Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Gabriela, Marek, Seweryn
REKLAMA

Strażacy mieli więcej pracy. Oto jednostki, które brały udział w akcjach najczęściej

Andrzej Bartniak
11 stycznia 2023, 12:03

W ubiegłym roku liczba strażackich interwencji w powiecie świeckim wzrosła aż o 185 w porównaniu z rokiem 2021. W dużej mierze przesądziły o tym pożary oraz działania mające związek z wichurami, które w naszym regionie wyrządzały spore straty.     

W 2022 roku odnotowano znacznie więcej pożarów niż w 2021
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, w ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali aż 1869 razy. W stosunku do roku 2021 to wzrost o 11 proc. co w przeliczeniu na zdarzenia daje 185 interwencji.

Największy wzrost odnotowano w gminach Lniano (145 proc.), Bukowiec (60 proc.) i Świekatowo (44 proc.). Były też gminy ze spadkiem zgłoszonych zdarzeń, np. Drzycim (18 proc.), Jeżewo (14 proc.) czy Warlubie (12 proc.).

Największy wzrost dotyczył pożarów. Rok do roku to 306 i 423. Jak łatwo obliczyć, w 2022 r. było ich o 117 więcej niż w roku 2021.

REKLAMA
REKLAMA

- Większość tych zdarzeń, to pożary traw - wyjaśnia bryg. Paweł Puchowski, rzecznik komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu. - Wiosną 2021 r., z powodu pandemicznych ograniczeń spowodowanych Covid-19, ludzie znacznie mniej się przemieszczali. Wiosną ubiegłego roku już tak nie było. Tego typu pożary zwykle mają ścisły związek z aktywnością ludzi. W dodatku sprzyjała im sucha zima.

Przyrost, chociaż już nie tak znaczący, bo 7-procentowy, odnotowano także wśród miejscowych zagrożeń. W sumie było ich 1369. Na liczbę tę składają się głównie kolizje, wypadki i inne zdarzenia drogowe. Uwagę zwraca jednak większa liczba interwencji związanych z pogodą.

REKLAMA
REKLAMA

- Znacznie częściej niż w latach poprzednich interweniowaliśmy w związku z powalonymi drzewami czy zerwanymi dachami domów i budynków gospodarczych - mówi Paweł Puchowski. - Wiosną 2022 r. przez nasz powiat przeszły sile wichury, które spowodowały duże starty, co ma odbicie w statystykach.

Większość działań strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu wspierali druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wśród  jednostek OSP działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (należą do niego jednostki dysponujące należytym wyposażeniem, wymaganą liczbą przeszkolonych ratowników i odpowiednim systemem łączności) w ubiegłym roku w akcjach najczęściej uczestniczyli ochotnicy z OSP Nowe (162 razy), OSP Warlubie (135), OSP Przechowo i OSP Ratownik (po 119) oraz OSP Bukowiec (115 razy).

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast największy wzrost aktywności w stosunku do roku 2021 odnotowały jednostki OSP Lniano (139 proc. - 67 wyjazdów), OSP Błądzim (115 proc. - 71 wyjazdów) i OSP Świekatowo (65 proc. - 56 wyjazdów).  

Poniżej statystyki dotyczące udziału w akcjach jednostek OSP z powiatu świeckiego należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

REKLAMA
REKLAMA

Poniżej pozostałe jednostki OSP z powiatu świeckiego z największą liczbą udziału w akcjach.

źródło: KP PSP w Świeciu

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (6)

W rankingu na najbardziej bezsensowne urządzenie, bez problemu wygrywa syrena w OSP, na ulicy Laskowickiej w Świeciu, która zapewnia mieszkańcom Osiedla Kościuszki dodatkowe atrakcje, w postaci przerw w wypoczynku nocnym oraz zakłócanie spokoju.

Odpowiedzi: 2

Tobie zakłóca, a innym ratuje zdrowie, życie, mienie. Bilans wychodzi na plus, zainwestuj w zatyczki do uszu.

Odpowiedzi: 0

Ciebie parówo powinni tu zbanować bo pod każdym artykułem tylko o tą syrenę. Było się uczyć to byś se kupił dom na bezludziu a tak to wynajmujesz tam gdzie tanio i masz

Odpowiedzi: 0

Brawo Janek! Jesteś czujny jak Ratownik. Kiedy pojawił się artykuł o straży pożarnej to jest komentarz o syrenie. Widziałeś tabelkę - trochę tego było - prawda?

Odpowiedzi: 0

W starym miejscu Ratownik też wyjeżdżał na akcje .

Nie było syreny i dawali radę.

Nikt nie narzekał.

Janek ma rację.

Odpowiedzi: 0

Dobrze Janku, straż ma służyć ludziom a nie uprzykszać życie

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz