętu. Inaczej nie udałoby się poderwać przymarzniętych pojemników, z których wysypywały się śmieci.

Inaczej niż do tej pory, tym razem kontenery stanęły przed wejściami, a nie na terenie cmentarza.


REKLAMA

- Zrobiliśmy tak, aby uniknąć trudności z ich wywozem, z jakimi borykaliśmy się do tej pory. Za każdym razem ciężarówka musiała lawirować między grobami - tłumaczy Jacek Kliczykowski, prezes ZUK w Świeciu. - To rozwiązanie tymczasowe, które nie do końca podoba się zarządcy cmentarza. To, jak długo ono potrwa, zapewne zależeć będzie od zachowania mieszkańców.

Proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli ma całkiem uzasadnione obawy o to, że do kontenerów będą masowo podrzucane śmieci, za wywóz których to on będzie musiał zapłacić.
REKLAMA

Na nieszczęście dla cmentarza, jeśli można użyć takiego sformułowania, znajduje się on w sąsiedztwie dużych ogrodów działkowych. Wielokrotnie w pobliżu nekropolii znajdowano śmieci prawdopodobnie pochodzące właśnie z działek. Tymczasem przed nami czas wiosennych porządków.

Kwestia porządku na nekropolii wciąż jednak czeka na swój szczęśliwy finał. Hałdy śmieci, które wcześniej leżały wokół kontenerów, czekają na pozbieranie i wywózkę. To dodatkowa usługa, za którą będzie musiał zapłacić zarządca, czyli parafia. Chyba, że znajdzie inny rozwiązanie, np. zrobi to we własnym zakresie.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
     

Komentarze (42)

Teraz jest wielki problem ten cmentasz jest zaniedbany od dłuszego czasu trza było na bierząco sprzątać to by nie było takiego problemu i koszta by nie były takie duże a za pochuwek kase się bieże i za miejsce

Odpowiedzi: 1

Boże, człowieku specjalnie takie "byki" robisz, czyś głąb kompletny, że tak nie gramatycznie,i niestylistycznie powiem

Odpowiedzi: 1

Ale syf na cmętażu jest ok

Odpowiedzi: 0

Niestety, ale zarządca cmentarza czyli parafia Boboli słabo o niego dba.

Odpowiedzi: 0

Kasują za wszystko grubą kasę, a sami się ciągle wysługują ciemnotą!!!  

Odpowiedzi: 2

W Pruszczu jest tak samo kasuje za śmieci ale ma problem aby wywieźć śmieci, które leża obok pojemników na śmieci. Wstyd!

Odpowiedzi: 0

też wcześniej czy później trafisz do grona tej "ciemnoty" więc raczej skup się na niepisaniu bzdur

Odpowiedzi: 0

Lewacki autor nie odpuszcza, uczepił się jak rzep psiego ogona!

Odpowiedzi: 1

A lewacki to znaczy dobry czy zły? Bo mi się wydaje że bardzo dobry. Nie ważne jaki byli nie pisowski.

Odpowiedzi: 0

Powinny już dawno zająć się tym odpowiednie służby. Za nie legalne wysypisko śmieci. Może odpowiedni mandat zmusi zarządcę do działania. 

Odpowiedzi: 0

Ilu z was mądrale wnosi coroczne opłaty za wywóz śmieci z cmentarza i zużywaną wodę?

Odpowiedzi: 1

Skoro cmentarz jest publiczny to może należało by przedstawić coroczne sprawozdanie  z dochodów i wydatków. I wtedy będziemy mieli odpowiedź na Twoje pytanie. Chyba nie ma nic do ukrycia. 

Odpowiedzi: 1

A na co idą pięniąde za wykup miejst copare lat trza wykupić tośmoeci mog wywieść

Odpowiedzi: 0

Kontenery za brama wygldaja zdecydowanie lepiej!!! To był brak szacunk dla osób ktore spoczywały prawie w smieciach!!! Jak jest problem to niech zamontuje kamerę i patrzy kto co wrzuca! 

Odpowiedzi: 1

Dokładnie! 

Odpowiedzi: 0

Byłam ostatnio u rodzica na cmentarzu zaraz obok pomnika leży chałda tych śmieci. Łzy do oczu się cisną że kochany rodzic musi leżeć obok śmieci a wcześniej śmietnika. Mam nadzieję że zarządca z Boboli ks. P. Nie pozwoli by te śmietniki wylądowały na cmentarzu ponownie.... Do Kontenera na cmentarzu też można wrzucić śmieci z działek a śmietnik przy pomniku spoczywającej osoby a raczej pomnik przy śmietniku to kpina i brak szacunku dla zmarłych! 

Odpowiedzi: 0

Jak groby maja leżeć w smieciach to w ogóle niech zlikwidują kontenery a śmieci nich każdy zabiera z soba 

Odpowiedzi: 1

Zawsze lepsze rozwiązanie jak pomnik pod śmietnikiem! 

Odpowiedzi: 0

Kontenery nie moga wrócić na cmentarz! To byl okropny widok!!! 

Odpowiedzi: 0

Dokładnie Kontenery za bramę cmentarza 

Odpowiedzi: 0

Kontenery za bramę cmentarza daleko od pomników  tyle w temacie. 

Odpowiedzi: 1

Dlaczego nie ma segregacji śmieci.

Odpowiedzi: 0

Kontenery powinny wrócić na cmentarz. Oczywiście być regularnie opróżniane. 

Odpowiedzi: 1

Na cmentarz w przypadku wyznaczonego miejsca na śmietnik z dala od pomników jak już! Ale dobrze wyglądają tam gdzie teraz są !  Jaki problem wziąć pusty wkład pod rękę i wyrzucić na parkingu skoro i tak każdy tamtędy przejdzie! 

Odpowiedzi: 1

Mogę wziąć moje śmieci i zanieść do kontenera.  To nie jest dla mnie problem, ale większość ludzi tego nie zrobi. Nawet jak były kontenery na cmentarzu to śmieci rzucali w różnych miejscach, a co dopiero jak zabrali kontenery. 

Odpowiedzi: 0

Asas absolutni nie zgadzam się i mam nadzieję że tak już zostanie jak jest. W czym tobie przeszkadza teraz śmietnik na parkingu??lepiej wygląda przy pomniku? Zmieniłbyś zdanie gdy zaraz obok Kontenera leżał ktoś Tobie bliski... 

Odpowiedzi: 1

Miejsca na cmentarzu można było wybrać. Nie trzeba było wybierać "prestiżowego" miejsca przy śmietniku. To tak jak ludzie narzekają, że mają lotnisko obok jak się wybudowali obok niego. 

Moje śmieci mogę nosić. Zresztą jeden z grobów mam z dala od śmietnika i niosę śmieci do kontenera. Nie ma znaczenia czy wyniosę je parę metrów dalej. Ale ludzie mając kontenery na cmentarzu i tak rzucali byle gdzie. A co dopiero jak ich zabraknie?

Odpowiedzi: 1

Kontenerów nie ma zabraknąć mają być w odpowiednich miejscach i nie powinno się z nich wylewać a skoro nie potrafi zarządca tego dopilnować to wypad z konterenrem na parking. Proste. A co jeśli Miejsce ma się wykupione od  30  lat gdzie nie było wcześniej smietnika?  Myślę że to że wybrało sie źle miejsce to bez znaczenia w tej sytuacji. Przykład z dnia na dzień umiera ojciec matka dziecko kto myśli o tym jakie miejsce jest odpowiednie i zauważy ze jest obok śmietnik w tej "rozpaczy" . Zakład mówi tak: sektor taki i sraki podaje nr i tyle i skąd np. Ja mam wiedzieć że obok jest śmietnik. W ogóle nie powinno się proponować miejsc obok śmieci i tyle. No ale wiadomo kasa musi się zgadzać. 

Odpowiedzi: 0

Zarządcy cmentarza chodzi o miejsce po kontenerach i usytuje tam nowe groby. Wykorzystuje już ścieżki .Liczy się tylko kasa Odwiedzający groby bliskich mają przeciskać się między grobami.Szczególnie jest to radosne dla ludzi starszych.Poprzeni zarządca nie miał problemu z bałaganem ,który panuje dzisiaj.

Odpowiedzi: 0

Jeszcze " chwila" i cmentarze bedą świecić pustkami, jak podpiszą ustawę, że bedzie można  prochy! mieć na działce, w domu, gdziekolwiek. I bardzo dobrze, jestem ZA! Też w przyszłości nie chcę być pochowana na cmentarzu i żeby ktos się bogacił!

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz