Strażacy mieli więcej pracy. Oto jednostki, które brały udział w akcjach najczęściej
W ubiegłym roku liczba strażackich interwencji w powiecie świeckim wzrosła aż o 185 w porównaniu z rokiem 2021. W dużej mierze przesądziły o tym pożary oraz działania mające związek z wichurami, które w naszym regionie wyrządzały spore straty.

Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, w ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali aż 1869 razy. W stosunku do roku 2021 to wzrost o 11 proc. co w przeliczeniu na zdarzenia daje 185 interwencji.
Największy wzrost odnotowano w gminach Lniano (145 proc.), Bukowiec (60 proc.) i Świekatowo (44 proc.). Były też gminy ze spadkiem zgłoszonych zdarzeń, np. Drzycim (18 proc.), Jeżewo (14 proc.) czy Warlubie (12 proc.).
Największy wzrost dotyczył pożarów. Rok do roku to 306 i 423. Jak łatwo obliczyć, w 2022 r. było ich o 117 więcej niż w roku 2021.
- Większość tych zdarzeń, to pożary traw - wyjaśnia bryg. Paweł Puchowski, rzecznik komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu. - Wiosną 2021 r., z powodu pandemicznych ograniczeń spowodowanych Covid-19, ludzie znacznie mniej się przemieszczali. Wiosną ubiegłego roku już tak nie było. Tego typu pożary zwykle mają ścisły związek z aktywnością ludzi. W dodatku sprzyjała im sucha zima.
Przyrost, chociaż już nie tak znaczący, bo 7-procentowy, odnotowano także wśród miejscowych zagrożeń. W sumie było ich 1369. Na liczbę tę składają się głównie kolizje, wypadki i inne zdarzenia drogowe. Uwagę zwraca jednak większa liczba interwencji związanych z pogodą.
- Znacznie częściej niż w latach poprzednich interweniowaliśmy w związku z powalonymi drzewami czy zerwanymi dachami domów i budynków gospodarczych - mówi Paweł Puchowski. - Wiosną 2022 r. przez nasz powiat przeszły sile wichury, które spowodowały duże starty, co ma odbicie w statystykach.
Większość działań strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu wspierali druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych.
Wśród jednostek OSP działających w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (należą do niego jednostki dysponujące należytym wyposażeniem, wymaganą liczbą przeszkolonych ratowników i odpowiednim systemem łączności) w ubiegłym roku w akcjach najczęściej uczestniczyli ochotnicy z OSP Nowe (162 razy), OSP Warlubie (135), OSP Przechowo i OSP Ratownik (po 119) oraz OSP Bukowiec (115 razy).
Natomiast największy wzrost aktywności w stosunku do roku 2021 odnotowały jednostki OSP Lniano (139 proc. - 67 wyjazdów), OSP Błądzim (115 proc. - 71 wyjazdów) i OSP Świekatowo (65 proc. - 56 wyjazdów).
Poniżej statystyki dotyczące udziału w akcjach jednostek OSP z powiatu świeckiego należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Najczęściej czytane
-
Było uroczyście. Budynek z mieszkaniami dla seniorów już otwarty [zdjęcia]
-
Krzysztof Kruszyński zaczął biegać, gdy miał 53 lata. Wkrótce zaliczy setny maraton
-
Uwaga! Od 9 listopada utrudnienia na obwodnicy Świecia związane z budową drogi S5
-
Była gruntówka, będą asfalt i kostka. W gminie Jeżewo rusza przebudowa dróg
-
Ależ to była impreza! W Place Club bawiliście się z Miłym Panem [zdjęcia]
Komentarze (6)
W rankingu na najbardziej bezsensowne urządzenie, bez problemu wygrywa syrena w OSP, na ulicy Laskowickiej w Świeciu, która zapewnia mieszkańcom Osiedla Kościuszki dodatkowe atrakcje, w postaci przerw w wypoczynku nocnym oraz zakłócanie spokoju.
Tobie zakłóca, a innym ratuje zdrowie, życie, mienie. Bilans wychodzi na plus, zainwestuj w zatyczki do uszu.
Ciebie parówo powinni tu zbanować bo pod każdym artykułem tylko o tą syrenę. Było się uczyć to byś se kupił dom na bezludziu a tak to wynajmujesz tam gdzie tanio i masz
Brawo Janek! Jesteś czujny jak Ratownik. Kiedy pojawił się artykuł o straży pożarnej to jest komentarz o syrenie. Widziałeś tabelkę - trochę tego było - prawda?
W starym miejscu Ratownik też wyjeżdżał na akcje .
Nie było syreny i dawali radę.
Nikt nie narzekał.
Janek ma rację.
Dobrze Janku, straż ma służyć ludziom a nie uprzykszać życie