Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Adrian, Natalia, Jerzy
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  29°C / 18°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Jutro:
  27°C / 18°C
 • lekkie zachmurzenie
  Pojutrze:
  27°C / 16°C

Strażacy odpierają zarzuty o zbyt późną reakcję na wezwanie do pożaru

Andrzej Bartniak
12 czerwca, 19:59

Ile faktycznie upłynęło czasu od zgłoszenia pożaru do momentu rozpoczęcia działań ratowniczych? Świecka komenda straży pożarnej stanowczo odpiera zarzuty, że rozpoczęto akcję gaśniczą dopiero po upływie około pół godziny od wszczęcia alarmu.

Straty podczas czwartkowego pożaru wytwórni styropianu oszacowano wstępnie na 2 mln zł
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Pożar wytwórni styropianu na ul. Chmielniki w Świeciu odbił się szerokim echem. Powodów jest kilka. Po pierwsze, kłęby dymu widoczne były w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Po drugie, akcję gaśniczą od początku do końca śledziła wyjątkowo liczna grupa mieszkańców, co miało związek z lokalizacją zakładu w pobliżu osiedli mieszkaniowych.

Jego właściciel, wprawdzie wdzięczny za uratowanie znacznej części dobytku, wytknął straży pożarnej zwłokę w przybyciu na miejsce. Od strażnicy do miejsca, w którym wybuchł pożar są najwyżej dwa kilometry. Tymczasem przedsiębiorca twierdzi, że pomoc przyszła dopiero po około 30 minutach. Podobnego zdania była część Czytelników.
REKLAMA

Z tą informacją nie zgadza się st. bryg. Piotr Tkaczyński, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w formie formatki wpłynęła do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu o godz. 16.53, pierwsze działania jednostki rozpoczęły na miejscu o godz. 17.00 - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez komendanta.
REKLAMA

Kwestią sporną pozostaje, ile czasu upłynęło od przekazania informacji o pożarze komendzie powiatowej w Świeciu przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (kontaktujemy się z nim wybierając numer 112).

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (71)

Zdecydujcie się co piszecie po dawaliście że, zaczęło o 17.30 gasić 

Odpowiedzi: 1

Do Czutelnika: "Wydaje mi się, że powinni być na miejscu znacznie szybciej, niż o 17.30. O pożarze było wiadomo już przed 17.00 - mówi Czytelnik". W poprzednim artykue był cytat. Czytaj ze zrozumieniem głąbie.

Odpowiedzi: 0

Fakt że z tym numerem 112 to nie raz jest zamieszanie. Dostajemy informacje o zdarzeniu czasami za póżno albo mamy info o zdarzeniu, jedziemy a tam kicha. Nic nie ma.

Odpowiedzi: 3

Alarmy dla osp 16.57 jak ktoś czeka to zawsze jest wieczność. 

Odpowiedzi: 0

Nie ma nic bo ktoś zgłosił nie wiadomo co a przez telefon sprawdzić się nie da! Ludzie kłamią czyli WY! PSP zawaliło i zwala na CPR. Czas przyjmowania głoszenia w CPR to 1-3 minut zależy czy ktoś glasza czy tylko się drze.

Odpowiedzi: 0

Operatora 112, który odbiera zgłoszenie nie ma na miejscu. Wysyła informację taką, jaką słyszy od zgłaszającego. To co podają ludzie często faktycznie mija się z prawdą, ale Wam strażakom jakoś ciężko to zrozumieć. Lubicie bardzo przedstawiać działania linii 112 w niekorzystnym świetle, a potem ludzie nie mający pojęcia jak to wszystko działa naprawdę powielają takie brednie.

Odpowiedzi: 0

Proszę nie dawajcie pieniędzy na straż pożarna. Każda firma powinna sama mieć wydział strazy a PSP zlikwidować. Szkoda kasy na PSP. Zlikwidować i utworzyć zakładowe straże 

Odpowiedzi: 4

Ciekawe jak będziesz potrzebował pomocy PSP CZY TEZ BEDZIESZ TAKI MĄDRY...

Odpowiedzi: 0

Jesteś geniuszem. Sprawdzałeś kiedyś ile masz IQ?

Odpowiedzi: 0

Ale z Ciebie dzban powrót do PRL jeszcze kartki wprowadzić. To jest jedyna służba mundurów którą od zawsze cieszyła cieszy i będzie się cieszyć zaufaniem społeczeństwa a Ty takie koco pały piszesz. Takiś mądra to zobacz ile kosztuje samochód strażacki ubrania ochronne i pozostały sprzęt.... szybko zmienisz myślenie. Jesteś po prostu GBUR I BYRAS!!!!!!!

Odpowiedzi: 0

Jakby Ci się komuchu chałpa paliła to chyba byś sobie swoją fujarą zgasił 

Odpowiedzi: 0

Zaczęło się palić o 16.50, 16.50 telefon 112, 17.20 dopiero przyjechała straż. Koniec i kropka. Strażacy nie wiedzieli co się dzieje, woda im leciała z wozu strażackiego, gdyby nie staw właściciela strażacy byli by w ciemnej d..... I nie piszcie bzdur bo jest jak pisze. 

Odpowiedzi: 5

Woda wylewała się nadmiarem zasilanej wody do auta.(więc wody nie brakowało)ale po co tłumaczyć jak ktoś komenuje co niema zielonego pojęcia. 

Odpowiedzi: 1

Właśnie po to, abyśmy wiedzieli. Super, dzięki za info 

Odpowiedzi: 0

Czyli pożar  zaczął  się palić o 16:50 i o 16:50 tel. Ciekawe . Jeżeli chodzi  o dzialanie.  To pierwsze  jest bezpieczeństwo ratowników.potem dciecie źródła prądu. Zlokalizowanie  osób które  mogą się  tam znajdować i podjęcie działań ratowniczych.lacznie z gaszeniem.  A co do pojazdu.  W trakcie  akcji  gaśniczej wozy bojowe same się  zabezpieczają podlewając się w koło pojazdu. A ma to na celu zmniejszyć  straty. Szczególnie  w gaszeniu  lasów. Pzd.

Odpowiedzi: 1

1) O 16.50 było wykonane połączenie na 112 z firmy.

2)Prąd sami wyłączyliśmy.

3)Osoby wszystkie z zakładu były poza obszarem zagrożonym. (O wyłączeniu prądu i osobach zostaliście poinformowani od razu, więc zostało wam tylko gaszenie)

4) samochód straży stojący na ulicy, który przyjechał jako trzeci stał na poboczu ulicy dobre 50metrów od budynku, który się palił i miał wyciek wody spod spodu. Jeden ratownik do drugiego powiedział 'stary woda wam się leje, dlaczego?' - ten drugi odpowiedział 'a c*** wie będzie siara hahaha'

5) dlaczego zatem jak to napisałeś ' wozy bojowe same się zabezpieczają podlewając się w koło pojazdu' , samochód który przyjechał jako pierwszy i stał na placu 10metrów od budynków w którym się paliło jakoś nie podlewal sobie wody wokół wozu tylko zaczął od razu gasić pożar ?  Ale skoro jesteś ochotnikiem to nic dziwnego, że nie znasz zasad gaszenia. Ochotnik mówi samo za siebie. Wy chłopaczki staliście a dwie drobne dziewczyny biegały z wężem i gasiły pożar.

6) nie skomentuje już nawet osób, które nie potrafiły ogarnąc motopompy przy stawie i 2 strażaķów stało z pustym wężem ok 10minut czekając aż ich koledzy odpalą w końcu motopompe.

Odpowiedzi: 1

Poprawiam 16.35 przepraszam za wprowadzenie licz w błąd z wpisaniem 16.50 o telefonie na 112

Odpowiedzi: 0

Straż pożarna przyjechała o 16:59 i taka jest prawda. 

Odpowiedzi: 0

Radek czy ty wogule wiesz o czym muwisz? Na wozach bojowych jest ograniczona ilość wody od 2500 l do 9000 l w największych samochodach co wystarcza zaledwie na od 3 do 6 minut gaszenia przy pełnej wydajności pompy a to że widziałeś że leci woda z wozu to jes dowod zebyly zatankowane do pełna ponieważ zbiorniki są przelewowe.

Jak masz coś jeszcze do powiedzenia to się doucz!

Odpowiedzi: 0

Bzdury piszesz z wozu strażackiego może lecieć woda po to ją wozi. W straży wszystko jest rejestrowane kiedy wpłynął meldunek, kiedy zgłosił dowódca wyjazd kiedy przybył na miejsce. Jak jest wina to po stronie numeru 112, bo to jest cyrk żeby informację o zdarzeniu odbierał operato, który nawet nie wie gdzie dana miejscowość się znajduje.

Odpowiedzi: 3

Jak pożar zaczął się o 16:50 a do PSP zgłoszenie wpłynęło 16:53 to Twoja teza że wina leży po stronie 112 słabo się trzyma. ;) 

Proponuję czytać i myśleć.

Odpowiedzi: 0

Nie masz pojęcia jak działa 112 ale mówisz, że to ich wina. Przerażające to jest. Przez takich ignorantów szerzą się kłamliwe informacje na temat 112. Ktoś powinien porządnie doedukować społeczeństwo, żeby osoby czytające takie opinie wiedziały, że to kłamstwo.

Odpowiedzi: 1

Prawda jest taka , że ze 112 informacja jest często niedoprecyzowana. Dyspozytor 112 często nie wie o co dopytać - ponieważ słabo zna tak rozległy teren i wcale to za to go nie winie. Przyjmuje od zgłaszającej osoby tylko suche fakty i stara się je przekazać dalej, natomiast często istotne są szczegóły. 112 sprawdza się bardziej w zurbanizowanych terenach, na terenach mniej zurbanizowanych już tak kolorowo nie jest.

Odpowiedzi: 0

Masz rację wszystko jest zarejestrowane co kiedy gdzie wpłynęło a rozmowy i informacje są przechowywane 3 lata  i napewno będzie wyjaśnione czy wszyscy zrobili co do nich  należy.  A OSP cóż jak pracują wszyscy wiedzą.

Odpowiedzi: 0

Mozna gdybac czy przyjechali 10 20 czy 30 minut pozniej .Ale czy firma zajmujaca sie produkcja materialu latwopalnego majaca na terenie produkcji rozne gazy itd nie powinna miec instalacji gasniczej i zabezpieczen przeciwpozarowych nawet dla wlasnego bezpieczenstwa?nie mowie o bezpieczenstwie urzadzen

Odpowiedzi: 2

Kto o tym myśli, jaki prywaciarz? Tylko dolary w oczach mają 

Odpowiedzi: 0

Jaka by to musiała być instalacja gaśnicza żeby ugasić pożar ogromnej ilości składowanego styropianu który jest cholernie łatwopalny? Myślisz zę jakieś spryskiwacze jak w mieszkaniu by coś dały?

Odpowiedzi: 0

Piszecie naprawde bzdury na temat strazy a woda zawsze sie lala i bedzie sie lala jak woz bojowy jedzie jest tam zawor przelewowy

Odpowiedzi: 0

Mam nagranie jak o 17:20 strażacy byli już od dawna na miejscu w licznej grupie TO CO GADACIE ŻE PÓŹNO BYŁO??? SZYBKO ZAREAGOWALI SZACUNEK DLA OCHOTNIKÓW JAK I ZAWODOWYCH STRAŻAKÓW KTÓRZY WŁASNYM ŻYCIEM RYZYKUJĄ A SĄ NIEDOCENIANI

Odpowiedzi: 1

Nie kłam bo byłem tam i wzywałem straż. 

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz