Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

Radny Bocian fruwa od gminy do gminy i narusza kodeks wyborczy

Andrzej Pudrzyński
19 października 2018, 18:14

Robert Bocian przez ostatnie cztery lata był radnym gminy Osie. Tym razem postanowił wystartować do Rady Miejskiej w Świeciu. Rzecz w tym, że jest na bakier z przepisami, które jako radny powinien znać.

Robert Bocian twierdzi, że naruszył kodeks wyborczy nieświadomie
Fot. Andrzej Bartniak

Zgodnie z kodeksem wyborczym radny powinien mieszkać w gminie, w której został wybrany i gdzie znajdują się jego wyborcy. Trudno przecież ich reprezentować mieszkając kilkadziesiąt kilometrów dalej i wpadając tylko raz w miesiącu na sesje. Jeśli radny wyprowadzi się do innej gminy, powinien zrezygnować z mandatu.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Robert Bocian to radny Rady Gminy w Osiu kadencji 2014-2018. Rozgłos na cały powiat przyniosły mu jego poglądy w sprawie… przydrożnych drzew. Na swojej oficjalnej stronie na Facebooku i w jednym z lokalnych portali internetowych przekonywał, że są one winne wypadkom drogowym. Rozwiązanie? Jego zdaniem, wystarczy wyciąć drzewa rosnące przy drogach, żeby wypadków było mniej…

W sierpniu tego roku Bocian przeprowadził się do Świecia. W niedzielnych wyborach startuje z listy Razem dla Świecia do rady miejskiej. Mimo że od dwóch miesięcy mieszka w Świeciu, nie zrzekł się mandatu radnego w Osiu.

- Nie wpłynęło do nas żadne pismo w tej sprawie – przyznaje Roman Waśkowski, przewodniczący tamtejszej rady gminy.
MATERIAŁ WYBORCZY

Tym samym Bocian naruszył kodeks wyborczy. Gdyby wyszło to na jaw kilka miesięcy temu, oscy radni musieliby go pozbawić mandatu. Teraz, tuż przed wyborami, to musztarda po obiedzie. Niemniej – jeśli już jesteśmy przy kulinarnym porównaniu – niesmak pozostaje. Skoro ktoś chce być radnym, to wypadałoby, żeby postępował etycznie i znał przepisy.

Robert Bocian, poproszony o komentarz w tej sprawie, przysłał nam oświadczenie:

Przyznaję że nie byłem świadomy zaistniałej sytuacji. Działam bardzo aktywnie zarówno na rzecz Gminy Osie, jak i Świecie. Jestem dumny z 4 lat wykonywania mandatu radnego na rzecz mieszkańców Gminy Osie, bardzo wiele udało się przez ten okres osiągnąć, byłbym zaszczycony, gdybym tak samo mógł działać w Gminie Świecie.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

MATERIAŁ WYBORCZY

Komentarze (30)

Dobre sobie... Podsumowując - jaki śmieszny komitet, taki śmieszny kandydat na radnego...

Odpowiedzi: 1

A potem takie osoby jak pan/pani idą na wybory głosować na PiS, konfederacja ma przynajmniej ludzi i program 

Odpowiedzi: 0

akurat z tymi drzewami przy drogach to jest dobry pomysł, nie zmniejszy to ilości wypadków, ale na pewno zmniejszy ilość wypadków śmiertelnych, jak ktoś wypadnie z drogi, to wpadnie na pole, a nie zderzy się z drzewem.

Odpowiedzi: 0

Ha ha ha! Uśmiałem się do łez tym komentarzem Pana Bociana. Niech Pan nie robi głupców z wyborców. Jakoś nigdzie nie może Pan zagrzać dobrze miejsca. Sam Pan nie wie czego chce. Proszę pomyśleć o aktorstwie. Idealnie nadawał by się Pan na tragikomika. 

Odpowiedzi: 0

I co, Bocian miał zrezygnować z mandatu i zostawić swoich wyborców bez radnego? Akurat jestem z Osia i rozmawiamy teraz o tym teraz w Świeciu u znajomych i Pan Bocian był chyba najbardziej aktywnym radnym w Osiu w tej kadencji. 

Odpowiedzi: 1

Nie no jasne. radny, który ma stanowić uchwały, sam ma w d...pie przepisy. I wszystko jest ok. tak? Tuu nie chodzi o to co się tobie podba czy Bocianowi, ale to że łamał kodeks wyborczy. Możesz to pojąć?

Odpowiedzi: 1

A ty Kris przepisów nie łamiesz??? Na czerwonym nigdy nie przeszedłeś, albo w mcu niedozwolonym? Każdy łamie jakieś przepisy, a artykuł robi z Pana Bociana wręcz kryminaliste... może lepiej się skupić na programach wyborczych a nie bzdurach...

Odpowiedzi: 0

Niech wraca do Osia lepiej, nie chcemy skoczków w Świeciu. Nie było kim list wyborczych wypełnić widocznie. Jak radny może nie znać przepisów. Wstyd!

Odpowiedzi: 0

Nie znam gościa ale ma takie nazwisko jak ja. I co dziennikarzyno  marna, piszesz o etyce i pogardliwie napijesz się z czyjegoś nazwiska? W niedzielę idę na wybory i ma chłopaka zagłosuje i mam nadzieję że będzie wam dopieprzal . 

Odpowiedzi: 1

Gratuluję świadomego wyboru. zagłosujesz na gościa, chociaż wcale go nie znasz, bo ma takie samo nazwisko jak ty. O kurde, szacun hahahaha.

Odpowiedzi: 0

...Ale bociany już odleciały do ciepłych krajów. Widocznie zostały niedobitki. Fruwają i srają.

Odpowiedzi: 0

Może i nie mieszkał, nie wiem, nie wnikam... ale aktywnie działał, jedyny radny o którym było słychać... i który coś robił gdy się do niego zwracało z jakąś sprawą... myślę, że Świecie może być dumne z takiego kandydata.

Odpowiedzi: 0

No niestety ale nie można być jednocześnie mieszkańcem dwóch gmin a wtym wypadku tak to wygląda. Aby kandydować na radnego trzeba mieszkać w danej gminie i znajdować się na liście wyborców. Aby wykonywać mandat radnego tak samo. W tym przypadku niestety powstała sprzeczność. Pan Bocian zmieniając miejsce zamieszkania i dopisując się do listy wyborców gminy Świecie powinien złożyć mandat radnego w Osiu takie prawo. Dziwię się, że w UG Osie nikt na to nie zareagował prasa i portale pisały często kto gdzie startuje a co z wypłaconą dietą radnego do której chyba już nie miał prawa....ups....jest problem.....

Odpowiedzi: 0

Taki chłopak niby politykier wielki a wyszło, że na podstawach się wyłożył. Jak ktoś taki ma stanowić prawo? Ciekawe jak wielu podobnych specjalistów jest jeszcze w drużynie Darka W.?

Odpowiedzi: 0

Najlepiej jak samemu daje się dobre "rady" Panie Robercie, a samemu nie ma krzty honoru. Jest to aż wręcz nieprawdopodobne, że tak elokwentna i oczytana osoba jak Pan nie zna prawa. Bardzo słabe tłumaczenie, że Pan tego nie wiedział. 

Odpowiedzi: 0

Taki chłopak niby politykier wielki a wyszło, że na podstawach się wyłożył. Jak ktoś taki ma stanowić prawo? Ciekawe jak wielu podobnych specjalistów jest jeszcze w drużynie Darka W.?

Odpowiedzi: 0

Akurat popre Roberta przez jego uparte i śmiałe działania dużo sie zmieniło. Uważam, że Robert przydałby sie w Świeciu. 

Odpowiedzi: 0

Jak ktoś, kto jest radnym 4 lata może nie znać prawa? Żenada. To sobie chłop samobója strzelił. 

Odpowiedzi: 0

Tylko trzeba się cieszyć, że Pan Bocian zawitał u nas i trzeba mu dać szansę u nas też działać. Bociany to zawsze dobry znak jak przylatują :)

Odpowiedzi: 0

Niech Pan Bocian jeszcze bardziej działa u nas - dajmy mu szansę - takich ludzi nam potrzeba !

Odpowiedzi: 0

Głupi artykuł. Podsumowując: Bocian dwa miesiące temu przeprowadził się do Świecia i powinien zrzec się mandatu, tak? Raptem 2 miesiące przed końcem kadencji? Przecież to niepragmatyczne. I jeszcze komentarz redaktora, że jakby poinformował o tym kilka miesięcy wcześniej, to by miał problemy, a teraz to już bzdzio. Chyba redakcja bardzo nie lubi Pana Bociana. PS. A ratio legis opisywanego przepisu dotyczyło ochrony przed partyjnymi skoczkami, którzy nic nie wiedzą o miejscu, w którym kandydują. W przypadku Pana Bociana to raczej działa w drugą stronę, bo on się z Osia wyprowadził (i to na śmiesznie krótko - w skali pełnej kadencji), a nie przyjechał z Warszawy. Reasumując, bardzo podły artykuł. 

Odpowiedzi: 2

Reasumując, jesteś dzxiwny, żeby to delikatnie ująć. Czyli można naginać prawo? Bocian wszystkich poucza naokoło, a sam co? Święta krowa? Albo stosuje się do kodeksu wyborczego, albo nie i wtedy go łamie. Ględzenie domorosłych adwokatów niczehgo nie zmieni.

Odpowiedzi: 0

Tak, powinien się zrzec. A wiesz czemu? BO TAK STANOWIĄ PRZEPISY!!!!!!

Odpowiedzi: 1

Poda Pani jaki przepies? Dokładnny paragraf?

Odpowiedzi: 1

Art. 383 § 2 k.w. wygaśnięcie mandatu radnego z powodu utraty przez niego prawa wybieralności na skutek zamieszkania poza gminą stwierdza uchwałą rada gminy. Zadowolony? Tak się składa, ze zajmuje się tymi sprawami z racji pracy w urzędzie mądralo :-)

Odpowiedzi: 0

stop słabym radnym, co nie znają prawa, i jeszcze się pcha w świeciu....

Odpowiedzi: 0

Śmieszne jest to że ludzie piszą o kodeksie wyborczym na podstawie tego artykułu który jest niezgodny z prawdą. Szkalowanie przeciwnika politycznego kilka godzin przed zapadnięciem ciszy wyborczej. Gdyby nie to dziennikarz został by pozwany zapewne w trybie wyborczym i musiałby przepraszać. Nie wspomnę już o etyce i wyśmianiu nazwiska. Wstyd że gazety i portale są machiną wyborczą wybranych komietetów a mają być ostoją prawdy i bezstronności.

Odpowiedzi: 0

"Śmieszne jest to że ludzie piszą o kodeksie wyborczym na podstawie tego artykułu który jest niezgodny z prawdą." O CZYM TY PISZESZ? Jak niezgodny z prawdą, skoro sam Bocian przyznał, że popełnił błąd? Potrafisz czytać ze zrozumieniem? facet po prostu nie zna przepisów.

Odpowiedzi: 1

No przeczytałem jego komentarz ale jest on bardzo ogólny i raczej wyrwany z kontekstu. Nie ma też tam jakie padło pytanie. Przypadek? Raczej nie. A jeżeli dla Pana artykuły stanowią prawo to chyba nie mamy o czym dyskutować. Jeżeli się mylę to niech poda Pan dokładny paragraf kodeksu wyborczego który mówi że Pan Bocian miał obowiązek się zrzec mandatu.

Odpowiedzi: 1

Robert Bocian, poproszony o komentarz w tej sprawie, przysłał nam oświadczenie:

Przyznaję że nie byłem świadomy zaistniałej sytuacji.

To jeszcze ci nie wystarcza? Że gośc się sam przyznaje do błędu? Potrafisz czytać?

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz