Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  25°C / 13°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C
REKLAMA

Ukrainki szukają pracy. Z myślą o nich powstanie specjalna baza ofert

Andrzej Bartniak
21 czerwca 2022, 12:42

Trudności z zapewnieniem opieki nad dziećmi, bariera językowa i problem z dojazdem, to trzy główne przeszkody w znalezieniu pracy przez uchodźców. Wiele Ukrainek przebywających w gminie Świecie deklaruje jednak chęć podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia.   

Robocze spotkanie w sprawie pracy dla Ukraińców odbyło się w świeckim Cechu
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA

REKLAMA

Z ankiety przeprowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu wynika, że pracą zainteresowanych jest około 50 ukraińskich kobiet przebywających na terenie gminy Świecie.

Nie wszystkie chciałyby zatrudnienia na cały etat. Większa część wolałaby umowę-zlecenie lub też pracę sezonową albo dorywczą. Wynika to przede wszystkim z sytuacji rodzinnej. W najgorszym położeniu są matki małych dzieci, które mają trudności z zapewnieniem im opieki.

We wtorek w Cechu Rzemieślniczym i Przemysłowo-Handlowym przy ul. Słowackiego w Świeciu odbyło się spotkanie, którego inicjatorami byli starsza Cechu Iwona Banaś i radny miejski Bogdan Tarach. Zaprosili na nie przedstawiciela pomocy społecznej oraz przebywające u nas Ukrainki.

REKLAMA
REKLAMA

Jednym z celów, jaki sobie postawili organizatorzy debaty, było zapoznanie się z oczekiwaniami Ukrainek odnośnie pracy i poznanie powodów, dla których do tej pory tak niewiele z nich podjęło zatrudnienie.

Sprawa jest o tyle pilna, że niebawem parasol ochronny nad pierwszą falą uchodźców wojennych może się zamknąć. Na razie rząd nie wypowiedział się w tej kwestii, ale jest to kwestia tygodni, może miesięcy. Wiele osób może znaleźć się w trudnej sytuacji, jeśli stracą darmowy dach nad głową. Wszelkie zasiłki i świadczenia mogą nie wystarczyć na wynajęcie mieszkania. Dlatego tak ważne jest, aby Ukrainki zaczęły odnajdywać się na rynku pracy. Niestety, nie jest to proste.

REKLAMA
REKLAMA

- Największy problem to co zrobić z dziećmi, jeśli matka pójdzie do pracy? - mówi Julia, która na spotkaniu reprezentowała grupę Ukraińców zakwaterowanych w hotelu Vistula w Świeciu. - Jest też problem z językiem i dojazdem poza Świecie.

Są też pierwsze niedobre doświadczenia. Jeden z pracodawców, do którego trafili Ukraińcy za pośrednictwem urzędu pracy, oświadczył, że będą pracować nie 8 godzin jak jest w umowie, tylko 10. Oczywiście za stawkę ośmiogodzinną.

- I zgodzili się, bo wielu Ukraińców przyzwyczajonych jest do tego, że są wykorzystywani - mówi Julia, Ukrainka mieszkająca w Świeciu od kilku lat. - Na Ukrainie bardzo wielu pracuje na czarno i nie dziwią się, że nikt nie szanuje ich praw. Myślą, że w Polsce jest tak samo. Nie protestują, bo nie chcą stracić pracy.

REKLAMA
REKLAMA

Przebywający u nas Ukraińcy na razie nie korzystają z pomocy społecznej, choć w niektórych przypadkach byłaby ona już teraz uzasadniona.

- Zwyczajnie krępują się poprosić o dodatkową pomoc - zauważa Olga Libicka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu.  

Niewątpliwie dodatkową rozterkę stanowi niepewna sytuacja. Wielu uchodźców miało nadzieję, że za miesiąc, dwa wrócą do swoich domów. Niestety, jest inaczej. Nic nie zapowiada rychłego końca wojny. Dlatego zmuszeni są podjąć decyzję, do dalej? Wracać mimo wszystko, czy może spróbować ułożyć sobie przyszłość w Polsce?

REKLAMA
REKLAMA

Z myślą o tych, którzy chcieliby podjąć pracę uruchomiono numer telefonu i adres, gdzie można będzie zgłaszać oferty pracy dla Ukraińców. W ogromnej większości są to kobiety.

 • Firmy mogą się kontaktować z Cechem Rzemieślniczym i Przemysłowo-Handlowym w Świeciu od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 lub telefonicznie pod numerem 52 33 33 275.
 • Z kolei radny Bogdan Tarach w godz. 16.00-19.00 pod numerem tel. 785 058 065 będzie przyjmował zgłoszenia od osób prywatnych dotyczące m.in. prac domowych, ogrodowych i innych dorywczych zajęć. Zebrane w ten sposób oferty będą przekazywane zainteresowanym.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA

Komentarze (31)

Ale się rozczulacie.Kużwa o swoich pomyślcie. Ale nie o swoich tylko o ludziach .

Odpowiedzi: 2

Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to lepiej zamilcz. Widać że jesteś sympatykiem PO

Odpowiedzi: 1

Po czym wnosisz, na odległość czuć prawicowca-komunistę

Odpowiedzi: 0

Wincyj benefitów, wincyj pieniedzy za nicnierobienie i produkowanie dzieciakow! 

Odpowiedzi: 0

Ciekawe kiedy nad Polakami biednymi parasol ochronny rozłożycie!

Odpowiedzi: 2

Czegoś nie wiem... Czy u nas jest wojna?

Odpowiedzi: 1

A musi być wojna żeby bieda i ubustwi było?? Dlaczego dla ludzi z Polski nie zrobicie takich spotkań,?? Może to by pomogło zdobyć pracę niektorym

Odpowiedzi: 3

Pewnie dlatego, że ludzie z Polski chcący pracować, obecnie tę pracę zawsze znajdą.

Odpowiedzi: 1

Oczywiscie. I Ci sami, chętni do pomocy Ukraińcom przedsiębiorcy, z ustami pełnymi pięknych słów, zaproponują Polakom najniższą krajową za ciężka fizyczna orkę. A jak się nie podoba to przyjdzie następny. Albo jakiegos stażystę sie weźmie.

Odpowiedzi: 1

Myślę, że dla naprawdę ubogich każda płaca jest wsparciem. Chyba, że myślisz o tych, co chcieliby za ciężką fizyczną orkę kokosy. Pozdrawiam

Odpowiedzi: 0

Jeżeli ktoś chce to pracuje, a co za tym idzie nie potrzebuje tego typu spotkań, jeżeli mu się nie chce bierze zasiłki i przyjmuje pomoc rzeczową z Opieki, chyba proste nie.

Odpowiedzi: 0

@Olo. Trwając w swoim ubÓstwie, daleko nie zajdziesz. 

Odpowiedzi: 0

Skonczcie pierdolic takie farmazony! parasol ochronny nad Polakami  jest roztoczony od dawna, panstwo opiekuncze w pelni, benefity lecą, że ludziom się nie chce pracować. Brakuje okolo milion pracowników, czego jeszcze chcecie za darmo? moze dochodu gwarantowanego? wezcie sie do roboty !

Odpowiedzi: 1

Dużo w tym prawdy

Odpowiedzi: 0

Radny PiS buduję bazę danych o pracy? Serio? 

Odpowiedzi: 0

Wszyscy którzy nie pracują w kominowie sa szczęśliwi w swieciu. 

Odpowiedzi: 0

Czytam z artykułu że Opieka Społeczna pomaga. Ha ha ha. Te wszystkie kobiety z opieki zwolnić i do ciężkich robót fizycznych zatrudnić. Jedna wielka mafia pomagają swoim. A do Ukrainek jedna rada, nie liczcie na nich. 

Odpowiedzi: 1

Niestety, ale zgadzam się, stare baby wyjeżdżające na zarobek do Niemiec korzystają z opieki ile wlezie, bo zadłużone, bo potrzeba telewizora większego niż sasiedzi mają, a co tam do opieki też się pójdzie, znajome, albo z rodziny to dadzą... Powinno się je zmieniać co jakiś czas 

Odpowiedzi: 0

Wstyd,dla Polek nie macie,a obcym szukacie

Odpowiedzi: 0

a Kto pomysli o Polkach placacych co miesiac wyzsze raty kredytowe, paliwo , oplaty czy drogie ogrzewanie?.Czy to jest jescze Polska?

Odpowiedzi: 0

A kto kazał brać kredyt? Bardzo dobrze skoro ktoś jest tak nieudolny ze musi brać kredyty to niech buli nawet 3x tyle. 

Wioska bierze kredyty aby sobie kupić w górnych Mariankach prestiżowe mieszkanie a potem płacz 

Odpowiedzi: 1

Ty jaszczomb chyba za wysoko w tę niedzielę latałeś... jakie prestiżowe mieszkania na górnych mariankach? Hehe... Szok

Odpowiedzi: 1

No jak, to Ty nie wiesz? Toż w blokach na górnych Mariankach żyją ludzie jak to siebie określają lepszego sortu hehe. Elyty z blokowiska hehe

Odpowiedzi: 0

Proszę podać firmę, która wykorzystuje po 10h pracy a płaci za 8h od tego trzeba zrobić porządek i nie wysyłać tam nikogo. Publicznie opisać i do inspekcji pracy żeby inne osoby nie trafiły na tą firmę. 

Odpowiedzi: 1

Popieram Cię Gościu!!!

Odpowiedzi: 0

Wszystkie te negatywne komentarze muszą pisać albo osoby na zasiłkach co im się nie chce pracować albo sfrustrowani pracownicy januszexów. Z tego co widze ogłoszeń o pracę u nas nie brakuje. Ale przecież nikt już nie chce ciężko i uczciwie pracować tylko kombinować jak zarobić ale się nie narobić. A to kogo chce zatrudnić prywatny pracodawca to wyłącznie jego sprawa. Nikt wam nie broni założyć firmy i zatrudnić takich ludzi jacy wam się podobają. Robi nam się kraj krokodyli, duża gęba do gadania, małe rączki do roboty

Odpowiedzi: 0

Większość wypowiedzi jest nacechowana ujemnie.Zazwyczaj piszący mają pretensje do całego świata.Najpierw radzę zastanowić się nad sobą, nad własnym postępowaniem.Odpowiedziec na pytanie: Gdybym to ja musiała/ł pozostawić swoje ukochane miejsce, ukochane osoby, przyjaciół.Aż trudno uwierzyć, że człowiek ma w sobie tyle nienawiści, zazdrości i żalu do ofiar wojny i nie tylko.Sądzę, że ludzie piszący z taką nienawiścią sami nie mogą dać rady z własną osobowością.Wstyd mi za te komentarze.

Odpowiedzi: 2

Ci ludzie to napewno nie z Dombasu,ani z terenów gdzie jest wojna.

Odpowiedzi: 0

Ten wstyd to masz chyba zakryty co?

Odpowiedzi: 0

To są kpiny z Polaków.Wielu musiało wyjechać do innych miast, by mieć pracę, a wy wchodzicie  bez mydła Ukraińcom.Brak słów co się wyprawia.To jawna dyskryminacja własnych obywateli.

Odpowiedzi: 0

Strony

Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz