Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Uwaga, zakaz wstępu do części lasów w powiecie świeckim. Ta wiadomość zmartwi grzybiarzy

Andrzej Bartniak
20 września, 11:53

W związku ze zwalczaniem borecznika sosnowca, Nadleśnictwo Dąbrowa, które obejmuje m.in. gminy Jeżewo, Świecie, Drzycim i Warlubie, wprowadziło zakaz wstępu do lasu.

Grzybiarze muszą wstrzymać się ze zbieraniem grzybów do października
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Jak możemy przeczytać na stronie Nadleśnictwa Dąbrowa, decyzja jest spowodowana koniecznością przeprowadzenia lotniczych oprysków w celu zwalczenia masowego występowania borecznika sosnowca.

To owad, którego larwy żywią się igłami sosen, doprowadzając w skrajnych przypadkach do całkowitego ogołocenia drzew i w konsekwencji do śmierci całych połaci lasu.

REKLAMA
REKLAMA

Borecznik w naszych lasach jest gatunkiem występującym naturalnie i zazwyczaj jego liczebność nie zagraża ekosystemowi, jest on jednym z wielu gatunków owadów.

Jednak co kilka lat występuje zjawisko gradacji, czyli bardzo dynamicznego rozwoju i rozrostu populacji danego gatunku. Namnożona populacja, aby się rozwijać, potrzebuje dużo pokarmu, co prowadzi do poważnego uszczuplenia ilości igieł sosen.

REKLAMA
REKLAMA

Drzewa pozbawione nagle aparatu asymilacyjnego, w trakcie okresu wegetacyjnego, umierają, bądź poważnie chorują.

Zakaz wstępu do lasów na terenie nadleśnictwa będzie obowiązywał do 30 września.

Oto link do mapy terenów objętych opryskami.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

Miałem iść sobie chrustu nazbierać bo węgla nigdzie nie ma ,a jak jest to po 3500 zł to lasy państwowe zamknęli. Pamiętajcie przy wyborach kto rządzi w waszych gminach.

Odpowiedzi: 3

A co mają wybory do decyzji nadleśnictwa o zakazie wstępu do lasu? Nie bardzo rozumiem tok rozumowania. 

Odpowiedzi: 0

Raczej pamiętajmy kto rządzi w naszym państwie. Kto sprowadził błoto kopalniane zamiast węgla. Pamiętajmy kto jest tak zafiksowany że nie chce przywrócić kilku sędziów zlikwidować  izby dyscyplinarnej(zmieniają tylko nazwy bata) rozdzielić władzy sadowniczej od wykonawczej. Kto zniszczył demokrację  w Polsce. To skutkuje odmowa wypłacenia kolosalnych pieniędzy z UE. To przez PiS mamy taką potworną inflację,jedna z najwyższych w Europie. Pamiętajmy o  tym wybierając nowy parlament. 

Odpowiedzi: 0

Jak wygra PO to dopiero zobaczysz co to bieda. Pieniędzy nie ma i nie będzie, a guzików rudy też nie będzie szukał. No i praca do 70 lat, żebyś czasami nie dożył do emerytury. 

Odpowiedzi: 1

Oj ty to prymityw jesteś Albercik. Inteligencji to tu tu nie widać. Zobaczymy jak po zimie będziesz mówił. Powodzenia życzę

Odpowiedzi: 0

A sąsiady jak wariaty co dzień na grzyby jado i do skupu sprzedajo, a kasy na paliwo wincyj spalą, niż za grzyby dostano, a wy jedzta ta chemia 

Odpowiedzi: 0

Na stronie nadleśnictwa jest informacja, że od 05.09.2022r. obowiązuje zakaz wstępu do lasów w obrębie nadleśnictwa, mapa do której jesteśmy odsyłani nie ma zaznaczonego obszaru objętego zabiegami. Zakaz obowiązuje do 30.09.2022r., dziś 21 to chyba trochę późno redakcja zabrała się za temat.

Odpowiedzi: 0

Gmina Warlubie nawet kurende rozesłała ze zakaz odwołany. Żenada 

Odpowiedzi: 1

U nas nadal jest zakaz. Myslisz że warlubie to pępek świata?

Odpowiedzi: 1

Wręcz przeciwnie, chociaż ta sama informacja która jest w kurendzie jest na stronie Nadleśnictwa Osie wiec nie wiem jak u was. 

Odpowiedzi: 1

Ale tu chodzi o Nadleśnictwo Dąbrowa, a nie Osie. To dwa różne nadleśnictwa.

Odpowiedzi: 0

Trochę lepsza mapa niż post z fejsa dostępna tu  zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

Odpowiedzi: 0

Czytam jakieś insynuacje w związku z władzami miasta. 

Należy się cieszyć że informują o zagrożeniu zatruciem insektycydami To są bardzo niebezpieczne  substancje. Nie warto ryzykować życia lub zdrowia dla tych paru grzybków. Szczególnie pamiętajmy żeby nie chodzić na spacery z dziećmi do lasu .Dla dziecka dawka toksyczna ,letalna , jest dużo mniejsza.

Bądźmy odpowiedzialni.

Sama się boję bo mieszkam w lesie i nie wiem jak mam przestać oddychać do 30 września 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz