Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Malwina, Władysław
REKLAMA

Ptaki padają jeden po drugim. Jest komunikat powiatowego lekarza weterynarii

Andrzej Pudrzyński
2 grudnia 2022, 15:42

Potwierdziły się podejrzenia o wystąpieniu ptasiej grypy na Dużym Blankuszu w Świeciu. Powiatowy lekarz weterynarii apeluje, aby unikać przebywania w pobliżu jeziora.

Do tej pory na Dużym Blankuszu padły już trzy łabędzie i jedna kaczka
Fot. Andrzej Pudrzyński
REKLAMA
REKLAMA

Jak już informowaliśmy (patrz artykuł poniżej), w ubiegły weekend padł łabędź na Dużym Blankuszu na Mariankach. Testy wykazały, że przyczyną może być ptasia grypa. W piątek przyszły szczegółowe wyniki badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

- Niestety, potwierdziły, że to ptasia grypa - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Wirus atakuje kolejne ptaki. Padły dwa następne łabędzie i jedna kaczka.

One również trafiły na badania do Puław.

REKLAMA
REKLAMA

Na Dużym Blankuszu bytują jeszcze trzy łabędzie i kilkadziesiąt dzikich kaczek. Nie można wykluczyć, że te z nich, które już są zarażone, przelatując na kolejne akweny, będą roznosić wirusa na inne tereny.

Największe powody do obaw mają właściciele drobiu. W pobliżu Dużego Blankusza ich nie ma, ale migrujące, zarażone ptaki mogą spowodować spustoszenie w gospodarstwach i na fermach.

W piątek po południu powiatowy lekarz weterynarii wydał komunikat, w którym informuje, że na Dużym Blankuszu stwierdzono wystąpienienie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1.

REKLAMA
REKLAMA

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 jest bardzo groźny dla drobiu i ptactwa dzikiego - czytamy w komunikacie. - Może stanowić również zagrożenie dla ludzi. Z dotychczasowych badań wynika, iż człowiek nie jest podatny na zakażenie wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków, jednak może ono wystąpić w przypadku bezpośredniego kontaktu z zarażonymi ptakami oraz w przypadku nieprzestrzegania odpowiednich warunków higienicznych.

Lekarz weterynarii apeluje o ograniczenie przebywania w pobliżu Dużego Blankusza.

W przypadku znalezienia padłego ptaka, nie należy go dotykać i natychmiast zgłosić to powiatowemu lekarzowi weterynarii w Świeciu pod numerem telefonu 52 33 11 424.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

i co z targowiskim 

Odpowiedzi: 1

Zarażone ptaki będą miały zakaz handlu 

Odpowiedzi: 0

Moze kaczora też złapie

Odpowiedzi: 1

Nie Musi wystarczy że opozycja ma takich właśnie januszy  i wszystko jasne wzrok tęskniacy za rozumem

Odpowiedzi: 0

I dobrze Bo łabędzie dziobią ludzi i muślą ze nikt nie złapie ich za szyje zrobi kreciolka i wyrzuci w powietrze w razie ataku

Odpowiedzi: 1

Dobrze, że jeszcze Ciebie nie wyrzuciło  ,,Skowronku"

Odpowiedzi: 0

Kiedy miasto zrobi tam zakaz połowu ryb!!!!!  Tam nikt nie przestrzega zasad połowu!!! Trzeba z tym wkoncu skończyć!

Odpowiedzi: 0

Nie można im jakoś pomóc? Leczyć? Przecież można może jakoś ulżyć tym ptakom, na co czekać patrząc na nie? Na ich śmierć? Nawet przy wirusach podaje się antybiotyk który niby nie działa a jednak działa. Żal mi ich. Dlaczego nikt się nimi nie zainteresuje. Nikt im nie pomoze

Odpowiedzi: 1

Nie można. Nie ma leków. Trzeba przestrzegać zasad, o których mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

Odpowiedzi: 0

Typowe Świecie inwestycje za duże pieniądze, a potem każdy ma wszystko gdzieś.

Odpowiedzi: 1

Jakoś umiesz logicznie powiązać inwestycje z choroba ptactwa?

Odpowiedzi: 0

A mówiłem żebyś nas przesiedlić i zrobić kąpielisko z plażą dla miastowych

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz