Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

"Robię to, co kocham". Mariusz Deinowski otrzymał najwyższe wyróżnienie leśnika

Andrzej Bartniak
19 marca 2023, 15:26

Leśniczy z Osia jest dobrze znanym działaczem zaangażowanym w krzewienie tradycji, historii, turystyki i wszystkiego, co związane z leśnictwem. Jego postawa została zauważona i doceniona. Mariusz Deinowski otrzymał najwyższe wyróżnienie, Kordelas Leśnika Polskiego.

Mariusz Deinowski dostał najwyższe wyróżnienie, Kordelas Leśnika Polskiego
Fot. Nadleśnictwo Osie
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Deinowski, leśnik Nadleśnictwa Osie, to prawdziwy człowiek lasu. Podobnie jak niemal cała jego rodzina.

Leśnikiem był jego ojciec i dziadek ze strony mamy. Jego córka Anna kończy właśnie Technikum Leśne w Tucholi i wszystko wskazuje na to, że będzie studiować leśnictwo. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć także o kuzynach leśnikach.

Jednak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, zastanawiając się, kogo uhonorować w tym roku Kordelasem Leśnika Polskiego, nie brał pod uwagę rodzinnych tradycji Mariusza Deinowskiego, lecz jego zasługi. A te są rozległe.

REKLAMA
REKLAMA

Doceniono przede wszystkim zaangażowanie w różnego rodzaju działania edukacyjne.

- Lubię pracę z dziećmi i młodzieżą - mówi Mariusz Deinowski. - Zresztą o mało nie zostałem nauczycielem. Tak się wprawdzie nie stało, co nie zmienia faktu, że wykonuję pracę, którą kocham.

Jak tłumaczy leśnik z Nadleśnictwa Osie szczególnie zależy mu na przekazywaniu prawdy o lasach i gospodarce leśnej. Stara się walczyć z różnymi mitami na ten temat. A z kim można zrobić to lepiej, jak nie z młodzieżą?

REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Deinowski to także społecznik w najlepszy tego słowa znaczeniu. Jest wiceprezesem Bractwa Czarnej Wody w Osiu, zajmującym się m.in. upowszechnianiem turystyki i kultury fizycznej oraz wiedzy o przyrodzie i historii regionu. Jest też radnym gminy Osie, z którą związany jest od dziecka.

Warto dodać, że w 2021 r. Mariusz Deinowski został wyróżniony medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Teraz obok niego może ułożyć kordelas.

Kordelas Leśnika Polskiego jest odznaczeniem przyznawanym od 1996 r. przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych i dyrektorów regionalnych. Wnioski o nadanie wyróżnienia opiniowane są przez kapitułę honorową.

REKLAMA

Sam kordelas to paradna broń pracowników służby leśnej, nawiązująca bezpośrednio do tradycji okresu międzywojennego. Obecny wzór obowiązuje od 1930 r. Każdy kordelas ma swój kolejny, unikalny numer. Dołączana jest do niego także legitymacja, która poświadcza jego nadanie.

Podczas uroczystości w Solcu Kujawskim doceniono też dwoje innych pracowników Nadleśnictwa Osie. Odznaczenia za wieloletnią pracę i zasłużonego dla lasów Pomorza i Kujaw otrzymali Dorota Konczal i Dawid Warzyński.

Fot. Nadleśnictwo Solec Kujawski

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (21)

Dobrze że w Świeciu zlikwidowali jednostkę wojskową bo jakbyście pisali kogo przyjęli do służby, kto idzie na emeryturę to tylko o służbach byście pisali. Teraz non stop piszecie o policji i straży masakra. Zajmijcie się poważnymi tematami np. jak wygląda sprawa przywłaszczenia pieniędzy przez panie z kasy UM, jak wygląda sprawa nielegalnego składowiska w strefie ekonomicznej. Panu z artykułu gratuluję.

Odpowiedzi: 2

Zazdrośc cię zżera? Pisali już parę miesięcy temu że śmieci już zostały wywiezione. gdybyś nie skupiał się tak na mundurowych to być wiedział :-) Sprawa pań z urzędu ciągle się wlecze w sądzie. O tym tteż było pisane. Tak byłam ciekawa kiedy jakiś zazdrośnik się odezwie. jakoś patrzę na ostatnie artykuły i nie widzę nic o straży i policji. Może jakies skrzywienie masz?

Odpowiedzi: 2

Czemu zazdrość, każdy jest kowalem swego losu i nie ma czego zazdrościć. Kto oprócz pań kasjerek został pociągnięty do odpowiedzialności? Jak nikt to dlaczego? To były tak samo moje jak i Pani pieniądze dlatego uważam że są ważniejsze tematy dla prasy niż awanse czy oddawanie krwi przez policjantów czy strażaków. Co poniedziałek ustawia się długa kolejka do oddania krwi nikt o tym nie pisze a są takie osoby które oddały dziesiątki litrów krwi.

Odpowiedzi: 2

Z krwią trafione w 100%

Co poniedziałek kilkadziesiąt osób bezinteresownie ,bez parcia na szkło i poklask oddaje krew.

Odpowiedzi: 1

A nasze państwo sprzedaje osocze z oddanej za darmo krwi honorowych dawców!

Odpowiedzi: 0

Tam też krew oddawała młodzież. na przykład mój syn więc już tak nie mędrkuj.

Odpowiedzi: 1

Nie mędrkuje ale jakby nie było "mundurowych" to artykułu też pewnie by nie było.

Odpowiedzi: 0

18tego było o Straży

Odpowiedzi: 1

18 było o pożarze który gasili strażacy :-) ja pitolę ty dobrze się czujesz?

Odpowiedzi: 1

Ale było

Odpowiedzi: 0

Gajowy przecież na Vistuli śmieci już dawno zabrane. był artykuł. a sprawa z kasjerkami jeszcze jest w toku w sądzie.

Odpowiedzi: 0

Gratulacje panie leśniczy!

Odpowiedzi: 0

Szczęściarz

Odpowiedzi: 0

brawo lesniczy z Osia

Odpowiedzi: 0

Dla takich Ludzi warto. Po to jest Kordelas, dla ludzi pracy a nie dla politykierow 

Odpowiedzi: 0

Leśnictwo to jest największa klikaponas rządami 

Odpowiedzi: 0

Kupię sobie na allegro. Tyle znaczy

Odpowiedzi: 0

Widzisz kolego Mariuszu po tych niektórych kretyńskich wpisach ile Przed nami jeszcze godzin edukacji żeby mieszczuchy zrozumieli Na czym polega gospodarka Leśna. Sam byłem edukatorem choć teraz jestem na emeryturze to w dalszym ciągu udzielam się społecznie w szkołach i przedszkolach. Owocnego zdzierania gardła. Darz Bór

Odpowiedzi: 0

Na te lasy robią już zakusy łojscane kaszaloty od brukselki i ich mameja podawacz marynarek. A cymbalisci z półtuska którym wmówiono że są ewropejczykami jeszcze się z tego ciesza.

Odpowiedzi: 0

Moje gratulacje dla wszystkich wyróżnionych 

DARZ BÓRM

Odpowiedzi: 0

DARZ BÓR - W szczerym znaczeniu

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz